ada7
01.06.09,14:58
V piatok dostal môj známy výpoveď podľa § 63 ods.1,písm.b z nadbytočnosti s 3-mesačnou výpovednou dobou. Dnes mu zamestnávateľ navrhuje dohodu o skončení PP podľa § 60 Zp ods. 1 s tým, že zamestnávateľ na žiadosť zamestnanca odvoláva výpoveď (žiadosť zamestnanec nepodal, vraj ju spíšu dodatočne, ak podpíše dohodu) a zamestnanec súhlasí s odvolaním výpovede podľa § 63 ods. 1 písm. b - nadbytočnosť. Zároveň zamestnávateľ súhlasí s ukončením PP k 1.6.2009 s vyplatením 6-mesačného odstupného v dvoch výplatných termínoch. Je to právne v poriadku? Nepríde zamestnanec o odstupné, ak si to zamestnávateľ rozmyslí?
Ešte by som sa chcela spýtať, či zamestnanec môže žiadoať o odvolanie výpovede, ktorú mu dal zamestnávateľ? A musí byť táto výpoveď odvolaná, aby bola uzavretá dohoda aj s dohodnutým odstupným?
veronikasad
01.06.09,13:05
V piatok dostal môj známy výpoveď podľa § 63 ods.1,písm.b z nadbytočnosti s 3-mesačnou výpovednou dobou. Dnes mu zamestnávateľ navrhuje dohodu o skončení PP podľa § 60 Zp ods. 1 s tým, že zamestnávateľ na žiadosť zamestnanca odvoláva výpoveď (žiadosť zamestnanec nepodal, vraj ju spíšu dodatočne, ak podpíše dohodu) a zamestnanec súhlasí s odvolaním výpovede podľa § 63 ods. 1 písm. b - nadbytočnosť. Zároveň zamestnávateľ súhlasí s ukončením PP k 1.6.2009 s vyplatením 6-mesačného odstupného v dvoch výplatných termínoch. Je to právne v poriadku? Nepríde zamestnanec o odstupné, ak si to zamestnávateľ rozmyslí?
Ešte by som sa chcela spýtať, či zamestnanec môže žiadoať o odvolanie výpovede, ktorú mu dal zamestnávateľ? A musí byť táto výpoveď odvolaná, aby bola uzavretá dohoda aj s dohodnutým odstupným?
Žiadne odvolanie výpovede nie je potrebné /nech to priatel nerobí/. V priebehu plynutia výpovednej doby je možné skončiť prac.pomer dohodou v zmysle § 60 ZP - v znení § 63 odst.1 písm.b. Dohodu spisuje zamestnávatel. Nárok na odstupné zostane zachovaný. Doporučujem do dohody uviesť výšku odstupného.
mzdarka renca
01.06.09,13:08
V piatok dostal môj známy výpoveď podľa § 63 ods.1,písm.b z nadbytočnosti s 3-mesačnou výpovednou dobou. Dnes mu zamestnávateľ navrhuje dohodu o skončení PP podľa § 60 Zp ods. 1 s tým, že zamestnávateľ na žiadosť zamestnanca odvoláva výpoveď (žiadosť zamestnanec nepodal, vraj ju spíšu dodatočne, ak podpíše dohodu) a zamestnanec súhlasí s odvolaním výpovede podľa § 63 ods. 1 písm. b - nadbytočnosť. Zároveň zamestnávateľ súhlasí s ukončením PP k 1.6.2009 s vyplatením 6-mesačného odstupného v dvoch výplatných termínoch. Je to právne v poriadku? Nepríde zamestnanec o odstupné, ak si to zamestnávateľ rozmyslí?
Ešte by som sa chcela spýtať, či zamestnanec môže žiadoať o odvolanie výpovede, ktorú mu dal zamestnávateľ? A musí byť táto výpoveď odvolaná, aby bola uzavretá dohoda aj s dohodnutým odstupným?
Ak bude v dohode uvedené, že zamestnávateľ a zamestnanec sa dohodli, že PP končí dňa 1.6.2009 a bude v dohode uvedené, že z dôvodu nadbytočnosti v zmysle § 63 odst. 1, písm. b) a bede tam uvedená výška odstupného ( 6 priemerných platov), tak má povinnosť vyplatiť zamestnávateľ odstupné v dohodnutej výške, tak je to v poriadku. Ak tam niečo také uvedené nebude, tak zamestnávateľ nemá povinnosť zamestnancovi vyplatiť nič.
brčko
01.06.09,17:50
K tej výpovedi, aj ked to nie je nevyhnutné, aby to bolo jednojednoznačné, tak by mal zamestnávatel napísať list, že výpoved zo dna xxx odvoláva. Zamestnanec by na tento list mal uviesť, že s odvolaním výpovede súhlasí. vid Zákonník práce § 61 ods.4
Možno by sa to všetko dalo len dopísať rukou na oba rovnopisy výpovede alebo proste po podpísaní dohody o ukončení PP obe výpovede (ak existujú len dve) roztrhať.
Chobot
01.06.09,18:53
K tej výpovedi, aj ked to nie je nevyhnutné, aby to bolo jednojednoznačné, tak by mal zamestnávatel napísať list, že výpoved zo dna xxx odvoláva. Zamestnanec by na tento list mal uviesť, že s odvolaním výpovede súhlasí. vid Zákonník práce § 61 ods.4
Možno by sa to všetko dalo len dopísať rukou na oba rovnopisy výpovede alebo proste po podpísaní dohody o ukončení PP obe výpovede (ak existujú len dve) roztrhať.

Pokiaľ sa spíše dohoda so skorším dátum ukončenia PP, tak netreba pôvodnú výpoveď vôbec odvolávať ani rušiť. Z právneho hľadiska PP skončí na základe tej právnej skutočnosti, ktorá nastane skôr. Ak nastane skôr skončenie na základe dohody, výpoveď je bezpredmetná.

Zrušiť výpoveď by trebalo len vtedy, keby sa chceli dohodnúť na neskoršom dátume skončenia PP, než je uplynutie výpovednej doby.
brčko
01.06.09,19:23
Chobot, tak zase som sa tvojou zásluhou niečo podučila. Dakujem :)
anna63
02.06.09,12:07
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu, ako riešiť tento prípad: zamestnankyňa bola PN od 22.10.2007 do 31.05.2009, práceschopná je od 1.6.2009 (oznámila to až dnes 2.6.09). Prevádzku, kde pracovala sme ešte v roku 2008 zrušili a nemáme pre ňu iné voľné pracovné miesto. Môžeme s ňou ukončiť PP podľa § 60 ZP, z dôvodu uvedeného v § 63, odst. 1, písm. b), s odstupným, bez výpovednej doby, dňom 31.5.2009? Alebo prosím poraďte, ako by mohol zamestnávateľ , v takomto prípade čo najskôr ukončiť PP so zamestnancom (zamestnankyňa sama výpoveď nepodá).
Ďakujem.