baruska3
01.06.09,16:44
V decembri minulého roka som dostala pozemok od mamy darovacou zmluvou. V katastri je zapísaný ako ostatné plochy. Mala som zaplatiť daň z pozemku, ale som na to zabudla. Neviem, čo mám teraz robiť. Chcem to zaplatiť čím skôr, ale neviem ako na to. Prosím Vás mohli by ste mi nejako poradiť?
k.i.n.o.
01.06.09,14:53
V decembri bola uzavretá darovacia zmluva alebo bol povolený vklad do katastra?
Predpokladám, že v decembri prebehlo darovanie, takže pri bežných lehotách bol vklad povolený až v tomto roku. V takomto prípade budeš platiť daň z nehnuteľností až v roku 2010. Ale do 30 dní od povolenia vkladu ohlás správcovi dane (obecný resp. mestský úrad), že si predmetnú nehnuteľnosť nadobudla.
alla66
01.06.09,14:56
Ak myslíš daň z darovania , od 1.1.2004 bola zrušená.
baruska3
01.06.09,15:47
Darovacia zmluva zo dňa 13.12.2008 takto je to napísané na LV.
olybaba
01.06.09,16:00
V decembri minulého roka som dostala pozemok od mamy darovacou zmluvou. V katastri je zapísaný ako ostatné plochy. Mala som zaplatiť daň z pozemku, ale som na to zabudla. Neviem, čo mám teraz robiť. Chcem to zaplatiť čím skôr, ale neviem ako na to. Prosím Vás mohli by ste mi nejako poradiť?

- treba rozlisovat dan z darovania (danovy urad) - zrusena
- dan z nehnutenosti (mestsky urad, obecny urad) - v pripade :
- ked uzivas pozemok sama (vacsinou zahrady a pod), platis dan ty
- ked pozemok mas v prenajme (orna poda, ttp a pod.), napr. polnohospodarsky subjek, lesy - platia za uzivanie nehnutelnost dan
alla66
01.06.09,16:12
Akú daň si myslela konkrétne? Ak ešte máš nejasnosti, podrobnejšie ich popíš.:)
baruska3
01.06.09,16:18
Mám na mysli daň z nehnutelnosti. Ja som ten pozemok dostala darovacou zmluvou čiže teraz som vlastničkou. Neviem ako sa mám z toho vymotať
Andy Kralik
01.06.09,16:21
Podla otazky ide o dan z pozemku...

Ak si dobre spominam do 1 mesiaca odvtedy co si ziskala pozemok si to mala nahlasit na obecnom urade (ohlasovacia povinnost) a nasledne v termine podat priznanie k dani z nehnuteľnosti.

Myslim ze su na uradoch zvyknuti ze ludia o ohlasovacej povinnosti nevedia a zabudaju. Danove priznanie sa da podat aj dodatocne ked clovek zisti ze ho nepodal spravne. Ja by som jednoducho zasiel na miestny obecny urad, "nasypal si popol na hlavu ze som zabudol-nevedel", ospravedlnil sa a dal im dodatocne danove priznanie a sucasne im oznami zmenu majitela pozemku.
Andy Kralik
01.06.09,16:23
Nasledne ti oni vyrubia dan ktoru zaplatis. Teoreticky za nesplnenie si povinnosti by ti mohli dat sankciu. Prakticky si to ale nemyslim.
Andy Kralik
01.06.09,16:29
Tlacivo: http://reality.etrend.sk/radia-vam-odbornici/tlaciva-a-vzn-pre-dan-z-nehnutelnosti/155431.html
Musis ale vediet sadzbu dane, ta je v kazdej obci odlisna - treba sa informovat na miestnom urade, alebo najist na stranke miestneho uradu ak taku stranku ma a ak zverejnuje Vseobecne zavazne nariadenia
baruska3
01.06.09,16:54
Mám povedať že chcem podať dodatočne daňové priznanie? Môžem si tlačivo stiahnúť z internetu? Akú sankciu my môžu vyrubať. Dík za dobrú radu.
beata74
01.06.09,17:00
aka je daň z pozemku v prípade darovaciej zmluvy a v pripade kupno predajnej zmluvy ak sa jedna o kúpu v prípade darovania od rodineho prislušnika
baruska3
01.06.09,17:35
Teraz som zistila že daň u nás za ostatné plochy je 1,85eur za m2, ja vlastním 1959m2 ta vysledná suma je vysoká. To nedokážem zaplatiť. Neviem čo budem robiť
andreaS
01.06.09,17:38
beruska: pozri si nariadenie... vzdy je urcena "hlavna sadzba" a potom je urceny jej koeficient... tiez sme mali priblizne sumy, ale ten koeficient z toho nakoniec "urobil" dan vo vyske cca 5,- eur za 931m2.

