fatinka
02.06.09,13:38
Dostala som zlate nausnice a cca po roku mi hacik ktory ide do ucha zacal hrdzaviet.so ziadnymi zlatymi nausnicami sa mi to nikdy nestalo.
Poradte co s tym.Dakujem
Braňo
02.06.09,11:41
Zlato nehrdzavie, nakoľko neoxiduje. Avšak zrejme namáš naušnice zo šperkového zlata, ale nejakej zliatiny zlata, ktorá môže vo vlhkosti oxidovať.
fatinka
02.06.09,11:47
ja neviem tie nausnice som dostala,ale viem ze sa robili u zlatnicky znamej mojej svokry nemaju punc a dokonca sme s hrozou zistili ze aj nase zlate obrucky tiez od nej nemaju punc.Co to znamena,ze to nie je zlato?
Martin Mocko
02.06.09,11:53
Čisté zlato sa nepoužíva na výrobu šperkov. Je príliš mäkké. Preto sa v šperkárstve používajú zliatiny zlata so striebrom, meďou, zinkom, paládiom a niklom. Hrdzavieť nemôže - ako už spomínal Braňo. Ale zmena farby môže nastať - najmôže žlté zlato zvykne zhnednúť na miestach, kde sa dotýka pokožky. Nie však vždy. Znednutie je očistiteľné takými špeciálnymi handričkami - majú ich v klenotníctve.

Punc na šperkoch označuje množstvo zlata v zliatine. Preto by sa na zlatých šperkoch mala vyskytovať.
arizona
02.06.09,12:01
ja neviem tie nausnice som dostala,ale viem ze sa robili u zlatnicky znamej mojej svokry nemaju punc a dokonca sme s hrozou zistili ze aj nase zlate obrucky tiez od nej nemaju punc.Co to znamena,ze to nie je zlato?
Ťažko Ti niekto takto na diaľku dá presnú odpoveď. Skús si dať urobiť rozbor v zlatníctve.
Mám robené zlaté veci aj u súkr. zlatníka, ale s puncom...ved to je vlastne dôkaz, že sú naozaj zlaté. Dokonca by malo byť na výrobku uvedená aj značka (číslo) - počet karátov.

Ak tam nemáš punc a veci hrdzavejú, je to podozrivé. Určite by som si to dala tej zlatníčke vysvetliť. Ak aj voľne predáva tovar, tak by som si ho pozrela,či tam tie punce má.

Ved kupovať zlaté veci bez puncu je ako kupovať mačku vo vreci:rolleyes:
Watson
02.06.09,12:10
Ťažko Ti niekto takto na diaľku dá presnú odpoveď. Skús si dať urobiť rozbor v zlatníctve.
Mám robené zlaté veci aj u súkr. zlatníka, ale s puncom...ved to je vlastne dôkaz, že sú naozaj zlaté. Dokonca by malo byť na výrobku uvedená aj značka (číslo) - počet karátov.

Ak tam nemáš punc a veci hrdzavejú, je to podozrivé. Určite by som si to dala tej zlatníčke vysvetliť. Ak aj voľne predáva tovar, tak by som si ho pozrela,či tam tie punce má.

Ved kupovať zlaté veci bez puncu je ako kupovať mačku vo vreci:rolleyes:

No puncom sú opatrené aj "zlaté" prstene z leštenej mosadze predávané rumunskými cigánkami po autobusových staniciach:D
Keď mi raz taký ponúkala a som jej povedal nech si ho ide za 10 € predať do zlatníctva, že tam jej dajú za to "zlato" aj viac, tak sa náhle odo mňa vzdialila:D
Punc + certifikát od predajcu je najlepším dôkazom o zložení a pôvode šperku
arizona
02.06.09,12:19
No puncom sú opatrené aj "zlaté" prstene z leštenej mosadze predávané rumunskými cigánkami po autobusových staniciach:D
Keď mi raz taký ponúkala a som jej povedal nech si ho ide za 10 € predať do zlatníctva, že tam jej dajú za to "zlato" aj viac, tak sa náhle odo mňa vzdialila:D
Punc + certifikát od predajcu je najlepším dôkazom o zložení a pôvode šperku
Tiež mi prišli na um tí , čo predávali "originál zlaté" pečatné prstene a obrúčky za 500 sk:--- , ale nechcela som byť hrubá, ani fatynku zbatočne plašiť.
Jedine , že by tie šperky nakúpila aj jej zlatníčka, ktorá ich teraz primiešava k ostatným výrobkom:rolleyes::cool::eek:
fatinka
02.06.09,12:26
normalne ste ma vystrasili,obrucky nehrdzaveju.Ale ten punc ma trapi,vobec sme si to neuvedomili.Najhorsie je ze mam citlive usi,takze musim nosit zlate nausnice,obcas aj bizutku ale ked sa mi zapalia tak mi pomozu len zlate nausnice a ked mi hrdzaveju prave na tom haciku tak dakujem pekne.No dufam ze to pojde vycistit.Neplati sa nahodou za punc,ze to mozno bolo lacnejsie bez puncu ze preto ich tam nedala,ked to bolo robene po znamosti?
veronikasad
02.06.09,12:27
normalne ste ma vystrasili,obrucky nehrdzaveju.Ale ten punc ma trapi,vobec sme si to neuvedomili.Najhorsie je ze mam citlive usi,takze musim nosit zlate nausnice,obcas aj bizutku ale ked sa mi zapalia tak mi pomozu len zlate nausnice a ked mi hrdzaveju prave na tom haciku tak dakujem pekne.No dufam ze to pojde vycistit.Neplati sa nahodou za punc,ze to mozno bolo lacnejsie bez puncu ze preto ich tam nedala,ked to bolo robene po znamosti?
máš tam hrdzu alebo len hnedé zafarbenie ?
arizona
02.06.09,12:33
normalne ste ma vystrasili,obrucky nehrdzaveju.Ale ten punc ma trapi,vobec sme si to neuvedomili.Najhorsie je ze mam citlive usi,takze musim nosit zlate nausnice,obcas aj bizutku ale ked sa mi zapalia tak mi pomozu len zlate nausnice a ked mi hrdzaveju prave na tom haciku tak dakujem pekne.No dufam ze to pojde vycistit.Neplati sa nahodou za punc,ze to mozno bolo lacnejsie bez puncu ze preto ich tam nedala,ked to bolo robene po znamosti?
urob si doma malú skúšku.
Ak máš aj iné zlaté náušnice, nos tie zopár týždňov. Sleduj, ako reagujú uši.
Potom vymeň za tie bez puncu . A porovnaj.
Ak zistíš, že sa Ti uši zapália iba po tých jedných, asi je niekde problém.:rolleyes::mee:
sito
02.06.09,12:42
Niektoré kovy hrdzavejú, korodujú, strácajú sa, zlato je možné len ukradnúť.
lijana1
02.06.09,14:03
ja by som išla do iného zlatníctva, aby mi urobili test na materiál z ktorého sú vyrobené tie náušnice a obrúčky.neexistuje, aby zlato korodovalo.pri oxidácii zlata je charakteristická hnedá,čierna pri veľmi vlhkom prostredí aj do zelena patina.typická hrdza nie
Blankake
02.06.09,14:23
Môže to znamenať aj nejaké zmeny v organizme - keď to sfarbenie vzniká v mieste dotyku s pokožkou (ak sú teda náušnice naozaj zo zlata). Zlato je u niekoho indikátorom zmien v organizme alebo chorôb.
fatinka
02.06.09,14:24
neviem ci to je hrdza ma to hn ede zafarbene,tak som predpokladala,ze je to hrdza.
Blankake
02.06.09,14:29
neviem ci to je hrdza ma to hn ede zafarbene,tak som predpokladala,ze je to hrdza.
To bude skôr reakcia na pokožku. Ináč aj mojej dcére sa tak náušničky sfarbili, keď bola maličká... a boli kupované v zlatníctve, s puncom, dezinfikované v liehu...
Iné zlaté šperky Ti to nerobia? (hodinky, náhrdelníky...)
buchač
02.06.09,14:32
Niektoré kovy hrdzavejú, korodujú, strácajú sa, zlato je možné len ukradnúť.

