Fellini
04.06.09,12:10
Ahojte poraďáci, píšem v mene mojej mamy, ktorá si nevie rady so susedom. Problémom je, že má postavený dom na hranici pozemku, teda jedna stena domu priamo susedí so susedovým pozemkom a nemá k nej priamy prístup. Dom je zateplený a zrekonštruovaný a sused si posadil tuje a okrasné dreviny len asi 40 cm od jej domu. Konáre sa dotýkajú celej steny a smrek už presahuje dom. Mama má obavy, že korene narušia základy domu a konáre omietku. Napriek slovným upozorneniam s tým sused nerobí nič a starosta sa hrá na mŕtveho chrobáka s výhovorkou, že nechce zasahovať do susedských vzťahov. Existuje nejaká právna norma, ktorá by to mohla upravovať? Alebo mám liať zo strechy travex na jeho dreviny?:-) Díky za každú radu
arizona
04.06.09,10:56
Fellini
05.06.09,06:15
Arizona, díky, ale tak by som sa správala ja, problémom je sused, ktorý to nerešpektuje, skôr by som potrebovala poradiť, čo s ním:-)
buchač
05.06.09,06:35
Ahojte poraďáci, píšem v mene mojej mamy, ktorá si nevie rady so susedom. Problémom je, že má postavený dom na hranici pozemku, teda jedna stena domu priamo susedí so susedovým pozemkom a nemá k nej priamy prístup. Dom je zateplený a zrekonštruovaný a sused si posadil tuje a okrasné dreviny len asi 40 cm od jej domu. Konáre sa dotýkajú celej steny a smrek už presahuje dom. Mama má obavy, že korene narušia základy domu a konáre omietku. Napriek slovným upozorneniam s tým sused nerobí nič a starosta sa hrá na mŕtveho chrobáka s výhovorkou, že nechce zasahovať do susedských vzťahov. Existuje nejaká právna norma, ktorá by to mohla upravovať? Alebo mám liať zo strechy travex na jeho dreviny?:-) Díky za každú radu

Niečo silnejšie neexistuje .....???;)
Watson
05.06.09,06:52
Ahojte poraďáci, píšem v mene mojej mamy, ktorá si nevie rady so susedom. Problémom je, že má postavený dom na hranici pozemku, teda jedna stena domu priamo susedí so susedovým pozemkom a nemá k nej priamy prístup. Dom je zateplený a zrekonštruovaný a sused si posadil tuje a okrasné dreviny len asi 40 cm od jej domu. Konáre sa dotýkajú celej steny a smrek už presahuje dom. Mama má obavy, že korene narušia základy domu a konáre omietku. Napriek slovným upozorneniam s tým sused nerobí nič a starosta sa hrá na mŕtveho chrobáka s výhovorkou, že nechce zasahovať do susedských vzťahov. Existuje nejaká právna norma, ktorá by to mohla upravovať? Alebo mám liať zo strechy travex na jeho dreviny?:-) Díky za každú radu

1. V prvom rade je na riešenie susedských súkromných sporov starosta!

§ 3 OZ

(1) Výkon práv a povinností vyplývajúcich z občianskoprávnych vzťahov nesmie bez právneho dôvodu zasahovať do práv a oprávnených záujmov iných a nesmie byť v rozpore s dobrými mravmi.

(2) Fyzické a právnické osoby, štátne orgány a orgány miestnej samosprávy dbajú o to, aby nedochádzalo k ohrozovaniu a porušovaniu práv z občianskoprávnych vzťahov a aby sa prípadné rozpory medzi účastníkmi odstránili predovšetkým ich dohodou.

§ 5

Ak došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu, možno sa domáhať ochrany na obci. Obec môže predbežne zásah zakázať alebo uložiť, aby bol obnovený predošlý stav. Tým nie je dotknuté právo domáhať sa ochrany na súde.

Ak starosta neurobil úplne nič s výhovorkou, že to nie je jeho vec. Tak sa ho opýtaj, či už počul o prokuratúre? Tam sú takí ujovia, ktorí mu môžu pekne podkúriť, ak bude starosta nečinný a okrem alkoholu a svojho starostovského platu nič nestíha urobiť ako mu ukladá zákon.

2. Ďalšie riešenie je svojpomoc

§ 127

(1) Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.

Tzn. že môžete aj sami, odstrániť časti stromov a krov, ktoré zasahujú na váš pozemok a obmedzujú vás tým vo vašom vlastníckom práve, ale to len v nevyhnutnom rozsahu, šetrne a vo vhodnej ročnej dobe - vzhľadom na druh dreviny. Na výrub celej dreviny je potrebný súhlas obce a vlastníka. Čiže akýkoľvek zásah a v akomkoľvek rozsahu do susedových drevín je zakázaný a vzhľadom na rozsah škody by ste sa mohli dopustiť aj trestného činu!

Niekedy aj neudržiavaný susedov pozemok je výhodou. Napr. divorastúce kry a stromy - baza, lieska, hrab, jarabina, orgován a pod. môžu vytvoriť zaujímavý živý plot, živú stenu, ktorá svojou divokosťou esteticky dopĺňa práve váš pozemok a zároveň ho izoluje od neporiadku na tom susedovom. Ale to nie je váš prípad.