napis obec kde patri tvoj pozemok a poradime ti :)
andreaS
01.06.09,17:42
beata74: asi si pleties dan z prijmu vs dan z nehnutelnosti...

pri predaji sa plati dan z prijmu (podla zakona o dani z prijmu, su tam aj rozne oslobodenia po splneni podmienok) - to je vtedy ked prestavas byt vlastnikom, predavas...

ale ked nadobudnes nehnutelnost a vlastnis ju k 1.1 daneho roka, tak za ten rok platis dan z nehnutelnosti (zato ze ju mas :) ) ... takze ked kupis vo februari 2008 byt, tak za ten rok zaplatil dan z nehnutelnosti majitel pred tebou, lebo k 1.1.2008 si ho nevlastnila... ale k 1.1.2009 ho vlastnis, tak na rok 2009 podas do konca januara danove priznanie a v termine zaplatis dan z nehnutelnosti.
Andy Kralik
01.06.09,17:45
Suhlas s AndreaS
To co udavas je najpravdepodobnejsie zaklad dane z pozemku. Dan sa plati ako urcite percento z toho zakladu dane - % musis najist v tom istom VZN. Vacsinou sa dan pohybuje 0,3-0,8%, cize radovo zaklad dane delis viac ako 100x.
(teda napriklad dan za pozemok cca.900m2 zapisany ako orna poda ktoru som platil na tento rok bola mensia ako bolo postovne ktorym mi poslali vymer)

Dan z nehnutelnosti je nezavisla od toho kto ako nehnutelnost nadobudol. Tlacivo sa da stiahnut z internetu, vytlacit a vyplnit - aspon v nasej obci ho stacilo takto poslat. Urcite by som na tvojom mieste siel potom osobne na obecny urad. Lepsie je si priznat chybu sam, podla mna a dodatocne ich informovat o zmene majitela a podat teda priznanie dodatocne.

K tym sankciam - myslim ze som kdesi cital ze ak nie je podane priznanie moze byt udelena pokuta fyzickym osobam od 200Sk, teda cca. 7€ ale neviem to teraz najist. Vzhladom na tu "vysku skody" si ale nemyslim ze nejake sankcie dostanes. Skor si myslim ze tie su urcene pre inych vinnikov ktori sa plateniu vyhybaju a treba ich vyzyvat.
baruska3
01.06.09,18:12
Posielam stránku kde sú údaje o našich daniach.
//stranavy.sk/data/vzn/1_2009.pdf[/url]
nemôžem poslať celu adresu tak treba si pred //dať http
andreaS
01.06.09,18:17
takze "hodnota pozemku" je 1,85 eur za 1 m2 ale rocna sadzba je urcena ako 3,4% ... to znamena ze sadzba ja 1m2 bude 3,4% z 1,85 = 0,0629 EUR/m2

takze pohodkaaaaaaa

vysledna dan je potom 0,0629 x 1959 = 123,22 EUR
baruska3
01.06.09,18:46
Ďakujem za rady, veľmi ste mi pomohli.
k.i.n.o.
01.06.09,19:57
Baruska3, opäť pripomínam, že rozhodujúci je dátum povolenia vkladu. Spolu s LV ti prišiel aj jeden exemplár darovacej zmluvy a na ňom je v takej pečiatke (tabuľke) uvedené "Vklad povolený dňa:" - a ak je tento dátum po 1.1.2009, tak sa netráp, len ohlás, že dňom xy si nadobudla taký a taký pozemok a daňové priznanie podáš do konca januára 2010.
Ak si si priplatila za zrýchlené konanie (2000 plus 6000 Sk kolok), vtedy by stihli povoliť vklad ešte v 2008, ale to nepredpokladám. V takom prípade slušne nabehni, dodatočne podaj daňové priznanie - sankcií by som sa v bežnej obci neobával, oni sú radi, že sa vôbec ohlásiš;).
Takisto ak ti teraz vznikla len oznamovacia povinnosť a nestihla si to do 30 dní, tak to naprav dodatočne. Ako tu už niekto naznačil, 80 % ľudí o tejto povinnosti ani nevie, na obecných úradoch sú skôr asi prekvapení, keď sa niekto včas ohlási...
Takže pohoda.