Na doplnenie , aj roztaviť v peci alebo rozpustiť v lúčavke kráľovskej ....:---
fatinka
02.06.09,14:33
to hnede zafarbenie je presne v tej casti ,ktore mam v uchu.Myslite ze to nie je zlato ked to nema punc?Normalne mi to zacalo vrtat hlavou.Som teraz mimo slovenska,ale ked sa vratim tak sa tej zlatnicky opytam preco tam nie je punc a hotovo.Len nechapem preco ma taka jednoducha vec ako punc nenapadla skor ako za rok.Mozno koli tomu ze je tam vyryty datum svadby,ale asi nie
fatinka
02.06.09,14:35
ale co je zvlastne teraz som si pozerala zlatu retiazku a mam na nej privesky tiez zlate a tie su bez puncu kupovane v zlatnictve
fatinka
02.06.09,14:37
ale su pozorne som si pozrela a su na tom ocku na ktorom visia privesky a uz som sa potesila ze je to v poriadku
patrixo
02.06.09,16:07
Dostala som zlate nausnice a cca po roku mi hacik ktory ide do ucha zacal hrdzaviet.so ziadnymi zlatymi nausnicami sa mi to nikdy nestalo.
Poradte co s tym.Dakujem

No, vyzera to ze ta niekto s tym zlatom poriadne natiahol
mareko
02.06.09,17:34
normalne ste ma vystrasili,obrucky nehrdzaveju.Ale ten punc ma trapi,vobec sme si to neuvedomili.Najhorsie je ze mam citlive usi,takze musim nosit zlate nausnice,obcas aj bizutku ale ked sa mi zapalia tak mi pomozu len zlate nausnice a ked mi hrdzaveju prave na tom haciku tak dakujem pekne.No dufam ze to pojde vycistit.Neplati sa nahodou za punc,ze to mozno bolo lacnejsie bez puncu ze preto ich tam nedala,ked to bolo robene po znamosti?
To, že na zákazku robený šperk nemá punc nemusí nutne znamenať, že nie je zlatý. Niektorí drobní zlatníci vyrábajú z doneseného zlata šperk bez puncu a robia to väčšinou vtedy, keď je to pre priateľov. Neviem prečo to tak je, ale tiež som sa s tým už stretla. Zrejme nemajú potrebné certifikáty alebo niečo podobné. Vtedy sú aj ich ceny za prácu oveľa nižšie ako v regulérnych zlatníctvach.:cool:
mareko
02.06.09,17:37
Na doplnenie , aj roztaviť v peci alebo rozpustiť v lúčavke kráľovskej ....:---
...a dosť často odplaviť vo vaňovom odtoku, najmä pri retiazkach :---
plada
03.06.09,09:53
Mne tiež zlato stmavne vtedy, keď budem v priebehu týždňa chorá. Pre mňa je to indikátor nejakej choroby. Zlato vyčistím a po vyzdravení už nestmavne.
Pĺada
buchač
04.06.09,09:27
To, že na zákazku robený šperk nemá punc nemusí nutne znamenať, že nie je zlatý. Niektorí drobní zlatníci vyrábajú z doneseného zlata šperk bez puncu a robia to väčšinou vtedy, keď je to pre priateľov. Neviem prečo to tak je, ale tiež som sa s tým už stretla. Zrejme nemajú potrebné certifikáty alebo niečo podobné. Vtedy sú aj ich ceny za prácu oveľa nižšie ako v regulérnych zlatníctvach.:cool:

Žiaden zlatník nemá a ani nikdy nebude mať certifikát na puncovanie .;)

Túto výsadu má len PUNCOVÝ ÚRAD SR a robí to z nasledovného dôvodu , samozrejme za úplatu .

http://www.pusr.mscnet.sk/privitanie.html


Falšovanie

Falšovanie puncových značiek Podľa zákona č. 10/2004 Zb. (puncový zákon), všetky zlaté, strieborné a platinové šperky ponúkané na predaj v našich obchodoch musia prejsť kontrolou na Puncovom úrade SR a na jej základe pracovníci puncovej kontroly označia tovar príslušnými značkami - puncami. Týka sa to aj dovozových šperkov i šperkov zhotovených na zákazku v zlatníctve.

