Ejo
03.06.09,12:54
Dobrý deň, poprosila by som o radu v nasledovnom prípade. Prenajímateĺ - je platca DPH a nájomca nie je platca DPH. Uzavreli zmluvu o nájme, kde je určené, že nájomca zaplatí za nájom v hotovosti prenajímateľovi 25.000,-EUR. Ako je to u platcu DPH? Na príjmovom doklade u prenajímateľa k tejto sume pripočítať DPH?
Tamila
03.06.09,11:00
Viď príspevok: Prenajom priestorov a DPH
evina
03.06.09,11:02
Dobrý deň, poprosila by som o radu v nasledovnom prípade. Prenajímateĺ - je platca DPH a nájomca nie je platca DPH. Uzavreli zmluvu o nájme, kde je určené, že nájomca zaplatí za nájom v hotovosti prenajímateľovi 25.000,-EUR. Ako je to u platcu DPH? Na príjmovom doklade u prenajímateľa k tejto sume pripočítať DPH?

Nájomné je podľa § 38 je oslobodené od DPH, okrem
a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných schránok
. V prípade prenajímania platiteľovi sa môže platiteľ rozhodnúť fakturovať s DPH. V prípade, že nájomca je neplatiteľ DPH nemôžete sa rozhodnúť a fakturujete bez DPH. V tom prípade nezabudnite na koeficient.

Oprava nižšie - príspevok 10
Ejo
03.06.09,11:05
V tomto prípade ide o nájom bufetu. V zmluve je 35.000,- EUR. Ako vystaviť príjmový pre prenajímateĺa? 35.000,- + DPH, alebo 35.000,- je už s DPH?
Tamila
03.06.09,11:07
Podľa môjho názoru musí byť už v nájomnej zmluve uvedené, či je nájomné s DPH alebo nie. Podľa sa vystaví doklad.

Opravujem, nevšimla som si že sa prenajíma neplatiteľovi
evina
03.06.09,11:09
V tomto prípade ide o nájom bufetu. V zmluve je 35.000,- EUR. Ako vystaviť príjmový pre prenajímateĺa? 35.000,- + DPH, alebo 35.000,- je už s DPH?

Nakoľko fakturujete neplatiteľovi, nájom je od DPH oslobodený, takže s ňou v cene neuvažujete. Fakturujete prenájom v cene 35 000,- EUR, teda na príjmovom doklade je konečná cena k úhrade 35 000 EUR.
Ejo
03.06.09,11:13
A stačí k tejto nájomnej zmluve vystaviť príjmový doklad, alebo treba aj faktúra?
Viete mi povedať podĺa ktorého § ak sa fakturuje neplatiteľovi, je od DPH oslobodené?
evina
03.06.09,11:15
A stačí k tejto nájomnej zmluve vystaviť príjmový doklad, alebo treba aj faktúra?
Viete mi povedať podĺa ktorého § ak sa fakturuje neplatiteľovi, je od DPH oslobodené?

Nemusí byť faktúra. Stačí Zmluva a príjmový doklad. Písala som vyššie § 38.
Tamila
03.06.09,11:17
Citujem príspevok: Prenajom priestorov a DPH
Citát:
Pôvodca textu príspevku: MartinkoK Pozri príspevok
sme s.r.o. a prenajímame priestory plátcom ale aj neplátcom DPH. Plátcom fakturujeme s DPH a neplátcom bez DPH, ale za služby ktoré im prefakturujem vždy podľa skutočnej spotreby - el.energia účtujem DPH aj neplátcom DPH. Je to správne?
Áno, tento postup , ktorý používaš je správny.

Je správny do 31.3.2009 a bude správny aj od 1.4.2009.

Avšak od 1.4.2009 sa mení zákon o Dph aj v § 38 a tam sa môžeš rozhodnúť zdaňovať prenájmy aj iným zdaniteľným osobám (nielen platiteľom Dph).
- vid príspevok č. 40.

