leninka23
01.06.09,20:20
Dobrý večer, vie mi niekto poradiť ako správne vypočítať mzdu na dohodu? Zamest. má odpracovaných 25hodín za 1,7euro. Ako prosím správne vyrátať aj odvody do sociálky?Môže mi niekto prosím pomôcť? A kedy a ako sa vyráta daň zo mzdy? Moc moc ďakujem
mzdarka renca
01.06.09,18:40
Dobrý večer, vie mi niekto poradiť ako správne vypočítať mzdu na dohodu? Zamest. má odpracovaných 25hodín za 1,7euro. Ako prosím správne vyrátať aj odvody do sociálky?Môže mi niekto prosím pomôcť? A kedy a ako sa vyráta daň zo mzdy? Moc moc ďakujem
25x1,70 = 42,50€
VZ = 42,50
ÚP 0,8% = 0,70€
GP 0,25% = 0,10€
Mzda za predpokladu, že nemá popdísané vyhlásenie:
HM - 42,50
daň zrážkou 19% = 8,07
ČM - 42,50 - 8,07 = 34,43€
leninka23
02.06.09,07:33
Dobrý deň, prepáčte, ale neviem,či to správne chápem. Čo znamená, že zam. nemá podpísané vyhlásenie? A tá zrážková daň sa musí za toho zam.zaplatiť? Som úplný začiatočník. Ďakujem
veronikasad
02.06.09,07:35
Dobrý deň, prepáčte, ale neviem,či to správne chápem. Čo znamená, že zam. nemá podpísané vyhlásenie? A tá zrážková daň sa musí za toho zam.zaplatiť? Som úplný začiatočník. Ďakujem
má zamestnanec pracovný pomer u iného zamestnávatela, alebo je to nezamestnaný, dôchodca, študent ?
mzdarka renca
02.06.09,07:37
Dobrý deň, prepáčte, ale neviem,či to správne chápem. Čo znamená, že zam. nemá podpísané vyhlásenie? A tá zrážková daň sa musí za toho zam.zaplatiť? Som úplný začiatočník. Ďakujem

Tu ti prikladám aj Vyhlásene na zdannie príjmov zo závislej činnosti....
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/vyhl.pdf
V ňom si zamestnancec buď uplatní, alebo neuplatní NČZD vo výške 335,47€/mesiac. Podmienka je, aby nemal vyhlásenie podpísané u iného zamestnávateľa.
Čo sa týka dane, je jedno, či ide o zrážkovú, alebo preddavkovú daň, zamestnávateľ ju musí odvádzať na DÚ. Taktiež sa treba prihlásiť ako zamestnávateľ na SP a DÚ.
leninka23
02.06.09,07:38
Ako prosím ešte je vyrátané úp a gp? Ďakujem
leninka23
02.06.09,07:40
Zam. má iba u nás dohodu a je na úrade práce. Teraz odpracoval prvý mesiac máj. ďakujem
mzdarka renca
02.06.09,07:42
Ako prosím ešte je vyrátané úp a gp? Ďakujem
Pozri príspevok č.2, máš tam aj % aj VZ na GP a ÚP.
veronikasad
02.06.09,07:42
Zam. má iba u nás dohodu a je na úrade práce. Teraz odpracoval prvý mesiac máj. ďakujem
Môžeš mu dať podpísať vyhlásenie, ktoré ti priložila renca. Nebudeš mu potom zrážať žiadnu daň, uplatní si mesačnú nezd.časť základu dane
mzdarka renca
02.06.09,07:43
Zam. má iba u nás dohodu a je na úrade práce. Teraz odpracoval prvý mesiac máj. ďakujem