Zákazníkovi by sa nemalo stať, aby legálne zakúpený tovar nebol označený platnou puncovou značkou. Stáva sa však, že ľudia kúpia a predávajú medzi sebou na ulici, na burzách alebo na inzerát nepuncované šperky, alebo označené nezodpovedajúcimi, prípadne neplatnými značkami. Najčastejšie ide o šperky dovezené nelegálne z cudziny.
mariquita
23.05.15,21:23
Každý registrovaný zlatník na puncovom úrade, ma pridelný svoj výrobný pucn-značku od puncového uradu. Šperky ktoré vyrába opuncuje každy registrovaný zlatník svojou značkou a značkou v akej rýdzosti šperk vyhotovil. Ak presiahne šperk 0,50g na zlato a 2g na striebro musi daný šperk dať ešte opuncovať aj na puncovom úrade, (za čo aj plati) do týchto vah 0,50g na zlato a do 2g na striebro stačia aj punce zlatníka bez štátneho puncu. A to že niektorý zlatnik neopuncuje svoje šperky môže znameť aj to,ho vyrobil na ,,čierno,, že šperk vyrabal z doneseneho materialu od zákaznika-známeho, ktorý nedal niekde v specializovanej predajni prepracovať. (za čo sa tiež plati) Pretože väčšina poctivých zlatikov z doneseného materialu nevyraba ale dáva ho pretavyt a da si spraviť analýzu či skutočne to zlato je rydzosti 585 a nie napr 580 alebo ine.... a dava to prepracovať v špecializovaných predajniach aby šperk vyrábal z kvalitne prepracovaného materialu,čo pri takýchto zlatnických odlievaniach-taveniach nemusi vždy vyjsť na 100% kvalitne odliate a môžu sa v materiáli vyskýtnuť aj porozne miesta čo laicky povedane su akokeby bublinky čo pri vylešteni vyzerá akokeby bolo plno malých dierok vedla seba.
willma
23.05.15,21:35
Každý registrovaný zlatník...... asi si odborník na šperky, ale skús si trošku odsledovať aj dátum toho ktorého príspevku :)
mariquita
23.05.15,21:46
ja som sa sem dnes dostala len uplnou nahodou,lebo som hľadala isté informácie a nedalo mi nereagovať na niektore veci aj keď su stare. Reagovala som preto.že ak by niekto hľadal určité informácie a natrafil by na moju tak by mu mohla možno pomôcť.
ivka70
24.05.15,04:39
Každý registrovaný zlatník...... asi si odborník na šperky, ale skús si trošku odsledovať aj dátum toho ktorého príspevku :)
Myslim, ze v tejto diskusii to vobec nie je prekazkou, ze povodna diskusia je par rokov stara. Naopak, ten prispevok vela vysvetluje a moze pomoct aj v buducnosti pri hladani odpovede na rovnaku otazku.
misoft
24.05.15,06:54
Každý registrovaný zlatník na puncovom úrade, ma pridelný svoj výrobný pucn-značku od puncového uradu. Šperky ktoré vyrába opuncuje každy registrovaný zlatník svojou značkou a značkou v akej rýdzosti šperk vyhotovil. ...........................ale nie punc!
Puncom označiť výrobok z drahého kovu má právo jedine PUNCOVÝ úrad.
http://www.puncovyurad.sk/?IDe=151928
daj si otvoriť zákon 94/2013 Nový puncový zákon a pozri sa na §13:


§ 13
Starý tovar a opravený tovar
(1) Starý tovar, ktorý má byť predmetom obchodovania, predkladá na puncovú kontrolu iná osoba, ako je
jeho výrobca alebo dovozca, s vyznačením počtu kusov,
druhu a hmotnosti starého tovaru.
(2) Opravený tovar predkladá na puncovú kontrolu
výrobca spolu s vymenenou súčasťou.

Takže.....?
A zlatník nie je úradná osoba, takže nemôže žiadny drahý kov puncovať!

Úradné označovanie tovaru
§ 17
1) Pre každú zákonnú rýdzosť tovaru a pre každý
drahý kov je ustanovená puncová značka.
(2) Originály vzorov puncových značiek sú v správe
úradu.
(3) Tovar, ktorý má zákonnú rýdzosť a predpísaný
stav, úrad trvalo označí príslušnou puncovou značkou
alebo ho označí iným spôsobom podľa § 18 ods. 3. Ak
má tovar vadu, ktorú možno odstrániť, úrad vyzve
predkladateľa, aby ju odstránil a označenie tovaru vykoná po jej odstránení.
(4) Úrad na základe žiadosti predkladateľa označí tovar, ktorý má zákonnú rýdzosť a predpísaný stav značkou úradu a spoločnou kontrolnou značkou.12)
(5) Cudzí tovar s inou ako zákonnou rýdzosťou, ktorá
je zákonnou rýdzosťou podľa právnych predpisov štá-
tu, z ktorého tovar pochádza, a sú vyššie, ako sú najnižšie zákonné rýdzosti podľa § 4 ods. 2 až 4 pre jednotlivé drahé kovy, označí úrad puncovou značkou pre
najbližšiu nižšiu zákonnú rýdzosť.
lujza.j
24.05.15,08:13
Na naše trhy prenikajú rôzne výrobky, ktoré možno nedokážu konkurovať kvalitou, ale ich cena je určite prívetivejšia. Vieš odkiaľ sem prenikajú a je možné (bez stanovenia chemickej analýzy) zistiť či aj bežný obchodník nezačína (v rámci maximalizácie zisku) ponúkať niečo, čo nie je pre mňa ako zákazníka celkom v poriadku?

Ochrana zákazníka v oblasti šperkov je na Slovensku jedna z najlepších v celosvetovom meradle (Puncový zákon je jeden z najprísnejších). Preto nákup šperkov v zavedených predajniach a eshopoch na Slovensku je pomerne bezpečný. Samozrejme v minulosti sa vyskytlo aj viacero falošných šperkov, pozlátených šperkov z obecných kovov, falošných puncov a podobne. Veľké množstvo falzifikátov zachytil Puncový úrad, ktorého úloha pri kontrole je nezastupiteľná (všetok tovar dovezený alebo vyrobený a predávaný na Slovensku by mal zo zákona:D prejsť puncovou kontrolou).

Falzifikáty sa vyskytli najmä v predajniach s neslovenským majiteľom. Najväčšie množstvo falzifikátov sa samozrejme vyskytuje medzi tovarom, ktorý si končený spotrebiteľ zakúpi v zahraničí (na dovolenke, na nákupných výletoch a pod). Nebezpečné sú prirodzene všetky dovolenkové prímorské krajiny (Egypt, Turecko, Tunis, Chorvátsko, Grécko...) a takisto neprirodzene lacné šperky napr. z Poľska, Číny a pod.
Konkrétne v rámci našich testov sme sa stretli so „strieborným“ náramkom s falošným puncom kúpeným v renomovanom obchode v centre veľkého poľského mesta.