Doložim ešte o akú zmenu ide.

prenájom nebytových priestorov a služb
azla
03.06.09,11:17
Nakoľko fakturujete neplatiteľovi, nájom je od DPH oslobodený, takže s ňou v cene neuvažujete. Fakturujete prenájom v cene 35 000,- EUR, teda na príjmovom doklade je konečná cena k úhrade 35 000 EUR.

Podčiarknuté platilo do 31.3.2009. Už to neplatí.:D

Od 1.4. 2009 je zmena v ustanovení § 38, odst. 5.

http://www.porada.sk/1060604-post27.html
evina
03.06.09,11:20
Azla ďakujem, jednoducho som písala automaticky stereotypne a abstrahovala od zjednodušení v čase krízy. :D.Sorry.

Takže oprava podľa príspevku Azly. V tom prípade, ak sa rozhodnete uplatňovať pri tomto nájme aj DPH je to vec dohody s partnerom, či tá cena je stanovená už s DPH alebo bez DPH.
Ejo
03.06.09,11:20
Ak je prenajímateĺ platca DPH, ako zaúčtovať tento jeho príjem z prenájmu?
alušik
03.06.09,11:23
Len by som chcela upozorniť, že od 1.4.2009 sa rozšíril okruh osôb, ktorým sa môže prenajímať nehnuteľnosť s DPH. Platiteľ DPH má možnosť rozhodnúť sa, že aj voči zdaniteľným osobám, ktoré nemajú postavenie platiteľa dane, t.j. nie sú zaregistrovaní v SR pre DPH, bude uplatnený postup, že nájom bude zdanený daňou z pridanej hodnoty. T.z., že sa tak platiteľ DPH môže rozhodnúť v prípade, že sa chce vyhnúť kráteniu dane na vstupe koeficientom.;)
alušik
03.06.09,11:24
Ak je prenajímateĺ platca DPH, ako zaúčtovať tento jeho príjem z prenájmu?
Zaúčtuje sa ako príjem za služby, t.j. 311/602,343. ;)
alušik
03.06.09,11:26
mimotemyDievčatá, vždy ste akési šikovnejšie, kým sa ja pri písaní "vymáčknem"...:D:D:D
evina
03.06.09,11:26
mimotemyDievčatá, vždy ste akési šikovnejšie, kým sa ja pri písaní "vymáčknem"...:D:D:D

My sme sa už aj poopravovali :D:D
Ejo
03.06.09,11:28
Prenajímateĺ má v živnosti pohostinskú činnosť. Prenajal si bufet od jednej s.r.o., a tento bufet on ďalej prenajal. Takže toto bude jeho príjem zo živnosti - zaúčtuje sa v PD alebo to bude príjem podľa § 6 ods. 3 - prenájom nehnuteĺnosti?
azla
03.06.09,11:29
mimotemyDievčatá, vždy ste akési šikovnejšie, kým sa ja pri písaní "vymáčknem"...:D:D:D

Alušik, ak je to dvakrát zopakované, má to väčšiu váhu (odpoveď ) - hneď tomu uveria. ;)
Milan Benka
03.06.09,18:32
Prenajímateĺ má v živnosti pohostinskú činnosť. Prenajal si bufet od jednej s.r.o., a tento bufet on ďalej prenajal. Takže toto bude jeho príjem zo živnosti - zaúčtuje sa v PD alebo to bude príjem podľa § 6 ods. 3 - prenájom nehnuteĺnosti?

