Ivan103
01.06.09,19:15
veľmi rád by som sa informoval, moja priateka s roidičmi bývaj v rodinnom dome. priatelkin otec vlastní 1/12, no jej stara mama previedla na svoju dcéru svoj podiel, tak vlastní 10/12 a dalsí jeho brat vlastn´1/12. v tomto dome býva priatelka s rodicmi uz skoro 20 rokov a býva tu este snimi aj jej starka. je možné aby ich priatelkina teta, ta co vlastni 10/12 z domu vysťahoval alebo dala vysťahovať ???????????????
púrosím o radu súrne
ďakujem
Chobot
01.06.09,19:11
veľmi rád by som sa informoval, moja priateka s roidičmi bývaj v rodinnom dome. priatelkin otec vlastní 1/12, no jej stara mama previedla na svoju dcéru svoj podiel, tak vlastní 10/12 a dalsí jeho brat vlastn´1/12. v tomto dome býva priatelka s rodicmi uz skoro 20 rokov a býva tu este snimi aj jej starka. je možné aby ich priatelkina teta, ta co vlastni 10/12 z domu vysťahoval alebo dala vysťahovať ???????????????
púrosím o radu súrne
ďakujem

No, vysťahovať priamo nie, pretože máte práva spoluvlastníka. Ale tá jej teta je väčšinovým spoluvlastníkom a preto ťahá za dlhší koniec. Môže navrhnúť vyplatiť ich podiel a tým sa stane výlučným vlastníkom. Môžu síce odmietnuť, ale keď podá návrh na vysporiadanie spoluvlastníctva na súd a navrhne vyplatenie menšinových podielov, má veľkú šancu na úspech. Potom, keď bude výlučným vlastníkom tak jej nič nebráni ich vysťahovať. Navyše sa môže kedykoľvek do domu prisťahovať a bývať tam, a to aj napriek tomu, že tam priateľka aj s otcom bývajú 20 rokov.

Môžete spraviť iniciatívne protinávrh a ponúknuť tej priateľkinej tete, že odkúpite jej podiel. Cenu navrhnite na základe znaleckého posudku plus niečo navyše (teda 10/12 z hodnoty domu). Pokiaľ odmietne predať svoj podiel a naznačí, že bude chcieť dom, tak je najvyšší čas začať si hľadať vlastné bývanie.

Neviem prečo previedla babka svoj podiel len na jedného potomka a ostatných takto znevýhodnila, ale predpokladám, že to bolo jej slobodné rozhodnutie a nedošlo k žiadnemu podvodu.