V poslednej dobe sa objavujú takisto správy o masívnom falšovaní investičného zlata a striebra – v súvislosti so zlatom sa objavila napr. správa o možnosti, že až 50% svetových zásob zlata, uložených v tehličkách je falšovaných wolfrámom. Ťažko povedať, kde je pravda...



http://www.materialing.com/vyroba_sperkov
na SK majú fakt obchodíky so šperkami z drahých kovov "čistí slováci":D:(
mariquita
24.05.15,19:47
Každý registrovaný zlatník, ktorí ma živnosť na zlato a šperky aj vyraba má vlastný punc, ktorý mu prideli puncový úrad. Puncový úrad mu pošle aj technicky výkres s parametrami puncu ako má punc vyzerať a každy zlatnik si to da vyrobiť na vlastné náklady v špecializovanej firme, (na slovensku su tu asi 2) kde predloži toto potvrdenie,ktoré inak hociakemu človeku len tak bez tohto uradneho dokumentu punc neurobia. zväčša sú to inicialky alebo učené pismena z fiermneho názvu, ktoré prideli puncovy úrad ale za nejaky poplatok je možné si dať urobiť aj nejaky špecialne vymyslený punc, ktorý schvali puncový úrad. Samozrejme ak už fizycky tie punce vlastníte, treba na puncovy úrad zaslať aj odrážku na nejakom kúsku plechu,ktorú tam majú založenú v spise pod vašim evidenčným číslom. Pre prípad ak by sa vyskytol nejaký problém alebo by chcel puncový úrad niečo skontrolovať a aby vedel ktorý zlatník to vyrobil. Takže každý vyrobený šperk treba opuncovať svojim prideleným puncom + puncom z akého karatu je šperk vyrobený.napr. zlato 585 a striebo 925, do 0,50g na zlato a do 2g na striebro staší len punc zlatníka a ak tieto váhove hranice zlatník prekročí musi to zaniesť aj na puncový úrad kde to opuncuje aj puncový úrad a vyrazí tam svoj štátny punc a znamená to to,že to čo ten zlatník na šperk vyrazil je naozaj pravda. Náš punc platí aj v zahraničí vrámci únie.Takže takto funguje zlatnícky výrobný punc a obchodníci majú zas pridelený dovozný punc.Takže ak obchodníci dovezu šperky z iných krajín, opuncuju to svojou dovoznou značkou a ak majú prekročené váhove hranice opuncuje ich aj puncový úrad.Tak preto na niektorých dovezených šperkoch je tak strašne veľa puncov. Na slovenských šperkoch by mali byť 3 ak je prekročená spominana váhova hranica.Je tam punc zlatnika,punc karatu a štátny punc.Takže nieje pravda,že zlatníci punce nevlastia. Zlatníci punce vlastnia,aby ich úrad vedel kontrolovať a štát mal z čoho tiež žiť.Takže ak sa šperky pohybujú pod váhovým limitom, ktorý na kontrolu určuje puncový úrad, tak je možné že z dovozu sa niečo môže stať ,,primiešať,,čo nieje na 100% zlate 585. Ale myslím si že žiadný zlatník,ktorý legálne na sovensku vyrába taksi svoje meno takýmto ,,nezlatom,, kaziť nebude.A je pravda že veľmi veľku časť zaplavujú šperky z cudziny,ktoré sú na pohľad krásne,pomerne lacné ale sa aj dosť kazia.Čo musia vo vačšej miere opravovať slovenský zlatnici,ak cudzinci to ,,hneď,,(ne)vymenia.A najhoršie sú duté veci, ktoré su zväčša robené z červeného zlata a ozlatené na žlto,čo pri prípadnej oprave môže zmeniť farbu,lebo sa naruší povrchová úprava.Ktorá sa dá sice nanovo urobiť ale tiež to čosi stojí a nie každý zlatnik, také zariadenie na to vlastní,lebo nieje to lacná záležitosť.
misoft
25.05.15,04:36
Opäť zavádzaš. To, čo dostane - NIE JE punc!
Opakujem znova - preštuduj si Puncový zákon!
http://www.puncovyurad.sk/?IDe=151928
A ak už oponuješ tým, že každý registrovaný zlatník dostane punc - si v omyle - dostane (bude mu pridelená) značka! Prečítaj si §32 puncového zákona!


§ 32
Pridelenou zodpovednostnou značkou výrobca alebo
obchodník trvalo označuje alebo necháva označovať
všetok tovar, ktorý sám vyrobil alebo doviezol.
Pretože právo označovať drahé kovy puncom má JEDINE Puncový úrad.
mariquita
25.05.15,11:51
Nebudem sa hádať s niekym, kto iba kopíruje zákony a chytá za slovíčka.Každopádne treba k takejto činnosti mať povolenia a registrácie. a ja som len chcela laicky priblížiť ľuďom ako to asi funguje. Pretože s týchto debát čo som tu našla je to aj tak dosť skreslené. A väčšina obyvateľstva aj tak pod pojmom punc si predstavy vyrazené číslo rýdzosti, ktoré tam aj tak vyrazí zlatník. Ale mne je jedno koľko zákonov tu budeš kopírovať. Každopádne záver je taký,že tieto ,,punce,, ,,zodpovednostné značky,, a x ďalších ,,puncových razníc,, bude raziť aj tak len registrovaný zlatník, ,,šperkár,,..... a na puncovom úrade aj ,,štát,,(puncový úrad), ktorý tým ,,originál,,puncom potvrdí iba to, čo tam vyrazí zlatník a normálny dav to pomenuje aj tak punc-punce a nedokáže to aj tak v konečnom dôsledku rozlíšiť a ďalšej polovici to bude aj tak jedno......
misoft
25.05.15,13:18
Nuž tak si to priblížila - ale zle. A to, že "kopírujem" zákony - to znamená, že hľadám oporu v zákone a nevymýšľam si (na rozdiel od niekoho...).
A toto:

Každopádne záver je taký,že tieto ,,punce,, ,,zodpovednostné značky,, a x ďalších ,,puncových razníc,, bude raziť aj tak len registrovaný zlatník, ,,šperkár,,..... a na puncovom úrade aj ,,štát,,(puncový úrad), ktorý tým ,,originál,,puncom potvrdí iba to, čo tam vyrazí zlatník a normálny dav to pomenuje aj tak punc-punce a nedokáže to aj tak v konečnom dôsledku rozlíšiť a ďalšej polovici to bude aj tak jedno......
opäť nesprávne!
Zlatník si tam vyrazí svoju značku (pridelenú), ale punc dá Puncový úrad - pretože jedine on má právo označovať puncom (t.j. označením drahého kovu podľa rýdzosti) tento výrobok. Preto musia ich predkladať Puncovému úradu.
Punc je niečo podobné ako štátna pečať. Tiež sa ich po Slovensku nepovaľujú stovky.

