harlem
04.06.09,12:38
Ahojte poraďáci, vie mi niekto podať základné informácie o domácej výrobe bulharského jogurtu a kde získať originálnu jogurtovú kultúru na tento jogurt?
arizona
04.06.09,10:45
harlem
04.06.09,11:00
prepáč, ale o bulharskom jogurte som tam nenašiel žiadnu zmienku
danushka
04.06.09,13:22
Lactobacillus Acidophilus

Lactobacillus Bulgaricus je baktéria, ktorá sa nachádza v kyslom mlieku. Trvalo je prítomná aj v tráviacom trakte ľudí, ktorí pravidelne konzumujú značné množstvo kyslého mlieka. Výskumy dokázali, že títo ľudia sú zdravší a dožívajú sa nadpriemerného veku. Zistilo sa, že Lactobacillus Acidophilus (viac známy ako Acidophilus) je oveľa účinnejšou baktériou ako Bulgaricus. Je totiž schopný prežiť v tráviacom systéme viac ako 10 dni. Acidophilus vytvára nepriaznivé podmienky pre rozmnožovanie rôznych choroboplodných zárodkov vrátane mikrokokov, klostrídií, rôznych kolibaktérií a plesní. Pomáha pri spracovaní mliečnych proteínov, aminokyselín a zúčastňuje sa na syntéze vitamínov skupiny B. Pomáha v črevách udržiavať normálnu bakteriálnu flóru. Antibiotiká užívané ústne môžu užitočné črevné baktérie zničiť, preto sa pravidelné podávanie Acidophilu odporúča počas liečby antibiotikami i po nej. Veda nepozná žiadny druh Acidophilu, ktorý je pre človeka škodlivý.

Myslím, že netreba sa zháňať kdesi na Balkáne po laktobacile bulgaricus. Tento laktobacil je nazvaný pravdepodobne takto preto, že skutočným pôvodcom vzniku jogurtu je Bulharsko.
Ak si vie zadávateľ pozháňať domáce kravské mliečko, ideálne je od jednej kravičky - nie pomiešané od viacerých kráv, postupne si vypestuje doma svoju kultúru so svojimi domácimi jogurtami, ktoré sa tým kupným svojim nutričným obsahom určite nevyrovanjú.
Len treba začať ten jogurtík doma robiť, z každého vyrobeného si nechať kúsoček na ďalší jogurt. Na prvú kultúru stačí použiť kvalitný biely jogurt z obchodu.
Blankake
04.06.09,13:37
No neviem, neviem... ten bulharský jogurt (alebo skôr kyslé mlieko) je špecifický práve vďaka lactobacillus bulgaricus:

"Dalším bulharským specifikem je takzvané kiselo mljako - bulharský jogurt, který obsahuje bakterii Lactobacillus bulgaricus, kterou nenajdete nikde jinde na světě" (http://relax.lidovky.cz/ln-cestovani.asp?c=A080617_151429_ln-cestovani_glu)
"Lactobacillus Bulgaricus je baktéria, ktorá sa nachádza len v Bulharsku, a dáva bulharskému jogurtu jedinečnú chuť a konzistenciu." (http://www.bulharsko.sk/?idpg=7)
danushka
04.06.09,13:52
Blanka, keďže som žila na Balkáne, tak určite viem, že pre balkáncov pojem jogurt neznamená to isté, čo pre nás.
Balkánsky jogurt nie je nič iné, ako naše ,,acidko".
Tu skôr ide o tie mliečne kultúry, ktoré či sú lactobacillus bulgaricus, či lactobacillus acidophilus - vždy sú prospešné pre ľudský organizmus a inú hodnotu má domáci mliečny jogurt z domáceho mliečka, ako ten kupný jogurt, ktorý je zahustený škrobom,
Blankake
04.06.09,13:57
Blanka, keďže som žila na Balkáne, tak určite viem, že pre balkáncov pojem jogurt neznamená to isté, čo pre nás.
Balkánsky jogurt nie je nič iné, ako naše ,,acidko".
Tu skôr ide o tie mliečne kultúry, ktoré či sú lactobacillus bulgaricus, či lactobacillus acidophilus - vždy sú prospešné pre ľudský organizmus a inú hodnotu má domáci mliečny jogurt z domáceho mliečka, ako ten kupný jogurt, ktorý je zahustený škrobom,
Áno, ten ich jogurt je skôr ako naše kyslé mlieko (acidko), to som aj napísala. A ak sa harlem pýtal na bulharský jogurt, tak asi mal na mysli naozaj ten bulharský a nie náš (urobený doma).;)
danushka
04.06.09,14:02
Ale rada som, že ma harlem nakopol-la k domácemu jogurtu. Tiež mám jogurtovač a akosi som naň zabudla. Len som kdesi zapotrošila návod na použite a zabudla som, ktoré tlačidlo na čo slúži. Jedno bolo na jogurt a jedno na acidko...Takže mi neostáva iné, ako to vyskúšať :). A už aj letím za susedou, čo má kravičku...
Blankake
04.06.09,14:17
No my sme ten náš tiež použili naposledy asi pred 10 rokmi:D:D:D
harlem
05.06.09,04:06
Ahojte "babky", asi sa zhodneme na tom, že piť jogurt, lebo ako hovorí danushka je to acidko, je vynikajúca vec hlavne v lete. Ja ho pijem denne a robím ho z kozlieho mlieka. Nepoznám iný tak osviežujúci nápoj, ktorý by vám tak uhasil smäd ako bulharský jogurt, hlavne v horúčavách. Ale nedozvedel som sa či tento jogurt niekto vyrába na Slovensku, alebo kde a ako sa dá zohnať. Ja ho mám od jedného Bulhara. Zaujíma ma len originálna kultúra.
Blankake
05.06.09,04:16
Ahojte "babky", asi sa zhodneme na tom, že piť jogurt, lebo ako hovorí danushka je to acidko, je vynikajúca vec hlavne v lete. Ja ho pijem denne a robím ho z kozlieho mlieka. Nepoznám iný tak osviežujúci nápoj, ktorý by vám tak uhasil smäd ako bulharský jogurt, hlavne v horúčavách. Ale nedozvedel som sa či tento jogurt niekto vyrába na Slovensku, alebo kde a ako sa dá zohnať. Ja ho mám od jedného Bulhara. Zaujíma ma len originálna kultúra.
Tak keď máš originálny bulharský jogurt, tak si z neho odlož a použi ho na výrobu vlastného jogurtu. A vždy si z neho odlož, aby si mal "jogurtovú kultúru" na výrobu ďalších jogurtov. ;)
harlem
05.06.09,04:29
To mi je jasné, tak to robím, problém je v tom, ( to som niekde čítal), že časom tento jogurt, alebo lepšie bacil, zbastardie a už nemá vlastnosti originálneho, preto ma zaujíma, či niekto na SK distribuuje originál.
Blankake
05.06.09,04:47
To mi je jasné, tak to robím, problém je v tom, ( to som niekde čítal), že časom tento jogurt, alebo lepšie bacil, zbastardie a už nemá vlastnosti originálneho, preto ma zaujíma, či niekto na SK distribuuje originál.
To je pravda, že tú kultúru treba obnovovať... možno, keby Ti ten Bulhar (alebo niekto iný) mohol z Bulharska doniesť tú jogurtovú kultúru. Ináč vraj ešte lepší je jogurt pripravovaný v hlinených nádobách :) ...veď aj naše staré mamy nechávali mlieko skysnúť v hlinených džbánoch. ;)
StellaL
01.03.12,10:33
To je pravda, že tú kultúru treba obnovovať... možno, keby Ti ten Bulhar (alebo niekto iný) mohol z Bulharska doniesť tú jogurtovú kultúru. Ináč vraj ešte lepší je jogurt pripravovaný v hlinených nádobách :) ...veď aj naše staré mamy nechávali mlieko skysnúť v hlinených džbánoch. ;)


Nahodou som natrafila na tuto staru debatu...prave som dojedla bulharsky jogurt a hladala som info...ak by mal este niekto zaujem, bulharske kultury na vyrobu jogurtu kupujem tu http://www.viaczdravia.sk/viaczdravia/eshop/3-1-Probiotika/0/5/205-Probioticke-startovacie-kultury-na-vyrobu-domaceho-jogurtu :) tak snad pomozem niekomu, kto si do buducna tiez bude chciet vyrobit tento skvely jogurt ;)
dzazmine
11.04.12,18:55
Skúste www.bulgaricus.cz
kopretinka
11.04.12,20:42
Skúste www.bulgaricus.cz (http://www.bulgaricus.cz)
nikde som nenašla možnosť nákupu
dzazmine
11.04.12,20:50
Skus cez kontaktny formular, alebo email: ilona.tzanova@bulgaricus.cz
kopretinka
12.04.12,09:42
Skus cez kontaktny formular, alebo email: ilona.tzanova@bulgaricus.cz
myslela som si,že to je normálny obchod....