Ivetauct
04.06.09,13:34
Možno zaučtovať daňový výdavok len na základe prijatého príjmového pokl. dokladu bez faktúry ak PPD má všetky náležitosti (má IČO aj DIČ)?
kkllc
04.06.09,12:23
Áno ak má všetky náležitosti daň. dokladu.
gaba07
04.06.09,15:02
ja by som len doplnila:

PPD pre inu osobu je pre mna vydaj a naopak VPD pre inu osobu je pre mna prijem - do znamena ze ty si mozes na zaklade PPD inej osoby vystavit tvoj VPD - samozrejme musis byt na PPD uvedeny oko vyplatene od...

uvediem priklad pre lepsie predstavenie
PPD - zaplatene komu : firma s. r. o.
vyplatene od: jozko mrkvicka
je zaroven VPD - zaplatene od: jozko mrkvicka
vyplatene komu: firma s. r. o.
a naopak :)
Ivetauct
05.06.09,04:54
Do akej sumy môže byť učtovaný prijatý PPD ako daňový výdavok bez faktúry so všetkými náležitosťami. Počula som, že je tam nejaká hranica. Nad nejakou sumou už musí byť aj faktúra
Zita5
05.06.09,04:58
Do akej sumy môže byť učtovaný prijatý PPD ako daňový výdavok bez faktúry so všetkými náležitosťami. Počula som, že je tam nejaká hranica. Nad nejakou sumou už musí byť aj faktúra

Ak môžem poprosiť o doplnenie -
- aký je účel vyplatenia sumy ?
- zúčastnené strany sú platcovia DPH ?
Ivetauct
05.06.09,07:34
Myslela som, že je to jedno či platca alebo neplatca DPH. Jedna sa o obchody v tuzemsku. Ak je tam rozdiel u platcov a neplatcov tak aký. Ďakujem
babi2
08.06.09,09:33
Myslela som, že je to jedno či platca alebo neplatca DPH. Jedna sa o obchody v tuzemsku. Ak je tam rozdiel u platcov a neplatcov tak aký. Ďakujem
Je tam rozdiel či plátca DPH a či nie, lebo ak suma uhrádzaná v hotovosti je väčšia ako 50 tis.SK /to bola hranica po starom/, tak potom musela byť vystavená faktúra
sybila3
08.06.09,09:46
ak má szčo reg.pokladňu, musí platby príjímať len cez pokladňu, alebo môže používať aj PPD?
Ivetauct
26.06.09,07:10
Ja myslím, že vtedy už musí používať už len regist. pokladňu.
Keby nemal od začiatku registračnú pokladňu a učtoval by stále len cez faktúry pohľadávky a cez PPD úhrady, tak vtedy mu je pokladňa nepotrebná.

Potvrďte aj druhí, či myslím správne
evina
26.06.09,07:13
Je tam rozdiel či plátca DPH a či nie, lebo ak suma uhrádzaná v hotovosti je väčšia ako 50 tis.SK /to bola hranica po starom/, tak potom musela byť vystavená faktúra

Táto hranica platí pre bloky z ERP.
Ak príjmový doklad spĺňa náležitosti dokladu podľa § 71 zákona o DPH je daňovým dokladom /faktúrou/ aj pre účely DPH.
evina
26.06.09,07:16
Ja myslím, že vtedy už musí používať už len regist. pokladňu.
Keby nemal od začiatku registračnú pokladňu a učtoval by stále len cez faktúry pohľadávky a cez PPD úhrady, tak vtedy mu je pokladňa nepotrebná.

Potvrďte aj druhí, či myslím správne

Nie je to správne. Aj v prípade, ak používa podnikateľ ERP môže do 31.12.2010 prijímať platby aj v hotovosti prostredníctvom PPD, ak sa jedná o úhradu pohľadávky /faktúry/.
Od 1.1.2011 pri predaji tovaru a vybraných služieb podľa zákona budú musieť pre platby v hotovosti používať ERP všetci podnikatelia.

http://www.porada.sk/t94807-p20-pokladnicne-blocky-budu-musiet-vydavat-aj-udrzbari-ci-uctovnici.html
evina
26.06.09,07:25
Otázka má hľadiská:
účtovný - zaúčtovať PPD môžeme, ak spĹňa všetky náležitosti dané § 10 zákona o účtovníctve pričom suma takejto operácie nie je obmedzená

daňový- ak spĺňa všetky náležitosti §71 /pre platiteľov DPH/ , ale aj všetky atribúty pre účtovný doklad pre neplatiteľov DPH a vieme dokázať oprávnenosť takéhoto výdavku v zmysle zákona o dani z príjmov a iných, tak je uznateľným daňovým dokladom, ako aj dokladom slúžiacim pre odpočet DPH.

Posudzovaní platby v hotovosti v súvislosti s používaním ERP som uviedla vyššie a je podrobne 100krát rozobraný v priloženom linku....