lopar111
03.06.09,13:19
Zdravim vsetkych.

Chcem sa s vami podelit o zazitok ktory sa mi nedavno stal a len mi opat potvrdil to ze za kazdu skusenost zaplatim peniazmi :) a taktiez mam zopar otazok.
Som konatelom malej firmy. Nepodnikam dlho. Podpisal som zmluvu so zamestnancom na neurcitu dobu s 3 mesiacmi skusobnej doby. Zamestnanec mal podla zmluvy vykonavat obchodnu cinnost. Pracoval stylom home office - takto sme sa dohodli + reporting a stretavanie sa kazdy tyzden.
V skusobnej dobe som zistil ze ma zamestnanec doslova podvadza a klame do oci o vysledkoch. Poslielal ramcove zmluvy do firiem a ked sme ich mali ist podpisovat zrazu to bolo prelozene a pod. Zacalo mi to byt podozrive a tak som tie firmy obvolal a samozrejme nikto o mojom zamestnancovi ani nepocul...
Po dohode som od zamestnanca dostal ziadost o vypoved v skusobnej dobe, k tomuto datumu som prestal platit aj odvody atd.

No, situacia, ktora nepotesi ale je dobrym ponaucenim. Jedine zadostucinenie by bolo zistit ci sa mi ten zamestnanec dokaze pozriet do oci, avsak on sa uz ani nechce stretnut prebrati si dokumenty a ziada aby som ich poslal postou a vyhraza sa inspektoratom prace.

Tu Vas prosim o radu.
Som si vedomy len 1 chyby - nedaval som podpisovat zamestnancovi doklad o preberani stravnych listkov.
Inak je vsetko v poriadku - moze ma inspektorat prace nejako napadnut?

Vsetky doklady od uctovnicky mam v poriadku, vyplatne pasky mam u seba
Musim poslat zamestnancovi tieto doklady? alebo si po ne moze prist sam?

A posledna otazka, ako sa ja mozem "revansovat" takemuto skvelemu zamestnancovi, co cloveka okradne a potom sa este vyhraza?

Dakujem velmi pekne za rady.
veronikasad
03.06.09,11:28
Kedy skončil pracovný pomer v skúšobnej dobe ? /nejedná sa o výpoveď/.
Vyzvi písomne - s doručenkou - zamestnanca na prevzatie výstupných dokladov. Ak budeš mať podpísanú doručenku - nemá ťa IP za čo napadnúť.
Ak chceš mať so zamestnancom "pokoj" a nemá voči firme žiadne nevyrovnané záväzky, pošli mu doklady poštou ...Ev.list dôch,.poistenia ti na soc.poisťovni zoberú aj bez podpisu zamestnanca.
lopar111
03.06.09,12:20
Pracovny pomer skoncil asi 2 tyzdne pred skoncenim skusobnej doby. - na ziadost zamestnanca - to som hore uviedol.
Dobre vyzvem zamestnanca na prebratie dokumentov.
Nemoze ma pripadne inspektorat tlacit koli tomu ze som nedal podpisat zamestnancovi preberanie gastrolistkov? - teda v pripade ze by namna podal staznost?

Mozem ja za take konanie ako som popisal hore podat na zamestnanca zalobu? alebo nieco podobne?

dakujem
Chobot
03.06.09,13:12
Pracovny pomer skoncil asi 2 tyzdne pred skoncenim skusobnej doby. - na ziadost zamestnanca - to som hore uviedol.
Dobre vyzvem zamestnanca na prebratie dokumentov.
Nemoze ma pripadne inspektorat tlacit koli tomu ze som nedal podpisat zamestnancovi preberanie gastrolistkov? - teda v pripade ze by namna podal staznost?

Mozem ja za take konanie ako som popisal hore podat na zamestnanca zalobu? alebo nieco podobne?

dakujem

Pokiaľ on bude tvrdiť, že si mu nedal lístky, ty budeš musieť dokázať, že si mu ich dal. Vieš preukázať, že tie gastrolístky dostal? Dostávajú ich vo firme všetci?

Z toho, čo si napísal, nevídim nič také, čo by mohlo byť predmetom žaloby. Možno keby ti preukázateľne vznikla škoda, tak ho vyzvať na náhradu škody (ale tú tiež musíš preukázať). Z uvedeného sa ničoho trestného voči tebe nedopustil. Buď rád, že ho máš z firmy preč a nezačínaj sa súdiť, pokiaľ nemáš skutočný dôvod.
lopar111
04.06.09,11:38
Pokiaľ on bude tvrdiť, že si mu nedal lístky, ty budeš musieť dokázať, že si mu ich dal. Vieš preukázať, že tie gastrolístky dostal? Dostávajú ich vo firme všetci?

Z toho, čo si napísal, nevídim nič také, čo by mohlo byť predmetom žaloby. Možno keby ti preukázateľne vznikla škoda, tak ho vyzvať na náhradu škody (ale tú tiež musíš preukázať). Z uvedeného sa ničoho trestného voči tebe nedopustil. Buď rád, že ho máš z firmy preč a nezačínaj sa súdiť, pokiaľ nemáš skutočný dôvod.

preukazat to ze som mu dal gastrace dal neviem, jedine ze ukazem faktury ze som kupoval viac gastrolistkov...
Vo firme som zamestnancom teraz len ja a aj som konatel...cize sme boli dvaja predtym

co sa tyka preukazania nahrady skody - nieje skoda aj to ze dostaval vyplatu na zaklade toho ze podal podvodne informacie? Dokazat lahko mozem ze zamestnanec klamal.

Ako si vsade citam prispevky je zaujimave ze ako sa vsetci boja inspektoratu prace ako cert kriza ale kto ochrani firmy pred podvodnikmi z radov zamestnancov?
duves
04.06.09,11:51
No moja polovička nedostava/la gastrolistky 2 roky a 9 mesiacov, sama dala vypoved, nahovaram ju to oznamit na inspektorat prace, no nechce.
lopar111
04.06.09,19:15
dobre, takze zamestnancovi poslem vyzvu na prebratie dokumentov.

Nejake rady ohladne tych gastracov a sudu? To sa vam fakt zda ze by to nemohlo byt uspesne?