moni112
14.07.04,18:49
Prosim o radu.V júni som po podaní daň.priznania obdržala fa, kde je datum dan.povinnosti a datum vystavenia 28.5. Viem, že danová povinnosť vzniká dnom vystavenia, takže musím podať dodatočné dan.priznanie za 5/04. Kedy si môžem DPH nárokovať? Podľa mňa až keď som obdržala fa, ale nie som si istá. ďakujem
Luckasari
14.07.04,17:39
no dodatocnemu danovemu priznaniu sa urcite nevyhnete - danova povinnost vznikla v maji - dan teda musite dodatocne odviest
co sa tyka odpocitania dane, tak podla usmernenia MF SR, vid FS 8/2004, narok odpocitanie vznika, ked mame k dispozicii fakturu, a to je v juli, ale ak ju mate do podania danoveho priznania za jun, tak by som odpocitala v juni

este rozmyslam, asi sa neda urobit finta, aby bol odvod aj odpocitanie v maji? aby ste podala dodatocne danove priznanie, ale odvod dane ani dodanenie by vam nevzniklo, asi keby ste vedela preukazat, ze fakturu ste mala, ale ste ju zabudla zahrnut, tak by sa to dalo takto, vyhli by ste da dodaneniu aj pokute
skuste porozmyslat, ci by ste to nevedela dokazat, ze ste fakturu mala uz v maji, len ste na nu zabudla

a co vy ostatni poradcovia, co si o tom myslite?
katka
15.07.04,04:42
Podla mna musite podat dodatocne danove priznanie za 5/04 a v tomto dan prizate a zaroven odpocitate kurzom vystavenie faktury, t.j.28.5.
alexaneta
15.07.04,08:15
Katka nemôže predsa odpočítať v máji keď nárok na odpočet jej vzniká až po obdržaní faktúry t.j. v júni. Na výstup treba dať dodatočné a vstup odpočítať až keď vám vzniká nárok v júni.
Katty
15.07.04,08:21
a nie je to tak že ak obdržím fa po podaní daň.priznania tak ju zaradím do obdobia kedy mi príde faktúra???? Takže žiadne dodatočné priznanie ale fa sa zaradí do júna...

???
Mickya
15.07.04,08:29
Podľa mňa má Katty pravdu.
marianna
15.07.04,08:50
Presne ako hovorí Katty. Je to tak aj v pokynoch DRSR "Odpočítanie dane - právo a monžnosť podľa zákona....."
Luckasari
15.07.04,09:03
vsetko spravne, az na to, ze odvod dane mal byt v maji, kvoli tomu MUSI byt dodatocne danove priznanie (iba na ODPOCITANIE sa vztahuje nove usmernenie)
preto som navrhovala, ci sa neda dokazat, ze faktura vo firme bola, len sa zabudla zahrnut do danoveho priznania, len sa upravia riadky ale vysledkom je nula, ak sa to neda, MUSI BYT dodatocne danove priznanie na odvod dane, a odpocitanie v juni, kedy je k dispozicii faktura do podania danoveho priznania za jun
alexaneta
15.07.04,09:31
No ona vie preukázať že faktúru obdržala až v júni po podaní daňového priznania za máj.Čiže to znamená že ak k podaniu daňového priznania nemala faktúru t.j. nemohla vedieť že bola vystavená s dátumom májovým mal by sa brať za deň vzniku daňovej povinnosti 15. deň mesiaca nasledujúceho po dodaní tovaru ale zase tam je pokiaľ nebola do toho dátumu vystavená faktúra a ona vystavená bola len nik o tom nemohol vedieť.Mám pocit že tí čo tvorili zákon to akosi nedomysleli pretože takýchto prípadov bude určite veľa a teraz nebudeme nič iné robiť ako dávať dodatočné daňové priznania len preto že tí čo tvoria zákony majú ďaleko od praxe.
danasv
15.07.04,09:38
Podla mna aj Luckasari aj Katty hovoria o tom istom len Katy si neuvedomila ze nejde len o odpocet ale aj o plnenie- pretoze ide o tovar z IČŠ.
Katty
15.07.04,09:46
danasv máš recht ja som som si ani nevšimla že ide o EU, tie moje tvrdenia pasujú na tuzemsko....


