Repková
01.06.09,18:00
Prosím o radu. Spoločník a konateľ s.r.o., ktorý je starobným dôchodcom
po celý rok 2008, mal so spoločnosťou uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti, na základe ktorej mu bola mesačne vyplácaná suma 30 000,--
Sk pred zdanením, zároveň mu boli vyplatené podiely na zisku za rok 2007 a mal aj príjmy z prenájmu. Odvody na zdravotné poistenie mu odvádzané
neboli. Musí si urobiť za rok 2008 RZZP?
Iwett
01.06.09,16:02
Musí urobiť RZZP a z dohôd doodvádzať ZP. Podiel zo zisku a príjmy z prenájmu do RZZP nezahrnie.
Jana Motyčková
02.06.09,06:15
Spoločník s.r.o. s dohodami vo vlastnej spoločnosti (vrátane dôchodcu) je považovaný za zamestnanca pre ZP. T.j. mal byť v ZP prihlásený ako zamestnanec a s.r.o. mala za neho platiť preddavky 4+10% - uvádzať ho vo výkaze. To, že s.r.o. to nerobila nie je dôvodom na robenie RZZP. Treba odkomunikovať s príslušnou ZP, či je možné nápravu urobiť prihláškou + RZZP, alebo budú vyžadovať prihlášku + opravné mesačné výkazy.
Podiely na zisku a prenájom nás v RZZP vôbec nezaujímajú.
jales
02.06.09,08:15
A konateľ - zahraničná osoba mimo EÚ, ktorý má v našej spoločnosti uzavretú zmluvu o výkone funkcie konateľa. Iné príjmy na Slovensku nemá.
Jeden mesiac mala vyplatenú odmenu, ktorá prevýšila max. VZ.
Musí podať RZZP ako podnikateľ a samozrejme doplatiť rozdiel on sám ako zamestnanec aj my ako zamestnávateľ? Uvažujem správne?
Jana Motyčková
02.06.09,08:23
Ak je v SR zdravotne poistený, ako konateľ s odmenou je považovaný za zamestnanca. Nedáva RZZP ako podnikateľ ale iba ako zamestnanec. Doplatí zamestnanec aj zamestnávateľ.
jales
02.06.09,10:34
Ďakujem za radu
Leila
02.06.09,20:11
Ak ide o konatela (zaroven jedineho spolocnika) s.r.o., ktory ma prijmy len za vykon funkcie konatela + podiely na zisku (tie sa do RZZP nezahrnaju), ma podavat RZZP???? Velmi pekne dakujem za radu...
Iwett
03.06.09,05:03
Ak ide o konatela (zaroven jedineho spolocnika) s.r.o., ktory ma prijmy len za vykon funkcie konatela + podiely na zisku (tie sa do RZZP nezahrnaju), ma podavat RZZP???? Velmi pekne dakujem za radu...
Na účely RZZP sa považuje za zamestnanca, takže podľa výšky príjmu, ak nemá kolísavé príjmy / buď vo všetkých mesiacoch menej alebo vo všetkých mesiacoch viac ako 56283,- Sk/, RZZP podávať nemusí.
Jana Motyčková
03.06.09,06:59
Ak odmena konateľa v niektorom mesiaci nepresiahla 56283 Sk, nemusí podať RZZP.
Aljusenka
03.06.09,07:46
Prosím o radu, ak má konateľ odmenu štatutára a zaroven v druhej firme príjem ako zamestnanec a tam je potrebné RZZP, zahŕňa sa mu aj odmena štatutára? ďakujem
Iwett
03.06.09,08:01
Ak odmena konateľa v niektorom mesiaci nepresiahla 56283 Sk, nemusí podať RZZP.
Alebo ak vo všetkých presiahla 56283,- Sk tiež nemusí podať:)
Jana Motyčková
03.06.09,08:02
Na základe odmeny štatutára je považovaný za zamestnanca. T.j. je zamestnancom v 2 firmách. RZZP sa vzdy robí v úhrne za všetkých platiteľov, teda ak musí robiť RZZP, musí zahrnúť oboch zamestnávateľov.
Leila
03.06.09,18:26
Prosim vysvetlite mi este pojem "kolisave prijmy" (ku prispevku od Iwett)???
Konatel ma v mojom pripade po cely rok prijem nizsi ako max VZ. Ma teda podavat RZZP ci nema??? Dakujem pekne.
Jana Motyčková
03.06.09,19:07
Ak má každý mesiac pod 56283, tak rzzp podať nemusí.