zazi
03.06.09,13:24
Dobrý deň!
Prišla nám výúčtovacia faktúra za plyn - preplatok. Na fa nie je uvedená daňová povinnosť,iba fakturačné obdobie. Mám to posudzovať ako dobropis, a do DPH dať do mesiaca kedy prišiel poštou?
dextrade
03.06.09,11:39
Mne prišiel preplatok a dala som to ako dobropis. Postupujem podľa § 53-oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane.
alušik
03.06.09,11:48
Pozerala som na faktúru od SPP a je na nej okrem fakturačného obdobia napísaný aj dátum vyhotovenia faktúry. Chcela by som teda upozorniť, že na faktúre nie je povinnosť písať dátum dodania, ak je zhodný s dátumom vyhotovenia faktúry - viď Zákon o DPH § 71 ods. 2 písm. d.;)
Na faktúry za vyúčtovanie plynu a el. energie sa tiež pozerám ako na doklady o oprave základu dane, t.j. dobropis/ťarchopis, pretože mám nejaké faktúry za opakujúce sa platby a v tejto vyúčtovacej je predsa rozpísané aké boli pôvodné sumy, aké sú sumy z vyúčtovania a aký je výsledný rozdiel. :)
Doklady o oprave sa teda zaradia do evidencie DPH najskôr v deň, kedy boli doručené.