...za chvilku som tu a dokončím to
katka
15.07.04,09:53
Znenie par.49 odst.1 je,ze pravo odpocitat dan z tovaru alebo sluzby vznika platitelovi v den,kedy pri tomto tovare alebo sluzbe vznikla danova povinnost.Nakolko sa odpocitat moze len vyska vypocitanej danovej povinnosti,vyplyva z toho,ze kurz prepoctu odpoctu dane musi byt rovnaky ako danova povinnost a teda aj den zaradenia do danoveho priznania musi byt rovnaky.Ak je platitelovi dorucena takato faktura az po podani danoveho priznania,musi urobit dodatocne danove priznanie a zaradit fakturu do obdobia,v ktorom vznikla danova povinnost( den vystavenia faktury pri tovare z EU).To je rozdiel oproti tuzemskym doslym fakturam.Cize ja by som robila dodatocne DP za maj,podla dna vystavenia faktury urobila prepocet na dan na vystupe a tym istym kurzom zaroven odpocitanie dane v maji.Nemozem mat predsa inu dan na vystupe a inu dan na vstupe.
sway
15.07.04,12:11
:confused:
Pripajam sa k dileme, nakolko tu je v placi aj toto:
citujem z prilohy "Odpočítanie dane....
Ak platiteľ dane do dňa podania daňového priznania má k dispozícii doklad, ale nezahrnul ho do odpočítania dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom vzniklo právo na odpočítanie dane, môže uplatniť právo na odpočítanie dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom doklad obdržal. Platiteľ dane v tomto prípade nepodáva dodatočné daňové priznanie k zdaňovaciemu obdobiu, v ktorom vzniklo právo na odpočítanie dane.
Ak platiteľ dane do dňa podania daňového priznania nemá k dispozícii doklad viažúci sa k zdaniteľnému obchodu, pri ktorom vzniklo právo na odpočítanie dane, uplatní odpočítanie dane v zdaňovacom období, v ktorom doklad obdržal.
takze podla mna ZIADNE DODATOCNE priznania, ja mam tiez DF zahranicnu , dosla mi 17.6.2004, CZ ju vystavili 26.5.2004, ale ja ju davam na oboch stranach v 6/2004 nakolko - tiez citujem:

Podľa § 51 ods.1 zákona o DPH môže platiteľ dane uplatniť právo na odpočítanie dane, ak má faktúru od dodávateľa, resp. doklad o premiestnení tovaru alebo doklad o dovoze tovaru. Podľa druhej vety ods.2 uvedeného paragrafu vykoná platiteľ odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom môže uplatniť právo na odpočítanie dane, t.j. v tom období, kedy má faktúru, doklad o dovoze alebo premiestnení tovaru.

SUHLASI NIEKTO SO MNOU???? :(
Luckasari
15.07.04,12:38
co sa tyka odpocitania ANO
ale kedze sa jedna o fakturu z ineho clenskeho statu STALE ZABUDATE NA POVINNOST ODVIEST DAN, a ta vznikla datumom vystavenia faktury 26.05.2004, a vy ste ju nemali, takze podla mna to je jednoznacne na DODATOCNE DANOVE PRIZNANIE 5/2004
Katty
15.07.04,12:46
ale potom by podľa správnosti mal byť vstup v 05 (podľa daňovej povinnosti ktorá skutočne vznikla v máji) a výstup v 06 (kedy je splnená podmienka pre odpočítanie že máš faktúru) ale pritom to má byť prepočítané kurzom ku dňu vystavenia fa aby nevznikol kurzový rozdiel medzi jednou a druhou daňou, hmmm či nie?
Luckasari
15.07.04,12:52
Katty - len mala opravka, vystup 05 a vstup 06

faktura sa prepocitava datumom vystavenia do DPH, takze asi trochu nerozumiem, co sa vlastne pytas, aky kurzovy rozdiel a kde by vznikol

ja len vravim, ze odvod dane URCITE MAJ - cize DDP
co sa tyka odpocitania, ak by som nenasla cestu, ako to dat do DDP maj, tak jun, a samozrejme kurzom datumu vystavenia faktury
Katty
15.07.04,13:07
ešte teda inak:
tovar dostanem toho 28.5.či kedy, 25.6. idem podávať DP a nemám stále faktúru, takže sa riadim §20 kde sa píše že danová povinnosť mi vzniká 15.deň kalendárneho mesiaca nasledujúcho po kal.mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru (lebo ja ešte neviem že ju tí češi vystavili 28.5. len sa niekde túla) takže do daň.priznania za máj uvediem na riadok 04 základ dane (ktorý neviem z čoho vypočítam ked ešte nemám fa) prepočítaný ku dňu 15.6. - daňová povinnosť a do riadku 02 vpíšem daň... Do riadku 17 však napíšem nulu lebo odpočítať si to budem môcť až keď mi príde fa, že? To znamená že zaplatím viac len preto že mi nedošla fa... ak som sa v niečom pomýlila opravte ma. Po obdržaní fa napr. 28.6. vpíšem do DP06 do riadku 17 daň (splnenie podmienky na odpočítanie dane)

Bude to tak alebo nie???


