kkllc
01.06.09,17:20
V r. 2008 sme kúpili auto z CZ. Bolo zapísane do HM. Dali sme ho prerobiť - techn. zhodn. Prerábka trvala do februára 2009. Auto sme doviezli a mali sme tieto náklady:
- poistka CZ na prevoz 8.2.
- prevozné číslo 8.2.
- dialničná známka 8.2.
- kolok na prihlásenie na OU 10.2.
- kontrola originality 11.2.
- PHM na prevoz a behačky na políciu... 8.2. a 11.2.
auto dostalo ŠPZ SK 15.2.
Všetky tieto náklady dám ako súčasť obstarávacej ceny? Ako to zaučtovať? Všetko spojím a zaučtujem to 11.2. ako súčet všetkých súm? - samozrejme VNZD.
Potom si dám do evidencie dlhodobého majetku zápis - náklady súvisiace s obstaraním.....11.2. VD xy suma..., alebo to pripočítam k nákupnej cene a hotovo?

Asi pre niekoho blbá otázka, ale ja to robím 1x.
azla
02.06.09,09:31
Postupuješ podľa § 10 Postupov účtovania.

Auto môžeš zaradiť do majetku, až ked sú splnené všetky povinnosti a zabezpečené technické funkcie.

Všetky náklady do doby zaradenia majetku do používania vstupujú do obstarávacej ceny.
Wanda9
02.06.09,09:34
V r. 2008 sme kúpili auto z CZ. Bolo zapísane do HM. Dali sme ho prerobiť - techn. zhodn. Prerábka trvala do februára 2009. Auto sme doviezli a mali sme tieto náklady:
- poistka CZ na prevoz 8.2.
- prevozné číslo 8.2.
- dialničná známka 8.2.
- kolok na prihlásenie na OU 10.2.
- kontrola originality 11.2.
- PHM na prevoz a behačky na políciu... 8.2. a 11.2.
auto dostalo ŠPZ SK 15.2.
Všetky tieto náklady dám ako súčasť obstarávacej ceny? Ako to zaučtovať? Všetko spojím a zaučtujem to 11.2. ako súčet všetkých súm? - samozrejme VNZD.
Potom si dám do evidencie dlhodobého majetku zápis - náklady súvisiace s obstaraním.....11.2. VD xy suma..., alebo to pripočítam k nákupnej cene a hotovo?

Asi pre niekoho blbá otázka, ale ja to robím 1x.

Odpoviem asi nie na všetko, ale možno sa niekto pridá ;)
Všetky výdavky súvisiace s obstaraním auta od jeho kúpy do uvedenia do používania sú súčasťou jeho ocenenia a zvyšujú jeho obstarávaciu cenu. Keďže auto môžeš používať, až keď má pridelenú ŠPZ, ja by som tebou uvedené výdavky načítala ako súčasť ceny a v tejto sume by som auto odpisovala.
Výdavky si radšej do denníka zapisujem tak ako nabehli, t.j. nie 1 sumou, lebo sú to výdavky od rôznych dodávateľov a v rôzne dni, ale možno to ide aj tak ako navrhuješ.
Na kartu DHM by som to uviedla ako náklady súvisiace s obstaraním v 1 sume a niekde by som do poznámky ( hlavne pre seba ) poznamenala ako som sa dostala k výslednej sume.
No, môj názor poznáš a budeme čakať, ako to riešia ostatní :)
kkllc
02.06.09,09:35
Ďakujem veľmi pekne za radu. Ale ako s PHM? Aj to dávam do ceny obstarania? Mne v nádrži ostalo ešte nafty. To musím prepočítať podľa km a spotreby?
kkllc
02.06.09,09:44
za náklady súvisiace s obstaraním DHM sa nepovažujú : náklady na vybavenie DHM zásobami - takže PHM dám rovno do nákladov?
kkllc
02.06.09,16:35
nie som si istá či v tomto prípade dialničná známka ide do obstarania HM, alebo do nákladov
kkllc
04.06.09,13:21
neviete mi poradiť čo s tou dialničnou známkou?
babi2
04.06.09,13:38
Dialničnú známku rovno do výdavkov, nebudeš ju odpisovať 4 roky keď je platná len v tomto roku
kkllc
04.06.09,13:51
Ďakujem.To je fakt. Ja som len preto tak uvažovala, lebo je kúpená pred zaradením a je na nej vyznačené prevozné číslo. Aj kolok za 3 Eurá je podla mna blbosť odpisovať 4 roky, ale postupy sú postupy.