luckapastvova
02.06.09,13:00
Ahojte Poraďáci!

Mám nasledujúci problém. Už som si tu overovala infošky ohľadne dobrovoľného nemocenského poistenia a materskej dovolenky resp. PN. Od 01. 06. 2009 som sa prihlásila ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba a chcem si platiť z maximálneho vymeriavacieho základu. Splnila som aj podmienku platby 270 dní v posledných troch rokoch. Odhlásila som sa predtým z DNP k 31.12.2008. Včera mi prišlo zo sociálnej poisťovne potvrdenie o prihlásení, ale pridelili mi to isté "identifikačné číslo" :eek:ako som mala v predchádzajúcom poistení. Chcem sa spýtať, keď by som napr. nastúpila tento rok na PN, tak by mi ju počítali z rozhodujúceho obdobia roku 2008 alebo z tohto nového prihlásenia. Viem, že keď sa zruší a na novo založí poistenie, počíta sa z nového, ale myslela som, že mi pridelia aj iné identifikačné číslo. Ako to bude, keď mi ponechali to staré. Nebude pre mňa rozhodujúce obdobie roku 2008?

Ďakujem za odpoveď a prajem pekný dník
31Jankal
02.06.09,11:04
musíš byť prihlásená 270 dní z maximálneho vym. základu až potom sa ti budú vyplácať z toho dávky. Ak sa mýlim tak ma opravte. Takto som to ja pochopila, ked som sa bola prihlasovať do SP v marci na dobrovolne aj ked som už viac ako rok zamestnaná.
alušik
02.06.09,11:06
Nie, neboj sa, identifikačné číslo zostáva stále to isté, keď sa prihlásiš a odhlásiš aj 10x. Tvojím rozhodujúcim obdobím určite nebude rok 2008. Podľa toho, kedy Ti PN vznikne, to bude obdobie od 1.6.2009...;)
Ak by si išla na PN v prvých 26 týždňoch, tak by Ti PN vyplácali z minima, aj keď máš teraz stanovený maximálny VZ. Až po uplynutí 26 týždňov Ti budú PN vyplácať z vymeriavacieho základu, ktorý si si stanovila v registračnom liste.
veronikasad
02.06.09,11:09
Ahojte Poraďáci!

Mám nasledujúci problém. Už som si tu overovala infošky ohľadne dobrovoľného nemocenského poistenia a materskej dovolenky resp. PN. Od 01. 06. 2009 som sa prihlásila ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba a chcem si platiť z maximálneho vymeriavacieho základu. Splnila som aj podmienku platby 270 dní v posledných troch rokoch. Odhlásila som sa predtým z DNP k 31.12.2008. Včera mi prišlo zo sociálnej poisťovne potvrdenie o prihlásení, ale pridelili mi to isté "identifikačné číslo" :eek:ako som mala v predchádzajúcom poistení. Chcem sa spýtať, keď by som napr. nastúpila tento rok na PN, tak by mi ju počítali z rozhodujúceho obdobia roku 2008 alebo z tohto nového prihlásenia. Viem, že keď sa zruší a na novo založí poistenie, počíta sa z nového, ale myslela som, že mi pridelia aj iné identifikačné číslo. Ako to bude, keď mi ponechali to staré. Nebude pre mňa rozhodujúce obdobie roku 2008?

Ďakujem za odpoveď a prajem pekný dník
rozhodujúcim obdobím bude rok 2009. Ale, aj keď si platíš odvody z max. vymer. základu, nemocenské v prvých 26 týždňoch poistenia bude vyplácané z min. mzdy
Katy a R
02.06.09,11:25
musíš byť prihlásená 270 dní z maximálneho vym. základu až potom sa ti budú vyplácať z toho dávky. Ak sa mýlim tak ma opravte. Takto som to ja pochopila, ked som sa bola prihlasovať do SP v marci na dobrovolne aj ked som už viac ako rok zamestnaná.

Janka pozri § 54 (o rozh období) a § 57 (o pravdepodobnom VZ);)
brčko
02.06.09,14:54
Ahojte Poraďáci!

Mám nasledujúci problém. Už som si tu overovala infošky ohľadne dobrovoľného nemocenského poistenia a materskej dovolenky resp. PN. Od 01. 06. 2009 som sa prihlásila ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba a chcem si platiť z maximálneho vymeriavacieho základu. Splnila som aj podmienku platby 270 dní v posledných troch dvoch rokoch. Odhlásila som sa predtým z DNP k 31.12.2008. Včera mi prišlo zo sociálnej poisťovne potvrdenie o prihlásení, ale pridelili mi to isté "identifikačné číslo" :eek:ako som mala v predchádzajúcom poistení. Chcem sa spýtať, keď by som napr. nastúpila tento rok na PN, tak by mi ju počítali z rozhodujúceho obdobia roku 2008 alebo z tohto nového prihlásenia. Viem, že keď sa zruší a na novo založí poistenie, počíta sa z nového, ale myslela som, že mi pridelia aj iné identifikačné číslo. Ako to bude, keď mi ponechali to staré. Nebude pre mňa rozhodujúce obdobie roku 2008?

Ďakujem za odpoveď a prajem pekný dník

Neviem, či išlo len o preklep, tak radšej som to opravila ;):). Súhlasím s alušik. Samozrejme musí byť splnená vyššie uvedená spodmienka aspon 270dní v posled.dvoch rokoch pred vznikom PN.
luckapastvova
03.06.09,04:19
Ďakujem za rady a aj za opravu "preklepu". Chcem sa ešte spýtať, či by ste mi nevedeli vysvetliť, prečo v prvých 26 týždňoch čiže 6,5 mesiaca by mi vyplácali dávky z minima aj napriek tomu, že si platím z maxima?
alušik
03.06.09,05:51
Tak je, žiaľ, napísaný zákon. Pozri:
§ 57
Pravdepodobný denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenských dávok
(1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak
...
c) dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky; nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň.
(2) ... Pravdepodobný denný vymeriavací základ dobrovoľne nemocensky poistenej osoby je jedna tridsatina minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.
luckapastvova
03.06.09,08:57
ďakujem