focus3ccd
04.06.09,07:05
Ahojte, prosim o radu. Urobili sme novu omietku. Na ytong sme dali sietku s maltou CEMIX special. To som napenetroval penetrakom PENECO 1:4. Na to som pouzil omietku povodne weber terranova stukova, teraz sa to myslim vola SOAS, vraj je to to iste, len inak balene.

A stalo sa mi to, ze sa ta omietka uplne odlupila na jednom mieste od sietky.

Nevie prosim niekto poradit v com je problem?

Zly podklad, alebo omietka, alebo penetrak?
Ten podklad mi poradil kamarat (stavebnik), co mi robil polku chalupy s inou omietkou (jednovrstva cemix) , co tiez nie je slava, ale neodpadava.
hnedoočka
04.06.09,05:25
chyba mohla nastať v tom ,že si pomiešal omietku Cemix s maltou Terranova.Doporučuje sa celá skladba od jedného výrobcu.Nabudúce navrhujem na ytong penetráciu,aby sa murivo zbavilo prašnosti, hocijakú jednovrstvovú omietku MVS 25 / napr.Baumit/, nahodiť sieťku a opäť vrstva omietky . Len pre úplnosť SOAS nie je názov omietky , ale združenia.
focus3ccd
04.06.09,08:06
Zeby to bol problem, ze su dva materialy? Ved penetrak to predsa oddeli, nie?
hnedoočka
04.06.09,08:59
penetrák sa dáva za účelom zbavenia prachu na murive a tým pádom aj lepšej priľnavosti ,nie medzi maltu a omietku.
Milan.Žiška
04.06.09,09:46
Sieťka/ mriežka sa zapracováva do hmoty omietky. Materiál sa ňou obalí a spevní.
Nie je vhodné miešať viac materiálov od rôžnych výrobcov - odlišné chemické reakcie. Odlišné prídržnosti.
Oddelenie dvoch vrstiev zapríčinôje nedostatočná príprava povrchu ( prach, mastnosta ...). Toto rieši penetračný náter, nie však každý je vhodný - penetrák a omietka by mali mať "príbuzné" vlastnosti (disperzná, polyuretan, epoxid ... pre každý typ materiálu je vhodný konkrétny typ penetrácie.)
focus3ccd
04.06.09,10:26
Dakujem za nazory. Bola asi chyba, pozit viac vyrobcov. Aj ked mi nejde do hlavy, ze na tom penetraku bolo napisane, ze sa pouziva pod akrylatove farby a pod omietky. Asi to bola zla volba.
Kurnik sopa, dufam, ze to nepojde vsetko dole. Robil som to niekedy na jesen minuleho roka a po kvalitnom prekureni, posledny mesiac sa to objavilo iba na jednom ieste. Zatial.
Ked som to skusal oskrabat v kupelni - kde sme sa nakoniec rozhodli dat obklad az po strop, tak s tym ani nepohnem. Je to naozaj zaujimave.....
220870
04.06.09,17:09
Ak dobre pozerám tie fotografie tak na tom mieste vám omietka opadla preto že praskol múr.
a ytong sme dali sietku s maltou CEMIX special. To som napenetroval penetrakom PENECO 1:4. Na to som pouzil omietku povodne weber terranova stukova, teraz sa to myslim vola SOAS, vraj je to to iste, len inak balene.
Ak môžem doporučiť tým čo to budú čítať vyhnite sa omietkam Cemix a lepidlám od SOAS sú to materiály pomerne nekvalitné .Vyžadujú veľa zručnosti a skúsenosti pri ich použití.Nie je to materiál vhodný na amatérske spracovanie.
focus3ccd
05.06.09,05:41
Je tam mala prasklinka, ale ta nemoze mat vplyv na odlupnutie celej omietky. A sietka s lepidlom drzi, odpadla len omietka. Pytal som sa aj v obchode UZIN, lebo som bol kupovat penetrak na podlahove kurenie (na lepenie dlazby) a ten chlap mi povedal, ze je nevhodne kombinovat dva druhy materialu, cize to bude asi hlavny problem. A druhy asi bude aj v tom penetraku, lebo ked som stenu penetroval, tak miestami krasne nasiakla do lepidla a miestami, kde bolo lepidlo hrubsie - napriklad konkretny pripad, lebo tam je vyust vsetkych kablov z elektriky, tak tam, akokeby vobec nechytal. Nemalo sa to od coho zamastit, len proste sa to tak tvarilo, ako keby to v tom mieste nenasiakalo.

Teraz uz tazko povedat, ale oskrabnem, co sa da , pouzijem ten UZIN - PE360 na nesave aj save podklady - ten sa neriedi a dam naspat tu istu omietku. A uvidim.

NAjviac ma stve, ze cele riesenie nebolo nejake spatne, lebo ako som uz vyssie pisal, tak som skusal oskrabat tu omietku v kupelke, nakolko sme sa rozhodli dat obklad az hore, a proste s tym nepohnem, drzi ako kamen. Zo spachtlou to absolutne nejde. A ani ju skrabat nejdem, lebo by som musel zoskrabat aj lepidlo so sietkou.
A druha vec , co ma stve, ze som to robil dost poctivo, vzdy som stenu riadne pozametal a napenetroval.
Mozno ze aj to je problem, ze som kupil lacnejsi koncentrat......
Ale to som este nevedel, aky dolezity je penetrak....
No hold, ked to pojde dole, tak pojdeme odznovu.

