plada
03.06.09,11:30
Dobrý deň, priatelia,
mám takýto problém. Za rok 2007 sme zaplatili za osvetlenie spoločných priestorov(chodba, vstupná hala, pivnice) 145,- Sk, za rok 2008 to už bolo 993,- Sk. Nemáme v dome malé deti, nikto nenecháva zápalky vo vypínačoch. Máme podozrenie, že niektorí vlastníci majú v prenajatých priestoroch umiestnenú mrazničku. Ale tiež som počula, že elektrárne účtujú za elektrinu - osvetlenie spoločných priestorov, teda nie byty, inú sadzbu. Je to pravda? Alebo ako máme donútiť vlastníkov preukázať priestory a presvedčiť sa, či to niekto nezneužíva?
Plada
Chobot
03.06.09,13:05
Dobrý deň, priatelia,
mám takýto problém. Za rok 2007 sme zaplatili za osvetlenie spoločných priestorov(chodba, vstupná hala, pivnice) 145,- Sk, za rok 2008 to už bolo 993,- Sk. Nemáme v dome malé deti, nikto nenecháva zápalky vo vypínačoch. Máme podozrenie, že niektorí vlastníci majú v prenajatých priestoroch umiestnenú mrazničku. Ale tiež som počula, že elektrárne účtujú za elektrinu - osvetlenie spoločných priestorov, teda nie byty, inú sadzbu. Je to pravda? Alebo ako máme donútiť vlastníkov preukázať priestory a presvedčiť sa, či to niekto nezneužíva?
Plada

Som trochu na pochybách o tom, či som pochopil tvoju situáciu. Píšeš o osvetlení spoločných priestorov, to je jasné. Ale čo majú s tým spoločné prenajaté priestory? AKé priestory ste prenajali? Sú to spoločné priestory? A keď ste ich prenajali, nedohodli ste sa, ako budete vysporadúvať spotrebu (elektriny, vody,...)? A v zmluve ste im nejako obmedzili možnosti, na aké účely môžu využívať tie priestory? Ak nie, tak nič im nebráni dať si tam tie mrazničky. Prečo by to nesmeli urobiť? (Alebo si nám niečo zabudol napísať...).

Ak je to tak, že ste prenajali niektoré spoločné priestory, napr. kočíkareň, tak najlepším spôsobom, ako ustrážiť spotrebu elektriny je namontovať tam samostatný merač elektriny. Nemusí byť fakturačný, stačí keď bude pomerový. Aspoň budete vedieť, koľko elektriny spotreboval ten ktorý nájomnca a podľa toho zaplatí za spotrebu elektriny.