A ešte niečo - vytýkaš, že kopírujem. A ty si si našla vôbec ten zákon? Alebo si to z prsta vycucávaš?
mariquita
25.05.15,13:43
Som sa pobavia najmúdrejší na svete. :) zas ma chytáš za slovíčka,nebodaj som ti nešliapla na kurie oko,že to nedokážeš rozdýchať. A na puncovom úrade som častejšie ako si myslíš. A zákon mám vytlačený možno iba pre prípad núdze poličke. Ale riadim sa tým ako to reálne funguje. a je ,,ako keby slangovo,, zaužívané medzi zlatníkmi. Ale debata s tebou je len strata času. Takže na takéto veci-keci už nebudem reagovať lebo hádka s tebou by bola pod moju úroveň. A ako sa hovorí múdrejší ustúpi. Tak, že máš pravdu :D hahah
buchač
25.05.15,14:41
Som sa pobavia najmúdrejší na svete. :) zas ma chytáš za slovíčka,nebodaj som ti nešliapla na kurie oko,že to nedokážeš rozdýchať. A na puncovom úrade som častejšie ako si myslíš. A zákon mám vytlačený možno iba pre prípad núdze poličke. Ale riadim sa tým ako to reálne funguje. a je ,,ako keby slangovo,, zaužívané medzi zlatníkmi. Ale debata s tebou je len strata času. Takže na takéto veci-keci už nebudem reagovať lebo hádka s tebou by bola pod moju úroveň. A ako sa hovorí múdrejší ustúpi. Tak, že máš pravdu :D hahah

No dobre teda, nechajme punce bokom.
ALE základná otázka znela :

" Môže zlato hrdzavieť ? " ;)
lujza.j
25.05.15,14:49
ja nie som puntičkár...prežijem moju "vymýšlanku"-šperk aj bez puncu:D
babka - ježibabka
25.05.15,15:26
ja nie som puntičkár...prežijem moju "vymýšlanku"-šperk aj bez puncu:D
Veď ich máš nááááádherné :)
lujza.j
25.05.15,15:47
ja nie som puntičkár...prežijem moju "vymýšlanku"-šperk aj bez puncu:D
Veď ich máš nááááádherné :)
veru mám:)
misoft
25.05.15,16:07
No dobre teda, nechajme punce bokom.
ALE základná otázka znela :

" Môže zlato hrdzavieť ? " ;)
Nie.
Reaguje len lúčavkou kráľovskou, rozpúšťa sa v kyseline selénovej, kyseline chlórovodíkovej, pri zvýšených teplotách reaguje s fluoridom chloritým a ďalšími http://sk.wikipedia.org/wiki/Zlato....
Ale nereaguje na vzdušný kyslík. Veď preto sa používa i na el. kontakty (nehrdzavejú), ako povlak iných kovov na ich ochranu - dokonca sa ním (naparovaním) pozlacujú nielen sklá, ale i ochranné kryty na skafandroch.

Je to chemicky veľmi odolný kov.
buchač
25.05.15,16:08
No dobre teda, nechajme punce bokom.
ALE základná otázka znela :

" Môže zlato hrdzavieť ? " ;)
Nie.
Reaguje len lúčavkou kráľovskou, rozpúšťa sa v kyseline selénovej, kyseline chlórovodíkovej, pri zvýšených teplotách reaguje s fluoridom chloritým a ďalšími http://sk.wikipedia.org/wiki/Zlato....
Ale nereaguje na vzdušný kyslík. Veď preto sa používa i na el. kontakty (nehrdzavejú), ako povlak iných kovov na ich ochranu - dokonca sa ním (naparovaním) pozlacujú nielen sklá, ale i ochranné kryty na skafandroch.

Je to chemicky veľmi odolný kov.