Tak si vypíše vyhlásenie, uplatní NČZD, potom nebude platiť žiadnu daň. Ale aj tak sa musí zamestnávateľ prihlásiť na DÚ a posielať štvrťročné prehľady, aj keď nulové.
Ak je to uchádzač o zamestnanie registrovaný na UP, tak jeho max. mesačný príjem môže byť 131,65EUR.
leninka23
10.06.09,10:12
Dobrý deň, ešte k tej dani zo mzdy. Účtovníčka mi povedala, že za dohodárov sa musí odviesť daň zo mzdy a to vyhlásenie nemusí byť. Za zamestnancov na zmluvu, že sa nemusí odviesť daň. Prosím je to pravda? Neviem, čo mám robiť. Moc ďakujem za odpoveď.
leninka23
10.06.09,10:27
Dobrý deň, ešte k tej dani zo mzdy. Účtovníčka mi povedala, že za dohodárov sa musí odviesť daň zo mzdy a to vyhlásenie nemusí byť. Za zamestnancov na zmluvu sa nemusí vraj odviesť daň. Prosím poraďte mi. Moc ďakujem za radu.
grammatika
10.06.09,10:29
Dobrý deň, ešte k tej dani zo mzdy. Účtovníčka mi povedala, že za dohodárov sa musí odviesť daň zo mzdy a to vyhlásenie nemusí byť. Za zamestnancov na zmluvu, že sa nemusí odviesť daň. Prosím je to pravda? Neviem, čo mám robiť. Moc ďakujem za odpoveď.


ak máš dohodu o vykonaní práce a si na ÚP, tak môžeš zarobiť maximálne 131,65 € za mesiac, ako písala renca.
Tz. že nie si nikde inde zamestnaná, tak si môžeš podpísať vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky. a v tom prípade, nevýde platiť žiadna daň (Tvoja mzda bude "väčšia" o túto daň-keď to tak laicky poviem)
Ak si vyhlásenie nepodpíšeš, zdaňuje sa Ti mzda zrážkovou daňu a keď podáš za rok 2008 daňové priznanie, vtedy si uplatníš celú ročnú nezdaniteľnú sumu a môže Ti výsť, preplatok na dani-v sume tej zrazenej dane...

No a čo sa týka zamestnancov, ak má podpísané vyhlásenie (môže len u 1 zamestnávateľa) tak si uplatní nezdaniteľnú čiastku, a ak je jeho príjem menší ako nezdaniteľná čiastka a po odpočítaní odvodov do SP a ZP, tak neplatí preddavkovú daň. Ale ak je väčší, tak platí. Takže to závisí od výšky príjmu a nie že "Za zamestnancov na zmluvu, že sa nemusí odviesť daň".
Dúfam, že si to tak v skratke pochopila :)
books
10.06.09,10:32
Dobrý deň, ešte k tej dani zo mzdy. Účtovníčka mi povedala, že za dohodárov sa musí odviesť daň zo mzdy a to vyhlásenie nemusí byť. Za zamestnancov na zmluvu sa nemusí vraj odviesť daň. Prosím poraďte mi. Moc ďakujem za radu.

Ak majú dohodári podpísané vyhlásenie a ich hrubá mzda neprekračuje 335,47 EUR, tak ich daň bude nulová. U zamestnancov to závisí od mzdy a taktiež u nich platí výška nezdaniteľnej čiastky 335,47 EUR.
mzdarka renca
10.06.09,10:35
Dobrý deň, ešte k tej dani zo mzdy. Účtovníčka mi povedala, že za dohodárov sa musí odviesť daň zo mzdy a to vyhlásenie nemusí byť. Za zamestnancov na zmluvu sa nemusí vraj odviesť daň. Prosím poraďte mi. Moc ďakujem za radu.
každý občan tejto republiky je od narodenia daňovník, t.z., že je jedno na akom základe má príjem. Každý okrem predčasných, starobných a výsluhových dôchodcov má nárok na NČZD.
leninka23
10.06.09,17:20
Takže dám dohodárovi podpísať vyhlásenie, nebudem odvádzať žiadnu daň zo mzdy, lebo má mzdu cca 100eur mesačne, na daňový úrad podám nulové výkazy. Na konci roka netreba za neho odovzdať na dú niaký výkaz alebo niečo, že sme neodvádzali daň? Ďakujem
Anja111
10.06.09,17:42
Takže dám dohodárovi podpísať vyhlásenie, nebudem odvádzať žiadnu daň zo mzdy, lebo má mzdu cca 100eur mesačne, na daňový úrad podám nulové výkazy. Na konci roka netreba za neho odovzdať na dú niaký výkaz alebo niečo, že sme neodvádzali daň? Ďakujem
Na konci roka, t.j. do 31.3. ešte doručíš na DU Hlásenie o vyúčtovaní dane...