Skeleton31
01.06.09,19:03
Dobry den,
potreboval by som poradit resp odporucit. POtrebujeme vymalovat dom, no ked uz ideme malovat chcel by som hned natiahnut aj stierku. Zistoval som si cenu vraj to vychadza cca 110/m2 len robota. Zda sa mi to dost ked som si priebezne pozeral co sa vlastne pri stierkovani robi. Preto by som si to chcel robit sam. Co by ste mi odporucili je sanca ze aj bez akychkolvek skusenosti to zvladnem alebo radsej odlozit peniaze a nechat to na odbornika.A mohli by ste mi popisat adkial zacat, ako to robit, na co si dat pozor,ake materialy pouzit?ci treba len steny oskriabat a potom stierkovat alebo aj natiahnut vrstvu kleberu zo sietkou a tak Dakujem za pomoc
Xanti
01.06.09,20:34
No dá sa to zvládnuť. No sa pri tom človek riadne namaká, teda stierku natiahneš ale zapucovať to je umenie. V živote som to nerobila, nevidela ako sa to robí. Bracho mi ukázal a som makala. Ale keby som vedela, že niekto príde a urobí mi to kvalitne tak neváham a volám majstra. Auuuuu.... a ešte nás to čaká v jednej izbe. Čo už tuna chcú cca 10-12 euráčov za m2 aj s mat. a ten tak náročný neni, finančne. Ale tých 110/m2 myslíš v Sk alebo v euráčoch? :D Ale naozaj ak si trošku zručný a nebojíš sa práce, tak to zvládneš ( max. si budeš nadávať ako krivo si urobil ale bude ťa hriať pri srdci tvoja robota :D )
Bastian
01.06.09,22:13
Vždy zahreje, keď si človek sám urobí robotu.

Druhá vec je, že to zahriatie môže trvať dlho... a pritom môže vypotiť aj 3 vedrá potu... a výsledok môže byť napriek tomu otrasný. Už som videl rôzne výtvory :)

Ja som dávnejšie stierkoval, ale neodporúčam to. Ja viem, že sú ľudia ktorým sa to páči, ale podľa mňa je to hovadina. Páči sa mi viac klasická stena. Príde mi to divné mazať na stenu niečo, aby som dosiahol parádny hladký povrch. A sú majstri, čo to rovno nanesú na zaprášenú stenu, kde to potom drží iba krátky čas a potom sa to lúpe zo steny ako koža z opáleného...

Takže moja rada - nestierkujte ;). A keď už, tak si zavolajte ozajstného odborníka. Keď si trúfate na to sami, tak si to skúste niekde v špajzke... uvidíte ako vám to pôjde.
zednik
02.06.09,08:27
zalezi odtoho s akim materialom to chcete robit.odporucam malovku oskriabat ak tam budu popraskane steny tak treba dat sietku a zaklebrovat a potam napenetrovat a nakoniec odporucam rimano prima stierku .ak si nato netrufate ozvita sana t.c.XXXXXX spam .dohoda ista.
Chobot
02.06.09,08:42
Dobry den,
potreboval by som poradit resp odporucit. POtrebujeme vymalovat dom, no ked uz ideme malovat chcel by som hned natiahnut aj stierku. Zistoval som si cenu vraj to vychadza cca 110/m2 len robota. Zda sa mi to dost ked som si priebezne pozeral co sa vlastne pri stierkovani robi. Preto by som si to chcel robit sam. Co by ste mi odporucili je sanca ze aj bez akychkolvek skusenosti to zvladnem alebo radsej odlozit peniaze a nechat to na odbornika.A mohli by ste mi popisat adkial zacat, ako to robit, na co si dat pozor,ake materialy pouzit?ci treba len steny oskriabat a potom stierkovat alebo aj natiahnut vrstvu kleberu zo sietkou a tak Dakujem za pomoc

Za tú robotu, čo je pri stierkovaní nie je 110 sk/m2 veľa. Ako už napísali, stierkovanie nie je len nanesenie stierky na stenu, ale tú potom treba zahladiť brúsnym papierom a to trvá aj niekoľko hodín a je pritom toľko prachu (budeš ho mať doslova všade, v každom telesnom otvore), že celý dom budeš mať biely. Ale dá sa to zvládnuť vlastnými silami, záleží od toho, ako si zručný.
robin78
02.06.09,09:13
Tiez som si daval stierkovat radsej majstrom, i ked som planoval si to vyskusat najprv sam, ale casu malo, vysledok neisty, tak som to dal radsej majstrom (80Sk/m2). Steny mali majstri uz pripravene, t.j. farba bola uplne oskriabana a napenetrovane s duvilaxom riedenym s vodou. Na stierkovanie pouzivali vonkajsi feinputz, co je taka jemnozrnna stierka, ktoru vyhladzovali mokrym molitanovym hladitkom hned ako stierka zavädla a islo im to dost rychlo, takze ziadny prach a zdlhave brusenie dlhu dobu. Ale aj tak si myslim, ze to chce urcity grif aj pri tom nahadzovani omietky a aj pri vyhladzovani ;-)
Chobot
02.06.09,09:18
Tiez som si daval stierkovat radsej majstrom, i ked som planoval si to vyskusat najprv sam, ale casu malo, vysledok neisty, tak som to dal radsej majstrom (80Sk/m2). Steny mali majstri uz pripravene, t.j. farba bola uplne oskriabana a napenetrovane s duvilaxom riedenym s vodou. Na stierkovanie pouzivali vonkajsi feinputz, co je taka jemnozrnna stierka, ktoru vyhladzovali mokrym molitanovym hladitkom hned ako stierka zavädla a islo im to dost rychlo, takze ziadny prach a zdlhave brusenie dlhu dobu. Ale aj tak si myslim, ze to chce urcity grif aj pri tom nahadzovani omietky a aj pri vyhladzovani ;-)

Feinputz je omietka, tá sa zahladzuje a nie brúsi. Feinputz sa dáva vo väčšej vrstve, než stierka, cca 0,5 - 1 cm.. Stierka je jemnejšia a nanáša sa cca 1-3 mm vrstva, ktorá sa obrúsi. Takže taký je rozdiel medzi nimi a preto si nemal prach.
Bastian
02.06.09,09:34
Stierkovanie by som fakt prenechal na odborníka, lebo iba ten to spraví pekne&rýchlo. Určite to zvládne aj trocha viac zručný človek, ale ho to bude stáť "kus života" :). A sa ubrúsi k smrti:D. Ten prach je potom naozaj všade. Trvá potom dlhší čas, kým sa ho podarí na viackrát úplne odstrániť. Hlavne keď nie je nábytok dostatočne dobre zakrytý.

Pri stierkovaní je veľmi dôležité mať ten gríf v ruke, aby sa to nanášalo šikovne bez zbytočného hladkania. Lebo čím viac sa do toho babre, tým to je horšie :).
robin78
02.06.09,10:09
Feinputz je omietka, tá sa zahladzuje a nie brúsi. Feinputz sa dáva vo väčšej vrstve, než stierka, cca 0,5 - 1 cm.. Stierka je jemnejšia a nanáša sa cca 1-3 mm vrstva, ktorá sa obrúsi. Takže taký je rozdiel medzi nimi a preto si nemal prach.

