susula
04.06.09,13:23
Dobry den,

pre nasu firmu implementujem internetovy obchod, kde by sme chceli predavat nas vlastny softver do celeho sveta.

Pytal som sa uz viacerych uctovnikov, dostal som aj nejake informacie od nasho DU, ibaze sa vsetky dost rozchadzaju. Chcem to spravit spravne a tak, aby sme neboli nejako postihovani.

Tu na Porade som narazil uz na viacero ciastkovych otazok prevazne starsieho data a nejako si to neviem dat dokopy. Chcem vas teda poprosit o skontrolovanie mojich doterajsich zisteni:

1. Softver je povazovany za sluzbu a tak sa s nim aj naklada.

2. Fakturovanie DPH, ak odberatel pochadza z:


Slovensko

nepodnikatel/sukromna osoba - 19% DPH, lebo firma je platcom DPH
podnikatel/neplatca DPH - 19% DPH, lebo firma je platcom DPH
podnikatel/platca DPH - 19% DPH, lebo firma je platcom DPH

staty EU

nepodnikatel/sukromna osoba - 19% DPH, podla metodickeho pokynu k urceniu miesta dodania sluzieb v zmysle zakona c. 222/2004 Z.z. o DPH, priklad c.7
podnikatel/neplatca DPH - bez DPH - fakturuje sa podla §15, ods. 7/8, podla §73 zakona o DPH - odkaz na články 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 alebo informáciu, že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná.
podnikatel/platca DPH - bez DPH - fakturuje sa podla §15, ods. 7/8, podla §73 zakona o DPH - odkaz na články 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 alebo informáciu, že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná.

mimo EU

nepodnikatel/sukromna osoba - bez DPH - podla § 47 - Oslobodenie od dane pri vývoze tovaru a služieb
podnikatel/neplatca DPH - bez DPH - podla § 47 - Oslobodenie od dane pri vývoze tovaru a služieb
podnikatel/platca DPH - bez DPH - podla § 47 - Oslobodenie od dane pri vývoze tovaru a služieb


3. Softver je chraneny autorskym zakonom (na zaklade ktoreho je vyhotovena licencna zmluva) ale z toho nevyplyvaju ziadne dalsie danove alebo odvodove povinnosti.


Je to takto spravne?

Zacul som aj pochybnosti, ci pri prekroceni nejakych limitov obchodu nie je potrebne sa registrovat na dan v danom state v EU. Nenasiel som vsak nejaku oporu pre dane tvrdenia v zakone. Viete mi poradit, ci taka povinnost existuje?

PayPal pri platbe cez 1000Eur spomenul nejake anti-fraud nariadenie EU. Bohuzial sa mi nedari dostat k danej sprave znova. Ma niekto s tymto skusenosti?

Dakujem
susula
04.06.09,11:29
Este pridavam zopar liniek, na ktore som narazil pri hladani odpovedi:

porada.sk/t16102-p2-fakturacia-sluzieb-do-eu.html
porada.sk/t13624-poskytol-som-sluzbu-v-zahranici.html
porada.sk/t12597-faktura-do-cr.html

Musim ocenit aj dalsie info:
porada.sk/t31057-konstrukcia-ic-dph-v-clenskych-statoch-eu.html
xaver
08.06.09,06:51
PayPal pri platbe cez 1000Eur spomenul nejake anti-fraud nariadenie EU. Bohuzial sa mi nedari dostat k danej sprave znova. Ma niekto s tymto skusenosti?
Pri prekroceni urciteho obratu prijatych platieb na PayPal-e budete vyzvani na konkretnejsiu identifikaciu seba ako majitale PayPal account (PayPal uctu). Identifikacia prebieha zaslanim naskenovanych dokumentov (pripadne ich odfaxovanim).
Ak budete identifikovat seba ako fyzicku osobu, budete potrebovat dokumenty ako obciansky preukaz (s adresou bydliska zhodnou s tym co mate na vasom PayPal ucte), vypis z vaseho bankoveho uctu doruceny na vasu adresu (zhodnu s tou na PayPal-e), fakturu za telefon/elektrinu/plyn/vodu na vase meno a vasu adresu.
Ak budete identifikovat pravnicku osobu, budete potrebovat obciansky preukaz, vypis z obchodneho registra, vypis z bankoveho uctu pravnickej osoby, fakturu za telefon/elektrinu/plyn/vodu s pravnickou osobou ako odberatelom.
Po skonceni identifikacie mozete prijimat platby na PayPal v neobmedzenom rozsahu.
susula
09.06.09,09:31
Zacul som aj pochybnosti, ci pri prekroceni nejakych limitov obchodu nie je potrebne sa registrovat na dan v danom state v EU. Nenasiel som vsak nejaku oporu pre dane tvrdenia v zakone. Viete mi poradit, ci taka povinnost existuje?
Dakujem

Podla poslednych zisteni, je potrebne sa registrovat na DPH v kazdom clenskom state EU, kde sa planuje predavat SW v zavislosti na legislative daneho statu. Na SK to je dokonca vopred.

Mam pocit, ze tieto danove povinnosti (nejasnosti) nam zlomia vaz a dobre vykonana praca zostane v zasuvke stola.