P.S. dík za opravu Luckasari
Luckasari
15.07.04,13:30
ano zial je to tak,preto ked viem o tovare, ihned nahanam fakturu
co sa tyka hodnoty, tak tovar by mal prist s nejakym dodakom, a ak nie, musim vediet, v akej hodnote tovar nakupujem, ceny su predsa vzdy vopred dohodnute, takze takto odhadom by som z toho dan odviedla
no a co sa tyka odpocitania, tak az ked bude fa, s tym sa neda nic narobit

len nahanat faktury, nahanat faktury, nahanat faktury, ...

ja bombardujem svojich dodavatelov, a potom mi ju aspon mailom poslu, alebo faxnu, teraz momentalne mi uz TRI TYZDNE dlhuju fakturu, a viem, ze moze byt s junovym datumom, takze stojim s DPH a vypisujem a telefonujem kazdy den

a som v kontakte s nasou pracovnickou, ktora zabezpecuje prepravu, ta musi vediet o kazdom tovare, ktory ma prist do nasej firmy, takze od nej mam dost podrobne info, aj ked na mna manazeri a obchodnici zabudnu, na nu nemoze, lebo bez nej sa tovar nedovezie - musime si uz nejako pomoct, ked je to uz raz takto v nasom zakone
Beata
15.07.04,13:44
Katty, súhlasím s tebou, len ten záver si trochu domotala, pretože ak mi vznikne daňová povinnosť 15.06.04 a faktúra mi dojde napr. toho 28.06.04, ako uvádzaš, tak je to predsa jedno zdaňovacie obdobie, takže ty nezaplatíš skôr :)
Katty
15.07.04,14:22
jasne Bei vlastne hej tam to bude v jednom mesiaci ale napr. že by prišla až 28.7. tak platí ten prípad vyššie. Ak príde ešte v juni tak to mám dobre v jednom mesiaci a výsledok je nula. Tam už potom nijako nevadí dátum vystavenia fa??? Dufam že nie, i keď tam potom vznikne taký problém že dodávateľ z ČR bude mať tú fa v 05 a my až v 06 čo sa dane týka, to nevadí?
katka
15.07.04,14:49
Chcela som sem poslat nejake materialy ohladom tejto temy z mojho PC,ktore som si stiahla z internetu,ale nejako sa mi to nedari.Su tam prehladne v tabulke rozpisane priklady,kedy sa robi dodatocne DP pri tovaroch z EU.A je tu aj taky pripad,ako sa tu rozobera,a je rieseny dodatocnym DP.

30.5.dodany tovar(mam dodaci list,este nemam fakturu)
- vystavit interny dokl.kurzom 15.6.-t.j.dan na vystupe(datum danovej povinnosti) za 6/04

27.6.dosla faktura s datumom vystavenia 31.5.
-dodatocne DP za 5/04 kurzom 31.5.-dan na vystupe
-storno ID v 6/04 kurzom 15.6.
-dodatocne DP za 5/04 kurzom 31.5.-dan na vstupe
sway
15.07.04,16:11
ludkovia ja naozaj neviem, neviem, ved to by bol DÚ zavaleny DDP - fakt som si nie ista ci je ich treba podavat.
Beata
15.07.04,20:09
jasne Bei vlastne hej tam to bude v jednom mesiaci ale napr. že by prišla až 28.7. tak platí ten prípad vyššie. Ak príde ešte v juni tak to mám dobre v jednom mesiaci a výsledok je nula. Tam už potom nijako nevadí dátum vystavenia fa??? Dufam že nie, i keď tam potom vznikne taký problém že dodávateľ z ČR bude mať tú fa v 05 a my až v 06 čo sa dane týka, to nevadí?
Katty, jasné že nevadí ten dátum vystavenia. Ak ti tovar dodajú v máji a faktúra príde v júni platí daňová povinnosť 15. deň kalendárneho mesiaca nasl. po kalendárnom mesiaci, keď bol tovar dodaný. No a čo sa týka dodávateľa z ČR, tak pre neho tiež platí daňová povinnosť až 15. deň nasl. po mesiaci, keď bol tovar dodaný. Tak ako je to aj pre nás (viď §19 ods. 8).
Beata
15.07.04,20:14
Chcela som sem poslat nejake materialy ohladom tejto temy z mojho PC,ktore som si stiahla z internetu,ale nejako sa mi to nedari.Su tam prehladne v tabulke rozpisane priklady,kedy sa robi dodatocne DP pri tovaroch z EU.A je tu aj taky pripad,ako sa tu rozobera,a je rieseny dodatocnym DP.