pokial viem, tak u mna bola nanasana v hrubke 3 mm (pri nerovnostiach nejaky ten mm navrch), a nanasalo sa to na existujucu hrubu omietku. co sa tyka toho prachu, tak som to podotkol ako menej pracnu alternativu, kedy je nutne stierku brusit ;)
ROBIN111
02.06.09,17:48
Dobry den,
potreboval by som poradit resp odporucit. POtrebujeme vymalovat dom, no ked uz ideme malovat chcel by som hned natiahnut aj stierku. Zistoval som si cenu vraj to vychadza cca 110/m2 len robota. Zda sa mi to dost ked som si priebezne pozeral co sa vlastne pri stierkovani robi. Preto by som si to chcel robit sam. Co by ste mi odporucili je sanca ze aj bez akychkolvek skusenosti to zvladnem alebo radsej odlozit peniaze a nechat to na odbornika.A mohli by ste mi popisat adkial zacat, ako to robit, na co si dat pozor,ake materialy pouzit?ci treba len steny oskriabat a potom stierkovat alebo aj natiahnut vrstvu kleberu zo sietkou a tak Dakujem za pomoc
Ak máš dostatok času, trpezlivosti a odvahy, môžeš to skúsiť. Ale tak, ako ti radili vyššie, vyskúšaj si to na nejakej cvičnej ploche, napríklad v spomínanej špajzi. Odporučiť ti môžem stierku Rimano Prima. Sú na trhu aj iné značky, ale s nimi nemám skúsenosti. Pokiaľ zvolíš vhodný postup, vyhneš sa prácnemu brúseniu. Zožeň si knihu Sadrokartón zvládneme sami (dá sa kúpiť v niektorých stavebninách). Je tam čast venovaná stierkam, kde je zhruba popísaný postup práce (aj s obrázkami).
Ak sa rozhodneš, že to skúsiš, niektoré dôležité rady ti sem môžem napísať.
Skeleton31
03.06.09,04:20
Dakujem za rady. Rozhodol som sa ze to skusim ale zatial len na spajzovej stene. Potom uvidim co dalej. Mohli by ste mi teda presne popisat co vsetko treva spravit pred stierkovanim a nasledne zopar tipov na stierkovanie?
Xanti
03.06.09,09:03
Fúha,
tak my ked sme stierkovali tak sme zvolili takýto postup.
1. umytie steny ( navlhčenie ) mazľavým mydlom ( použila som valček šlo to fajne rýchlo )
2. oškrabanie steny až do živého ( kde to šlo ), ked bola mokrá od mydla
3. odprašenie steny - teda v podstate ked bola suchá tak sme prebehli po nej z metlou aby sme ten hrubý prach dostali ešte preč
4. penetrácia steny - mne odporučili duvilax + voda ( pomer je na vedierku od duvilaxu )
5. zaschnutie steny
6. ťahanie stierky
7. pucovanie ( natiahli sme na stenu jednu a sa hned za vlhka pucovalo )
8. uschnutie stierky
9. natretie steny soľou ( poradili nám pred malovaním vo farboch lakoch aby vyzrela stierka a neboli flaky po namalovaní)
10. napenetrovanie steny - odporučené bolo duvilax + voda + primalex biely
11. malovanie
Asi takto nejako sme to robili my doma. Bolo to zaujímavé, a bolo veľa technologických prestávok.
Veľa šťastia prajem :D
ROBIN111
03.06.09,20:30
Dakujem za rady. Rozhodol som sa ze to skusim ale zatial len na spajzovej stene. Potom uvidim co dalej. Mohli by ste mi teda presne popisat co vsetko treva spravit pred stierkovanim a nasledne zopar tipov na stierkovanie?
1. Príprava podkladu.
Skontroluj pôvodnú omietku, v akom je stave. Prípadné chyby treba vyspraviť. Maľovku odporúčam zoškrabať. Ideálne je, ak stena ostane mierne drsná.
Stenu očistiť od výčnelkov, zbytkov uvoľnenej omietky a prachu.
2. Penetrácia.
Odporúčam použiť originálny penetrák od Rigipsu Rikombi-Grund zriedený v pomere 1diel penetráku : 3 diely vody. (Pravdepodobne sa budú dať použiť aj iné penetráky, ale nemám to odskúšané.)
3. Technologická prestávka 12 hod.
4. Ešte raz očistiť (metličkou) stenu od uvoľnených zrniečok z omietky. Dôkladne pozametať aj podlahu (z toho dôvodu, že ak ti pri nanášaní padne časť stierky na zem, neznečistí sa a môžeš ju ešte použiť)
5. Príprava stierky.
Do nádoby si napustíš čistú studenú vodu. Neviem ti teraz napísať množstvo. Na jednu stenu bežnej panelákovej špajze (cca 1 x 2,5m) stačia 2-3 litre. Záleží aj od hrúbky nanášanej vrstvy.
Do vody pomaly sypeš stierku. Stierka na okamih ostane na hladine, kým nevsiakne vodu, potom klesne na dno. Do nádoby postupne sypeš také množstvo materiálu, až kým voda v nádobe nie je úplne pohltená stierkou.
Potom stierku necháš 5 min. odležať.
Teraz materiál rozmiešaš (takéto množstvo cca 2 min). Najlepšie el. vŕtačkou s vhodným nadstavcom, stredne rýchlymi otáčkami. Dobre rozmiešaná stierka je pastovitej konzistencie, bez hrudiek.
6. Nanášanie na stenu.
Stierku na stenu nanášaš najlepšie pomocou nerezového švajčiarskeho hladítka (šírka 50cm) zdola nahor, v požadovanej hrúbke. Snaž sa nanášať rovnomerne, postupne tzv. z mokrého do suchého. Tesne pri strope smer nanášania obrátiš t. j. zhora nadol.
Pokiaľ ti nevystane materál, musíš si ho opäť zarobiť, ale do čistej nádoby. Nikdy nesmieš zmiešať starú stierku s novozarobenou!
Keď máš natiahnutú celú stenu, môžeš zarovnať stierku ťahaním hladítka "do kríža" t. j. zo strany na stranu a odspodu nahor. Nemusíš sa s tým vyrovnávaním veľmi trápiť, úplne zarovnať sa ti to nepodarí. Na druhej strane - čím to budeš mať rovnejšie, tým menej roboty budeš mať v nasledujúcich krokoch.
7. Technologická prestávka niekoľko desiatok minút - čakáš, kým stierka zavädne.
Čerstvo nanesená stierka má bledosivú farbu, na dotyk je mäkká a lepivá. Po určitej dobe sa začnú objavovať tmavosivé fliačiky, ktoré sa pomaly rozšíria po celej stene. Vtedy je stierka zavädnutá na dotyk tvrdá, nelepivá, vlhká.
8. Keď je stierka po celej ploche zavädnutá, hranou hladítka odstrániš (zrazíš) všetky výčnelky, ktoré na stene ostali ako pozostatok po nanášaní. Nemusíš sa báť pritlačiť, stierku tým nijako nepoškodíš, pretože na takýto úkon je už dostatočne tvrdá, ale zároveň je aj dosť mäkká na to, aby sa hranou dali odstrániť rôzne výčnelky.
9. V predchádzajúcom kroku sa odstránili výčnelky, ale na stene ešte ostali rôzne jamky a priehlbiny, ktoré treba vyplniť. Teraz si zarobíš menšie množstvo novej stierky (cca 0,5l vody). Z tejto stierky si trocha dáš na hladítko a nanesieš na stenu metódou "naniesť a zotrieť". To znamená, hladítkom si na malú plochu steny nanesieš asi 1mm vrstvičku a následne hranou hladítka túto vrstvičku zotrieš. Tým sa vyplnia priehlbiny.
Materiál, ktorý ti po "zotretí" ostal na hladítku, môžeš naniesť na ďalšiu plochu steny a znova hranou zotrieš. Po chvíli tento materiál začne reagovať s pôvodnou zavädnutou stierkou a začne hustnúť a už sa nedá dobre nanášať. Vtedy ho treba zahodiť a naniesť nový.
Takýmto spôsobom si postupne "prejdeš" celú stenu. Dobré je si pri tom odspodu nasvetlovať stenu halogénkou, vtedy pekne vidieť nerovnosti, ktoré treba vyplniť.


To by bolo asi všetko.:)
220870
04.06.09,03:50
Feinputz je omietka, tá sa zahladzuje a nie brúsi. Feinputz sa dáva vo väčšej vrstve, než stierka, cca 0,5 - 1 cm.. Stierka je jemnejšia a nanáša sa cca 1-3 mm vrstva, ktorá sa obrúsi. Takže taký je rozdiel medzi nimi a preto si nemal prach.

Feinputz sa dáva vo väčšej vrstve, než stierka, cca 0,5 - 1 cm.......max 0,5mm!!!! ak 1cm tak v dvoch vrstvách prestavka medzi nanášaním vrstiev min 48 hod!!!
Skeleton31
06.06.09,14:03
Vdaka za perfektny postup. Podla tohoto mi to velmi zjednodusi pracu a uz viem co to vsetko obnasa. Len este posledne otazky:nakoniec to uz nebude potreba brusit pri tomto sposobe prace? a aky typ stierky najlepsie na to kupit?
Chobot
06.06.09,20:28
Feinputz sa dáva vo väčšej vrstve, než stierka, cca 0,5 - 1 cm.......max 0,5mm!!!! ak 1cm tak v dvoch vrstvách prestavka medzi nanášaním vrstiev min 48 hod!!!


Preto je to fein (ako jemný) - putz (za čistenie).

Prosím vás, zoberte si do ruky pravítko a pozrite si, koľko je to 0,5 mm. Alebo ešte lepšie šubleru, lebo na pravítku to neuvidíte.

Kde ste vzali info, že omietka Feinputz sa nanáša v 0,5 mm vrstve? :confused: Tu si pozrite technické info o Baumit Feinputz (http://www.baumit.com/sk/main4/sub2/07564/index.shtml).
ROBIN111
07.06.09,11:27
Vdaka za perfektny postup. Podla tohoto mi to velmi zjednodusi pracu a uz viem co to vsetko obnasa. Len este posledne otazky:nakoniec to uz nebude potreba brusit pri tomto sposobe prace? a aky typ stierky najlepsie na to kupit?
Nie, brúsiť to už netreba.
Inak, tento postup ma naučil predvádzací technik priamo od firmy Rigips.
Stierku používam Rimano Prima.
ROBIN111
07.06.09,16:10
Prosím vás, zoberte si do ruky pravítko a pozrite si, koľko je to 0,5 mm. Alebo ešte lepšie šubleru, lebo na pravítku to neuvidíte.To bol preklep. Malo tam byť "cm".
kepipo
07.06.09,20:09
To čo ty tu popisuješ nieje sádrová stierka ale jemna štukova omietka.a inak sádrová stierka sa brúsiť nemusi da sa zaglejtovať za mokra a nieje ztoho žiadny prach .Je ktomu treba trošku zručnosti.reakcia na ROBIN 78
kyblik
16.06.09,15:19
Riadne horuca tema... :confused: sa tu poradaci hasia.... Chlapi, ved klud...