A Teba sa kto pýýýtal.....háááá...??? :D :D :D
misoft
25.05.15,16:09
Ten na začiatku. Ha!:---
elis85
25.05.15,16:21
Nehrdzavie ...ak niekomu áno, tak to zlato nebude :)
misoft
25.05.15,16:24
Tak, tak! Zlato nehrdzavie, prachy nesmrdia a diamanty sú večné......:D
mariquita
29.05.15,16:16
Zlato nehrdzavie, ale môže stmavnúť, ako keby chytilo taký hnedastý alebo až poprípade ,,fialovodúhovy,, odtieň, stáva sa to veľa ľuďom, nieje to nič výnimočné, ale môže to byť aj reakcia tela (keď má niekto ,,agresivnejší,, pot) alebo aj reakcia na nejaký zdravotný problém, kde telo vylučuje škodliviny von a šperk na to reaguje (keď človek berie nejaké lieky). Ale zatiaľ najčastejšie som sa s tým stretla pri detských náušniciach na tých uškách-háčikoch čo sa dávajú do ucha.A v najväčšej miere pri úplne maličkých deťoch, ktorým sa akurát prepichnú uši. Je to asi nejaká reakcia tela. Alebo ešte aj u starších ľudí, ktorí si tie šperky nedali za celý život dole vyčistiť.Dá sato vyčistiť aj čističom striebra,ak to nieje priveľmi začernané, alebo tými leštiacimi handričkami na šperky, Ale treba dať pozor v prípade,keď sú tam kamene,lebo nie všetky kamene môžu isť do chemikálii alebo ohňa.Lebo druhy postup čistenia je plameňom,treba to ,,vypáliť,,- nahriať (u zlatníka horákom, kde zlatník aj zhodnotí či daný šperk vôbec môže ísť do ohňa a potom sa to dava do kyseliny soľnej(ktorá je zriedená vodou cca 1:1) Záleží aj ako sú uchytené, kamene ak sú tam, či sú fasované alebo lepené.Treba dať pozor na prírodné kamene,tamje užiný postup, zirkóny zas znesú všetko, len nesmú sa dať teple do vody,kyseliny lebo prasknú. A tak isto treba aj dať pozor aké to má zapínanie,lebo aj nie každé zapínanie môže ísť do ohňa a kyseliny (lebo môže prestať pružiť, platí to pri patentoch na náušniciach a zapínaniach na retiazky). To sčernanie sa môže aj vyleštiť leštiacim strojom (poprípade ručnou malou vŕtačkou čo ma leštiacu stopku). Možností je veľa. Ale dobrý zlatník vie čo s tým robiť. A zlato sa dá overiť aj tak, že na nejaké miesto šperku kvapneš kvapku kyseliny ak iba stečie ,tak je to zlato ak ,,zapení,, a zozelenie ako keby sa ,,rozožralo,, je to len ,,bižutéria,, ma to aj potom taký pach ako sa to rozožiera.
Peter Svano Svancar
10.06.15,07:28
ak je to stale aktualne, mam velmi presny pristroj na zistenie zlozenie kovu a ich zliatin. takze Ti to mozem pomerat....ked tak mi napis na FB..som z Dubnice nad Vahom
arizona
10.06.15,08:20
ak je to stale aktualne, mam velmi presny pristroj na zistenie zlozenie kovu a ich zliatin. takze Ti to mozem pomerat....ked tak mi napis na FB..som z Dubnice nad Vahom
Za 6.rokov od zalozenia otazky uz urcite poriesila svoj problem.
Janaaaacaa
10.06.15,11:14
Zlato nemôže hrdzavieť. Stáva sa u bieleho zlata, že sa olúpe, ale hrdzavieť nemôže. Niekto ťa naozaj asi podviedol. Krásna ukážka, že po domácky vyrobené šperky sú risk. Najlepšie je kupovať šperky priamo od výrobcu s certifikátmi. Väčšina predajcov nemá problém vyrobiť šperk aj zo zlata, ktoré si prinesiete.
mariquita
10.06.15,18:31
Biele zlato (väčšina) má povrchovú úpravu- rhódium, ktoré sa normálnym použivaním časom ošúcha. Nieje to jeho vada, zlata ako takého. Lebo pôvodná farba bielého zlata ma taký zltkastý alebo ružovkasty akokeby nádych. Preto sa rhódiuje. Aby bolo viac biele.
lujza.j
10.06.15,19:04
mam na ruke roky pevný náramok z bieleho zlata ....a je biely..žiadny nádych inej farby nemá a orhodiovaný nie je.....
rhodiue sa hlavne striebro....
pavol54
10.06.15,19:13
ak je to stale aktualne, mam velmi presny pristroj na zistenie zlozenie kovu a ich zliatin. takze Ti to mozem pomerat....ked tak mi napis na FB..som z Dubnice nad Vahom
Za 6.rokov od zalozenia otazky uz urcite poriesila svoj problem.
v lúčavke kráľovskej
misoft
10.06.15,19:40
...sa rozpustí, ale nezhrdzavie....
Rozpúšťa mnoho ušľachtilých kovov vrátane zlata a platiny, ale napr. tantal a irídium sú voči nej odolné.
Zmes kyseliny dusičnej a kyseliny chlorovodíkovej rozpúšťa vzácne kovy, pretože každá z kyselín plní odlišnú funkciu. Kyselina dusičná je silné oxidačné činidlo, ktoré rozpustí nepatrné množstvo zlata za vzniku zlatitých katiónov (Au3+).

Au + 3 NO3− + 6 H+ → Au3+ + 3 NO2 + 3 H2O (1)

Tie reagujú s chloridovým aniónom za vzniku tetrachlorozlatitého aniónu:

Au3+ + 4 Cl− → AuCl4− (2)

Rovnováha tejto reakcie je silne posunutá v pravo, pretože chloridové anióny odoberajú zlatité katióny z prostredia, čím opätovne posúvajú rovnováhu reakcie (1) doprava a prebieha tak ďalšia oxidácia Au→Au3+.
Wiki....
pavol54
10.06.15,20:39
...sa rozpustí, ale nezhrdzavie....
Rozpúšťa mnoho ušľachtilých kovov vrátane zlata a platiny, ale napr. tantal a irídium sú voči nej odolné.
Zmes kyseliny dusičnej a kyseliny chlorovodíkovej rozpúšťa vzácne kovy, pretože každá z kyselín plní odlišnú funkciu. Kyselina dusičná je silné oxidačné činidlo, ktoré rozpustí nepatrné množstvo zlata za vzniku zlatitých katiónov (Au3+).

Au + 3 NO3− + 6 H+ → Au3+ + 3 NO2 + 3 H2O (1)

Tie reagujú s chloridovým aniónom za vzniku tetrachlorozlatitého aniónu:

Au3+ + 4 Cl− → AuCl4− (2)

Rovnováha tejto reakcie je silne posunutá v pravo, pretože chloridové anióny odoberajú zlatité katióny z prostredia, čím opätovne posúvajú rovnováhu reakcie (1) doprava a prebieha tak ďalšia oxidácia Au→Au3+.
Wiki....
no však inak medzi nami dievčatami hrdzavejú len materiáli na báze Fe, inak je to oxidácia.
misoft
11.06.15,14:52
...no a týmto je to (aspoň dúfam) vyriešené..... zlato nehrdzavie, len pôsobením niečoho silného - kokteil kyselín, zvaný lúčavka kráľovská - oxiduje.... Ale na ľufte - ani za toho oného.... neoxiduje.......
mariquita
12.06.15,07:53
Všetko biele zlato, alebo väčšia časť sa určite rhódiuje, (Tam záleží aj od toho,ako ,,nahrubo,, je to orodhiované-ako dlho a pod akým prúdom je namočené v tom roztoku a ako si kto dáva aj na šperk pozor). Striebro sa rhódiuje len niektoré a mne to na striebro príde aj trošku zbytočné, Aj keď veľa zlatníctiev tvrdí, že je to to najlepšie,lebo potom nesčerná, z istej stránky je na tom niečo ale ak sa niečo poláme alebo poškodí a treba to opravovať,to ródium sčerná (lebo sa to letuje, opravuje ohňom) a tam tomu pomôže už ani čistič striebra, len celú povrchovú úpravu zleštiť dole a nanovo orodhiovať. A striebro je mäkké oproti bielemu zlatu, čiže sa môže skôr pokriviť (prstene) pri bežnom nosení, Čo u nerhodiovaného striebra také problémy s opravami nie sú a dá sa to pekne urobiť a aj vyčistí sa to dobre aj keď sčerná, tak silno žeby to človek už najradšej vyhodil. U bieleho zlata to vyzerá lepšie keď je rhódiované a tiež to má aj svoje opodstatnenia..... Ale nebudem tu vyvracať nikomu žiadné teórie, pracujem zo zlatom a striebrom už vyše 15rokov. Takže moje skúsenosti pramenia z reálnych prípadov a vlastných skúsenosti, lebo už nejaké tie kila šperkov a materiálov vo výrobe, v rôznych prevedeniach a technológii výroby mi už prešlo rukami.
mariquita
12.06.15,08:02
oprava-čistenie
lacotinka
12.06.15,08:08
oprava-čistenie


