Dáša_
04.06.09,08:34
Mám otázku: ako sa vysporiadavate s účtovníctvom krachujúcich firiem.
Mám napríklad podnikateľa, dlži mi ešte dve faktúry za minulý rok. Aj som mala v úmysle, že idem vypovedať zmluvu, ale zistila som, že je na okraji bankrotu. Čo je horšie, je to FO (Q platca dph), dlžoby veľké. Snaží sa predať aj svoj dom, ale vďaka kríze sa nedarí ani to.
Teraz vypovedať zmluvu mi príde divné, robíme spolu už tuším 10 rokov. Ale na druhú stranu, mám pocit, že robím a budem robiť zadarmo.

Tak by ma zaujímalo, ako sa s takymito prípadmi vysporiadavajú ostatní účtovníci. Lebo toto iste nei je jediny prípad. Dokonca mám pocit, že ich začne pribúdať.
Gabi03
04.06.09,06:36
Nemám skúsenosť (našťastie), ale zadarmo robiť nie je vhodné. Tak sa dostaneš do bankrotu aj ty. :) Čo tak pracovať na zálohu?
Dáša_
04.06.09,07:04
Nemám skúsenosť (našťastie), ale zadarmo robiť nie je vhodné. Tak sa dostaneš do bankrotu aj ty. :) Čo tak pracovať na zálohu?

no ja viem, že zadarmo robiť je blbé. Na druhej strane vidím, že problémy sú naozaj obrovské. A nechať ho teraz len tak, neviem.
Zatial sme sa dohodli tak, že som mu nový rok nefakturovala, lebo by som z toho iba odvádzala dph štátu, plus by mi to vlastne išlo tento rok bez ohľadu na zaplatenie do príjmu. Zatiaľ budem šťastná, ked aspon akú takú časť zaplatí z minulého roku.
m.hladka
04.06.09,08:26
Myslím si, že nie je to dobré riešenie, ale aspoň niečo.
Pravdepodobne ani toho nebude mať teraz veľa čo účtovať.
Je to ťažké sa rozhodnúť, celkom ťa chápem, ale je to téma ktorá nás zatiaľ nepostihla, ale človek nikdy nevie.
Dáša_
04.06.09,08:32
Myslím si, že nie je to dobré riešenie, ale aspoň niečo.
Pravdepodobne ani toho nebude mať teraz veľa čo účtovať.
Je to ťažké sa rozhodnúť, celkom ťa chápem, ale je to téma ktorá nás zatiaľ nepostihla, ale človek nikdy nevie.

no ved aj ja citim, že to nie je dobre riešenie.
Je pravdou, že momentálne sa počet dokladov prudko znížil. A on nežiadal, aby som nefakturovala, chcel len znížiť sumu.
Inak, na začiatku roka dlhoval 4 faktúry, v podstate 2 zaplatil, takže dohody drží.

Na jednej strane je mi proti srsti ho potápať ešte viac. Na druhej strane, aby som nepotopila seba (ale po pravde, mám aj inú činnosť, ktora ide v podstate celkom OK, takže zas tak veľmi sa nebojím. Naviac, čiastka, ktoru mi platil nebola nejak závratná)

mmch, velke dlhy ma tento podnikateľ preto, lebo neodhadol, kedy zatvoriť obchod a dať predavačkám výpoveď. Spoliehal sa na vianoce a zrazu bolo neskoro.
Lianka
04.06.09,09:01
Zda sa, ze ma zaujem ti platit, aj ked nizsiu sumu a neskoro. Pokial by to takto pokracovala, povazovala by som to za prijatelne (to je ale individualne, ako sa k tomu ktory uctovnik postavi), aj s ohladom na to, ze pocet dokladov sa postupom casu u neho znizuje. Len si postraz, aby si nerobila "zadarmo" - pokial taketo dohody platia, nech plati pravidelne (splaca stary dlh + za ucto 2009), aby sa dlh nenavysoval. Ak by to uz bolo financne neunosne pre teba (osobne sa mi tazko pracuje pre klienta, ktory nedodrziava platobnu disciplinu), tak ho na to upozorni a ak sa nebude dat inak, ukonci spolupracu.

Je to na zvazenie, lebo aj klient, ktory ma v sucasnosti financne problemy, ich nemusi mat celu vecnost - a casom sa z neho zas moze stat dobry a zaujimavy klient. Ak sa rozist, tak v dobrom, po dohode.
Stanislav 1975
04.06.09,09:24
Zda sa, ze ma zaujem ti platit, aj ked nizsiu sumu a neskoro. Pokial by to takto pokracovala, povazovala by som to za prijatelne (to je ale individualne, ako sa k tomu ktory uctovnik postavi), aj s ohladom na to, ze pocet dokladov sa postupom casu u neho znizuje. Len si postraz, aby si nerobila "zadarmo" - pokial taketo dohody platia, nech plati pravidelne (splaca stary dlh + za ucto 2009), aby sa dlh nenavysoval. Ak by to uz bolo financne neunosne pre teba (osobne sa mi tazko pracuje pre klienta, ktory nedodrziava platobnu disciplinu), tak ho na to upozorni a ak sa nebude dat inak, ukonci spolupracu.

Je to na zvazenie, lebo aj klient, ktory ma v sucasnosti financne problemy, ich nemusi mat celu vecnost - a casom sa z neho zas moze stat dobry a zaujimavy klient. Ak sa rozist, tak v dobrom, po dohode.
Plne SÚHLASÍM s Liankou- netreba hneď odsudzovať partnera keď sa mu nedarí a snaží sa to riešiť...