Skeleton ako vystierkoval si???:rolleyes:
Skeleton31
17.06.09,04:29
Zdravim zacinam robit stierku na spajzi. Pokusna stierka len ma este napadlo. Spajza bola licena vapnom. Takisto mam zoskrabat alebo je mozne davat stierku aj na vapno?Vdaka
zednik
17.06.09,08:19
urcite vapno treba oskriebat.aki material pouzivas?a nezabudni napenetrovat ale poriadne.ak ti to nepojde taksa obrat na odbornika tuje t.c. XXXXXX spam
ROBIN111
17.06.09,18:25
Amatér ti ju tak zaglejtuje do roviny . :D :D
V paneláku mi ju obrusoval maliar profík.
Stieku si samozrejme zagletuje aj amatér. Pri správnom postupe a troche cviku dokonca aj s dobrým výsledkom. Stierka je po vygletovaní hladká skoro ako sklo.
Ale gletovanie nemá s výslednou rovinnosťou steny nič spoločné. Dá sa aj stierka zarovnať do roviny, ale na to je iný postup.
NEILOS
22.06.09,19:42
mam otazku k tej sadrovej stierke rimano. Konkretne rimano plus - moze sa v panelakovom byte nanasat pramo na ocisteny napenetrovany panel? Alebo podto musi este nieco ist? U vyrobcu som cital ze aj na celoplosne stierkovanie na betonove povrchy /a ine samozrejme:D/. Aky mate nazor pani odpbornici?
adi11
22.06.09,20:02
mne robili stierku v paneláku a použili materiál - BAU.MVR Uni.om. 40kg za 22,05 Eura...na 45m2...som vysoko spokojná s ich robotou...za 3 hod. to mali spravené dvaja
ROBIN111
22.06.09,20:55
mam otazku k tej sadrovej stierke rimano. Konkretne rimano plus - moze sa v panelakovom byte nanasat pramo na ocisteny napenetrovany panel? Alebo podto musi este nieco ist? U vyrobcu som cital ze aj na celoplosne stierkovanie na betonove povrchy /a ine samozrejme:D/. Aky mate nazor pani odpbornici?Na hladké betónové povrchy sa dáva namiesto penetráku kontaktný mostík (v prípade RIGIPS výrobkov ide o RikombiKontakt).
NEILOS
22.06.09,21:38
takze pouzivat nieco ako "penetra" priamo od rigips?
ROBIN111
23.06.09,18:03
takze pouzivat nieco ako "penetra" priamo od rigips?Použiješ Rikombi-Kontakt.
http://www.rigips.sk/download/prospekty/Rigips_sadrove_stierky_a_omietky.pdf strana9

Tie panelové steny, ktoré sa budú stierkovať, sú na ich povrchu nejaké dierky? Ak áno, najprv sa musia vyplniť stierkou. Po uschnutí môžeš naniesť kontaktný náter. Nezabudni prečítať návod ;)
NEILOS
27.06.09,21:13
Dik za rady a za link ROBIN111 - ten link mam uz prestudovany zo vsetkych stran aj celu stranku rigipsu :D. V teorii som uz fakt profik a zajtra sa ukaze aka je prax :D:D:D... Budem informovat o svojich "uspechoch-neuspechoch."

Som cital v predoslich prispevkoch ze treba vyskusat na nejakej spajzi - no mna caka rovno 12m2 stropu a nejake tie spalety okolo balkona :D:D - tiez si myslim ze som samovrah. Kua ja som ekonom - ako ma vobec napadlo to robit sam. Nuz ale dal som sa na boj tak idem bojovat.

Podlahu na balkone a zateplenie balkona som tiez robil sam a balkon zatial nespadol takze uvidime ako to dopadne zo stierkou :D - drzte palce :D
ROBIN111
28.06.09,17:42
Dik za rady a za link ROBIN111 - ten link mam uz prestudovany zo vsetkych stran aj celu stranku rigipsu :D. V teorii som uz fakt profik a zajtra sa ukaze aka je prax :D:D:D... Budem informovat o svojich "uspechoch-neuspechoch."

Som cital v predoslich prispevkoch ze treba vyskusat na nejakej spajzi - no mna caka rovno 12m2 stropu a nejake tie spalety okolo balkona :D:D - tiez si myslim ze som samovrah. Kua ja som ekonom - ako ma vobec napadlo to robit sam. Nuz ale dal som sa na boj tak idem bojovat.

Podlahu na balkone a zateplenie balkona som tiez robil sam a balkon zatial nespadol takze uvidime ako to dopadne zo stierkou :D - drzte palce :DNo... odvaha ti teda nechýba - učiť sa stierkovať hneď na strope :)
V najhoršom prípade... brúsny papier to istí ;).

Niečo pre inšpiráciu:D :
Tie chodúle by som bral :)

http://www.youtube.com/watch?v=hVfvkiiA0IQ
NEILOS
30.06.09,17:32
no jo pripadne sadrokarton a zakryjem hanlive neuspechy :D - kua to co je za experta na tom videu - mat tie chodule uz som na chyrurgii - alebo na are :D
val007
30.06.09,19:23
Ahoj,
No my sme už dávnejšie stirkovali byt - teda dali si to urobiť človeku, čo to robí celý život (mal asi tak 50 rokov) a bolo to dosť otrasné. Teraz sme prerábali dom, zvažovali sme, či to nerobiť sami, mažel dokonca aj čosi skúšal, ale dali sme to urobiť majstrom, výsledok omnoho lepší ako pri byte, ale dalo by sa to aj lepšie. Môj manžel by to určite nedokázal ani tak otrasne ako sme to mali v byte. Pre človeka, ktorý je taký trochu puntičkár, by to mal robiť nejaký majster odborník. No zohnať takého - ktorý to urobí pekne, v primeranom čase a za normálne peniaze - tak to je umenie.
NEILOS
30.06.09,21:01
ved to - v primeranom case
priatelka to trosku nedoplanovala - plan bol taky - vystierkovat jednu izbu ktora bola vytopena od susedov, vymalovat detsku aj spalnu, dat nove plavacky a potom dat novy nabytok - ona objednala nabytok, ktory treba vyzdvyhnut do osmych dni - takze marek musi zabezpecit vsetko ostatne co sa malo spravit ako prve do osmych dni - preto som vyzliekol oblek a natiahol monterky :D
NEILOS
05.07.09,20:42
hosi a holky - uz to mam zasebou. Izba je vystierkovana. Nehovorim ze to je uplne najsamfasa ale nepada to uz na hlavu - co sa predtym povedat nedalo. Rovne to je - ziadne vlnobitie. Sem tam nejaka riha ktoru som prehliadol. Vysledok vcelku uspokojivy - dal by som si trojku. Alebo aby som nebol taky zly na seba tak dva minus :o)...
Uz mam aj vymalovane. Dnes navecer som zacal klast plavacku. Nabuduce pridam fotos

cao :o)
ROBIN111
06.07.09,20:25
hosi a holky - uz to mam zasebou. Izba je vystierkovana. Nehovorim ze to je uplne najsamfasa ale nepada to uz na hlavu - co sa predtym povedat nedalo. Rovne to je - ziadne vlnobitie. Sem tam nejaka riha ktoru som prehliadol. Vysledok vcelku uspokojivy - dal by som si trojku. Alebo aby som nebol taky zly na seba tak dva minus :o)...
Uz mam aj vymalovane. Dnes navecer som zacal klast plavacku. Nabuduce pridam fotos