to si teda vyčistila :D

zo zeleného je modré
mariquita
12.06.15,08:22
tu je vidieť rozdiel medzi rhódiovaným a nerhódiovaným bielym zlatom, obrúčka je ešte vo výrobe (nieje dokončená) aje nerhódiovaná a prsteň je už nosený (aj rhódiovaný) Takže farebnosť tam pekne videť.
mariquita
12.06.15,08:25
A pri tejto oprave tiež pekne vidieť rozdiel,vnútro prsteňa je ešte rhódiované,lebo nieje vystavené takému ,,odieraniu,, ako vonkajšia časť, na ktorej už pekne vidieť že to rhódium sa nosením už opotrebovalo (ošúchalo)
mariquita
12.06.15,09:13
oprava-čistenie


to si teda vyčistila :D

zo zeleného je modré


oprava-čistenie


to si teda vyčistila :D

zo zeleného je modré




videla som tu už aj v horšej ,,kvalite,, nafotené veci ako je toto :D ak ide iba o to.....
marjankaj
12.06.15,09:19
No môže aj zhrdzavieť. Ale čo je to za experta, čo si nechá zlatý predmet pokovovať železom?
http://sk.wikipedia.org/wiki/Hrdza
lujza.j
12.06.15,09:41
Viem,ze je to vrstve..rhodia......ale mam veci o ktorych som na 100% ista,ze su bez povrchovej upravy.....a aj keby boli uz by neboli....naramok mam na ruke roky....ale nie je to podstatne....xy rokov fungujem na rucnej zlatnickej robote..aj ked neviem ci posledny prsten...nerobila 3D tlaciaren:D...a potom este rucicky.....ale neva je dokonaly s pribehom a z lasky:)
mariquita
12.06.15,11:49
V zlatníckom remesle je nekonečne veľa možností a technológii. Ten posledný prsteň je už odliatok, tak ako aj ten, pri tej obrúčke a tak isto ako aj trištvrtina šperkov, keď nie aj viac z dovozu. Lebo pri tejto technológii odlievania je možné vyrobiť neskutočné množstvo šperkov za krátky čas, oproti ručnej výrobe (čo je zas už viac o remesle). Ale pri odliatkoch sa vychádza z počiatočnej formy, ktorá sa urobí buď ručne (zo zlata,striebra,mosadze alebo nejakého kovu). A ak je šperk opracovaný tak, ako už má vyzerať, tak bez kameňov sa dá do ,,gumy,, (špeciálne gumené platy ktoré sa ,,povrstvia,, okolo šperku a dajú zalisovať, kde pod tlakom a teplom sa ta guma spoji (,,roztopí,,) a zaplní každú štrbinu v šperku. Preto je potrebné urobiť ten počiatočný šperk dokonale.lebo potom aj jediná vada na ňom sa bude potom opakovať na každom šperku. Po vychladení sa skalpelom povyrezuje šperk (z ktorého sa robila forma) z tej gumy tak, aby vznikla nepoškodená forma šperku ktorý sa bude odlievať a aby sa do vosku odlievala čo najlepšie. Lebo tá sa potom sprejuje silikónovým sprejom a odlievajú sa šperky cez to do vosku, ktorý vtečie (cca roztopený na 70 stupňov) z ďalšieho stroja pod tlakom do už gumenej formy.Potom po vychladení sa to povyberá a ak sú naodlievané šperky z vosku, tak pomocou pajkovačky sa urobí taký ako keby stromček (kyveta) a zaleje do sadry pod vákuom a vibráciou, aby sa sadra zatiekla do každej štrbinky a po vytuhnuti dá sa to do pece na niekoľko hodín. V peci vosk zo sadry odtečie, sadra vytvrdne a ostane v tej sadre už iba prázdna forma šperkov a zaleje sa už do zlata,striebra atď...podľa toho z čoho má byť. Pri druhej technológii s 3D sa urobí šperk v programe a 3D tlačiareň to za pár hodín vytlačí,do takej živice. Šperk sa potom odleje do sadry (ako som už spomínala postup vyššie) a napokon sa sadra rozbije,keďsu užodliaté šperky v zlate,striebre atd... šperky sa pooddeľujú a ten odliatok sa opracuje (pilníkom opiluje, ošmirgľuje, poletuje (keď treba) poengolduje, založia sa kamene keď treba a vyleští sa to) a ak z takého šperku z 3D tlačiarne má byť viac kusov tak aby sa nemusel šperk zas tlačiť, tak sa zas urobí po vyleštení forma potom do gumy. A postup sa opakuje. (Na youtube je veľa takýchto videií) Tak toto je len v skratke a táto technológia je aj dosť nákladná (oplatí s a to robiť vo veľkom), (keď sa naraz odleje min.cca 30-40ks) čo pri malých zlatníctvach čo vlastnia remeselníci sa to veľmi neoplatí, lebo pri ručnej výrobe je to zas o niečom inom.
buchač
12.06.15,11:54
...už len čakám na nejaký ten konkrétny link s ponukou výrobkov...;)
mariquita
12.06.15,12:14
Ja mam svoju prácu rada a aj keď sa šperkom venujem ,,dlho,, je vždy, ešte čo sa učiť. Ja som len chcela aspoň trochu priblížiť to ako to funguje. Reklamu sebe takto robiť nepotrebujem, mňa už ľudia ktorý ma majú poznať poznajú. Ale tu som našla jedno video, na youtube kde je tento postup výroby znázornený a z kade táto veľká časť šperkov pochádza.


https://www.youtube.com/watch?v=jgKGhfsTZZk
sito
12.06.15,13:23
Nikdy nehrdzavelo, nikdy nehrdzavie a nikdy hrdzavieť nebude! Ak, tak to nie je zlato! Zlatko. Zlatko je pozlatko, pozlatko je podvod, podvod je trestný čin.

