galena27
02.06.09,08:30
Potreboval by som zistiť ako postupovať v nasledujúcom prípade, tretia cudzia osoba spôsobila škodu na objekte, kt. spravujeme. Náš technik zabezpečil opravu, faktúra prišla za opravu na našu firmu. Oprava, bola riešená ako poistná udalosť a išla zo zákonnej poistky človeka, kt. škodu spôsobil. Poisťovňa nám vyplatila za udalosť peniaze, ale odpočítala z faktúry DPH a amortizáciu. My, ale musíme zaplatiť faktúru v plnej výške. Chcela by som poradiť, čo s tou DPH. Či môžeme celú tu zvyšnú sumu refakturovať na osobu, ktorá škodu spôsobila. Ďakujem.
azla
02.06.09,07:23
Potreboval by som zistiť ako postupovať v nasledujúcom prípade, tretia cudzia osoba spôsobila škodu na objekte, kt. spravujeme. Náš technik zabezpečil opravu, faktúra prišla za opravu na našu firmu. Oprava, bola riešená ako poistná udalosť a išla zo zákonnej poistky človeka, kt. škodu spôsobil. Poisťovňa nám vyplatila za udalosť peniaze, ale odpočítala z faktúry DPH a amortizáciu. My, ale musíme zaplatiť faktúru v plnej výške. Chcela by som poradiť, čo s tou DPH. Či môžeme celú tu zvyšnú sumu refakturovať na osobu, ktorá škodu spôsobila. Ďakujem.

Ide aj o to, ako máte v zmluve riešené, kto zabezpečuje a znášfa opravu objektu, či iba vlastník, alebo drobné opravy aj vy.
Ak opravu podľa zmluvy zabezpečujete Vy, došlú faktúru za opravu naúčtujete 511,343/321. Predpokladám, že Ste platiteľ Dph (asi preto poisťovňa plnila bez Dph.
Dph si odpočítate. (ak je nárok).
Poisťovňa Vám uhradí škodu (náhradu za opravu 511 minus spoluúčasť).
Ak tretia osoba zodpovedá za škodu v plnej výške, (toto čo máte naúčtované na účte 511) môžte od nej požadovať doplatok tej čiastky, ktorá nebola uhradená z jeho poistky (znížené o spoluúčasť).
Dph máte poriešené cez odpočet.