3. Tretia možnosť je už súd. Čo je vhodné iba v prípade, ak so susedovcami nenájdete spoločnú reč, sú arogantní a nerešpektujú práva iných a všetky pokusy vyriešiť problém stroskotali na ich neochote.
comodo
05.06.09,07:01
Problemik vidim i v tom , ze ak je stena na hranici , tak strecha - odkvap je u suseda. Bolo by s nim treba dost podobrotky sa dojednat. Takyto problem mal jeden hotel kdesi v Rakusku , bolo to v mediach asi pred 5-8 rokmi.
Miloš Mičega - CIMOM TN
05.06.09,08:59
Problemik vidim i v tom , ze ak je stena na hranici , tak strecha - odkvap je u suseda. Bolo by s nim treba dost podobrotky sa dojednat. Takyto problem mal jeden hotel kdesi v Rakusku , bolo to v mediach asi pred 5-8 rokmi.

Mimochodom v tom Rakúsku to nebol ani problém presahu na susedný pozemok, ale na susedný štát (česko) :).


Ten presah nad susedný pozemok. Môže sa za určitých situácií stať aj to, že presah zakladá právny dôvod na vydržanie. Takže ....


CIMOM
tutiola
05.06.09,09:22
Nie tak dávno bol v televízií sfilmovaný spor aj u nás na Slovensku, kde vysvetľovali, že vysádzať stromy možno minimálne 80 cm od hranice pozemku. Ktorý zákon, alebo nariadenie toto určuje však neviem. Zároveň sa tam hovorilo o tom, že ani len konáre nesmú presahovať na susedný pozemok, ani nesmu ohrozovať stavbu na ňom.
comodo
05.06.09,10:29
ale na susedný štát (česko) :).

CIMOM

aj sa mi cosi zdalo , ze Cesko , ale vzhladom na zname uzemia ostnateho drotu som nepredpokladal tolku drzost :). Mali to tiez vydrzat a hranicny konflikt ako vysity :D
Fellini
06.06.09,19:15
Problemik vidim i v tom , ze ak je stena na hranici , tak strecha - odkvap je u suseda. Bolo by s nim treba dost podobrotky sa dojednat. Takyto problem mal jeden hotel kdesi v Rakusku , bolo to v mediach asi pred 5-8 rokmi.

Ahoj, tento problém mama nemá. Dom je átriový, to znamená, že má rovnú strechu a dažďová voda z nej je poctivo vyvedená do odkvapu na náš pozemok, od suseda cca 15 metrov. Mama je mimoriadne slušný človek a mám pocit, že práve na to celý život dopláca:mad:
Fellini
06.06.09,19:19
Nie tak dávno bol v televízií sfilmovaný spor aj u nás na Slovensku, kde vysvetľovali, že vysádzať stromy možno minimálne 80 cm od hranice pozemku. Ktorý zákon, alebo nariadenie toto určuje však neviem. Zároveň sa tam hovorilo o tom, že ani len konáre nesmú presahovať na susedný pozemok, ani nesmu ohrozovať stavbu na ňom.

Už nastal posun, zakročila som ja, a susede som asertívne prikázala, aby si dreviny láskavo obrezala. Uvidím, či to spraví, dala som jej čas do nedele večera. Budem vás informovať:)
tutiola
16.07.09,03:55
:)Tušim si susede zabudla povedať do ktorej nedele:), alebo si od radosti či zlosti zabudla na nás zvedavcov, ako to dopadlo:D
robin78
16.07.09,06:43
Chcem sa opytat sused ma dost nalepene tuje na plot a taktiez aj ich vyska dosahuje pomaly 3 m a akurat od plotu je dom vo vzdialenosti 1,5 m. Je niekde dane predpisom do akej vysky moze nechat rast tuje, resp. ci ma povinnost ich vrcholec zrezat? Dakujem za odpoved.
rikinel
22.07.09,09:41
tak tento problem sme presne riesili,kedye mame dvor v radovej yastavbe,a suseda ktory by nas najradsej v lyzicke vody utopil,prerabali sme cely dvor,a nasadili sme k muru susedovho domu male dreviny,jasne hned nas nahlasil na urad co si to dovolujeme,bola u nas komisia poslancov obecneho zastupitelstva, starosta a este nejaka pani zo stavebneho uradu a prisli na to ze susedovi nic nenarusame,stromceky su najvyssi asi 1meter,nemaju velmi hlboke korene,takze je to ok,dokonca skor charania susedovmur,a odoberaju pripadnu vlchkost z okolia jeho domu...
niet nad dobre susedske vztahy,
Fellini
19.05.10,11:07
takže, sused stromy napokon vyťal, zdr...ala ho totiž polovica ulice. Výsledok je, že s mamou ani so mnou sa nerozpráva (nie že by ma to trápilo). Mame konečne nevlhne stena v spálni, a slnko tam svieti takmer pol dňa. majte sa
František D
30.09.16,18:20
Ja by som sa pustil do opravy a udržiavacích prác. Napríklad nový náter tej problematickej steny na hranici pozemku. Natretie vodoodpudivou farbou a opravy poškodení od konárov stromov. Zo zákona je sused povinný vám umožniť prístup na svoj pozemok a k svojmu domu na vykonanie opráv a udržiavanie svojho majetku, keď niekedy sa aj ináč nedá len súdnym rozhodnutím.
kopretinka
30.09.16,18:58
tak za 7 rokov to hádam vyriešili.....
misoft
01.10.16,08:59
A možno i stromy vykapali, prípadne strechu prerástli.