riaditel
04.06.09,13:46
Dostal som sa k informácií, že mzdová účtovníčka by mala mať podpísanú "Dohodu o zachovávaní mlčanlivosti o skutočnostiach, s ktorými prišla do kontaktu počas výkonu práce v tomto pracovnom zaradení".
Neviem, či je táto informácia správna, či túto otázku neriešia niektoré iné legislatívne normy. Ak áno tak aké ?
Ak je nutné citovanú "dohodu" s učtovníčkou uzatvárať, prosím ak mi viete poradiť, alebo poskytnúť vzor takejto dohody, urobte tak.
Ďakujem!
terezamaria
04.06.09,16:32
Dostal som sa k informácií, že mzdová účtovníčka by mala mať podpísanú "Dohodu o zachovávaní mlčanlivosti o skutočnostiach, s ktorými prišla do kontaktu počas výkonu práce v tomto pracovnom zaradení".
Neviem, či je táto informácia správna, či túto otázku neriešia niektoré iné legislatívne normy. Ak áno tak aké ?
Ak je nutné citovanú "dohodu" s učtovníčkou uzatvárať, prosím ak mi viete poradiť, alebo poskytnúť vzor takejto dohody, urobte tak.
Ďakujem!

Jednoznačne mlčanlivosť treba dodržiavať. Dávam Ti vzor upozornenia.

.................................................. ........................
organizácia

Meno, priezvisko, titul.............................................
Pracovné zaradenie v .............................................


Vec: Dodržiavanie základných povinností zamestnanca podľa § 81 ZP, odsek f/
u p o z o r n e n i e .

Dôrazne Vás upozorňujem na dodržiavanie základných povinností zamestnanca podľa § 81 ZP, odsek f/ - zachovávať mlčanlivosť o skutočnostiach, o ktorých ste sa dozvedeli pri výkone zamestnania a ktoré v záujme zamestnávateľa nemožno oznamovať iným osobám.

Odôvodnenie:
-------------
Povinnosť zachovávať mlčanlivosť o skutočnostiach, o ktorých ste sa dozvedeli pri výkone zamestnania a ktoré v záujme zamestnávateľa nemožno oznamovať iným osobám, vyplýva z ochrany údajov a záujmov jednotlivých občanov.

Povinnosť zachovávať mlčanlivosť sa vzťahuje na všetky informácie, ktoré sa zamestnanci dozvedeli pri výkone práce a ktoré v záujme svojho zamestnávateľa majú byť utajené.

Nedodržanie uvedeného budem kvalifikovať ako porušenie pracovnej disciplíny zvlášť hrubým spôsobom.Na tomto právnom základe môže zamestnávateľ so zamestnancom okamžite skončiť pracovný pomer.

............................
riaditeľ
terezamaria
04.06.09,16:36
Ten podpis riaditeľa mi nechce dať na pravú stranu, snažila som sa o opravu, ale stále mi ho dá na ľavú. Nie je to mojím zavinením.
riaditel
05.06.09,00:17
Ďakujem, veľmi si mi pomohla, ešte raz srdečná vďaka
jales
05.06.09,10:19
Pripájam právny názor na danú problematiku, ktorý je zverejnený na stránke ministerstva práce.
Otázka c. 6: § 119a – Mzda za rovnakú prácu a za prácu rovnakej hodnoty
Môže zamestnávatel zaviazat zamestnanca v pracovnej zmluve, že neposkytne údaje o výške
svojej mzdy ostatným spoluzamestnancom vrátane sankcií za porušenie tejto povinnosti?
Odpoved:
Podla § 81 písm. f) Zákonníka práce je zamestnanec povinný zachovávat mlcanlivost o
skutocnostiach, o ktorých sa dozvedel pri výkone zamestnania a ktoré v záujme zamestnávatela
nemožno oznamovat iným osobám.
6
Takýmito skutocnostami môžu byt informácie o ekonomickej situácii zamestnávatela
alebo informácie charakteru obchodného tajomstva a pod. Ak by zamestnanec zneužil informácie
získané u zamestnávatela v prospech iného subjektu, zamestnávatel môže na zabezpecenie
práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych vztahov uplatnit len sankcie uvedené
v Zákonníku práce.
Dohodnutá výška mzdy nepatrí medzi skutocnosti o ktorých sa zamestnanec mohol
dozvediet pri výkone zamestnania. Prezradenie informácie o výške vlastnej mzdy alebo záujem
zistit výšku mzdy iných zamestnancov nemožno považovat za hrubé porušenie pracovnej
disciplíny s výnimkou zamestnancov, ktorí vykonávajú spracovanie miezd (v uctárni, v
personálnom útvare a pod.). Ak zamestnávatel dohodne v pracovnej zmluve zákaz informovat
iné osoby o výške mzdy a podmieni ho sankciami za porušenie zákazu, takýto postup je
v rozpore so Zákonníkom práce.
Ako vykladat pojmy „Rovnaká práca“ a „Práca
terezamaria
05.06.09,14:29
jales tu predsa išlo riaditeľovi o mzdovú účtovníčku, ktorá vie výšku mzdy u všetkých zamestnancov, resp. vo väčších podnikoch u tých, ktorých spracováva. Ja som dala vzor upozornenia, ktoré si každý môže upraviť podľa toho, o aké profesie a pracovné zaradenie sa jedná.

Mzdár nesmie prezradiť výšku mzdy, odmeny a pod., lekár nesmie mimo určených blízkych príbuzných prezradiť zdravotný stav pacienta.....atď.
Pokiaľ sa tak stane, je to hrubé porušenie pracovnej disciplíny a postih prislúcha podľa ZP.