Jennny1404
03.06.09,08:37
30.6. mi konci pracovna zmluva na dobu urcitu. Nezostavam dalej na tejto skole. Mam este 20 nevycerpanyhc dni dovolenky.
Ak mi ostane, musia mi vsetku , co zostala preplatit?
Nehccem cerpat dovolenku v juni, nepotrebujem ju, viac sa mi hodi jej preplatenie.
V zakonniku prace som sa docitala, ze mozu mi nariaidt cerpanie, ale musia tak urobit 14 dni dopredu, skor len s mojim suhlasom.

Rada by som vedela, ak by mi nariadili cerpanie, ja by som nesuhlasila s okamzitym, ale trvala na dvoch tyzdnoch, potom stihnem vycerpat max. 10 dni a zvysok mi ostane.
Musdia mi ho preplatit, alebo nemusia, s odovodnenim, ze som ju odmietla cerpat?

Dakujem.
Sabadka
03.06.09,07:34
30.6. mi konci pracovna zmluva na dobu urcitu. Nezostavam dalej na tejto skole. Mam este 20 nevycerpanyhc dni dovolenky.
Ak mi ostane, musia mi vsetku , co zostala preplatit?
Nehccem cerpat dovolenku v juni, nepotrebujem ju, viac sa mi hodi jej preplatenie.
V zakonniku prace som sa docitala, ze mozu mi nariaidt cerpanie, ale musia tak urobit 14 dni dopredu, skor len s mojim suhlasom.

Rada by som vedela, ak by mi nariadili cerpanie, ja by som nesuhlasila s okamzitym, ale trvala na dvoch tyzdnoch, potom stihnem vycerpat max. 10 dni a zvysok mi ostane.
Musdia mi ho preplatit, alebo nemusia, s odovodnenim, ze som ju odmietla cerpat?

Dakujem.
Mali by ti ju preplatiť pretože ti končí pracovný pomer, s tým donútením neviem ako je, s polovicou výšky dovolenky disponuje zamestnávateľ, takže teoreticky by ťa na tých 10 dní mohol poslať na dovolenku, ale prax v školstve je taká, že neposielajú na dovolenku v júni, prepláca sa dovolenka. No ale to už závisí od tvojho riaditeľa (ky)
ivka70
03.06.09,07:44
s polovicou výšky dovolenky disponuje zamestnávateľ, takže teoreticky by ťa na tých 10 dní mohol poslať na dovolenku