Na omietky mam proste smolu, ci to robi odbornik, alebo ja......
220870
05.06.09,17:18
Je tam mala prasklinka, ale ta nemôze mat vplyv na odlupnutie celej omietky.
Nechcem vás prehovárať ale som si na 100% istý že to spôsobila tá malá prasklinka.
Asi som to predtým zle pochopil ,vy ste penetrovali lepidlo?nie pod lepidlo?
Význam penetráku alebo rozdelenie a dôvody prečo sa pentruje omietka.Penetrácie povrchov majú za úlohu
spojiť dva rozdielne materiály ,vytvoriť medzi nimi akýsi napájací mostík.
u rozdielne nasiakavých alebo veľmi nasiakavých materálov majú za úlohu odstrániť tento nežiaduci efekt
a majú polepiť drobné prachové častice
(mimochodom za komunistov sa omietky penetrovali len v extrémne výnimočných prípadoch)
I.R.A.
05.06.09,19:50
a neboli tie vrstvy dávané rýchlo po sebe?
a čo sa týka penetráku može to byť príčina. na nové lepidlo je uplne zbytočný priam skorej negatívne pvosobiaci. penetrák sa okrem extrém pripadov dava len pod farbu. pred nanesením omietky by sa mal povrch len navlhčiť aby sa mohla akokeby vpiť do povrchu tomuto pave penetrák skôr zabráni ako pomože.
focus3ccd
07.06.09,05:38
Prave tam bol asi problem. Ta omietka pri nanasani strasne schla a nesla takmer pucovat. Tak sme to lepidlo so sietkou napenetrovali , a cca za hodinu, ked este nebol uplne suchy sme nanasali omietku. (lepidlo bolo kvalitne presusene cca 2 mesiace) Potom sa uz omietka dala pekne naniest, aj pucovat, len prave vznikol tento problem. A brat, ktory to robil doma u seba, mi povedal ze to urobil podobne na jedne stene - trochu rychlo po sebe a ties sa mu to stalo. Moze byt prave aj toto proble.
Vcera som to napenetroval penetrakom UZIn a to vyzera na prvy pohlad uplne ina penetracia. Urobilo to taky leskly povrch, tak som zvedavy, co na to povie omietka.

Inak sam som zvedavy, co to urobi......
I.R.A.
07.06.09,11:20
ked chceš aby ti pucovka pomalšie schla pridaj do nej za kelnu dve stavebného lepidla najlepšie od toho istého výrobcu bude trochu sivšia ale zato tvrdšia a dostat aj biele stav.lepidlo
a určite nepenetruj podklad ked je nový nedojde k previzaniu iba navlhčiť.
220870
07.06.09,11:38
Prave tam bol asi problem. Ta omietka pri nanasani strasne schla a nesla takmer pucovat. Tak sme to lepidlo so sietkou napenetrovali , a cca za hodinu, ked este nebol uplne suchy sme nanasali omietku. (lepidlo bolo kvalitne presusene cca 2 mesiace) Potom sa uz omietka dala pekne naniest, aj pucovat, len prave vznikol tento problem. A brat, ktory to robil doma u seba, mi povedal ze to urobil podobne na jedne stene - trochu rychlo po sebe a ties sa mu to stalo. Moze byt prave aj toto proble.
Vcera som to napenetroval penetrakom UZIn a to vyzera na prvy pohlad uplne ina penetracia. Urobilo to taky leskly povrch, tak som zvedavy, co na to povie omietka.

Inak sam som zvedavy, co to urobi......
Urobili ste to práve naopak.Lepidlo sa nemá penetrovať pod vápennú omietku, penetruje sa múr pod lepidlo.Použili ste nie práve najlepšiu omietku na lepidlo omietka od fa Cemix nieje práve najlepšie riešenie.Táto omietka sa môže použiť ale je nutné do nej pridať 2-4 kg stavebného lepidla tak ako píše I.R.A alebo 1-2dcl duvilaxu na 25 kg omietky.Na vreciach omietok býva napísané ( nie na všetkých) povrch pod omietku musí byť drsný, čo lepidlo nieje.Lepidlo nie je dobré nechať vyschnúť .Lepšie je nanášať omietky typu Cemix hneď po namesení lepidla .
focus3ccd
08.06.09,07:20
OK. Dakujem. Uz teraz len dufat, ze to nebude praskat vsade.

Ono je to tak, ze takmer vsade mam lepidlo cemix special a na vrchu jednovrstvu omietku cemix. To mi robil znamy.
A v pracovni a kuchyni mam tiez podklad cemix special, ale na vrch som si sam natiahol tu vapennatu.

Len sa este uistim, medzi sietku s lepidlom a omietku sa nedava penetrak?
Ja som nasiel rozne odkazy: napr. http://www.knauf.sk/sk/produkty/stavebna_chemia/penetracne_natery/grundiermittel.php
focus3ccd
08.06.09,11:53
Zle som si precital odpoved. Takze niekedy ano, a niekedy nie...