cao :o)Gratulujem:)
Čo sa týka prehliadnutých rýh, tie sa dajú v pohode odstrániť trebárs aj na druhý deň. Stačí si zarobiť trocha stierky, opravované miesto (aj okolie) dôkladne navlhčiť a špachtličkou naniesť stierku a hranou zahladiť.
ROBIN111
06.07.09,20:56
A Skeleton, ty si ako dopadol?
lapejko
23.07.09,20:16
Niektoré rady sú dobré, živím sa tým 10 rokov preto machrujem, ale maľovku bezpodmienečne dole, takisto penetračný náter, stačí slabý duvilax ale žiadne cementové lepidlo do interiéru!!! Za prvé zaťažuje nenosnú vápennú omietku, nedýcha a mám dojem, že to ani nevyhovuje niektorým európskym hygienickým predpisom. Ak je v podklade sieť prasklín, sieťku môžete vložiť do sadrovej stierky alebo omietky. Rimano má 4 druhy, všetky sú dobré ale každé má nejaké špecifiká, vkaždom prípade sa nebrúsia ale gletujú za mokra, povrch je hladký a tvrdý na rozdiel od blatového Stemalu, ktorý zbrúsite aj prstom.Ešte k tým cenám-za 200-250 skk urobíme solídnu omietku na novom Ytongu v hrúbke 3-4 mm s materiálom a bez sieťky, ktorú používame iba na kritických miestach. Na krivých pôvodných stenách nám to však nepokryje ani materiál a zákazník si zúfa pri konečnom súčte. Väčšinou je to však tak, že chceme americkú kvalitu za ukrajinskú cenu...
NEILOS
25.07.09,14:43
ja som stierkoval prvykrat v zivote, jedine moje vedomosti o tejto cinnosti mam od vas z tohto fora a zo stranky rigipsu :D. Mozem potvrdit ze s rigipsom sa robi velmi dobre ale nesmie byt moc husty, ale ani "tekuty" :D ale robi sa s nim velmi dobre. Da sa aj brusit celkom v pohode ale zagletovane to vyzera lepsie aj ked gletovanie som musel trosku trenovat. A negletovat ked to uz je suche - to je blbost alebo som to zle robil ale ked to uplne vyschlo tak som si to pri gletovani strhaval. Vtedy uz pomoze len bruska. Teda mne :). Ale vytvrdnute ale mokre to gletovat slo.

Stierka je pevna a paradne kryte farba na nu. Velmi dobre sa mi s tym robilo a to ma vsetci odhovarali ze to nespravim. Je faktom ze som to robil dlhsie ako nejky majster ale to neva - staci si zarobit menej stierky aby nestvrdla vo vedre ;).

Diky este raz za rady - pomohly
NEILOS
25.07.09,14:49
sorry za to tvrde y na konci slova pomohli :D neviem co ma to napadlo
jajax
18.08.09,05:46
mame vystierkovane stemalom,ale je to velmi skarede.teraz sme dali prerobit okna aj balkonovu stenu.majstri nam doporucili za mame spravit novu stierku s RIMANO UNI.moze sa dat na tu staru stierku?
ROBIN111
18.08.09,19:27
mame vystierkovane stemalom,ale je to velmi skarede.teraz sme dali prerobit okna aj balkonovu stenu.majstri nam doporucili za mame spravit novu stierku s RIMANO UNI.moze sa dat na tu staru stierku?Už som reagoval v inej téme, tak len zopakujem: Rimano UNI je omietka, nie stierka. Takže ak chcete stierkovať, použite Rimano PRIMA (poprípade nejaký iný typ stierky).
Ten Stemal doporučujem dať dole. Steny potom napenetrovať a natiahnuť novú stierku.
jajax
20.08.09,04:20
uz mame vystierkovane takze odpevede nie su potrebne.dik.
emental
09.03.10,13:24
Zdravim. Zaujimave citanie o stierkovani :)
Caka ma to tiez - 3 izbovy byt, podlahova plocha cez 72m2, komplet plocha stropy a steny odhadujem na 200-300m2 (neratal som to zatial, len odhadom). Je to stara tehlova bytovka - 50rocna, takze co to uz steny maju za sebou.
Povodne som chcel nechat steny tak ako su, len napenetrovat a omalovat. Idem vsak prerabat aj elektroinstalaciu, tak sa budu rezat drazky a rozhodol som sa ze bude lepsie to na novo poopravovat a vystierkovat.

Omietka na 90% mieste drzi dobre, niekde je popraskana, tam sa bude musiet odlupit az na tehlu a opravit. Stare natery skrabem dole - niekde to ide dost dobre az celkom na omietku a inde dost drzi taka spodna vrstva nejakej hnedo cervenej farby.
Mal by som otazky:


Akym sposobom a akym materialom opravit lokalne praskliny - tam kde sa omietka zdula a odpadla, resp. som ju obuchal lebo nedrzala? A cim zaplnit drazky po elektroinstalacii?
Akym sposobom osetrit rohy miestnosti aby sa casom v rohu stierka nepraskala?
Ja osobne neviem presne ake vsetky druhy povrchovych uprav omietky sa robia - preto sa spytam ci existuje aj iny druh nez je stierka? Teda napr. nieco co ma nejaku strukturu, a nie je hladke ako papier a cim sa da opravit stara omietka, v ktorej su jamky od skriabania stareho nateru + jamy od orucanej omietky ktora nedrzala. Na toto by potom siel uz nater. Je take nieco? Ci len stierka?
Citam tu, ze dobre stierky su od Rigipsu a ze sa daju hladit aj gletovanim a nemusia sa brusit - vysvetlite mi prosim niekto co to gletovanie presne je a ako sa to robi?

Firme to robit nechcem dat, pretoze to by len praca stale hooooooodne penazi kedze je to komplet cely byt a som cersto po kupe, tak penazi na zvys nie je :( Narocny nie som, ak semtam bude nejaka nerovnost, isto to nebude horsie (aspon dufam), nez povodne x krat malovane a opravovane steny - aspon to by som chcel dosiahnut.

Diky
220870
09.03.10,17:09
Poodbíjaná omietka, hrubé nerovnosti a drážky po elektrikároch vodároch,sa zatierajú hrubou omietkou.Treba to pred omietaním dobre očisťiť od prachu navlhčiť väčšie plochy "našpricovať".Steny pred stierkovanim alebo štukovanim treba penetrovať.Väčšie nerovnosti opravovať vio viacerých vrstvách ,podľa odporúčaní výrobcu omietkovej ,alebo stierkovej zmesi.
Laco-monter
09.03.10,17:15
Gletovanie je náročne na zručnosť ak si to nikdy nerobil,
je to ťahanie omietky vo veľmi tenkej vrstve, plechovým, nerezovým hobĺom.
Pomaličky vo vrstvach, tak ako piše 220870, nie je k tomu čo dodať.

Snáď iba to,že možeš ryhy po káblovaní a diery v omietke vyrovnať aj lepidlom na zatepľovanie.
nepraská a má takú vlastnosť,že pri vyschyňaní sa vstrebava do praskliny, čím dobre priĺne.
Potom jemne dostierkuješ.
MikiHalasko
15.04.10,05:27
Za tú robotu, čo je pri stierkovaní nie je 110 sk/m2 veľa. Ako už napísali, stierkovanie nie je len nanesenie stierky na stenu, ale tú potom treba zahladiť brúsnym papierom a to trvá aj niekoľko hodín a je pritom toľko prachu (budeš ho mať doslova všade, v každom telesnom otvore), že celý dom budeš mať biely. Ale dá sa to zvládnuť vlastnými silami, záleží od toho, ako si zručný.

moj problem je vtom, ze mam panelak. niekde obcas je omietka, niekde iba stierka, a ostatne panel. mozem po zakriti dier hned nanasat stierku? alebo vsetko dole a potom stierku? alebo treba pred tym nieco na ten panel naiest?
dakujem za info
Chobot
15.04.10,12:51
moj problem je vtom, ze mam panelak. niekde obcas je omietka, niekde iba stierka, a ostatne panel. mozem po zakriti dier hned nanasat stierku? alebo vsetko dole a potom stierku? alebo treba pred tym nieco na ten panel naiest?
dakujem za info

Ja som tie prerábal panelákový byt. Ak nechceš mať cigánsku robotu, tak treba pekne poctivo zoškrabať omietku až na panel (ja som mal z bytu asi 10 veľkých vriec omietky ako odpadu), potom napenetrovať panel a až potom nanášať stierku (1-3 mm, v závislosti od toho, ako je panel krivý).

V jednej izbe sme nestierkovali, len sa vymaľovalo (ešte pred prerábkou) a tá omietka sa časom odúva a odpadáva. To je tá cigánska robota.
MikiHalasko
15.04.10,15:25
Ja som tie prerábal panelákový byt. Ak nechceš mať cigánsku robotu, tak treba pekne poctivo zoškrabať omietku až na panel (ja som mal z bytu asi 10 veľkých vriec omietky ako odpadu), potom napenetrovať panel a až potom nanášať stierku (1-3 mm, v závislosti od toho, ako je panel krivý).

V jednej izbe sme nestierkovali, len sa vymaľovalo (ešte pred prerábkou) a tá omietka sa časom odúva a odpadáva. To je tá cigánska robota.

dakujem velmi pekne za radu, aj ked som to nechcel pocut.
Chobot
16.04.10,07:00
dakujem velmi pekne za radu, aj ked som to nechcel pocut.

Nuž hej, je to robota navyše. Ale raz to spravíš poriadne a máš pokoj.

Jeden sused nechal len vymaľovať izby a v jedne izbe, asi 3 hodiny po vymaľovaní mu spadla omietka z polovice stropu. Tie panelákové omietku sú nejaké nekvalitné, držia na paneloch len na heslo. Keď sa vymaľuje, tak vlhko z farby sa nasiakne do omietky a tá sa od steny oddelí.

