veronix
22.07.05,16:07
Prosím Vás, môžem dať bločky z kupovania telefónnych kariet (EASY kupon-T-Mobile) do nákladov. Jedná sa o s.r.o. a má 13 zamestnancov. Oni mi dávajú dobitie svojich telefónov. Ďakujem.
laur12
22.07.05,14:19
Ano, ak je to preukazatelne na ucely s.r.o.
veronix
22.07.05,14:24
Ja si myslim, že je to preukazatelne. Veď ty zamestnanci, keď sú niekde na stavbe, tak sa musia nejako skontaktovať so šefom, alebo objednať materiál, atď. Tak ja ich teda dam do nákladov. Vďaka!
HankaNZ
22.07.05,15:26
Určite je to náklad, mi máme stanovených mesačný limit na 1 pracovníka 300,-- Sk - myslím pracovníkov, ktorí sú vonku a nevidím príčinu prečo by sme nemohli dať tento výdavok do nákladov.
Evelynka
22.07.05,15:31
Nám to daňová kontrola pred piatimi rokmi z nákladov vyradila - išlo dopravnú firmu.
ondrejvla
22.07.05,15:37
Nám to daňová kontrola pred piatimi rokmi z nákladov vyradila - išlo dopravnú firmu.Ja som sa tu už vyjadrila v téme v odpovedi na túto otázku, ale v inej téme, mne to tiež daňová kontrola vyradila, že do nákladov môžem dať len na zmluvu-t.j.faktúra, a DPH vraj vôbec nemám nárok odpočítať. Nakoľko ostatní členovia sa vyjadrili vľavo, no a kontrola išla vpravo, tak už sama neviem, kde je sever. I napriek odvolaniu sa nám to nebolo uznané. Takže, treba si vybrať! Buď názor, alebo kontrolórov.
Evelynka
22.07.05,17:22
Aj my sme sa proti tomu ohradili, ale DÚ to zdôvodnil, že to nie je preukázateľný výdavok. Nedá sa doložiť výpisom hovorov.
durisovad
22.07.05,17:41
Ja by som tiez hlasovala za fakturu, nie kupony.
evina
22.07.05,18:08
Aj my sme sa proti tomu ohradili, ale DÚ to zdôvodnil, že to nie je preukázateľný výdavok. Nedá sa doložiť výpisom hovorov.Výpis z hovorov nemá ani každá firma u každej faktúry-nemám to ani ja, je to pre mňa zbytočný náklad navyše a nemám s tým problémy.
Môj názor je taký, že sa nemáme riadiť len tým čo pripustia alebo nepripustia daňoví kontrolóri, ale predovšetkým platnou legislatívnou.
Zákon hovorí:
"daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, ak tento zákon neustanovuje inak, "

V prípade, ktorý opisuje Veronix v príspevku č. 3, ak mám 10 ľudí na stavbe a každému zabezpečím na mesiac tristo-päťstvo korunový kupón, ma nemôže DÚ nútiť kúpiť pre firmu 10 paušálov , ktoré v konečnom dôsledku budú znamenať vyššie daňové náklady.
V internej smernici je možné určiť za akých okolností, v akej sume a v akom časovom úseku a prečo niektorí zamestnanci budú používať tel. karty. O.I. pokiaľ ja viem pri kúpe tel. karty je sa nutné preukázať, to znamená karty budú kúpené firmou.

Iná situácia je napr. u SZČO a pod. takže podľa mňa treba diferencovať za akých okolností je tel.karta daňovým výdavkom na dosiahnutie ....
Evelynka
22.07.05,18:51
Je možné, že teraz k tomu pristupuje DÚ inak ako pred piatimi rokmi. Tieto kupóny boli nakúpené pre šoférov, ktorí potrebovali byť v neustálom kontakte s firmou.