Nesuhlasim, zamestnavatel disponuje celou dovolenku, nikde v zakone sa o ziadnej polovici nehovori.
Jennny1404
03.06.09,07:45
sabadka, dakujem za odpoved.
Raz som takto odchadzala v juni z jednej skoly a tam nebol problem, preplatili mi celu. Ale tu som bola upozornena, ze riaditelka nepreplati ani korunu co nemusi a doteraz vsetkych, co odchadzali, dotlacila k vycerpaniu dovolenky.
Pri mne zatial nepadlo o dovolenke ani slovo, tak sa nepytam vobec.
ALE - co znamena, ze moze disponovat s polovicou?
Ze teda ak nevycerpam ani den a ostane mi celych 20, tak mi moze preplatit len 10 a 10 mi akoze "prepadne"?
Alebo len tolko, ze ma moze donutit vycerpat tu polovicu?
Jennny1404
03.06.09,07:48
Nesuhlasim, zamestnavatel disponuje celou dovolenku, nikde v zakone sa o ziadnej polovici nehovori.
Ivka a vies mi prosim odpovedat na moju otazku?
Proste neviem, ci je v mojom zaujme cusat a dovolenku nepsominat, lebo je mi lepsie preplatenie, alebo nakoniec skoncim tak, ze mi ju ani nepreplatia, ani ju nevycerpam.
Sabadka
03.06.09,07:53
sabadka, dakujem za odpoved.
Raz som takto odchadzala v juni z jednej skoly a tam nebol problem, preplatili mi celu. Ale tu som bola upozornena, ze riaditelka nepreplati ani korunu co nemusi a doteraz vsetkych, co odchadzali, dotlacila k vycerpaniu dovolenky.
Pri mne zatial nepadlo o dovolenke ani slovo, tak sa nepytam vobec.
ALE - co znamena, ze moze disponovat s polovicou?
Ze teda ak nevycerpam ani den a ostane mi celych 20, tak mi moze preplatit len 10 a 10 mi akoze "prepadne"?
Alebo len tolko, ze ma moze donutit vycerpat tu polovicu?
Ak v rozpočte pokryvkávajú peňiažky na mzdy ( čo v školstve nie je nič neobvyklé, skôr by som povedala, že je to pravidlo) a škola má len tak tak na holé platy, tak ťa teoreticky môže poslať na dovolenku a dať ti vyčerpať všetkých 20 dní, ale prepadnúť ti dovolenka nemôže v žiadnom prípade, buď ju vyčerpás, alebo ti ju preplatia, iná možnosť nie je.
gabriela2579
03.06.09,07:54
Ak skončíš pracovný pomer a ostane ti ešte nejaká dovolenka, zamestnávateľ je povinný ti ju preplatiť.
S tým disponovaním s polovicou dovolenky je chápané tak, že ti zamestnávateľ môže nariadiť čerpanie dovolenky v rozsahu 10 dní v priebehu mesiaca jún a pri ukončení pracovného pomeru je povinný ti ďaľších 10 dní preplatiť.
Sabadka
03.06.09,07:55
Nesuhlasim, zamestnavatel disponuje celou dovolenku, nikde v zakone sa o ziadnej polovici nehovori.
V zákone nie je, ale môžu to mať podchytené v internej smernici, v školstve by sa mala veľká väčšina dovolenky čerpať počas prázdnin, nejakých tých pár dní ti umožnia čerpať aj počas vyučovania, aj to len v najnevyhnutnejších prípadoch.
Gabi03
03.06.09,07:59
§ 111
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

(2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov a zlučiteľné so záujmom zamestnancov. Hromadné čerpanie dovolenky nesmie byť viac ako dva týždne a v umeleckých súboroch z povolania štyri týždne. V divadle a v inej umeleckej ustanovizni, ktorej predmetom činnosti je interpretovať hudobné diela, možno určiť hromadné čerpanie dovolenky v celej výmere.

(3) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.

Môže nariadiť čerpať celú dovolenku. Podľa posledného odseku tých 14 dní vopred.
Ak nejaké dni nevyčerpáš, máš právo na ich preplatenie.
ivka70
03.06.09,08:03
Pri mne zatial nepadlo o dovolenke ani slovo, tak sa nepytam vobec.
ALE - co znamena, ze moze disponovat s polovicou?
Ze teda ak nevycerpam ani den a ostane mi celych 20, tak mi moze preplatit len 10 a 10 mi akoze "prepadne"?
Alebo len tolko, ze ma moze donutit vycerpat tu polovicu?

Uz som pisala, moze ti nariadit cerpanie celej dovolenky, nielen polovice.

To ale neznamena, ze nemusi dodrziavat zakonnik prace, ktory cituje Gabi03.

Ziadna dovolenka ti prepadnut nemoze, ak ti zostanu nevycerpane dni, musi ti ju zamestnavatel preplatit.
legolas
03.06.09,12:02
30.6. mi konci pracovna zmluva na dobu urcitu. Nezostavam dalej na tejto skole. Mam este 20 nevycerpanyhc dni dovolenky.
Ak mi ostane, musia mi vsetku , co zostala preplatit?
Nehccem cerpat dovolenku v juni, nepotrebujem ju, viac sa mi hodi jej preplatenie.
V zakonniku prace som sa docitala, ze mozu mi nariaidt cerpanie, ale musia tak urobit 14 dni dopredu, skor len s mojim suhlasom.