Možno máš kvalitnejšie omietky, ale v našom paneláku je to tak.
MikiHalasko
16.04.10,11:58
Nuž hej, je to robota navyše. Ale raz to spravíš poriadne a máš pokoj.

Jeden sused nechal len vymaľovať izby a v jedne izbe, asi 3 hodiny po vymaľovaní mu spadla omietka z polovice stropu. Tie panelákové omietku sú nejaké nekvalitné, držia na paneloch len na heslo. Keď sa vymaľuje, tak vlhko z farby sa nasiakne do omietky a tá sa od steny oddelí.

Možno máš kvalitnejšie omietky, ale v našom paneláku je to tak.

keby mam plesen, tak to dam dolu hned, omietka je kade tade, celkom faj drzi, prebehol som ju spachtlou. kde bola slaba, padla,inde ostala. inak penetrak je na to, aby zaistil rovnomernu siakavost stien. tak dufam ze to vynde. mija sytuacia je taka: svokor nadava preco malujeme, svokra ta to chce mat do nedele, a ja a priatelka sme uz riadne unaveny a nechce sa mi uz pocuvat blbe keci. keby to je namne, tak je tu cela prestavba bytu :)
emental
13.06.10,21:16
Skusal som cvicne stierkovat jednu stenu (bude pred nou vstavana skrina, takze ak ju aj pokazim, nevadi :) ). Pouzil som stierku rimano prima. Nanasal som 600mm spachtlou (poradil mi znamy, ktory kedysi robil prerabky jadier). Ale pokial som nanasal v hrubsej vrstve (cca 1-2 mm), tak sa mi nedarilo naniest rovny povrch - vzdy boli niekde vyvyseniny a niekde zase jamy. Proste nech som tahal ako som tahal, nikdy to nebola krasna rovina. A pri hrubsej vrstve je aj tazko ulahodit aby povedzme po celej rovine steny bola hrubka taka ista (je to potom tak, ze niekde je 1mm a niekde kopcek 2mm a podobne). Steny mam inak relativne rovne. Ked som aj naniesol ako sa dalo, cakal som na zavadnutie, ale hadam aj 30 minut to nic nerobilo (pisali, ze sa maju vytvarat svetlejsie flaky - vtedy ze to uz zavadlo). Potom ked som skusil prebehnut znova hranou spachtle, tak uz som si to skor len rozrypal a zdrsnil - nebolo to ono.
Co robim zle?
Ten znamy mi poradil, ze najskor je to dobre prebehnut celkom na jemnucku vrstvu, vlastne moze na niektorych miestach aj presvitat stara stena a vyplnia sa tym len tie jemne preliaceniny a ryhy po skrabani farby. A ze potom po zaschnuti nanesiem dalsiu tenucku vrstvu, ktorou sa to prerovna este viac a pripadne este jednu tretiu vrstvu a udajne vtedy by mal byt povrch OK (oz len pripadne dobrusit niekde kde sa nieco nezadarilo).

Myslel som si, ze s tou Rimano stierkou to pojde jak same :) Ale bud nieco robim zle, alebo sa to predsa len neda na 1x urobit pekne hladke.
Laco-monter
14.06.10,04:24
Najväčšou chybou je myslieť si, že sa mi všetko podarí na prvýkrát.

Aj keď pri stierkovaní ide o výsledok a nie o proces , aj ten proces je doležitý.

ide o to porozumieť slovu PROCES .

Ak pochopíme, čo je proces , potom sa možeme stierkovaním dopracovať ku kvalitnému výsledku.
220870
14.06.10,04:31
Na jednenkrát to neurobíte rovné.Neviem čo si predstavujete pod rovinou.Každý máme svoju predstavu,ruky nie sú sústruh ideálny tvar s nimi navytvoríte.
Naneste prvú vrstvu trochu hrubšiu a prebehnite povrch hliníkovou latou,ideálne tzv.strhávacou latou.
A ktorú z nich máte?
http://www.postavdom.sk/images/pdf/rigips3908.pdf
emental
14.06.10,08:21
Laco-monter: mas pravdu, ze niekedy clovek ocakava viac, nez sa da. Mozno existuje nejaky talent od prirody, co chyti hobel, spachtlu a spravi stierku na prvy krat uplne dokonalu :) Priznam sa, ze by som bol rad, keby sa mi na prvy krat podari super vysledok :) Ale viem, ze to tak nebude, alebo pred uspokojivym vysledkom bude predchadzat niekolko pokusov, omylov a testov.

Ak tvojmu procesu: Nemyslim si, ze staci len poznat proces - niekedy proces sa zda byt jednoduchy, no clovek musi mat aj nejaky ten grif a know-how a to nedostane z procesu, ale len z praxe. A ked uz tak by ten proces musel byt tak detaline popisany. A to je to, preco sa pytam na nejake rady od niekoho, kto je v tom doma. Viem, ze mozno si trufam na to, na co by som mal radsej zavolat odbornika, no len uz ma par tych odbornikov odradilo od tej ich odbornej prace, ked mi robili nejake prerabky (asi som mal stastie na fuserov)... Preto chcem skusit stastie aj sam :) . Ak to nepojde tak ako by som si predstavoval, tak pridu ti odbornici.

220870: Mam rimano Prima, ale mozem kupit aj Rimano 0-3 -> u tejto pisu ze sa da vyhladit na 0mm a max odporucena vrstva je 3mm. Neviem aky je prakticky rozdiel medzi nimi, u tej Prima pisu 2-10mm.. Ta Prima sa pritom da aj vyhladit na tenko.
Ja vlastne nepotrebujem aplikovat velke vrstvy - steny mam rovne (asi by som zbytocne aplikoval vrstvu ale 5mm a viac a potom zrovnaval latou), len niekde bola zla omietka, tam som opravoval omietky, tak tam potom ak je nejaka nerovnost a treba vyplnit 2-3 mm, tak som myslel, ze ta Prima 2-10mm bude idealna, no mozno som sa mylil. V podstate mi ide len urobit povrch hladky, lebo po zoskrabani starej farby zostali niekde ryhy a este o zrovnanie nejakych drobnych nerovnosti (kade isli drazky na kable, je to zaomietane, ale predsa nie tak na hladko ako je povodna stara omietka - toto chcem zjednotit tou stierkou). Kupil som len skusobne mnozstvo, takze mozem dokupit hociaku.
220870
14.06.10,08:57
Tak ako som napísal.Naniesť väčšiu hrúbku kopce strhnúť hliníkovou latou (stojí 5€).Po prischnutí naniesť druhú vrstvu gleťákom min 20cm dlhým.Snažiť sa to urobiť čo najrovnejšie.Zahladiť gumovým hladítkom a vygletovať do úplnej roviny.
Postup od str 9.
http://www.rigips.sk/download/_pdf/cennik_sadra_.pdf
Janamik
14.06.10,09:51
emental :) navody od rigipsu su velmi motivacne :) ale je to makacka zo zaciatku, ked sa tym nezivis, ja som robila jednovrstvovo s rimano final, tiez len na zjednotenie povrchu, aj tu verziu s dvomi vrstvami som aplikovala na miestach kde nebol podklad jednotny (drazky po elektrikaroch zapravane jemnou omietkou), len pisu ze druha vrstva do este nezaschnutej ale tvrdej prvej vrsty a musim povedat ze lepsie mi to slo, ked som nechala prvu vrstvu zaschnut.......nenechaj sa odradit pociatocnym neuspechom :) medzi mojim 1. a 2. pokusom nebol ziaden rozdiel (hroza) ale treti uz bol uplne o inom :) velmi Ti drzim palce, postup mozes mat dobry ale vysledok je asi ako ked ides prvy krat varit :)
emental
14.06.10,10:14
220870:
v tom postupe z toho pdf od rigipsu je pisane ze zrovnavat latou je dobre len hrubky nad 5mm. Ja nepotrebujem ani 5 mm hrubku, ja mam steny relativne rovne (nech je tam mierna nerovnost +/- 1-1.5mm a to ozaj len niekde, takze ja to "rovnejsie" ozaj nepotrebujem, nie som taky perfekcionalista).

Ak aplikujem vrstvu 2-3mm, myslim, ze tou latou to asi zrovnavat moc nepojde, ci? Latu mas na mysli akej dlzky? 1.5m? 2m?

Po prischnuti naniest 2. vrstvu - po prischnuti je asi kolko minut? 60? viac ? (odhadom, viem, ze sa to moze lisit od savosti podkladu a teploty, vlhkosti a pod...)

A gumovym hladitkom hladit po kolkych minutach cca? Ja som skusil hladit gumovym hladitkom, ale asi prilis skoro - este sa ten povrch rozmazaval.

