lijana1
02.06.09,19:52
Potrebovala by som poradiť v pracovnom práve.Môže funkcionár odborov beztrestne podrývať autoritu vedenia firmy, ignorovať príkazy riaditeľa .Je nejako zvlášť chránený zákonom proti prepusteniu?
ivka70
02.06.09,17:58
Potrebovala by som poradiť v pracovnom práve.Môže funkcionár odborov beztrestne podrývať autoritu vedenia firmy, ignorovať príkazy riaditeľa .Je nejako zvlášť chránený zákonom proti prepusteniu?

Par 240 ZP:

Zástupcovia zamestnancov sú v čase funkčného obdobia a počas jedného roka po jeho skončení chránení proti opatreniam, ktoré by ich mohli poškodzovať vrátane skončenia pracovného pomeru a ktoré by boli motivované ich postavením alebo činnosťou.


To vsak neznamena, ze sa mozu spravat ako chcu. Ich prava su tieu definovane zakonom.
Tweety
02.06.09,18:00
Potrebovala by som poradiť v pracovnom práve.Môže funkcionár odborov beztrestne podrývať autoritu vedenia firmy, ignorovať príkazy riaditeľa .Je nejako zvlášť chránený zákonom proti prepusteniu?
§ 240ZP
(8) Zamestnávateľ môže dať členovi príslušného odborového orgánu, členovi zamestnaneckej rady alebo zamestnaneckému dôverníkovi výpoveď alebo s nimi okamžite skončiť pracovný pomer len s predchádzajúcim súhlasom týchto zástupcov zamestnancov. Za predchádzajúci súhlas sa považuje aj, ak zástupcovia zamestnancov písomne neodmietli udeliť zamestnávateľovi súhlas do 15 dní odo dňa, keď o to zamestnávateľ požiadal. Zamestnávateľ môže použiť predchádzajúci súhlas len v lehote dvoch mesiacov od jeho udelenia.

(9) Ak zástupcovia zamestnancov odmietli udeliť súhlas podľa odseku 8 , je výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa z tohto dôvodu neplatné; ak sú ostatné podmienky výpovede alebo okamžitého skončenia pracovného pomeru splnené a súd v spore podľa § 77 zistí, že od zamestnávateľa nemôže spravodlivo požadovať, aby zamestnanca naďalej zamestnával, je výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru platné.

(10) Rovnaké podmienky činnosti a ochrana podľa odsekov 1, 2, 4 až 9 sa vzťahujú aj na zástupcov zamestnancov pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci podľa osobitného predpisu.