Evelynka
26.07.05,15:46
Nedalo mi to a bola som sa informovať na daňovom úrade. Pracovníčka DÚ sa jednoznačne vyjadrila, že kupóny mobilných operátorov sa do daňových nákladov neuznávajú a samozrejme ani DPH nie je možné odpočítať.
ondrejvla
26.07.05,16:16
Nedalo mi to a bola som sa informovať na daňovom úrade. Pracovníčka DÚ sa jednoznačne vyjadrila, že kupóny mobilných operátorov sa do daňových nákladov neuznávajú a samozrejme ani DPH nie je možné odpočítať.
Tak tento názor a postreh z kontroly som mala aj ja, ale nie všetci so mnou súhlasili. Takže jednoznačne - NEUZNÁVAŤ!
Zuzka
26.07.05,16:24
Nedalo mi to a bola som sa informovať na daňovom úrade. Pracovníčka DÚ sa jednoznačne vyjadrila, že kupóny mobilných operátorov sa do daňových nákladov neuznávajú a samozrejme ani DPH nie je možné odpočítať.
A aký dôvod uviedla, ak sa smiem spýtať? Ďakujem.
renocka99
26.07.05,16:31
veronix
Ja som ich tam dala a nevyhodili mi ich! Mala som sa čo obhajovať, ale zvládla som to. A myslím že to zvládneš aj Ty! Veľa síl Ti prajem.
Veď by skúsili! Už si takmer nič nemôžme odpočítať! Ale dane aby si platila!!
Paula
26.07.05,16:33
Aj mňa to Vlasti zaujíma....kontrola ku každému "nesúhlasu" dáva do zápisu aj dôvod. Aspoň mám takú skúsenosť.
Evelynka
26.07.05,16:38
Dôvod bol ten istý ako pred piatimi rokmi - nepreukaznosť daňových výdavkov.
ondrejvla
26.07.05,16:51
Aj mňa to Vlasti zaujíma....kontrola ku každému "nesúhlasu" dáva do zápisu aj dôvod. Aspoň mám takú skúsenosť.
Tiež som sa bránila, ale mi povedali, že nemám ako preukázať, že z kupónu boli skutočne len služobné hovory! Bránila som sa, že ani na základe fa to nie je čisté, (máme svoje skúsenosti) odmietalo sa dievča so mnou o tom baviť. A potom bez akéhokoľvek dovolenia si z nášho podnikového telefónu zavolala sestru a preberala svoje problémy...
Nuž aj takáto je jedna z právd a sily kontroly.
Tiež som za kupóny, je to pre zamestnancov lacnejšie, ale priznám sa, nemám odvahu!
renocka99
26.07.05,16:58
Z toho vychádza len jedno: robia si s nami čo chcú a ak sa dáme, tak to budú robiť aj ďalej!!!
Bola som v ten deň riadne naštvaná a tak možno to zlé fluidum čo zo mňa sálalo ma zachránilo, že sa veľmi nehádala!
Bola by som sa sňou hádala "do krvi" lebo som mala deň "D" a ona mi prišla vyslovene do rany!Nakoniec spokojná odišla.Vždy keď k Nám volá pozdravuje ma. Ale prečo????
evina
26.07.05,19:52
Nedalo mi to a bola som sa informovať na daňovom úrade. Pracovníčka DÚ sa jednoznačne vyjadrila, že kupóny mobilných operátorov sa do daňových nákladov neuznávajú a samozrejme ani DPH nie je možné odpočítať.
To neznamená, že je to tak správne. Neviem prečo uznávajú faktúru, ku ktorej nie sú pripojené výpisy. Nič takéto, čo tvrdí pracovníčka DÚ zo žiadneho zákona nevyplýva. A že to nie je jednoznačné vyplýva aj z toho, že niektorí daňováci to uznávajú a niektorí nie.
babenko1
26.07.05,20:08
My sme mali akurát teraz daňovú kontrolu na DPH.. a vôbec nám to nevyhodili..myslím, že sa tým ani nezaoberali.. nuž.. asi v BA ináč kontrolujú...
Paula
26.07.05,20:41
Moja skúsenosť - ani mne sa ešte nestalo, aby kupón neuznali :) Je to naozaj len v ľuďoch a ľuďoch a v kontrole a kontrole.