:) ja viem, ze niektorym sa to pise lahko, ale ja to robim prvy krat. Mozno aj ti, ktori to viete, tak zaciatky neboli take lahke.
220870
14.06.10,15:38
Pokiaľ vám nevadia takéto nerovnosti tak je to fakt zbytočné zrovnávať latou.Platí čím dlhšia lata tým rovnejší povrch.pVäčšinou postačí aj 1,5m.Tak ako píšete časovo sa schnutie nedá presne určiť.Nesmie to byť lepivé na prsty .Je to vtedy keď sa to už dá hladiť tou gumou,nesmie sa to rozmazávať ale musí sa to ešte dať rozpucovať.Bolo by dobé ak by ste to videli na vlastné oči ale to asi nejde.Nieje to nič čo by sa amatér nenaučil.Len sa to veľmi ťažko vysvetuje cez net.Lepšie raz vidieť ako stokrát čítať ,počuť.
emental
14.06.10,16:37
Ja viem, ze je to lepsie vidiet 1x ako 10x vysvetlovat cez net. Bohuzial, moj znamy, co kedysi stierkoval, tak nema skusenosti s rimano stierkou a celkovo stierkovanim bez brusenia.

Chcem sa spytat, aky je v praxi rozdiel medzi Rimano Prima a Rimano 0-3 ? Ktoru mam pouzivat ak nebudem prekracovat hrubku 1-3 mm? U tej Prima nie som si isty, ci mozem dat aj take mensie hrubky ako 1mm.

A este k tomu zahladeniu gumovym hladitkom (spongiovym) - mam take oranzove s takou gumovo spongiou - je toto dobre? Videl som este take s jemnou spongiou (nieco ako ta zlta na umyvanie riadu). A pred tym hladenim sa ta zavadnuta stierka musi nakropit, ano? A neviete mi ani priblizne povedat ci sa jedna o radovo minuty alebo hodiny schnutia pred tym, nez sa to moze roztocit tou spongiou?

Budem to musiet este skusat, lebo ten postup od mojho znameho sa mi vidi casovo narocny a mozno skor vhodny pri aplikacii stierky, ktora sa bude neskor brusit.
220870
14.06.10,16:46
A este k tomu zahladeniu gumovym hladitkom (spongiovym) - mam take oranzove s takou gumovo spongiou - je toto dobre? áno to je ono.Musí (môže ) sa to kropiť.Pri týchto teplotách to odhadujem na cca 20min.Po roztočení gumou to musíte ihneď zagletovať.Pre vás bude asi lepši rimano prima.rimano 0-3 je na tie najtenšie vrstvy do 3mm.
emental
19.06.10,20:21
dnes som zase skusal cvicne na takom jednom vyklenku, v ktorom bude vstavana skrina.
Ale pouzil som Rimano 0-3 stierku. Naniesol som , vrstva mozno 2-3 mm max, niekde mozno aj 1mm. Nechal som to zavadnut (isiel som si kupit red bull do obchodu :) ) - na zaklade predch. skusenosti s Rimano Prima som vedel, ze isto do 30 minut do zavadnute nebude.
Ale dosiel som a stierka bola po 40 minutach uplne tuha, uz ked som hladil gumovym hladitkom, tak sa nic nedialo, co som mal na nej vystupene "ryhy" tak uz nesli zahladit. Teraz je otazne ci RImano 0-3 schne rychlejsie ako Rimano Prima alebo ci schnutiu pomohlo to, ze som ju naniesol na predoslu suchu vrstvu stierky - ze by vpila vodu rychlejsie. Predtym som nanasal RImano Prima na napenetrovanu stenu - to mozno schlo potom pomalsie.

Ale aj tak, mam dojem, ze pomaly zacinam byt zufaly z tych nezdarov :( Mozno to robim dobre, na to ze to robim prvy krat a ze sa to ani lepsie na zaciatok neda. Kazdopadne som si myslel, ze sa s tym bude pracovat na podobnom principe ako s Feinputzom, ze proste nanesiem, necham zavadnut a pripadne nerovnosti roztocim ("zasucham") hladitkom... Moje doterajsie skusenosti s RImano stierkami su take, ze bud je to moc mokre a neda sa to hladit, alebo je to uz moc tvrde :(

Mam otazku - pri nanasani, ako velmi treba dbat na vyhladenie? Vzdy sa mi spravia 2 smuhy kazdym koncom hladitka alebo spachtle.
220870
20.06.10,07:31
Rimano 0-3 schne trochu rýchlejšie ako prima ,určite tomu pomohlo aj to že povrch nebol penetrovný.Hladítko by malo byť mierne prehnuté 1-2 mm.Alebo použiť tú sťahovaciu latu.
emental
20.06.10,09:29
Ja tomu dam este jeden pokus na vacsej ploche, pouzijem stierku Rimano Prima. Mozno tu uz vyzeram smiesne, ale mam z toho nervy :D Nejde mi do hlavy preco by to nemalo ist.

Ktory z tychto postupov by bol lepsi? Pripadne co v nich upravit?>>
A)
1. natiahnem suvislu vrstvu Rimano Prima, hrubka 1-2-3 mm podla monzosti a povrchu. Snazim sa natahovat co najhladsie, ale stale su viditelne nejake vystupene hrany po natierani.
2. Pockam kyk stierka zavadne (30-60 minut, pripadne menej/viac podla stavu schnutia - skusim prstom ci je uz stierka pevnejsia a ci sa uz nelepi)
3. Ak je stierka zavadnuta, tak so spongiovym hladitkom roztocim nerovnosti (vystupky po hranach z nanasacieho hladitka, nejake jemne nerocnosti -sposobene pri nanasani). vysledok tohto bodu by mal byt uz rovny pekny povrch.??? :)
4. Sirokou spachtlou zahladim velmi jemne povrch tam kde treba
5. Finito

B)
1. Nanesiem tenucku vrstvu Rimano 0-3, len na vyplnenie lokalnych jamiek a priehlbin.
2. Necham poriadne zaschnut
3. Nanesiem opat tenucku vrstvu Rimano 0-3 na vyhladenie pocrchu po prvom stierkovani.
4. Necham zavadnut (15-40 minut podla podmienok) a jemne stiahnem hranou spachtle pripadne vystupky
5. Ak je vsetko OK, tak uz koncim, ak nie, tak pokracujem treti krat a opravim pripadne nerovne miesta uz len lokalne.

V podstate mi ide o to ako co najrychlejsie vystierkovat relativne rovny povrch (nepotrebujem zrovnavat steny aby bola ich plocha rovna horizontalne a vertikalne ako pravitko, nerovnosti typu 1-2mm na 2m tolerujem (take tam aj mam, ked prilozim latu 2m, tak niekde je priehlbinka 1-2 mm)). Najradsej by som ak by som to vedel dosiahnut bez brusenia - s brusenim si myslim je moc roboty a prachu.
220870
20.06.10,10:32
1. natiahnem suvislu vrstvu Rimano Prima, hrubka 1-2-3 mm podla monzosti a povrchu. Snazim sa natahovat co najhladsie, ale stale su viditelne nejake vystupene hrany po natierani.OK drobné ryhové výstupky nevadia.
2. Pockam kyk stierka zavadne (30-60 minut, pripadne menej/viac podla stavu schnutia - skusim prstom ci je uz stierka pevnejsia a ci sa uz nelepi)
BOD 2. a MUSÍTE natiahnúť druhú vrstvu.Inak to bez brúsenia neurobíte.
3. Ak je stierka zavadnuta, tak so spongiovym hladitkom roztocim nerovnosti (vystupky po hranach z nanasacieho hladitka, nejake jemne nerocnosti -sposobene pri nanasani). vysledok tohto bodu by mal byt uz rovny pekny povrch.???
4. Sirokou spachtlou IHNEĎ po "špongiovaní"zahladim ZAGLETUJEM velmi jemne povrch tam kde treba Nie jemne ale poriadne.
5. Finito
emental
20.06.10,10:49
A preco musim natahovat druhu vrstvu?
Ak je treba tahat druhu vrstvu, tak to chapem tak, ze ta prva sa necha uschnut takmer na tvrdo (uz sa s nou neda viacmenej nic robit) a druha vrstva sa cez nu nanesie, hlavne na miesta kde su nerovnosti a ta druha vrstva sa necha mierne zavadnut a ta sa potom roztoci tou spongoiou a zagletuje?

Je to tak spravne?
220870
20.06.10,12:05
Druhá vrstva sa musí robiť je to nevyhnutný technologický postup.Inak sa to nedá urobiť.Musí byť natiahnutá celoplošne v jednej súvislej vrstve na celú stenu.
emental
27.07.10,06:23
Zdravim. Tak uz mam vystierkovanych tak 75% bytu :)
Ale zvolil som iny postup - nepodarilo sa mi akosi naucit stierkovat bez toho aby som to musel brusit. Osvedcil sa mi postup 3 tenkych vrstiev - prva len zrovna jamky a nerovnosti na stene, druha (po komplet zaschnuti prvej) to zrovna a vyhladi este lepsie a tretia (po komplet zaschnuti druhej) by mala byt take "pozlatko" na vrchu aby to bolo celkom dobre.
Medzi nanasanim jednotlivych vrstiev tvzdy prebehnem vystupky a nerovnosti smirglom (brusnou mriezkou). Je to celkom rychle a vysledok je podla mna dobry.

