vecierka
03.06.09,17:37
Dobrý deň,
mohli by ste mi poradiť: Mám malý obchodík, kde aj sama pracujem. Môže mi v tomto obchode pomáhať môj manžel bez pracovnej zmluvy? Alebo prípadne iná osoba príbuzenského vzťahu napr. svokra.ˇ

Za radu vopred ďakujem.
marco04
03.06.09,15:56
Môže, ale musí byť dôchodkovo poistený, alebo poberá dôchodok
Andyke
03.06.09,16:15
Zákon č. 82/2005 § 2a
(1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, 1) vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.
(2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, 1) príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.
vecierka
03.06.09,16:31
Manžel je podnikateľ, je dôchodkovo poistený a občas mi pomáha v obchode. Je to vporiadku?

Môže mi pomáhať svokra bez pracovnej zmluvy ak je v predčasnom dôchodku?
veronikasad
03.06.09,16:37
Manžel je podnikateľ, je dôchodkovo poistený a občas mi pomáha v obchode. Je to vporiadku?

Môže mi pomáhať svokra bez pracovnej zmluvy ak je v predčasnom dôchodku?
manžel ano - u svokry som si nie istá, či sa považuje za príbeuzného v priamom rade. Podmienku dôchodkového poistenia splňa.
Sabadka
03.06.09,16:59
Manžel je podnikateľ, je dôchodkovo poistený a občas mi pomáha v obchode. Je to vporiadku?

Môže mi pomáhať svokra bez pracovnej zmluvy ak je v predčasnom dôchodku?

Manžel a deti, rodičia, súrodenci, vnuci môžu, ostatná časť rodiny sa v tomto prípade za rodinu nepovažujú. Myslím ako , svokra, zať nevesta, švagor a podobne.
veronikasad
03.06.09,17:01
pepus22
05.06.09,20:06
Moja sestra (ešte študentka na strednej škole)pracuje cez vikendy v jednom bare, nema žiadnu zmluvu nič...

Ja si myslim že sa to da...

No bude problem pre majiteľku, keby došla nejaka kontrola, no nejak nikto nechodi.... :))

a sestra je šťastna, aspoň ma niečo naviac....:))
Lianka
06.06.09,07:36
Co uvadzas, je "cierna praca" - porusenie zakona. To nie je otazka pocitov...
pepus22
06.06.09,09:18
Ved ja viem, no to som chcela len podotknuť na to, že niektorí podnikatelia na to nemyslia.
veronikasad
06.06.09,09:20
Ved ja viem, no to som chcela len podotknuť na to, že niektorí podnikatelia na to nemyslia.
ale mali by na to myslieť aj zamestnanci, lebo pri príp. kontrole Inšpekcie práce dostane pokutu zamestnanec aj zamestnávatel
nika.sum
09.09.10,07:07
Nenasla som tu na porade Zakon o nelegalnej praci medzi zakonmi a urcite sa najde niekto komu to pomoze, tak tu je:64274