Dada
19.05.04,10:02
Lámem si hlavu a neviem si rady. Tak ak viete, pomôžte prosím. Chystáme sa kúpiť formou leasingu jeden stroj do stolárskej dielne. Tento stroj bude zaradený v 2. odpisovej skupine. Pri finančnom leasingu sa uvádza, že doba prenájmu prenajímanej veci musí byť byť dlhšia ako 60% určenej doby odpisovania, najmenej však tri roky.
A teraz mi nie je jasné, keď bude leasing trvať 36 mesiacov či budem ten stroj odpisovať 6 rokov. Počas tých 36 mesiacov dostanem do nákladov len finančnú prirážku + mesačné odpisy (musia byť mesačné odpisy???) a tých ostatných 36 mesiacov budem mať v nákladoch len odpisy? Mám v tom novom leasingu chaos. Poraďte mi prosím Vás. Vopred vďaka.
Cassovia
19.05.04,08:19
Po novom sa budú robiť zvlášť odpisy daňové a účtovné. Možete účtovne odpisovať stroj aj 6 rokov záleží to na Vás. Daňové sa nemusia rovnať účtovným, pretože do účtovnej ceny zahrňujete aj poplatky za leasingovú zmluvu a prípadné technické zhodnotenie.
Daňové odpisy si vypočítate podľa výšky leasingu rovnomerne počas skutočnej doby leasingu. Aspoň ja mám také informácie, že už sa nevypočítavajú z istiny a finančnej prirážky, ale z celej sumy rovnomerným odpisom.
elPi
19.05.04,09:40
Prečítajte si pozorne zákon o dani z príjmu § 26 ods. 8 a ods. 9 vo väzbe na § 19 ods.4 písm. o),
luky
21.05.04,11:36
Odpisy sa vypočítajú zo sumy istiny, tak, že ju vydelím počtom mesiacov, ktoré bude trvať leasing.A to budú daňové odpisy, ktoré sa v roku začatia askončenia leasingu počítajú na mesiace, ktoré leasing v roku trvá.
zuzi
21.05.04,12:11
Lámem si hlavu a neviem si rady. Tak ak viete, pomôžte prosím. Chystáme sa kúpiť formou leasingu jeden stroj do stolárskej dielne. Tento stroj bude zaradený v 2. odpisovej skupine. Pri finančnom leasingu sa uvádza, že doba prenájmu prenajímanej veci musí byť byť dlhšia ako 60% určenej doby odpisovania, najmenej však tri roky.
A teraz mi nie je jasné, keď bude leasing trvať 36 mesiacov či budem ten stroj odpisovať 6 rokov. Počas tých 36 mesiacov dostanem do nákladov len finančnú prirážku + mesačné odpisy (musia byť mesačné odpisy???) a tých ostatných 36 mesiacov budem mať v nákladoch len odpisy? Mám v tom novom leasingu chaos. Poraďte mi prosím Vás. Vopred vďaka.Skús si pozrieť DÚPP 9/2004, už som to niekde písala. Sú tam zmeny v postupoch účtovania a je tam podrobne vysvetlený aj leasing.:cool:
Beata
24.05.04,09:25
§26 odst. 8 zákona o dani z príjmov hovorí, že hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu odpíšete počas trvania nájmu do výšky 100%... rovnomerne pomernou časťou.
elPi
24.05.04,14:23
Ustanovenie § 26 ods. 8 a ods. 9 ZDP Vám určuje spôsob odpisovania leasovaného majetku.
Do akej odpisovej skupiny by bol zaradený v prípade kúpy tu nemá význam, nevšímajte si to.
To má vplyv na dodržanie § 19 ods. 5, aby leasing bol uznateľný do daňových výdavkov. Ak bude to dodržané potom budú správne aj odpisy podľa uvedených ustanovení.
Dada
25.05.04,05:26
Takže dobre tomu rozumiem, že keď lízingová zmluva na ten stroj bude na 36 mesiacov, tak ho odpíšem za tých 36 mesiacov a nie za 6 rokov?
elPi
25.05.04,07:33
Áno, prejdite si pozorne vyššie uvedené ustanovenia. Ešte raz však prízvukujem aj dodržanie § 19 ods. 5.
Dada
25.05.04,08:39
Tak to potom vyzerá tak, že aj keď si budovu na lizing kúpim na 36 mesiacov, tak ju odpíšem za 36 mesiacov a nie za 20 rokov. Zvláštne. Mňa tam metie tých "najmenej však tri roky".
Cassovia
25.05.04,09:21
Súhlasím s Dadou. Je podľa mňa blbosť, aby som ja v účtovníctve odpísala budovu za 36 mesiacov. Preto sa zmenilo účtovanie a odpisovanie leasingu, aby sme prenajatý majetok dostali do aktív hneď a účtovné odpisy si robili ako pri inom kúpenom dlhodobom majetku bez ohľadu na to či je na leasing. Ďaňové odpisy sa musia rovnať odpisom leasingovej spoločnosti, preto tá odlišnosť. Tam je opodstatnenosť tých napr. 36 alebo 48 mesiacov, nie menej ako 3 roky.
danda
07.08.05,14:54
Prosím poraďte, fyzická osoba - podnikateľ sa transformovala na sro. V roku 2004 zobrala auto na leasing, v júli 2005 po založení sro leasingová spoločnosť urobila dodatok k pôvodnej zmluve, že sro bude ďalej splácať leasing na základe pôvodnej zmluvy od x-tej splátky. Ako zaúčtovať leasing v jednoduchom účtovníctve podnikateľa a ako ďalej v sro.? Ten istý problém má fyzická osoba - lekár, ktorý chce založiť sro a má prístroj za 800 tis. ktorý má splácať 36 mesiacov. Prístroj zobral na leasing v roku 2004 a v tomto roku chce založiť sro. Bude pokračovať v splácaní leasingu.
Prosím poraďte, ak som napísala niečo nezrozumiteľne, budem sa snažiť doplniť.
Ako to urobiť?
Dakujem
sara-ke
24.02.10,11:40
dobry den,

prosim potrebovala by som poradit, neviem si rady.
predcasne sme ukoncili leasing _ osob.auto, bol na 36 mesiacov, a nasledne sme auto predali. ako to mam doodpisovat?

kedze sme leasing ukoncili predcasne platili sme nejake poplatky, pokutu a pod. to som dala na 042 ako zvysenie ocenenia predmetu najmu....takze sa mi zvysila povodna cena obstarania a teda by som mala upravit aj uz uplatnene odpisy (§17 ods.26), ale tu neviem ako, viete mi jekao poradit, prosiiim?

r.7/2007,r.2008 UO=DO
r. 2009 ukoncenie leasingu predcasne

dakujem :confused: