Sama3
04.06.09,12:30
Ahojte, rad by som sa opytal, ci ma zamestnavatel pravo stanovit mesacny maximalny limit na sukromne prejazdene kilometre na sluzobnom aute, pokial mam toto auto zmluvne poskytnute aj na sukromne ucely? Kedze auto je dost drahe, platim rocne dan z nepenazneho prijmu takmer 16 tis. korun, nezda sa mi fer platit zamestnavatelovi este aj za kazdy kilometer sukromnej jazdy nad stanoveny limit. Ma to prosim nejaku zakonnu upravu? Dakujem pekne.
Chobot
04.06.09,10:43
Ahojte, rad by som sa opytal, ci ma zamestnavatel pravo stanovit mesacny maximalny limit na sukromne prejazdene kilometre na sluzobnom aute, pokial mam toto auto zmluvne poskytnute aj na sukromne ucely? Kedze auto je dost drahe, platim rocne dan z nepenazneho prijmu takmer 16 tis. korun, nezda sa mi fer platit zamestnavatelovi este aj za kazdy kilometer sukromnej jazdy nad stanoveny limit. Ma to prosim nejaku zakonnu upravu? Dakujem pekne.

Zákonne to nie je upravené. Ale na druhej strane nikde nie je zakázané stanoviť limit na súkromné jazdy, takže interne si zamestnávateľ môže stanoviť maximálny počet súkromných km.

Zober si extrémny príklad, že by zamestnanec jazdil súkromne neúmerne veľa. že by za 2 roky najazdil súkromne 150 tis. km a služobne len 10 tis. V ďalšom roku by zamestnávateľ mohol auto odpísať, lebo by bolo podľa počtu km ojazdené a súce na odpis.

Pokiaľ ti daný limit nepostačuje, treba sa dohodnúť so zamestnávateľom.

Pamätám si, že pred niekoľkými rokmi, jeden kolega, ktorý má tiež pridelené auto, išiel v lete do Paríža a predtým si to dal odsúhlasiť vedením firmy. Inak by mal v tom mesiaci vykázaný neúmerný pomer súkromných jázd k služobným.