Brezulka
02.06.09,10:22
Dobrý den potreboval by som poradiť som živnostník a s partiou vykonávame stavebne práce,väčšinou tesárske,pokrievačske práce!
Vie mi niekto poradiť ako mám spraviť zmluvu,ked si zákaznik objedná práce na streche ,materiál atd,po ukončení prác mávame problem s uplním vyplatením dohodnutej sumy za vykonanu prácu!
Vopred dakujem za všetky Vaše rady!
Braňo
02.06.09,10:12
No dohodni si 50% platbu pri odovzdaní 50% prác a zvyšok na základ odovzdávajúceho protokolu.
Dudo 1977
03.07.09,18:45
Žiadaj zálohovú platbu vopred, a následne pred dokončením rozdiel ceny do 90%, a po dokončení a odovzdaní preberacieho protokolu doplatok rozdielu.
Upozorňujem, že toto všetko musí byť uvedené v zmluve o dielo v článku: Platobné podmienky, a zároveň si dohodni aj sankcie z dôvodu neplnenia si zmluvných podmienok. Zvyčajne to býva 0,05% z neuhradenej sumy za každý omeškaný deň, ale môžeš si dohodnúť, že toto percento bude z celej dohodnutej sumy.
Príklad: nezaplatená suma 100 Eur- sankcia 5 Centov/deň,
ale pri cene celého diela: 10 000 Eur- sankcia 5 Eur/deň,
čo je celkom rozdiel.
Má to jednu chybičku krásy, túto sumu si budeš musieť uplatniť v rámci občiansko-právneho konania.
Dúfam, že som pomohol.
Veľa šťastia.
durisovad
04.07.09,06:01
Pred casom nam robil zivnostnik drobne stavebne prace v dome a na dvore. Dohodli sme sa tak, ze vypracoval zoznam prac, tieto ocenil a vyplacali sme ho denne podla vykonanych prac. Za material sme mu platili ihned, podla dokladov, ktore predlozil. Spokojni sme boli my aj on.