Alivia
04.06.09,07:24
ahojte,

Zamestnanec čerpal do služobného auta PHM, 6.5. 2009 prišiel s tým,že doklad stratil a doniesol mi čestné prehlásenie, že dňa 16.3. 2009 čerpal určitý počet litrov v cene 30 EUR.


Ako budem účtovať :cena bez DPH a DPH ?

ďakujem za odpovede
Martin Mocko
04.06.09,05:51
ahojte,

Zamestnanec čerpal do služobného auta PHM, 6.5. 2009 prišiel s tým,že doklad stratil a doniesol mi čestné prehlásenie, že dňa 16.3. 2009 čerpal určitý počet litrov v cene 30 EUR.


Ako budem účtovať :cena bez DPH a DPH ?

ďakujem za odpovede

Ak uhradil vlastnými peniazmi - tak neúčtuješ nič a vysvetlíš mu, že dobročinne prispel firme na benzín.
Ak uhradil firemnou kartou alebo firemnými peniazmi - tak je povinný ich vrátiť do pokladne a účtuješ cez účet 333 ako záväzok voči zamestnancovi.

Takéto čestné prehlásenie je neplatné a nemôžeš o ňom účtovať.
alušik
04.06.09,05:51
V prvom rade by som sa pokúsila získať duplikát bločku na konkrétnej čerpacej stanici. Na bankovom výpise máte určite uvedené miesto a deň. Zatiaľ som mala vo väčšine prípadov dobrú skúsenosť so získaním duplikátu.:)
Martin Mocko
04.06.09,05:55
V prvom rade by som sa pokúsila získať duplikát bločku na konkrétnej čerpacej stanici. Na bankovom výpise máte určite uvedené miesto a deň. Zatiaľ som mala vo väčšine prípadov dobrú skúsenosť so získaním duplikátu.:)

Z mojej osobnej skúsenosti..toto maximálne zamestnancovi poraď. Ak to budeš vybavovať za neho - tak sa dostaneš do situácie, že kolegovia ti bločky nebudú nosiť vôbec a budeš musieť naháňať čím ďalej tým viac duplikátov.
alušik
04.06.09,06:01
Keby sa náhodou nepodarilo získať duplikát, určite je možné akceptovať aj čestné prehlásenie ako podklad k zaúčtovaniu. Účtovať však nemôžete o DPH, pretože k jej nárokovaniu je bezpodmienečne doklad potrebný. Takže o PHM by som účtovala v sume bez DPH a DPH určite riešila cez nedaňový náklad.
Martin Mocko
04.06.09,06:14
Keby sa náhodou nepodarilo získať duplikát, určite je možné akceptovať aj čestné prehlásenie ako podklad k zaúčtovaniu. Účtovať však nemôžete o DPH, pretože k jej nárokovaniu je bezpodmienečne doklad potrebný. Takže o PHM by som účtovala v sume bez DPH a DPH určite riešila cez nedaňový náklad.

Čestné prehlásenie určite nebude brať DU do úvahy. Jednoznačne to nesĺňa náležitosti daňového dokladu podľa zákona o účtovníctve. Keby to bolo také jednoduché - tak by nebolo treba ERPčky. Stačili by iba čestné prehlásenia...
alušik
04.06.09,06:26
Pozri napríklad aj tému: http://www.porada.sk/t9420-strata-dokladu-z-erp.html - konkrétne príspevky 9 a 10.;)
Alivia
04.06.09,07:59
takže dám celú sumu do nedaňových nákladov, alebo len DPH?
alušik
04.06.09,08:07
takže dám celú sumu do nedaňových nákladov, alebo len DPH?
Len DPH.;)
Martin Mocko
05.06.09,08:54
A hľa...aká rýchla odpoveď. Iba bohužiaľ, že to za odpoveď nemôžeme pokladať. Niekedy mám pocit, že tam ani neodpovedá človek - ale skôr nejaký mailový automat...


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Výdavok môže byť na daňové účely uplatnený ako položka znižujúca základ dane v prípade, ak sú splnené podmienky daňovej uznateľnosti vymedzené v § 2 písm. i) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, a to že výdavok bol daňovníkom preukázateľne vynaložený na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, pri rešpektovaní vecnej a časovej súvislosti.
Nakoľko sa na daňové účely uznávajú len preukázateľné daňové výdavky, daňovník je povinný správcovi dane hodnoverným spôsobom preukázať, že sa jedná o skutočne vynaložený daňový výdavok (ak túto skutočnosť nevie preukázať, nemôže byť výdavok uplatnený ako daňový výdavok).
Uvedené platí aj v prípade uplatnenia odpočtu DPH. Podľa § 51 ods. 1 písm. a) zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71.

Odbor služieb pre verejnosť
Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobry den.
Zamestnanec tankoval do sluzobneho vozidla PHM a stratil doklad z ERP o nakupe. Snazili sme sa vypytat od druhej strany duplikat, ale nie je to mozne. Mozeme uctovat o nakupe PHM pomocou cestneho prehlasenia od zamestnanca, kolko litrov natankoval a aku sumu uhradil?
1. mozeme uznat naklad na spotrebovane PHM?
2. mozeme uznat narok na odpocet DPH z PHM?
3. ak nie - ako vyriesit situaciu z pohladu knihy jazd?
alušik
08.06.09,06:20
Nakoľko sa na daňové účely uznávajú len preukázateľné daňové výdavky, daňovník je povinný správcovi dane hodnoverným spôsobom preukázať, že sa jedná o skutočne vynaložený daňový výdavok (ak túto skutočnosť nevie preukázať, nemôže byť výdavok uplatnený ako daňový výdavok).
Dobry den.
Zamestnanec tankoval do sluzobneho vozidla PHM a stratil doklad z ERP o nakupe. Snazili sme sa vypytat od druhej strany duplikat, ale nie je to mozne. Mozeme uctovat o nakupe PHM pomocou cestneho prehlasenia od zamestnanca, kolko litrov natankoval a aku sumu uhradil?

Opýtal si sa tak, akoby stratil hotovostný doklad. Vtedy asi naozaj problematicky dokážem, že som do auta natankoval, keď nemám žiadny doklad. Samotná kniha jázd sa dá prispôsobiť tak, že tam kilometre pripíšem. Keď však platí kartou, podľa mňa sa dá výpisom z účtu, keď mi platbu odpísali, hodnoverne preukázať, že sa jedná o skutočne vynaložený daňový výdavok.(Mám tam predsa napríklad názov čerpacej stanice.) Nechcem sa však s niekým hádať, každý daňovník si to bude musieť pri daňovej kontrole obhájiť sám. Určite je jednoduchšie urobiť vrátenie peňazí do pokladne a nemusím obhajovať nič...;)