30.5.dodany tovar(mam dodaci list,este nemam fakturu)
- vystavit interny dokl.kurzom 15.6.-t.j.dan na vystupe(datum danovej povinnosti) za 6/04

27.6.dosla faktura s datumom vystavenia 31.5.
-dodatocne DP za 5/04 kurzom 31.5.-dan na vystupe
-storno ID v 6/04 kurzom 15.6.
-dodatocne DP za 5/04 kurzom 31.5.-dan na vstupe
katka, ak môžeš, prosím ťa uveď link, kde si to našla. Mne sa to vôbec, ale vôbec nevidí. Veď zákon píše niečo iné a tvoj príklad iné... fakt neviem. A ako uvádza sway, veď keby sme mali na všetko podávať DDP, tak by sa ozaj DÚ zbláznil, to by boli tony papiera. No ako hovorím, poprosím o ten link, rada by som sa na to pozrela.

Ináč tu už húfne tykám, ospravedlňujem sa, občas sa pomýlim.
Luckasari
16.07.04,06:05
ja suhlasim s postupom Katka - takto som to aj na skoleni pocula
ak nemam fa, tak 15. den po konci mesiaca, ale ak dostanem fakturu a bude na nej datum vystavenia MAJ, tak mi vznikla danova povinnost v maji - a ten Cech, on odvedie dan v maji, podla datumu vystavenia faktury

ALE potom sme sa zacali zamyslat nad pripadom, mam fakturu s majovym datumom, ale nemam tovar (ten pride az napr. v juli), dodanie vlastne nebolo naplnene - kedy potom vznika danova povinnost? podla DU v maji, ale ja by som sa v tomto pripade asi odvolavala na § 11 kde sa hovori, ze nadobudnutim tovaru sa rozumie nadobudnutie prava nakladat s tovarom ako vlastnik - a to sa v tomto pripade nenaplnilo (podla mna v tomto pripade vznika danova povinnost az v juli, aj ked CR asi odvedie DPH v maji - myslim, ze takyto pripad este nie je dorieseny). Neviem, ale naozaj, ako v takychto pripadoch by postupoval DU - zatial som od nich pocula striktne povedane - DATUM VYSTAVENIA FAKTURY
Katty
16.07.04,06:35
.... No a čo sa týka dodávateľa z ČR, tak pre neho tiež platí daňová povinnosť až 15. deň nasl. po mesiaci, keď bol tovar dodaný. Tak ako je to aj pre nás (viď §19 ods. 8).Bei ale keď ten dodávateľ v ČR vystavil fa 28.5.2004 tak jeho sa potom týka §19 ods.8 písmeno b) a nie a)... hmmm
Beata
16.07.04,06:47
Samozrejme, to je jasné. No bohužiaľ v tom prípade je už na nás, aby sme si s dodávateľom zabezpečili, aby nám faktúry dodával včasne... čo dodať?!
Susan
16.07.04,06:57
Katty ma pravdu. Musite si porovnat datum podania danoveho priznania k DPH a datum, kedy ste fakturu obdrzala. Pretoze niektori musia urobit uzavierku mesiaca napr. do 5.-eho nasledujuceho mesiaca a tak faktury, ktore pridu po tomto termine musi uctovnik zauctovat do nasledujuceho mesiaca.
Beata
16.07.04,07:02
Susan a ja som napísala niečo iné?
Julča
16.07.04,08:28
Ja by som rada poprosila o radu k tejto téme, ale jedná sa ešte o starý zákon o DPH.
Nakúpili sme službu z ČR v apríli. Dodávateľ tvrdí, že nám poslal faktúru, my sme ju však nedostali. Teraz v júli/ 12.7./ nám prišla faktúra s datúrmom vystavenia a dátum uskut. zdaniteľ. plnenia 22.4.2004. Sme štvrťročný plátcovia DPH. Môžem túto faktúru zahrnúť do priznania DPH za apríl. A ako to bude so zaplatením DPH. My sme vždy dovážali len tovar a ten musel prejsť colnicou. Ako je to so šlužbami. Za radu vopred ďakujem.
anam
16.07.04,09:09
Doporučujem prezrieť si portal drsr - je tam dosť jednoznačne táto problematika rozpísaná. (www.drsr.sk/wps/portal (http://www.drsr.sk/wps/portal))
katka
19.07.04,17:34
Nasla som tie informacie k dodatocnym dan.priznaniam,tykajucich sa doslych faktur z EU.Je to na www.datalock.sk/buxus/generate_page.php?page_id=548 (http://www.datalock.sk/buxus/generate_page.php?page_id=548)
Tam terba ist na sposob zaradenia doslych faktur na dan.priznanie DPH.
A Bea,vobec mi nevadi,ze mi tykas,mne sa tiez tak lepsie komunikuje.
Beata
19.07.04,21:42
Katka, ďakujem za link, veľmi to pomôže!