1. Otázka je tu mimo témy.
2. Je to príjem zo živnosti.
bea
22.01.10,13:07
Nie som platiteľ DPH, som obyčajný občan a prenajímam les. Nájomca mi poslal návrh nájomnej zmluvy, kde síce uvádza, že prenajímateľ nie je platiteľ DPH, ale v časti o cene prenájmu trvá na tom, že tam má byť uvedené nájomné vrátane DPH. Tvrdí, že to je pre potreby ich učtárne. Môj názor je taký, že tam nemôže byť uvedený tento text, lebo z toho vyplýva, že nájomca má nárok na odpočet DPH a ja by som musela odviesť DPH. Prosím, povedzte mi svoj názor. Nerada by som sa strapnila, keby som nemala pravdu.
Jana Acsová
22.01.10,13:23
Nie som platiteľ DPH, som obyčajný občan a prenajímam les. Nájomca mi poslal návrh nájomnej zmluvy, kde síce uvádza, že prenajímateľ nie je platiteľ DPH, ale v časti o cene prenájmu trvá na tom, že tam má byť uvedené nájomné vrátane DPH. Predmetná formulácia je podľa môjho názoru neopodstatnená, nakoľko neplatitelia DPH nekalkulujú s daňou a preto aj cenová dohoda by nemala obsahovať zmienku o dani. Naplatitelia nie sú v režime dane.
Je možné do dohody o cene uviesť zmienku, ako sa dohodnutá cena bude chápať v prípade, že sa zmluvné strany stanú platiteľmi, teda najmä dodávateľ - prenajímateľ. Nie je to však povinnosť. Len som sa s predmetným dojednaním už stretla.


Tvrdí, že to je pre potreby ich učtárne.... respektíve účtovníčky, ktorá to vyžaduje ... bolo by dobré sa prípadne informovať na základe čoho tak postupuje, prípadne k čomu by mala predmetná informácia slúžiť. Vieme z praxe, že sa požaduje kde - čo...


Môj názor je taký, že tam nemôže byť uvedený tento text, lebo z toho vyplýva, že nájomca má nárok na odpočet DPH a ja by som musela odviesť DPH.Mne osobne to úplne z toho nevyplýva, ale určite je to spojené s istými rizikami. A navyše úplne neopodstatnené, s možnou výnimkou, ktorú uvádzam, a ktorú by však bolo nevyhnutné v zmluve jasne popísať. Inak je dojednanie o cene vrátane DPH aj podľa môjho názoru zmätočné a zavádzajúce.
Jana Acsová
22.01.10,13:32
...ale v časti o cene prenájmu trvá na tom, že tam má byť uvedené nájomné vrátane DPH...Potom, ako som sa rozpísala sa len utvrdzujem v tom, že táto formulácia nie je vhodná. Cena nájomného podlieha kalkulácii. A v kalkulácii by neplatiteľ podľa môjho názoru nemal uvažovať s DPH v takom zmysle, ako je uvedené. V kalkulácii prenajímateľa môžu byť obsiahnuté náklady spojené s držbou lesa a starostlivosťou oň vrátane súvisiacich daní obsiahnutých v prijatých dodávkach ako aj daní ku ktorým je prenajímateľ ako vlastník lesa povinný, napríklad daň z nehnuteľnosti a podobne.

Nájomné je pomenovanie služby a dohodnutá cena predstavuje cenu za poskytnutú službu. Cena predávanej služby u neplatiteľa DPH túto daň nemôže obsahovať.
Alica0
24.01.10,21:48
Dobrý deň
vopred sa ospravedlňujem, ale neviem založiť novú tému
k problému:
Fyzická osoba (platca DPH) chce prenajať s.r.o (tiež platca DPH), ktorej konateľ
je tá istá osoba, osobné auto.
Som začiatočník, prosím Vás poraďte mi ako postupovať:
1. spísať zmluvu o prenájme
2. založiť a viesť knihu jázd (s.r.o bude auto plne využívať)
3. ako postupovať s účtovaním bločkov PHM
4. čo s DPH
5. ako postupovať pri účtovaní napr. za 1 mesiac, keď prejazdím
určitý počet km a mám bločky za nakúpené PHM. a FA za prenájom.
Ďakujem
azla
24.01.10,22:03
Dobrý deň
vopred sa ospravedlňujem, ale neviem založiť novú tému
k problému:
Fyzická osoba (platca DPH) chce prenajať s.r.o (tiež platca DPH), ktorej konateľ
je tá istá osoba, osobné auto.
Som začiatočník, prosím Vás poraďte mi ako postupovať:
1. spísať zmluvu o prenájme ÁNO
2. založiť a viesť knihu jázd (s.r.o bude auto plne využívať) ÁNO, je to výhodnejšie ako paušal, alebo môže aj paušal bez knihy jazd
3. ako postupovať s účtovaním bločkov PHM presne tak, ako by s.r.o kúpovala PHM do vlastného alebo leasovaneho auta
4. čo s DPH uplatniť. Máš nárok aj s nákupu PHM, aj na odpočet Dph z nájmu (ak, zmluva bola uzavretá a auto odovzdané až od 1.1.2010 )
5. ako postupovať pri účtovaní napr. za 1 mesiac, keď prejazdím
určitý počet km a mám bločky za nakúpené PHM. a FA za prenájom.
- fa zaúčtuješ 518/343/321
- phm, tak ako maš zavedené účtovanie napr. 501,343/211 a vyhodnotíš spotrebu do limitu, nad limit (pre účely dane z príjmov)
Ďakujem

