gaba07
01.06.09,21:24
ahojte

doteraz som robila iba v PU a mam to trochu pomiesane tak by som sa chcela uistit v niektorych veciach.
V JU sa uctuju vzdy iba danove odpisy...?
ked FO obstarava DHM vzdy v 12 mesiaci na konci roka - zacinam ho odpisovat az v nasledujucom roku alebo ku dnu obstarania - vlastne tato otazka suvisi s tym ci aj v JU existuju aj uctovne odpisy a pripocitatelne/odpocitatelne polozky.

pre niekho banalna otazka ale ja uz dve hodiny surfujem po porade a nenasla som nic konkretne...

dakujem za odpovede :)
marjankaj
01.06.09,19:30
ahojte

doteraz som robila iba v PU a mam to trochu pomiesane tak by som sa chcela uistit v niektorych veciach.
V JU sa uctuju vzdy iba danove odpisy...?
ked FO obstarava DHM vzdy v 12 mesiaci na konci roka - zacinam ho odpisovat az v nasledujucom roku alebo ku dnu obstarania - vlastne tato otazka suvisi s tym ci aj v JU existuju aj uctovne odpisy a pripocitatelne/odpocitatelne polozky.

pre niekho banalna otazka ale ja uz dve hodiny surfujem po porade a nenasla som nic konkretne...

dakujem za odpovede :)

V JÚ sa účtujú daňové odpisy v peňažnom denníku na konci roku k 31.12.xx
Účtovné odpisy sa evidujú na inventárnych kartách.
Manual
01.06.09,19:37
A len Janka trošku doplním, že zostatková účtovná hodnota odpisovaného majetku vstupuje do Výkazu o MaZ.
gaba07
03.06.09,14:59
dakujem

takze pri obstarani v decembri zacinam odpisovat az buduci rok...
a este by som sa chcela opytat ze pri preruseni odpisovanie - pretoze by bol klient zbytocne v strate - treba to nejako osetrit internou smernicou? ked prerusim odpisy musim prerusit na kazdom DHM alebo mozem iba na jednom a ostatne pokracovat?

:)
marjankaj
03.06.09,16:18
dakujem

takze pri obstarani v decembri zacinam odpisovat az buduci rok...
a este by som sa chcela opytat ze pri preruseni odpisovanie - pretoze by bol klient zbytocne v strate - treba to nejako osetrit internou smernicou? ked prerusim odpisy musim prerusit na kazdom DHM alebo mozem iba na jednom a ostatne pokracovat?

:)

Záleží kedy ho zaradíš do používania. Napr. auto si obstaráš v decembri, ale na polícii prihlásiš až v januári. Vtedy odpisuješ od januára. Nemusíš prerušiť všetky odpisy. Pri majetku obstaraného formou finančného prenájmu dokonca ani nemôžeš prerušiť odpisovanie.