Na peniazoch, bankovkách si pamätm nápis " Bankovky sú kryté zlatom"

Dnes, kto má zlato, veľa zlata je ním krytý, kryje ho, aj zakryje?

Takej úcty sa už dočká málokto, aby mu, im hrob vykradli, že?

Ale, ak je čo ukradnúť?

No nekradni ...
lacotinka
12.06.15,14:23
Nikdy nehrdzavelo, nikdy nehrdzavie a nikdy hrdzavieť nebude! Ak, tak to nie je zlato! Zlatko. Zlatko je pozlatko, pozlatko je podvod, podvod je trestný čin.

Na peniazoch, bankovkách si pamätm nápis " Bankovky sú kryté zlatom"

Dnes, kto má zlato, veľa zlata je ním krytý, kryje ho, aj zakryje?

Takej úcty sa už dočká málokto, aby mu, im hrob vykradli, že?

Ale, ak je čo ukradnúť?

No nekradni ...

Pozri :

Aj kilá zlata ti budú nanič , keď raz vyfasuješ "drevený spacák" :D
sito
12.06.15,14:46
Nikdy nehrdzavelo, nikdy nehrdzavie a nikdy hrdzavieť nebude! Ak, tak to nie je zlato! Zlatko. Zlatko je pozlatko, pozlatko je podvod, podvod je trestný čin.

Na peniazoch, bankovkách si pamätm nápis " Bankovky sú kryté zlatom"

Dnes, kto má zlato, veľa zlata je ním krytý, kryje ho, aj zakryje?

Takej úcty sa už dočká málokto, aby mu, im hrob vykradli, že?

Ale, ak je čo ukradnúť?

No nekradni ...

Pozri :

Aj kilá zlata ti budú nanič , keď raz vyfasuješ "drevený spacák" :D

Samozrejme, že! Zlato sa ešte zo zeme ako takej nestratilo, vždy ho niekto našiel, alebo ukradol tomu kto ho našiel, že?
buchač
12.06.15,15:29
Ja mam svoju prácu rada a aj keď sa šperkom venujem ,,dlho,, je vždy, ešte čo sa učiť. Ja som len chcela aspoň trochu priblížiť to ako to funguje...

...očúvaj zlatníčka ;) :D :D :D
Čo povieš na toto ? :rolleyes::cool:
mariquita
12.06.15,15:47
Veľmi pekné :)
buchač
12.06.15,16:35
Veľmi pekné :)
Viacerým sa páči/l ... nie jeden sa pýtal, že odkiaľ mám. ;)
Nuž, objednávka bola v zmysle pištole a vyšlo toto.

Originál http://sk.wikipedia.org/wiki/Colt_M1911
Nandrolon
12.06.15,16:40
Nedame urobit jarovi privesok? Taky polcentimetrovy obrezany zalud :-))
Nandrolon
12.06.15,16:46
Buchac- kolko vazi ten privesok? Nie je pritazky?
Ja mam tiez jeden pekny prsten zo zlatokovu, ale to je tazka hruda zlata, moc ho nenosim.
Inac musim povedat, ze dobry zlatnik-vyrobca je na nezaplatenie. Stokrat lepsie ak vies prrsne co chces ako snorit a hladat to hotove.
Zene som u jedneho zlatnika daval vyrobit diamantovy prsten. Presne som ho nakreslil, nadiktoval presne hodnoty diamantu a dal urobit. Ked sme boli pozriet hotove prstene podobne, tak boli zhruba 2x tak drahe, mali menej g zlata, mensi diamant v nizsej kvalite.
Tych zlatnikov celkom obdivujem...
buchač
12.06.15,16:54
Buchac- kolko vazi ten privesok? Nie je pritazky?

Majstri Werich a Burian v jednom filme vraveli..."přiměřeně"...;)
Ani ľahký a ani ťažký...pokiaľ dobre pamätám, váha cca 12-15 g ..
Nandrolon
12.06.15,17:02
Kua tak to nie je na dennodenne nosenie...
To mas taky "sukromny klenot" co sa bude dedit x generacii...
buchač
12.06.15,17:11
Kua tak to nie je na dennodenne nosenie...
To mas taky "sukromny klenot" co sa bude dedit x generacii...
Ale čoby...v lete zvyknem nosiť furt.
Hehehehe...a nie iba Golden gun... ale aj real ...;) :D :D :D
Nandrolon
12.06.15,17:36
Ja to hodnotim podla seba, lebo ja ma taku "primeranu" retiazku, ktoru nosim nonstop uz zhruba 15 rokov a na nej lahsi privesok.
Dole ju davam iba pri nejakom uraze alebo chorobe na rontgene, ct-cku a mri.
Tiez mam stiahnute polky, ze kedy sa taka retiazka dokaze pri takom permanentnom noseni 24h denne predriet, ked sa vobec ani pri sprchovani nedava dole...
lujza.j
12.06.15,17:43
ved daj ju iba tak na rýchlo kuk...zlatníkovi ako je "odratá"....čo to je ručná robota...
Nandrolon
12.06.15,17:51
Ta retiazka je zasa zo Zlatokovu... Nie rucna praca... A mame rovnake s manzelkou, resp vtedy iba s frajerkou... akurat kazdy inu dlzku...
lujza.j
12.06.15,17:59
zlatokov nemal iba ručnú robotu....kamaratov otec pre nich tuším robil...ešte stará éra....minimálne zapínanie si daj kuk...potom budeš smutný...ked by si ju:(
Nandrolon
12.06.15,18:25
My sme sa nepochopili... Zlatokov beriem ako seriovu vyrobu... O rucnej zakazkovej robote som tu pisal iba to, ze si vazim zlatnikov/vyrobcov a dal som zene robit 1rsten.... Ostatne zlatnicke vyrobky mam zo Zlatokovu, lebo tej firme verim a uznavam jej kvalitu narozdiel od inych smelinarov s fukanym zlatom a podobne.
lujza.j
12.06.15,18:32
jáj tak si to myslel....to bola naša sk výroba žiadny balkán....ako teraz..
..našťastie mám okolo seba šikovných zlatníkov.....
Groman
15.07.16,09:08
koľko má karátov? zlato je zmes zlata a iných kovov, má punc?
arizona
15.07.16,09:34
koľko má karátov? zlato je zmes zlata a iných kovov, má punc?
Odpovedas na otazku staru 7 rokov !!!