nezábudka
22.07.05,19:50
Prosím Vás o názor na zaúčtovanie životnej poistky, ktorú firma platí za konateľa. Firma je poistníkom, ale nie oprávnenou osobou. V prípade firmy je to podľa mňa nedaňový náklad a keďže je konateľ aj zamestnaný, asi by som to dala na 528. Má niekto lepší typ?

Ďalej potrebujem vedieť ako to posúdiť z hľadiska konateľa ako FO? Asi by to mal byť jeho zdaniteľný príjem, ale aký? Ide o naturálnu mzdu?

Ďakujem za Vaše názory.
KEJKA
22.07.05,18:08
súhlasím s tým, ako si si sám opovedal. Podľa mňa to konateľovi treba zdaniť.
Počula som však názor, že čo firma zdaní zamestnancovi, to je pre ňu daňový náklad.
nezábudka
22.07.05,18:51
súhlasím s tým, ako si si sám opovedal. Podľa mňa to konateľovi treba zdaniť.
Počula som však názor, že čo firma zdaní zamestnancovi, to je pre ňu daňový náklad.
Prepáč, ale som žena a nie muž. Prosím Ťa, o ktorý § zákona sa opiera ten názor?
Stále mi však nie je jasné akou formou by sa to malo zdaňovať. Ide o naturálku (poistka rieši krytie rizika a on fyzicky peniaze nedostane) alebo sa to má brať ako peňažný príjem (vkladajú sa peniaze a dostane peniaze s výnosom - zdaňovanie výnosu netreba riešiť, toto mi je jasné).

Budem rada keď sa vyjadria aj viacerí, možno túto problematiku už niekto riešil.
Ďakujem.
KEJKA
23.07.05,07:20
Prepáč, ale som žena a nie muž. .tak prepáč, žena. To v zápale odpovedí nerzlišujem, no pri takom nežnom mene sa mi to nemalo stať.


Prosím Ťa, o ktorý § zákona sa opiera ten názor?.
zákon o daniach z príjmov, § ti nepoviem. Je to názor daňového pporadcu, veľmi dlho ma presviedčal ale napokon som sa s tým stotožnila. Pomohol mi príklad iného riešenia. Za zamestnanca sro ni nezaplatí, ale dá mu odmenu v takej výške, aby po zdanení si to mohol zaplatiť sám. A mzdu, odmeny v akejkoľvek výške zákon uznáva ako daňový náklad . Takže ak sro zaplatí za zamestnanca, ale preženie mu to cez výplatu a zdani DPFO, tak to musí byť to isté. Má to logiku, len to treba prežuť.


Stále mi však nie je jasné akou formou by sa to malo zdaňovať. Ide o naturálku (poistka rieši krytie rizika a on fyzicky peniaze nedostane) alebo sa to má brať ako peňažný príjem (vkladajú sa peniaze a dostane peniaze s výnosom - zdaňovanie výnosu netreba riešiť, toto mi je jasné)..Ide o jeho výhodu, nepeňažný príjem, výnos aj ked v budúcnosti bude vyplatený jemu, ak som to správne pochopila. Takže sa to pripočíta ku mzde, zdaní, DPFO sa odvedie, ale eniaze nedostane, ved ich pošlú do poisťovne.
KEJKA
23.07.05,07:24
prepáčte mi vynechané písmena, blbne klávesnica, ale je nová, dodatočne sa mi už nechce opravovať, ak je to čitateľné. Vdaka za pochopenie.
nezábudka
23.07.05,08:29
tak prepáč, žena. To v zápale odpovedí nerzlišujem, no pri takom nežnom mene sa mi to nemalo stať.

zákon o daniach z príjmov, § ti nepoviem. Je to názor daňového pporadcu, veľmi dlho ma presviedčal ale napokon som sa s tým stotožnila. Pomohol mi príklad iného riešenia. Za zamestnanca sro ni nezaplatí, ale dá mu odmenu v takej výške, aby po zdanení si to mohol zaplatiť sám. A mzdu, odmeny v akejkoľvek výške zákon uznáva ako daňový náklad . Takže ak sro zaplatí za zamestnanca, ale preženie mu to cez výplatu a zdani DPFO, tak to musí byť to isté. Má to logiku, len to treba prežuť.

Ide o jeho výhodu, nepeňažný príjem, výnos aj ked v budúcnosti bude vyplatený jemu, ak som to správne pochopila. Takže sa to pripočíta ku mzde, zdaní, DPFO sa odvedie, ale eniaze nedostane, ved ich pošlú do poisťovne.
Ďakujem, týmto spôsobom s tým súhlasím - ak by to išlo cez mzdu, ale tam by bol potom rozpor v inej veci. Poistníkom je s.r.o., ktorá má podľa zmluvy poistenie aj platiť. Z toho dôvodu je to potrebné riešiť ináč. Preto som uvažovala nad tou 528, ale ako nedaňový náklad. Alebo je ešte aj iné, príp. lepšie riešenie?
KEJKA
23.07.05,11:22
v tom mám tiež dilemu
527-sociálne náklady daňové?
525, 524? to neviem