Posledne dve stierkovania co som robil sa mi ale zo zahadnych okolnosti v stierke robili suche hrudky. Strasne nervy z toho mam pretoze nech robim co robim, nepodari sa mi to vymiesat tak aby tam tie suche male hrudky neboli. A predtym ja neviem, bud som si ich tam nevsimal alebo tam ozaj neboli. Schvalne som kupil aj stierku z uplne ineho obchodu (s inym datumom vyroby aby som vylucil zle skladovanie alebo nejaku zlu seriu) ale nic. Raz sa mi to podari vymiesat celkom dobre ze takmer ziadne hrudky su tam neni a raz je ich tam dost!!! A potom pri nanasani hlavne pri hrubsich vrstvach (kde treba) ako 2-3 mm sa mi tieto hrudky bud tahaju a robia ryhy alebo tam zostanu a je tam proste v stene taka hrudka!!! Pokial nanasam na dost rovnu plochu vo velmi tenkej vrstve, tak sa tie hrudky bud rozomelu spachtlou alebo sa potom stiahnu hranou, horsie je to tam kde potrebujem hrubsiu vrstvu a nemozem ju tak dobre pritlacit - napriklad na rohoch kde som nalepil rohove listy.

Ako to mam rozmiesat bez hrudiek?! Co robim zle? Moj postup je:
1. nalejem studenu vodu (cca 3-4 litre) do velkeho vedra (objem vedra 20l) ktore si predtym dokladne ocistim od zbytkov starej stierky
2. sypem stierku tak aby bola cela voda pohltena stierkou - vzdy na vrchu zostane trosku suchej stierky, tomu sa mi zabranit nepodarilo, ak by nezostalo trochu suchej stierky, tak je potom zmes prilis vodova, riedka
3. pockam cca 5minut (podla navodu rigips toto ma zabranit hrudkam)
4. miesam vrtackou s miesacom - takym spiralovym asi 1-2 minuty
5. ak je nahodou zmes prilis husta, pridam trochu vody a rozmiesam
6. nanasam a mam nervy ze sa v stierke objavuju hrudky a nadavam

Co sa mi podarilo vypozorovat, je ze to vyzera tak, ze ak nasypem stierky viac, ze je na vrchu viac suchej zmesi, tak potom je celkovo hustejsia a pri miesani tejto hustejsej zmesi sa tie hrudky asi viac rozomelu nez pri riedkej zmesi. Ale malokedy tam tie hrudky vobec nie su.

Co robit inak? Co je chyba? Miesam prilis male mnozstvo stierky? Mam nevhodny miesac? Nevhodny postup?

Miesac som skusal na vrtacku podobny tomuto: http://www.erbanaradie.sk/components/com_virtuemart/shop_image/product/origin/353.jpg
aj takyto nejaky (gulaty drot stoceny do spiraly): http://www.rucnenaradie.sk/?Mode=Sti&StiId=12301
A skusal som aj celky elektricky miesac na maltu z baumaxu (Gude) - ten ma taky velky miesac.
Ani s jednym som nedosiahol nejaky uzasny vysledok.
220870
27.07.10,17:27
Do už zamiešanej sádry sa nikdy nesmie prisypávať sádra (dohusťovať) dorieďovať sa môže.Skúste tú sadru osiať je to pomerne jednoducé dobre sa osieva ak sú tam hrudky nepretĺáčajte ich cez sito.Sádrové omietky sú nočnou morou všetkých skladníkov a predajcov.Sádra aj keď je skladovaná v suchu dokáže nasať vodné pary obsiahnuté vo vzuchu a spusťiť po okraji vreciek vytvrdzovací proces.Ten sa už nedá zvráťiť a ani sa to nedá rozmiešať.
emental
27.07.10,19:40
Dnes som volal aj do rigipsu nech mi povedia ako sa to ma miesat.
V podstate mi povedali to iste ako som aj vedel, s tym, ze mi povedali, ze je dobre po vymiesani este pockat dalsie cca 2 minuty a potom este rozmiesat.
Dnes som skusil 2 vedra a bolo to OK, len velmi malo hrudiek, ozaj takmer nic.
RObil som to takto:

1. dal som do vedra ale 4 litre vody
2. pomaly som sypal stierku, opatrne po trochach aby pekne isla do vody a nekopila sa na kopec. Nasypal som tak aby nebolo vidiet ziadnu vodu na hladine - tenka vrstva stierky bola na povrchu este sucha - to som len jemne spachtlou po miesal nech sa to trochu navlhci
3. nechal som odstat 5minut
4. rozmiesal som, miesal som asi 2 minuty
5. pockal som cca 2 minuty plus dolial som trochu vody lebo pri miesani sa mi zdala stierka prilis husta
6. znova som rozmiesal cca 1-2 minuty
7. stierkoval som a bol som uz spokojnejsi :)

Je to trochu ostara s tym miesanim, pretoze ak to clovek nestihne naniest za nejakych tych 30 minut tak uz zacne byt stierka husta a neda sa s nou uz dobre robit. Potom sa stane ze je velky odpad - hlavne ak clovek robi take miestnosti ako moja chodba, kde je vela roznych vybezkov, kutov, proste prplavych miest s ktorymi sa zdrzuje.
Tu by sa hodila ta stierka co uz je namiesana vo vedre od vyroby - ta sa udajne moze opat zavriet a nestvrdne. Aj ked teda neviem ako je to s kvalitou ked sa porovna napr. Rimano a nejaky ten stenmal alebo ako sa to volaju tie hotove stierky.
TaraNoelle
17.10.10,07:27
Trochu oživím túto tému mojim problémom. Používali sme Rimono Prima v troch izbách v pohode, stierka mala dobrú hustotu, žiadne hrudky, robili sme s tým v lete. Teraz sme potebovali urobiť ešte jednu miestnosť, postup vyrobenia zmesy som robila presne tak ako predtým, lenže teraz je tá zmes úplne riedka a nedá sa s tým robiť, tečie to po stene, no proste hrôza. Skúšala som to miešať s vlažnou vodou, lebo som si prv myslela, že tečie už príliš studená voda z vodovodu, nepomohlo. Neviem čo s tým. V lete sme to robili pri cca 30 C vonku, vnutri bolo cca 26. Teraz je vonku cca 8 C a vnutri 18-19. V lete to na stene aj v kybli dost rychlo tvrdlo. Teraz je to riedke aj po 3 hodinach a stenu, ktoru sme nahodili je nestvrdnutá už asi 4 hodiny. Aj to tvrdnutie prebieha nejako divne. Predtým to tvrdlo smerom od steny na povrch - tvrdlo, neschlo. Teraz to na povrchu schne a akokeby ten proces tvrdnutia ani neprebiehal, iba to zoschlo. Som z toho na nervy. Neviem, či tá stierky tým nebude mať nejakú úplne inú - nevhodnú - vlastnosť a napr. sa nám ro neolúpe pri maľovaní. Kúpila som aj druhé vrece, v inom obchode a opakovalo sa to. Neviete čo je s tým ? V lete nám to išlo tak fajn a teraz nechápem, čo robím zle.
220870
17.10.10,07:42
Treba zarobiť hustejšiu zmes.Cez zimu to schne min raz tak dho .Pod +5°C s tým nerobte.
TaraNoelle
19.10.10,12:01
pod 5C sme s tým nerobili, to viem (18-19C), nakoniec som to poriadne zahustila, ale uz nebol dodržaný pomer udávaný výrobcom, tak dúfam, že to nebude mať následky.
danmag
19.10.10,12:08
Ja by som to nechcal na odbornika,bude to urcite rovnejsie...
lover
02.12.10,08:37
Ahojte,

byt sme si stierkovali samostatne. najprv sme nanasali jednu jemnu vrstvo, po zaschnuti dalsiu. Teraz sme stierku brusili, ale na niekolkych bodoch sme sa pri bruseni dostali az na povodny podklad. Je v tomto problem resp. prekryje to farba a nebude problem, ze stierka netvori suvisly povrch? (nebude takto skor nachalna k opadavaniu?)

Dakujem!
emental
02.12.10,09:26
Ahojte,

byt sme si stierkovali samostatne. najprv sme nanasali jednu jemnu vrstvo, po zaschnuti dalsiu. Teraz sme stierku brusili, ale na niekolkych bodoch sme sa pri bruseni dostali az na povodny podklad. Je v tomto problem resp. prekryje to farba a nebude problem, ze stierka netvori suvisly povrch? (nebude takto skor nachalna k opadavaniu?)

Dakujem!