Rada by som vedela, ak by mi nariadili cerpanie, ja by som nesuhlasila s okamzitym, ale trvala na dvoch tyzdnoch, potom stihnem vycerpat max. 10 dni a zvysok mi ostane.
Musdia mi ho preplatit, alebo nemusia, s odovodnenim, ze som ju odmietla cerpat?

Dakujem.

... vzhľadom na to, že máš uzatvorený pracovný pomer na dobu určitú tak musíš do ukončenia tejto doby vyčerpať všetku dovolenku: Škola v takomto prípade neprepláca dovolenky . Takže vedenie má právo Ťa poslať v Tvojom prípade na tých 20 dní čerpať dovolenku hoci Tebe to nevyhovuje.
ivka70
03.06.09,12:27
... vzhľadom na to, že máš uzatvorený pracovný pomer na dobu určitú tak musíš do ukončenia tejto doby vyčerpať všetku dovolenku:

Preco? vztahuje sa na skolstvo v tomto smere nejaky specialny zakon?
Helena H
03.06.09,13:58
Pôvodca textu príspevku: legolas
... vzhľadom na to, že máš uzatvorený pracovný pomer na dobu určitú tak musíš do ukončenia tejto doby vyčerpať všetku dovolenku:
Môžeš citovať predpis? Hľadala som v ZP, ale nič také som nenašla.
judita1971
03.06.09,14:30
§ 116 zákonníka práce znie takto:

(1) Zamestnancovi patrí za vyčerpanú dovolenku náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.

Tento paragraf hovorí o tom, kedy sa prepláca dovolenka. Ak by som bola v pozícii tvojho zamestnávateľa dovolenku by som ti nepreplatila. Dôvod:
Zamestnávateľ vie, že ti končí pracovný pomer . Určí ti preto čerpanie dovolenky. Čiže ti umožní vyčerpať dovolenku, na ktorú máš nárok. Ty si svoju dovolenku mohla vyčerpať. Ako zamestnanec si si túto dovolenku mohla vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru - zamestnávateľ ti to umožnil. Ty však nechceš. Neviem čo by robil riaditeľ školy, keby mu učitelia povedali, že nechcú čerpať dovolenku cez letné prázdniny, lebo im to nevyhovuje.

Zamestnávateľ postupuje v zmysle Zákonníka práce. Umožňuje ti vyčerpať dovolenku do skončenia pracovného pomeru.
gabriela2579
03.06.09,15:46
A ja zas neviem čo by povedal riaditeľ, keby mu učiteľ povedal, že chce v júni vyčerpať dovolenku v rozsahu 20 dní. Ale veď predsa pedagógovia musia vypisovať vysvedčenia, uzatvárať známky, atď.

čo vy na to?
Sabadka
03.06.09,15:56
A ja zas neviem čo by povedal riaditeľ, keby mu učiteľ povedal, že chce v júni vyčerpať dovolenku v rozsahu 20 dní. Ale veď predsa pedagógovia musia vypisovať vysvedčenia, uzatvárať známky, atď.

čo vy na to?

Máš úplnú pravdu, ešte by teoreticky mohla čerpať po klasifikačnej porade, ale ani tam jej to nevydá, pokiaľ je triedna učiteľka tak kým povypisuje vysvedčenia a podokončuje triednu agendu tak nemá stihu dovolenkovať. Až v júli a v tedy už nebude v pracovnom pomere.
Sabadka
03.06.09,15:58
Preco? vztahuje sa na skolstvo v tomto smere nejaky specialny zakon?

Ano, zákon o verejnej službe.

