baruska3
03.06.09,17:53
Ahojte poraďáci. Po rodičoch som zdedila parcelu, ktorú dlhé roky nikto nevyužíval. Ja by som ju chcela využívať ale nemám naňu prístupovú cestu. Z jednej strany je les a z druhej strany od cesty sú druhé parcely, ktoré vlastnia iný vlastníci. Jedna parcela je zapísaná ako nezistený vlastník a na ostatných parcelách sú zapísaný aj traja vlastníci. Sú to parcely po starých rodičoch.
Ako mám vyriešiť prístupovú cestu k mojmu pozemku.
Chobot
03.06.09,18:31
Ahojte poraďáci. Po rodičoch som zdedila parcelu, ktorú dlhé roky nikto nevyužíval. Ja by som ju chcela využívať ale nemám naňu prístupovú cestu. Z jednej strany je les a z druhej strany od cesty sú druhé parcely, ktoré vlastnia iný vlastníci. Jedna parcela je zapísaná ako nezistený vlastník a na ostatných parcelách sú zapísaný aj traja vlastníci. Sú to parcely po starých rodičoch.
Ako mám vyriešiť prístupovú cestu k mojmu pozemku.

A rodičia skadiaľ chodili na tú parcelu? Alebo ich predkovia?

AK to nie je (ani doteraz nebolo) nijako riešené tak máš problém. Žiadny zo susedov nie je povinný ti poskytnúť prechod cez svoj pozemok.

Môžeš ponúknuť niektorému, že od neho odkúpiš časť pozemku, ktorý ti bude slúžiť ako cesta. Alebo odkúpiť niektorý celý pozemok medzi cestou a tvojou parcelou a prípadne to potom predať ako celok. Alebo ponúknuť susedovi tvoju parcelu.

Ak máš chuť, môžeš skúsiť aj súdnou cestou si vydobiť právo prechodu, ale nie je isté, či súd vyhraješ.
baruska3
05.06.09,17:27
Kedysi dávno tam bol prístup ale tam kde bol prístup sú teraz postavene domy. Skúšam to cez susednú parcelu len neviem či sa dohodneme. Chcem ho odkúpiť ale chcela som vedieť či sa to dá aj nejako ináč. Ďakujem za príspevok