Vobec to nevadi. Ja som to tak isto robil. Prva tenucka vrstva + jemne prebrusit vystupky. Potom druha tenucka vrstva + jemne prebrusit vytupky. Tretia tenucka vrstva + jemne zbrusit. Vzdy sa naslo miesto kde bol "kopec" na povodnej omietke a zbrusil som tu stierku az po povodnu pieskovu omietku. V podstate toustierkou sa zrovnavali jamy a ryhy po skrabani starej farby.
Farbou to krasne prekryjes ze vobec nebude vidiet kde mas tie miesta kde si prisiel na povodnu omietku (samozrejme za predpokladu ze si nezbrusil velku pluchu az do omietky :) a ze by omietka pod stierkou bola velmi hrbolata - vtedy by to mohlo byt vidiet aj po zatreti ).
Ja som maloval farbou Jupol Gold - subjektivne sa mi zdala hustejsia a kvalitnejsia ako Primalex Polar ktorym som maloval teraz u rodicov a krasne kryla a valcek na stene tvoril jemnu strukturu a farba zakryla aj jemne skrabance a nedostatky sposobene pri bruseni alebo samotnom stierkovani.

Ak ale planujete nanasat nejaku velmi riedku farbu a nanasat ju valcekom, ktory nerobi strukturu a mat papierovo hladke steny, tak treba stierku spravit dokonale. Osobne vsak tieto super papierovo hladke steny nemam rad a nepacia sa mi.
zajo1
02.12.10,16:13
Dobry den,
mi robime stierkovanie za 6 € vratane malovky na bielo.
Cena obsahuje : skrabanie stien, pretmelenie, penetrovanie, stierkovanie 2x, brusenie, malovanie na bielo . Je to kompletna cena vratane materialu a prace.
S pozdravom
madelleine
13.12.10,07:42
Dobry den,
prerabame trojizbovy byt, chceme stierkovat, zacali sme skrabat steny, ale nemame s tym ziadne skusenosti. Navhlcili sme ich mydlovou vodou s valcekom, niektore miesta isli v pohode dole, ale niektore velmi tazko. Treba to zoskrabat uplne docista aj tu farbu ktora ide velmi tazko dole? (niektore miesta su asi natrete farbou na okna, alebo na radiator) Nemate nejake typy aby to islo lahsie dole? dakujem
220870
13.12.10,08:20
Teraz v zime ???

Prerábať treba v lete , všetko rýchlo schne a aj sa robí prijemnejšie.
Treba si to ísť skúsiť.30°C vonku tak pod plafónom cez 40.
220870
13.12.10,08:22
Treba to oškriabať čo najlepšie.To čo nejde dosekať a doškriabať,doryhovať.Na niektoré druhy farieb , latexové stierka nemusí chytiť.
about76
10.11.11,06:13
Tak som sa aj ja vrhol na stierkovanie. Môj postup bol:
1.) Najskôr som navlhčil mydlovou vodou starú maľovku, urobil som to 2x a ten druhý raz som ju už aj zoškrabal. Išlo to úplne v pohode a dal som to na úplne najnižšiu vrstvu - pôvodná farba na omietke.
2.) Potom som pozametal steny a napenetroval klasickým penetrákom z bežnej predajne (2x - riedil som ho 1:1,5 samozrejme prvý náter musel zaschnúť, ja som ho nechal 24 hodín)
3.) naštudoval som si Rigipsové materiály. Kúpil som si Rimano 0-3, rozrobil a natiahol na jednu stenu cca 8 m2 (bude tam roldor). Mne sa netvorili žiadne hrudky, ako tu niekto písal. Stena bola pomerne krivá, takže nešlo natiahnuť rovnakú vrstvu všade. Ťahal som to väčším hladítkom (nejaká 50-60 myslím), ako bolo v návode, zdola hore a z mokrého do suchého. Ostávali mi stopy po hladítku, ale to som si povedal, že vyrovnám špongiovým. Lenže tu nastal problém, nevedel som kedy je to presne zavädnuté. Najskôr mi to bolo ešte veľmi mokré a potom už tuhé. Tak som ešte na vlhkú stenu natiahol ďalšiu vrstvu, lebo písali že tak sa lepšie spoja. Túto vrstvu som si už strážil a keď bola trochu tuhšia som hladil. Najskôr nastriekal a potom mokrým špongiovým hladítkom roztočil. Nechal som chvíľu tak a snažil sa veľkou špachtlou vyhladiť. Moc mi to nešlo, lebo som nemal žiadne mlieko. Ostávali mi ale stopy po špongii, tak som vedel, že dačo robím zle.
4.) Natiahol som druhú stenu, postupoval ako predtým, ale nenechal už tak vytuhnúť. Potom som si čítal toto fórum a zmenil som trošku techniku. Prebrúsil som tú prvú vrstvu a natiahol malým hladítkom stierku, podľa toho, kde to koľko bolo treba do roviny (úplná rovina to nebude, lebo panelová stena je vypuklá na niektorých miestach, ale to mi až tak nevadí). Potom ako som tu čítal, nechal to zaschnúť tak, že sa mi nelepila na prsty. Navlhčil stenu, roztočil mokrým špongiovým hladítkom a hneď rozťahoval mlieko špachtlou. Stena je viacmenej ok, aj keď ju podľa mňa budem musieť trošku prebrúsiť.

Neviem si predstaviť, že to ide aj bez brúsenia. A určite treba asi minimálne 2 vrstvy, som tu niekde aj čítal, že druhá je nutnosť, lebo to je taký technologický postup. Aj keď v návode to nepíšu. Každopádne som si myslel, že to bude ľahšie, ale teraz keď vychytávam ten grif, mám pocit že to aj ľahké je. Ale treba trošku zručnosť a vedieť, kedy čo robiť. Uvidím, ako mi to pôjde ďalej.
220870
10.11.11,18:36
lapejko
15.11.11,20:36
[QUOTE=about76;1890854]Tak som sa aj ja vrhol na stierkovanie. Môj postup bol:
1.) Najskôr som navlhčil mydlovou vodou starú maľovku, urobil som to 2x a ten druhý raz som ju už aj zoškrabal. Išlo to úplne v pohode a dal som to na úplne najnižšiu vrstvu - pôvodná farba na omietke.
2.) Potom som pozametal steny a napenetroval klasickým penetrákom z bežnej predajne (2x - riedil som ho 1:1,5 samozrejme prvý náter musel zaschnúť, ja som ho nechal 24 hodín)
3.) naštudoval som si Rigipsové materiály. Kúpil som si Rimano 0-3, rozrobil a natiahol na jednu stenu cca 8 m2 (bude tam roldor). Mne sa netvorili žiadne hrudky, ako tu niekto písal. Stena bola pomerne krivá, takže nešlo natiahnuť rovnakú vrstvu všade. Ťahal som to väčším hladítkom (nejaká 50-60 myslím), ako bolo v návode, zdola hore a z mokrého do suchého. Ostávali mi stopy po hladítku, ale to som si povedal, že vyrovnám špongiovým. Lenže tu nastal problém, nevedel som kedy je to presne zavädnuté. Najskôr mi to bolo ešte veľmi mokré a potom už tuhé. Tak som ešte na vlhkú stenu natiahol ďalšiu vrstvu, lebo písali že tak sa lepšie spoja. Túto vrstvu som si už strážil a keď bola trochu tuhšia som hladil. Najskôr nastriekal a potom mokrým špongiovým hladítkom roztočil. Nechal som chvíľu tak a snažil sa veľkou špachtlou vyhladiť. Moc mi to nešlo, lebo som nemal žiadne mlieko. Ostávali mi ale stopy po špongii, tak som vedel, že dačo robím zle.
4.) Natiahol som druhú stenu, postupoval ako predtým, ale nenechal už tak vytuhnúť. Potom som si čítal toto fórum a zmenil som trošku techniku. Prebrúsil som tú prvú vrstvu a natiahol malým hladítkom stierku, podľa toho, kde to koľko bolo treba do roviny (úplná rovina to nebude, lebo panelová stena je vypuklá na niektorých miestach, ale to mi až tak nevadí). Potom ako som tu čítal, nechal to zaschnúť tak, že sa mi nelepila na prsty. Navlhčil stenu, roztočil mokrým špongiovým hladítkom a hneď rozťahoval mlieko špachtlou. Stena je viacmenej ok, aj keď ju podľa mňa budem musieť trošku prebrúsiť.

Neviem si predstaviť, že to ide aj bez brúsenia. A určite treba asi minimálne 2 vrstvy, som tu niekde aj čítal, že druhá je nutnosť, lebo to je taký technologický postup. Aj keď v návode to nepíšu. Každopádne som si myslel, že to bude ľahšie, ale teraz keď vychytávam ten grif, mám pocit že to aj ľahké je. Ale treba trošku zručnosť a vedieť, kedy čo robiť. Uvidím, ako mi to pôjde ďalej.[/QUOTE



Rimano 0-3 je veľmi jemný do 3 mm! Hladí sa okamžite inak sa dobrusuje. Na 8 mm je už Rimano Uni, spracúvava sa v pohode asi hodinu.