Ale hlavne v školstve platí "peňažný zákon", platí a prepláca sa len to najzákladnejšie, na nadštandard nebývajú peniaze.
Dáša_
03.06.09,16:07
možno som trochu mimotemy, ale tebe ostala dovolenka z minuleho roku?
Sabadka
03.06.09,16:09
možno som trochu mimotemy, ale tebe ostala dovolenka z minuleho roku?
typujem že to nebude dovolenka z minulého roku, ale tohoročná, teda presnejšie 6/12 tohto ročnej tá je u učiteľov 20 dní od januára do júna.
Dáša_
03.06.09,16:20
typujem že to nebude dovolenka z minulého roku, ale tohoročná, teda presnejšie 6/12 tohto ročnej tá je u učiteľov 20 dní od januára do júna.

aha, mala som pocit, že nie som v tejto oblasti doma, preto som to aj dala ako poznamku mimotemy

Dakujem
judita1971
03.06.09,18:02
A ja zas neviem čo by povedal riaditeľ, keby mu učiteľ povedal, že chce v júni vyčerpať dovolenku v rozsahu 20 dní. Ale veď predsa pedagógovia musia vypisovať vysvedčenia, uzatvárať známky, atď.

čo vy na to?

gabika 2579 ja tu nechcem polemizovať, len chcem odpovedať.
Môže ju zamestnávateľ prinútiť čerpať dovolenku? - môže jej určiť čerpať dovolenku. Môže jej prepadnúť dovolenka? - podľa mňa áno, ak zamestnávateľ jej umožní čerpať dovolenku a ona ju odmietne, tak by jej ju nemal preplatiť. Ak sa zamestnávateľ rozhodne jej umožniť čerpanie napr. v júni musí on zvážiť a nie my, aké úlohy na ňu má a či ju v júni potrebuje alebo nie. My máme tiež zamestnaného učiteľa na dobu určitú do konca júna. Dovolenka mu bude preplatená, nakoľko sme mu neurčili čerpanie dovolenky, v júni ho na škole potrebujeme, takže mu bude alikvótna časť dovolenky preplatená.

§ 111 Zákonníka práce:
1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

(2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov a zlučiteľné so záujmom zamestnancov. Hromadné čerpanie dovolenky nesmie byť viac ako dva týždne a v umeleckých súboroch z povolania štyri týždne. V divadle a v inej umeleckej ustanovizni, ktorej predmetom činnosti je interpretovať hudobné diela, možno určiť hromadné čerpanie dovolenky v celej výmere.

(3) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.
gabriela2579
04.06.09,05:00
gabika 2579 ja tu nechcem polemizovať, len chcem odpovedať.
Môže ju zamestnávateľ prinútiť čerpať dovolenku? - môže jej určiť čerpať dovolenku. Môže jej prepadnúť dovolenka? - podľa mňa áno, ak zamestnávateľ jej umožní čerpať dovolenku a ona ju odmietne, tak by jej ju nemal preplatiť. Ak sa zamestnávateľ rozhodne jej umožniť čerpanie napr. v júni musí on zvážiť a nie my, aké úlohy na ňu má a či ju v júni potrebuje alebo nie. My máme tiež zamestnaného učiteľa na dobu určitú do konca júna. Dovolenka mu bude preplatená, nakoľko sme mu neurčili čerpanie dovolenky, v júni ho na škole potrebujeme, takže mu bude alikvótna časť dovolenky preplatená.

§ 111 Zákonníka práce:
1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

(2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov a zlučiteľné so záujmom zamestnancov. Hromadné čerpanie dovolenky nesmie byť viac ako dva týždne a v umeleckých súboroch z povolania štyri týždne. V divadle a v inej umeleckej ustanovizni, ktorej predmetom činnosti je interpretovať hudobné diela, možno určiť hromadné čerpanie dovolenky v celej výmere.

(3) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.

V tomto s tebou absolútne súhlasím a zaslúžiš si bod.
Ani ja som nechcela polemizovať, ale školstvo je podľa mňa také špecifikum.
Máš pravdu, zamestnávateľ určité veci môže, musí alebo nemusí, a u pedagógov by som naozaj prihliadala na charakter ich práce a dovolenku, ktorá jej ostane, by som jej preplatila. Ale to som možno len ja a iní to myslia ináč.
judita1971
04.06.09,05:11
V tomto s tebou absolútne súhlasím a zaslúžiš si bod.
Ani ja som nechcela polemizovať, ale školstvo je podľa mňa také špecifikum.
Máš pravdu, zamestnávateľ určité veci môže, musí alebo nemusí, a u pedagógov by som naozaj prihliadala na charakter ich práce a dovolenku, ktorá jej ostane, by som jej preplatila. Ale to som možno len ja a iní to myslia ináč.
:Dcelý život som školáčka, odkedy som skončila pracujem v školstve, manžela som spoznala v školstve, svokrovci sú učitelia...:D robím..... bože už toľko veľa ? 20 rokov v školstve - po celý čas aj pracujem s personalistikou. Naozaj je školstvo špecifikum, počnúc kvalifikačnými predpokladmi, aby mohli učiť, aj ich pracovným časom, ktorý sa skladá z dvoch častí, a aj nároku na dovolenku a spôsobu ich čerpania.... atď. takisto viem, že školstvo stále počíta peniažky... a to či už pri preplácaní nadčasov, alebo preplácaní dovoleniek, poskytovaní osobných príplatkov, a hlavne odteraz, čo sa finančné prostriedky na tzv. prenesené kompetencie napočítavájú podľa počtu žiakov. Veľmi pekne ďakujem za bod.
gabriela2579
04.06.09,05:14
:Dcelý život som školáčka, odkedy som skončila pracujem v školstve, manžela som spoznala v školstve, svokrovci sú učitelia...:D robím..... bože už toľko veľa ? 20 rokov v školstve - po celý čas aj pracujem s personalistikou. Naozaj je školstvo špecifikum, počnúc kvalifikačnými predpokladmi, aby mohli učiť, aj ich pracovným časom, ktorý sa skladá z dvoch častí, a aj nároku na dovolenku a spôsobu ich čerpania.... atď. takisto viem, že školstvo stále počíta peniažky... a to či už pri preplácaní nadčasov, alebo preplácaní dovoleniek, poskytovaní osobných príplatkov, a hlavne odteraz, čo sa finančné prostriedky na tzv. prenesené kompetencie napočítavájú podľa počtu žiakov. Veľmi pekne ďakujem za bod.

No vidíš, v tomto si rozumieme, nie som síce pedagóg, ale pre školstvo personalista, metodik a bohvie čo ešte, snažím sa im pomôcť a poradiť, keď viem.
Takže preto by som ja tú dovolenku preplatila - viem o čom tá práca je a že si to zaslúžia.
Jennny1404
04.06.09,06:22
... vzhľadom na to, že máš uzatvorený pracovný pomer na dobu určitú tak musíš do ukončenia tejto doby vyčerpať všetku dovolenku: Škola v takomto prípade neprepláca dovolenky . Takže vedenie má právo Ťa poslať v Tvojom prípade na tých 20 dní čerpať dovolenku hoci Tebe to nevyhovuje.

Lenze mna vedenie na ziadnu dovolenku zatial neposiela, ani neposlalo!
Praveze mam pocit, ze ma zavaluju kopcom roboty, nehc ma este vyuziju, kym som tu, robim uz dopredu veci, co sa normalne robievaju v auguste a v septembri.
Ak by mi mala prepadnut, radsej si ju samozrejme vycerpam, ale ak mi prepadnut nemoze, radsje ju budem mat preplatenu.
Jennny1404
04.06.09,06:27
§ 116 zákonníka práce znie takto:

(1) Zamestnancovi patrí za vyčerpanú dovolenku náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.

Tento paragraf hovorí o tom, kedy sa prepláca dovolenka. Ak by som bola v pozícii tvojho zamestnávateľa dovolenku by som ti nepreplatila. Dôvod:
Zamestnávateľ vie, že ti končí pracovný pomer . Určí ti preto čerpanie dovolenky. Čiže ti umožní vyčerpať dovolenku, na ktorú máš nárok. Ty si svoju dovolenku mohla vyčerpať. Ako zamestnanec si si túto dovolenku mohla vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru - zamestnávateľ ti to umožnil. Ty však nechceš. Neviem čo by robil riaditeľ školy, keby mu učitelia povedali, že nechcú čerpať dovolenku cez letné prázdniny, lebo im to nevyhovuje.

Zamestnávateľ postupuje v zmysle Zákonníka práce. Umožňuje ti vyčerpať dovolenku do skončenia pracovného pomeru.

Judita, no dakujem pekne, ze by si mi ju nepreplatila:eek:
Chodim do roboty den co den,okrem ucenia robim za inych veci, ktore im ubudnu z augustovej kopky. Mohla som si ju vycerpat - ale ako? mam si ju sama pytat? Ze ako - dobry den, pani riaidtelka, viete, ze mi konci pracovny pomer a ja dalej nezostavam, nemala by som si nahodou cerpat dovolenku?????
ved ona to vie, ze konci a vie aj to, ze neostavam aj to, ze mam dovolenku nevycerpanu.
Som povinna sama si ustrazit jej vycerpanie?
Pisala som uz, ze som raz bola v podobnej situacii a nebol problem, preplatili mi zostavajucich 16 dni vtedy.
Gabi03
04.06.09,06:32
Judita, no dakujem pekne, ze by si mi ju nepreplatila:eek:
Chodim do roboty den co den,okrem ucenia robim za inych veci, ktore im ubudnu z augustovej kopky. Mohla som si ju vycerpat - ale ako? mam si ju sama pytat? Ze ako - dobry den, pani riaidtelka, viete, ze mi konci pracovny pomer a ja dalej nezostavam, nemala by som si nahodou cerpat dovolenku?????
ved ona to vie, ze konci a vie aj to, ze neostavam aj to, ze mam dovolenku nevycerpanu.
Som povinna sama si ustrazit jej vycerpanie?
Pisala som uz, ze som raz bola v podobnej situacii a nebol problem, preplatili mi zostavajucich 16 dni vtedy.

Jenny, myslím, že každý sa tu zhodol v tom, že ZĽ by ti ju mal nariadiť a v tom prípade by si ty mala čerpať (inak nebudeš preplatené), alebo ti ju nenariadi, ty nepožiadaš o čerpanie a v tom prípade ti bude preplatená.
Kľud a mier. ;)
Jennny1404
04.06.09,06:33
este raz upresnujem - zatila o cerpani dovolenky nepadlo ani slovo, preto sa pytam - som ja povinna si strazit vycerpanie? Zamestnavatel ma neposlal na dovolenku, prave naopak, zavaluje ma robotou navyse.
Mam aj triednictvo, k tomu externistov, ktori chodia na skusky.

Este ma napada moznost.... je teoreticky mozne predlzit zmluvu o jeden mesiac, teda do konca jula, nehc si tam mozem vycerpat dovolenku?
Jennny1404
04.06.09,06:38
Jenny, myslím, že každý sa tu zhodol v tom, že ZĽ by ti ju mal nariadiť a v tom prípade by si ty mala čerpať (inak nebudeš preplatené), alebo ti ju nenariadi, ty nepožiadaš o čerpanie a v tom prípade ti bude preplatená.
Kľud a mier. ;)
Gabi :)
klud a mier, suhlas.
Len ma soklo, ak mi toto napise niekto, kto robi 20rokov v skolstve.
ja nehccem s nikym vybabrat a preto by som nerada, aby niekto vybabral so mnou:confused:
Lebo keby som tu nemala co robit a chodila si sem lakovat nehcty, nepoviem pol slova..... ale opak je pravdou
judita1971
04.06.09,07:12
Gabi :)
klud a mier, suhlas.
Len ma soklo, ak mi toto napise niekto, kto robi 20rokov v skolstve.
ja nehccem s nikym vybabrat a preto by som nerada, aby niekto vybabral so mnou:confused:
Lebo keby som tu nemala co robit a chodila si sem lakovat nehcty, nepoviem pol slova..... ale opak je pravdou


mila jenny, v rámci etikety porady, ťa prosím, čítaj poriadne, čo som ti napísala, a láskavo ma neurážaj, lebo som citlivá na tých, ktorým chcem pomôcť a si to nevážia. Písala som nezaujato, bez emócií, povedala som ti to, čo píše zákonník práce, ktorý mám za tých 20 rokov naštudovaný, lebo ho beriem denne do ruky.Citovala som zákonník práce. A v zmysle jeho paragrafov som ti aj odpovedala. Nič som nechcela, len ti pomôcť, napísala som ti o možnostiach, ktoré sa ti mohli stať. Aby si bola pripravená na reakciu zamestnávateľa.

Písala som ti, že s tebou zamestnávateľ vybabre? Nie.
Písala som ti, že nič v robote nerobíš ? Nie.
Písala som ti, že si chodíš do práce lakovať nechty.. Nie.
Ale ani ja si v práci nepijem len kávu, nelakujem nechty a nepozerám ako učia učitelia v škole. Každý z nás si robí svoju prácu.
Ja nechcem nikoho urážať, ale si neprajem, aby ma urážal a hodnotil moju prácu personalistu, keď ma absolútne nepozná.

Poznám veľmi dobre prácu učiteľa, môj manžel bol učiteľom.
Ty nemusíš chodiť za zamestnávateľom a pýtať sa čo bude s dovolenkou, keď ti skončí prac. pomer.
judita1971
04.06.09,07:20
este raz upresnujem - zatila o cerpani dovolenky nepadlo ani slovo, preto sa pytam - som ja povinna si strazit vycerpanie? Zamestnavatel ma neposlal na dovolenku, prave naopak, zavaluje ma robotou navyse.
Mam aj triednictvo, k tomu externistov, ktori chodia na skusky.

Este ma napada moznost.... je teoreticky mozne predlzit zmluvu o jeden mesiac, teda do konca jula, nehc si tam mozem vycerpat dovolenku?


teoreticky sa môže predlžiť pracovná zmluva o jeden mesiac, ale musí byť vzájomná dohoda, čiže musí súhlasiť aj zamestnanec aj zamestnávateľ.
Keby ti predlžil PP na júl mala by si o jednu dvanástinu dní dovolenky viac.
Zamestnávateľ by tým nič nezískal, lebo by ti dovolenku preplatil tak či tak. Ale ty ako zamestnanec - by si získala jeden mesiac trvania pracovného pomeru.

Ešte raz, neboj sa, ak ti zamestnávateľ nič nehovorí, čiže neurčí ti dovolenku, musí ti pri skončení pracovného pomeru preplatiť. Ak by bol problém. Napíš, ešte raz ti napíšem paragrafy, ktoré mu ukážeš.
Jennny1404
04.06.09,07:33
judita, ospravedlnujem sa, ak som Ta urazila, nehccela som.
Reagovala som len na vetu:

Ak by som bola v pozícii tvojho zamestnávateľa dovolenku by som ti nepreplatila.

Pretoze - toto by bol podla mna od zamestnavatela podraz.
judita1971
04.06.09,07:45
judita, ospravedlnujem sa, ak som Ta urazila, nehccela som.
Reagovala som len na vetu:

Ak by som bola v pozícii tvojho zamestnávateľa dovolenku by som ti nepreplatila.

Pretoze - toto by bol podla mna od zamestnavatela podraz.


Bol to prvý príspevok, uviedla som tam aj kedy by som ti dovolenku nepreplatila: t.j. ak by som ti ako zamestnávateľ určila čerpanie a ty by si odmietla nastúpiť. Ale ako som sa dozvedela to nie je tvoj prípad. :D.

Len na vysvetlenie ti napíšem, čo sa stalo mne. Robila som u zamestnávateľa, ktorý mne aj mojej kolegyni dal výpoved, jednoducho skončil s nami pracovný pomer. Obidve sme mali dovolenku, boli sme predvolané, kolegyni povedal, že má nastúpiť na dovolenku, ja som mala byť v práci až do ukončenia prac. pomeru dokončiť prácu. Ona odmietla nástup - dovolenka jej prepadla, mne ju zamestnávateľ preplatil.
pavlinka
04.06.09,07:57
musim sa pridať k nazoru judit 1971,že lepšie je keď si v školstve tu dovolenku vyčerpajú pretože zriaďovateľ to môže tiež vytknuť že či má organizácia zbytočne peniaze na preplácanie.Keď si na konci júna učiteľ čerpá RD tak už sa za neho toľko nesupluje. Takže trocha tým ušetrí a tiež na stravných lístkoch.To nie je neprajnosť to je realita školstva.Hovorí sa tomu hospodárne vynakladanie s rozpočtovými prostriedkami.
Jennny1404
04.06.09,07:58
judita a dodrzal pri kooegyni 14 dni vopred oznamenie?
Lebo ja to chapem tak, ze to dodrzat musi, inak len ak by ona suhlasila so skorsim nastupom.
judita1971
04.06.09,08:09
judita a dodrzal pri kooegyni 14 dni vopred oznamenie?
Lebo ja to chapem tak, ze to dodrzat musi, inak len ak by ona suhlasila so skorsim nastupom.

áno dodržal, :cool: povedal nám to hneď ako sme podpísali výpovede...

dobre tomu chápeš, áno, tá lehota 14 dní je daná zákonníkom práce.
Jennny1404
04.06.09,08:29
Judita a teda prosim Ta, ak mi dnes nariadi riaditelka, ze od pondelka cerpam dovolenku, a ak to ja odmietnem s tym, ze teda dobre,. vycerpam, ale zacnem cerpat az o 14 dni - toto je ten pripad, kedy mi ju nemusi preplatit????
Lebo tie 2 tyzdne znamenaju 10 pracovnyhc dni. ak neodmietnem cerpat dovolenku, len budem trvat do dodrzani 2 tyzdnov oznamenia vopred, ako to bude tam s tym preplatenim?
Tych 10 dni, ktore by som odmietla vycerpat, mi teda preplatit musi ci nie?

dakujem :)
judita1971
04.06.09,18:58
Judita a teda prosim Ta, ak mi dnes nariadi riaditelka, ze od pondelka cerpam dovolenku, a ak to ja odmietnem s tym, ze teda dobre,. vycerpam, ale zacnem cerpat az o 14 dni - toto je ten pripad, kedy mi ju nemusi preplatit????
Lebo tie 2 tyzdne znamenaju 10 pracovnyhc dni. ak neodmietnem cerpat dovolenku, len budem trvat do dodrzani 2 tyzdnov oznamenia vopred, ako to bude tam s tym preplatenim?
Tych 10 dni, ktore by som odmietla vycerpat, mi teda preplatit musi ci nie?

dakujem :)

tak v tom ti momentálne neporadím, lebo s tým som sa ešte nestretla, s takou alternatívou. Prosím poraďte právnici. Keby sa tu mrkol pán Mihál, ten by vedel z toho určite vykorčuľovať.
Jennny1404
05.06.09,10:57
hmm, presne tak mi odpovedala aj kamaratka mzdarka, ze to je hotovy pripad pre pravnika :)

Este mam otazku - ak by som bola PN ci OCR a kvoli tomu uz nemohla vycerpat dovolenku,alebo jej cast, tak vtedy mi asi musi byt preplatena, ze?
Tweety
05.06.09,11:03
hmm, presne tak mi odpovedala aj kamaratka mzdarka, ze to je hotovy pripad pre pravnika :)

Este mam otazku - ak by som bola PN ci OCR a kvoli tomu uz nemohla vycerpat dovolenku,alebo jej cast, tak vtedy mi asi musi byt preplatena, ze?
Pri skončení PP musí nevyčerpanú dovolenku zamestnáv. preplatiť.