Lianka
04.06.09,16:42
Chcem Vas poprosit o stanovisko k problemu, ktory mame uz dlhsie, len zatial sme sa k nemu stavali pasivne, mne to vsak stale vrta v hlave.

Mame SVB, ale viac menej len formalne, lebo spravu nam spravuje ina spolocnost - udajne to nie je koser, vraj podla zakona ak existuje spolocenstvo, spravu ma vykonavat spolocenstvo. Udajne to mame zmluvne upravene s tym externym spravcom - ale to nie je podstata problemu.

Sme maly dom, 11 bytov = clenom SVB. Na spolocnych veciach sa relativne vieme dohodnut, len chyba ten, kto by to zrealizoval, vybavil, dotiahol do konca. Mali sme velmi schopneho predsedu, avsak ten po case odstupil z funkcie. Pred par rokmi sme zvolili sme dalsieho, avsak ten dodnes nie je zapisany v registri ako statutarny zastupca - predseda. Udajne to riesil, podal zapisnicu o zvoleni predsedu, ale vraj zapis zamietli, nakolko zapisnica obsahovala nejake formalne nedostatky. Povedal, ze zapisnica "sa opravi" a poda ju znova, aby mohol byt zapisany, do dnesneho dna tak neurobil a my sme stale oficialne bez predsedu. Ako ho donutit, aby tieto nezrovnalosti dal do poriadku? Kto bude znasat pripadne pokuty za to, ze nemame statutarneho zastupcu, hoci predseda bol pravoplatne zvoleny?

On de facto ani predsedom byt nechce, schodzi sa nezucastnuje, ani tu nebyva. Problem je vsak, ze nas je malo a nikto o predsednictvo nema zaujem. Uz padla aj otazka o tom, ci ma existencia nasho SVB zmysel. Co poradite?
Stanislav 1975
04.06.09,14:44
Hlásim sa ako štaturárny zástupca, pretlačíš ma???:D:D:D
Lianka
04.06.09,15:00
Nie si moj sused (vlastnik bytu) - tak to bude asi problem... :cool:
Elena Navrátilová
04.06.09,15:00
Chcem Vas poprosit o stanovisko k problemu, ktory mame uz dlhsie, len zatial sme sa k nemu stavali pasivne, mne to vsak stale vrta v hlave.

Mame SVB, ale viac menej len formalne, lebo spravu nam spravuje ina spolocnost - udajne to nie je koser, vraj podla zakona ak existuje spolocenstvo, spravu ma vykonavat spolocenstvo. Udajne to mame zmluvne upravene s tym externym spravcom - ale to nie je podstata problemu.

Sme maly dom, 11 bytov = clenom SVB. Na spolocnych veciach sa relativne vieme dohodnut, len chyba ten, kto by to zrealizoval, vybavil, dotiahol do konca. Mali sme velmi schopneho predsedu, avsak ten po case odstupil z funkcie. Pred par rokmi sme zvolili sme dalsieho, avsak ten dodnes nie je zapisany v registri ako statutarny zastupca - predseda. Udajne to riesil, podal zapisnicu o zvoleni predsedu, ale vraj zapis zamietli, nakolko zapisnica obsahovala nejake formalne nedostatky. Povedal, ze zapisnica "sa opravi" a poda ju znova, aby mohol byt zapisany, do dnesneho dna tak neurobil a my sme stale oficialne bez predsedu. Ako ho donutit, aby tieto nezrovnalosti dal do poriadku? Kto bude znasat pripadne pokuty za to, ze nemame statutarneho zastupcu, hoci predseda bol pravoplatne zvoleny?

On de facto ani predsedom byt nechce, schodzi sa nezucastnuje, ani tu nebyva. Problem je vsak, ze nas je malo a nikto o predsednictvo nema zaujem. Uz padla aj otazka o tom, ci ma existencia nasho SVB zmysel. Co poradite?

Takže v zmysle legislatívy môžete mandátnou zmluvou poveriť na isté veci pre SVB niekoho. Nie je pravda že SVB nemôže niektoré záležitosti prenechať tomu kto ich pre SVB bude vykonávať. Tým nie je nijako dotknutá forma správy SVB. Až som zhrozená že si niekto predstavuje aké je jednoduché robiť predsedu SVB. Za zmenu zápisu v registri je priamo zodpovedný predseda. Netvrdím že to musí napísať priamo on ale on je za to zodpovedný. Preto je to štatutár. Existencia SVB má zmysel. Je to najlepšia kontrolovateľnosť nakladania s Vašimi prostriedkami. Najpružnejšie riešenie prípadných neplatičov. Ak nechce byť predsedom (on ním ani nie je) tak si treba zistiť v blízkom okolí či tam nie je schopný človek na predsedu. Určite nedoporučujem zobrať a zaručovať sa za hocikoho. Treba si zistiť referencie. Ale vždy je veľmi dôležitá kvalita predsedu. Musí byť schopný ovládať príslušnú legislatívu a hlavne musí chcieť si ju osvojiť.
Elena Navrátilová
04.06.09,15:04
Nie si moj sused (vlastnik bytu) - tak to bude asi problem... :cool:

To nemusí byť ale doporučujem overiť kandidáta na predsedu. Ja osobne preferujem niekoho čo má skúsenosti s predsedovaním v SVB. To nie je o chcení byť predsedom ale o znalostiach legislatívy.
Stanislav 1975
04.06.09,15:08
Nie si moj sused (vlastnik bytu) - tak to bude asi problem... :cool:
To neva, nemusím byť sused-to može byt aj cudzí človek...-pozri sa- zateplíme, zrekonštruujeme a bude dobre...;););)
Elena Navrátilová
04.06.09,15:08
Hlásim sa ako štaturárny zástupca, pretlačíš ma???:D:D:D

Dúfam, že toto si myslel ako nevydarený žart. Keď už Tí správcovia toľko tunelujú... a neplatiči sú akože chudáci. :rolleyes: Predseda musí v prvom rade konať v prospech SVB. Neplatiči sú práve riziko pre platobnú schopnosť SVB ktoré musí mať dosť finančných prostriedkov na úhradu faktúr od dodávateľov energií.
Stanislav 1975
04.06.09,15:10
Dúfam, že toto si myslel ako nevydarený žart. Keď už Tí správcovia toľko tunelujú... a neplatiči sú akože chudáci. :rolleyes: Predseda musí v prvom rade konať v prospech SVB. Neplatiči sú práve riziko pre platobnú schopnosť SVB ktoré musí mať dosť finančných prostriedkov na úhradu faktúr od dodávateľov energií.
:confused::confused::confused:
Lianka
04.06.09,15:11
Vdaka, Elenka. Tym, ze nas je malo, tazko sa hlada novy predseda - nie je ziadny zaujemca. Cisto teoreticky - musi byt predsedom vlastnik? Nemoze to byt tretia osoba?

Uz som uvazovala, ze by som sa ja na to dala, aby som situaciu zachranila - mam aj cas, aj zaujem, aby sa veci riesili, potrebnu legislativu hadam nastudujem. Ostatni strkaju "hlavu do piesku", nikto nechce byt za nic zodpovedny - nech je zodpovedny ten druhy. Co vsetke z funkcie predsedu vyplyva? U nas sa riesia najma technicke veci, tak sa mi zdalo vhodne, aby predsedom bol chlap - skor vie k technickym veciam zaujat postoj a nemusime ku kazdej drobnosti zvolavat schodzu.

Ok, toho sucasneho "predsedu" musime teda dotlacit k tomu, aby to dal do poriadku.
Lianka
04.06.09,15:12
Predseda musí v prvom rade konať v prospech SVB. Neplatiči sú práve riziko pre platobnú schopnosť SVB ktoré musí mať dosť finančných prostriedkov na úhradu faktúr od dodávateľov energií.

Nastastie neplaticov neevidujeme, chavalabohu. Ale zateplit by sa zislo, uz sa o tom bavime roky... To je to, ze to nema kto zmanazovat.
Elena Navrátilová
04.06.09,15:19
Vdaka, Elenka. Tym, ze nas je malo, tazko sa hlada novy predseda - nie je ziadny zaujemca. Cisto teoreticky - musi byt predsedom vlastnik? Nemoze to byt tretia osoba?

Uz som uvazovala, ze by som sa ja na to dala, aby som situaciu zachranila - mam aj cas, aj zaujem, aby sa veci riesili, potrebnu legislativu hadam nastudujem. Ostatni strkaju "hlavu do piesku", nikto nechce byt za nic zodpovedny - nech je zodpovedny ten druhy. Co vsetke z funkcie predsedu vyplyva? U nas sa riesia najma technicke veci, tak sa mi zdalo vhodne, aby predsedom bol chlap - skor vie k technickym veciam zaujat postoj a nemusime ku kazdej drobnosti zvolavat schodzu.

