RKaja
03.06.09,13:17
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať ako je to s predfaktúrami a daň. priznaním DPH. Firma nám vystavila predfaktúru 24.03.09 ( nebol na nej rozpis, koľko je základ a koľko dph, suma bola uvedená jednou čiastkou spolu) ktorú sme aj v ten deň zaplatili. Originál riadna faktúra nám prišla až s "tovarom" dňa 21.5.2009. Bol na nej uvedený dátum plnenia 27.03.2009 , suma už rozpísaná (základ a dph),a k úhrade suma 0, lebo je tam už odrátaná tá predfaktúra. Ako to bude s dph,do marcovej dph som ju nezarátala, lebo som nevedela,v akej výške bude. Môžem si tú faktúru zahrnúť do dph v máji ?
Vďaka
Tamila
03.06.09,11:40
Vy si podľa mňa môžete zahrnúť fa do odpočtu v máji, nakoľko nárok na odpočet sa môže uplatniť až keď máte doklad. Ale dodávateľ mal správne vystaviť dve faktúry - v marci po uhradení predfaktúry vystaviť daňový doklad s DPH a v máji ostrú fa, kde je odpočítaný preddavok, suma k úhrade 0.
Ninna
03.06.09,12:05
Vy si podľa mňa môžete zahrnúť fa do odpočtu v máji, nakoľko nárok na odpočet sa môže uplatniť až keď máte doklad. Ale dodávateľ mal správne vystaviť dve faktúry - v marci po uhradení predfaktúry vystaviť daňový doklad s DPH a v máji ostrú fa, kde je odpočítaný preddavok, suma k úhrade 0.
Zákon o DPH
Daňová povinnosť
§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby

4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

t.j. do 15 dní je dodavateľ povinný vystaviť daňový doklad