garcia1
04.06.09,14:19
Vedel by mi niekto poradit v tomto>

Ide o to, ze firme sa znizil objem objednavok a tym aj objem vyroby, takze firma bola nutena dat vypved 5 zamestnancom podla § 63 ods. 1 písm. b).
V § 61 ods. 3 je uvedené, že ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b), nesmie počas troch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto pracovné miesto iného zamestnanca.
medzitym firma dostala nove zakazky a objem vyroby tym znova vzrastie na povovodnu vysku.
Preto by firma potrebovala zamestnatnat znova min. 2 ludi na rovnaku pracu, na ktorej boli zrusene tie pracovne miesta.
Ide o to, ze tym by asi porusila zakon. Ako by sa to dalo vyriesit, aby ti zamestnanci mohli pracovat pre firmu skor nez uplynu tie tri mesiace ale aby firma nemala z toho ziadne roblemy.
Je mozne, aby ti dvaja zamestnanci boli vedeni na urade prace a poberali podporu v nezamestnanosti a pritom brigadovali vo firme na svojich povodnych poziciach, teda napr. na dohodu o vykonani prace??
poradte prosim, je to pre nas dost dolezita otazka.
Voprad dakujem.
mirrom
05.06.09,04:03
ak chcete zamestnancov prijat spat je to mozne aj pred uplynutim 3 mesiacov. zamestnavatel ma vsak narok na vratenie pomernej casti odstupneho, ktore vyplatil zamestnancom pri skonceni PP podla §63 1b. to znamena, ak dostal 3 mesacne odstupne a nastupil by do prace u toho isteho zamestnavatela uz po 2 mesiacoch, ma zamestnanec vratit pomernu cast, ktora sa urci podla poctu dni - v tomto pripade cca 1/3. cize by normalne nastupil s novou pracovnou zmluvou a tak jeden mesiac by mal fakticky predplateny, pri vyuctovani mzdy sa spravi vzajomny zapocet +/-.