Ardi
01.06.09,21:38
Prosím Vás o radu,
keď majiteľom sro v Slovensku je občan MR , ktorý trvalé bydlisko má v MR, svoju činnosť vykonáva v štátoch EÚ /konkrétne vyhotovenie videozáznamov pre odberateľov zo štátov EÚ/ môže používať svoje vlastné motorové vozidlo v zahraničí, ktoré je registrované v MR? Ako je to s PHM? Môže to dávať do nákladov?
Veľmi pekne ďakujem za každý príspevok
Lianka
03.06.09,13:39
Moj nazor:
Ide o sro so sidlom v SR - postupuje podla slovenskych danovych zakonov.

Spolocnik moze vyuzivat na podnikanie automobil, ktoreho je vlastnikom. Phm, stravne a dalsie naklady suvisiace z vykonanim pracovnej cesty si zuctuje vo vyuctovani pracovnej cesty a budu nakladom sro.

O dani z MV nie je v tvojich otazkach zmienka. Ak ide o SR, podla mojho nazoru automobil podlieha dani z MV v SR, nakolko je vyuzivany na podnikanie.
Ardi
03.06.09,16:44
Lianka, ďakujem Ti za odpoveď.
Auto je zaregistrované v MR, má maďarskú ŠPZ. Dalo by sa nejako urobiť, aby daň z MV bola platená u nás?
azla
03.06.09,16:57
Ak by automobil využívala firma (napr. firma nie je vlastníkom , ale by ho mala prenajatý) - bola by firma daňovníkom dane z MV podľa § 85, odst.1, písm. d). zákona o miestných daniach.

Avšak píšeš, že spoločník používa vlastné auto.

Je spoločník aj konateľ ?
Iba vtedy si môže uplatňovať cestovné náhrady a tiež náhradu za mot. vozidlo. - Nemusí byť ani vlastníkom vozidla.

Ak zamestnávateľ vypláca cestovné náhrady konateľovi (tu sa konateľ posudzuje ako zamestnanec podľa zákona o cest. náhradach), tak s.r.o. je daňovníkom dane z MV iba v prípade, ak je v dokladoch uvedený ako držiteľ zamestnanec. - § 85, odst.2, písm. a)
V tomto prípade nevzniká ani oznámovacia povinnosť, iba sa daň vysporiadá na konci roku.
Milan Benka
03.06.09,17:24
Citujem: "Je spoločník aj konateľ ?
Iba vtedy si môže uplatňovať cestovné náhrady a tiež náhradu za mot. vozidlo. "


Mám za to, že v zmysle §1 ods.2 písm. c, zák o cest.náhradach
aj spoločník s.r.o. pokiaľ vykonáva prácu pre s.r.o. môže byť príjemcom cestovných náhrad podľa tohoto zákona, len to musí byť dohodnuté. Nikde nie je spomenutá písomná forma dohody.
azla
03.06.09,18:54
Štatutárny organ je vymenovaný priamo, na spoločníka sa tento zákon vzťahuje iba nepriamo ...ak vykonáva práce pre spoločnosť.
Ak to nebude nikde dohodnuté (písomne) domnievam sa, že sa to potom ťažko preukazuje .....:D (kedy vykonáva vlastnícke práva, kedy práce pre spoločnosť). Ale to je iba môj názor. Možno prax a skúsenosti sú iné.
Z titulu vlastnenia obchodného podielu, spoločník vykonáva vlastnícke práva (sú to jeho súkromné, nie firemné).
Ardi
03.06.09,19:28
Ďakujem Vám všetkým za konštruktívne odpovede, veľmi ste mi pomohli. Ešte raz veľká vďaka!
Eva Póčová
13.06.09,07:55
Ahojte,
môže mi niekto prosím Vás pomôcť, podľa akej sadzby má platiť daň z MV podnikateľ za Citroen berlingo 1,6 l. Podľa TP je to nákladné vozidlo kategória N1, celk.hmotnosť 1875 kg, 1587 cm3. Bude to podľa tony od 1 do 2t 139,41 € (4200,-SK) alebo podľa cm3 od 1500 do 2000 cm3 130,12 € (3920,-SK) Podľa mňa je to osobné úžitkové vozidlo a malo by to byť podľa cm3, nie???:confused:

Ďakujem za radu.
azla
13.06.09,12:43
Ak je auto kategorie M - postupuješ podľa cm3

Ak ne auto kategorie N - postupuješ ako pri nákladnom.

Osobný úžitkový automobil ???? ani to tak nebude.:D
Určite nákladny.