...
Alica0
27.01.10,22:13
...
Ďakujem veľmi pekne za radu. Ešte by som Vás poprosila
vysvetliť ako vyhodnotiť spotrebu do limitu a nad limit.
1. Mám za mesiac najazdených určitý počet km - udaj z knihy jázd, napr. 500km
2. V TP mám priemernú spotrebu na 100km, napr. 7l
3. Z čoho spotreba za vybraný mesiac je 35 l
4. Ako ďalej postupovať, ako by som to mala vyhodnotiť?
Vopred ďakujem za odpoveď.
bea
28.01.10,09:26
Nie som platiteľ DPH, som obyčajný občan a prenajímam les. Nájomca mi poslal návrh nájomnej zmluvy, kde síce uvádza, že prenajímateľ nie je platiteľ DPH, ale v časti o cene prenájmu trvá na tom, že tam má byť uvedené nájomné vrátane DPH. Tvrdí, že to je pre potreby ich učtárne. Môj názor je taký, že tam nemôže byť uvedený tento text, lebo z toho vyplýva, že nájomca má nárok na odpočet DPH a ja by som musela odviesť DPH. Prosím, povedzte mi svoj názor. Nerada by som sa strapnila, keby som nemala pravdu.

Nakoniec to dopadlo tak, že bez vysvetlenia prečo, začo, načo je zrušená tá formulácia "vrátanie DPH". Asi opisovali nejakú starú zmluvu a nikto si nevšimol, že nie pre každého platí to isté ;)
irena249
12.03.10,13:01
Dobrý deň, pri prenajímaní nehnuteľnosti postupujeme nasledovne:
1. prenájom kancelárií - neplatiteľovi fakturujeme bez DPH
2. prenájom kancelárií - platiteľovi s DPH
3. prenájom parkovacích miest - vždy s DPH okrem:
4. prenájom parkovacích miest neplatiteľovi, ktorý má súčasne prenajaté kancelárie - bez DPH (zložené plnenie - materiál DRSR vydaný 10/2008 - pozemok, kde sú parkovacie miesta patrí k nehnuteľnosti, kde sú prenajaté kancelárie) Chcela by som vedieť váš názor, poznám spoločnosť s podobnou činnosťou, ktorá aj fakturuje neplatiteľom bez dane, ale parkoviská vždy s DPH.
irena249
25.03.10,07:31
Re: Nájomná zmluva - DPH
Dobrý deň, pri prenajímaní nehnuteľnosti postupujeme nasledovne:
1. prenájom kancelárií - neplatiteľovi fakturujeme bez DPH
2. prenájom kancelárií - platiteľovi s DPH
3. prenájom parkovacích miest - vždy s DPH okrem:
4. prenájom parkovacích miest neplatiteľovi, ktorý má súčasne prenajaté kancelárie - bez DPH (zložené plnenie - materiál DRSR vydaný 10/2008 - pozemok, kde sú parkovacie miesta patrí k nehnuteľnosti, kde sú prenajaté kancelárie) Chcela by som vedieť váš názor, poznám spoločnosť s podobnou činnosťou, ktorá aj fakturuje neplatiteľom bez dane, ale parkoviská vždy s DPH.

posúvam