Ok, toho sucasneho "predsedu" musime teda dotlacit k tomu, aby to dal do poriadku.
Môže to byť tretia osoba. Môžeš to byť Ty. Nemyslím že by to mal byť akurát muž. Citácia zo zákona 182/1993 §6:
(2) Správa domu je obstarávanie služieb a tovaru, ktorými správca alebo spoločenstvo zabezpečuje pre vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome

a) prevádzku, údržbu, opravy a udržiavanie spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, priľahlého pozemku a príslušenstva,
b) služby spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru,
c) vedenie účtu domu v banke,
d) vymáhanie škody, nedoplatkov vo fonde prevádzky, údržby a opráv a iných nedoplatkov,
e) iné činnosti, ktoré bezprostredne súvisia s užívaním domu ako celku jednotlivými vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome.

§ 7c)
(2) Predseda je štatutárny orgán, ktorý riadi činnosť spoločenstva a koná v jeho mene. Predsedu volí zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na tri roky. Za predsedu môže byť zvolená len fyzická osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony a je bezúhonná. Predseda rozhoduje o všetkých záležitostiach spoločenstva, ak nie sú týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami zverené inému orgánu spoločenstva. Predseda navrhuje po prerokovaní v rade zhromaždeniu na schválenie

a) rozpočet spoločenstva na príslušný kalendárny rok,
b) ročnú účtovnú závierku spoločenstva,
c) výšku mesačných úhrad za plnenia,
d) výšku mesačných platieb za správu,
e) použitie prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv,
f) výšku príspevkov do fondu prevádzky, údržby a opráv,
g) vyúčtovanie úhrad za plnenia,
h) podanie návrhu na exekučné konanie, 12ab)
i) vykonanie dobrovoľnej dražby12ac) bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15.
http://www.porada.sk/t79228-zakon-o-vlastnictve-bytov-a-nebytovych-priestorov-aktualne-znenie.html
Aj celé znenie. Skús poštudovať a pýtaj sa na konkrétne veci, ktoré sa Ti budú zdať nejasné.
Elena Navrátilová
04.06.09,15:22
Nastastie neplaticov neevidujeme, chavalabohu. Ale zateplit by sa zislo, uz sa o tom bavime roky... To je to, ze to nema kto zmanazovat.

Aj pre toto je najlepšie mať SVB so schopným predsedom a radou. Výberové konanie si urobíte sami a pre seba. ;) Ostatným môžete niekoho poveriť aby to za Vás s Vašou aktívnou kontrolou zaobstaral. Ale ideálne by bolo keby to bol niekto z Vášho domu.
Mária27
04.06.09,17:22
Lianka, zvládneš to. Keď si účtovníčka, už si trištvrtinový profesionálny predseda. A naučíš aj členov rady, čo majú kontrolovať - hlavne, ak im všetko strčíš pod nos.
Ale nič by sa nestalo, keby ste mali vo vašom dome aj správcu namiesto SVB. Len ho treba tiež kontrolovať a nedovoliť, aby robil veci svojvolne bez vášho súhlasu. Poznám aj väčšie domy, ktoré prešli zo SVB k správcovi a pochvaľujú si. Veľa je vždy o vôli a kontrole.
Lianka
05.06.09,07:12
Dakujem, Maria, za povzbudenie :). Nas je tu len par, v podstate sa vieme dohodnut, len oficialne nikto nechce byt "sef", niekde figurovat, byt zodpovedny a pod.

Ten spravca sa mi veru nepaci, byvaly miestny monopol - nieco ako bytovy podnik - strasne su nepruzni, robia len zakladne zakonne veci, ked mame nahodou nejaku "nadstandardnu" poziadavku, tolko reci je okolo toho a vysledok aj tak ziadny - ale to by bola dalsia samostatna tema.

Dakujem za rady. Ked budeme mat najblizsie schodzu a nikto sa k predsednictvu nebude mat, tak sa skusim prihlasit.
Stanislav 1975
05.06.09,07:13
Lianka, zvládneš to. Keď si účtovníčka, už si trištvrtinový profesionálny predseda. A naučíš aj členov rady, čo majú kontrolovať - hlavne, ak im všetko strčíš pod nos.
Ale nič by sa nestalo, keby ste mali vo vašom dome aj správcu namiesto SVB. Len ho treba tiež kontrolovať a nedovoliť, aby robil veci svojvolne bez vášho súhlasu. Poznám aj väčšie domy, ktoré prešli zo SVB k správcovi a pochvaľujú si. Veľa je vždy o vôli a kontrole.
Lianka, by to zvládla, máš pravdu- je to rozhladená, múdra,šikovná žena...
Elena Navrátilová
05.06.09,07:14
Máš možnosť nechať si účto vo Vašom SVB ale môžete si aj niekoho nájsť na účtovníctvo. Je to špecifikum. Technické veci si dokážete určite sami zabezpečiť.
Lianka
05.06.09,07:16
Lianka, by to zvládla, máš pravdu- je to rozhladená, múdra,šikovná žena...

:D Stanko, dakujem.
Stanislav 1975
05.06.09,07:18
:D Stanko, dakujem.
Však, čo je pravda je pravda, no nie?;)
Lianka
02.07.09,06:56
Chcela by som poprosit, ci mi moze niekto pripojit vzor zapisu zo schodze vlastnikov bytov vo veci volby predsedu, pripadne vzor zapisu z beznej schodze.

Standardny vzor, ktory pouzivame, nebol akceptovany uradom na zapisanie predsedu (zvoleny predsa nevedel povedat, v com bol problem, udajne chybali iste nalezitosti). Co musi obsahovat zapisnica o volbe, aby bola akceptovana uradom a predseda bol zapisany?
Lianka
15.07.09,11:07
posúvam
Elena Navrátilová
17.07.09,03:14
Chcela by som poprosit, ci mi moze niekto pripojit vzor zapisu zo schodze vlastnikov bytov vo veci volby predsedu, pripadne vzor zapisu z beznej schodze.

Standardny vzor, ktory pouzivame, nebol akceptovany uradom na zapisanie predsedu (zvoleny predsa nevedel povedat, v com bol problem, udajne chybali iste nalezitosti). Co musi obsahovat zapisnica o volbe, aby bola akceptovana uradom a predseda bol zapisany?

Nekonzultovali ste s príslušným OU kam ako SVB patríte? Akú zápisnicu potom robíte? Ešte som sa nestretla s tým že by neuznali zápisnicu.
branislavp
17.07.09,04:21
Nekonzultovali ste s príslušným OU kam ako SVB patríte? Akú zápisnicu potom robíte? Ešte som sa nestretla s tým že by neuznali zápisnicu.
Ak bola zápisnica napísaná tak, že z nej nebolo možné sa dozvedieť o čo vlastne ide, tak preto ju neuznali. Alebo hlasovanie nebolo dostatočné podľa zákona č. 182/1993 a schôdza bola nanič, zbytočne. Musel byť nejaký dôvod, to si myslím. ja. V zápisnici veľmi dôležité, samozrejme okrem iného sú závery zo schôdze, t.j. uznesenia prijaté na schôdzi, ktoré je potrebné vedieť aj správne formulovať a napísať v zápisnici, aby to bolo pre každého čitateľné nielen pre OÚ, pretože aj každý zo zúčastnených na schôdzi má právo obdržať jeden exemplár zápisnice. A na základe toho sa potom dá aj kontrolovať, čo sme na schôdzi odsúhlasili, čo sa dodržuje, alebo nedodržuje atď.
A preto na schôdzi je potrebné všetko zapísať, veď ide o peniaze všetkých.
Elena Navrátilová
17.07.09,04:29
Ak bola zápisnica napísaná tak, že z nej nebolo možné sa dozvedieť o čo vlastne ide, tak preto ju neuznali. Alebo hlasovanie nebolo dostatočné podľa zákona č. 182/1993 a schôdza bola nanič, zbytočne. Musel byť nejaký dôvod, to si myslím. ja. V zápisnici veľmi dôležité, samozrejme okrem iného sú závery zo schôdze, t.j. uznesenia prijaté na schôdzi, ktoré je potrebné vedieť aj správne formulovať a napísať v zápisnici, aby to bolo pre každého čitateľné nielen pre OÚ, pretože aj každý zo zúčastnených na schôdzi má právo obdržať jeden exemplár zápisnice. A na základe toho sa potom dá aj kontrolovať, čo sme na schôdzi odsúhlasili, čo sa dodržuje, alebo nedodržuje atď.
A preto na schôdzi je potrebné všetko zapísať, veď ide o peniaze všetkých.

Ja som na OU už posielala xkrát... zápisníc a nikdy sa mi nestalo že by mi ju neuznali. Preto sa pýtam lebo chcem Lianke pomôcť. Nepýtam sa ja pre seba. Takže poprosím vyjadrujme sa k zadaniu aby sa zadávateľke pomohlo. Nebudem tu predsa prkladať moju zápisnicu čo posielam. Ale konzultácia s OU by jej isto pomohla zápisnicu urobiť tak aby ju uznali a mohli urobiť zmeny v registri.
Lianka
17.07.09,14:50
Nemyslim si, ze nebolo z nej jasne, o co ide. Podla mna aj hlasovanie bolo jasne.

Ta konzultacia s OU je dobry napad, skusim to, ked to bude aktualne. Dakujem.