apo
04.06.09,18:53
Budeme sa učiť celý život.

Mám v pamäti zo školenia o účtovnej závierke (je to už hodne dávno) kde bolo povedané, že dlhodobý záväzok/pohľadávka sa v súvahe uvedie v riadku krátkodobý Z/P v tom období keď v nasledujúcom roku má byť zaplatený.

Dnes ma audítorka usmernila, že ak zostavujem súvahu za rok 2008 a lízing končí po roku 2009 tak predpísané splátky splatné v roku 2009 musím vykázať ako krátkodobý záväzok roku 2008. Tento postup je vraj povinný od roku 2005.

Mám z toho zlý pocit, lebo ako to v účtovníctve zabezpečiť. Mám 20 lízingov, pre každý vediem analytický účet a vyzerá to tak, že si musím zaviesť ďalších 20 analytických účtov na ktorých zaúčtujem záväzok vo výške jedného roku s nasmerovaním do riadku súvahy ako krátkodobý záväzok a bude tam trčať cca 4 roky bez zmeny. Splátkami budem znižovať analytický záväzok, ktorý má pridelený riadok súvahy ako dlhodobý záväzok. No a keď budú lízingy končiť tak budem sledovať koľko splátok mi zostane do posledného roka a korigovať presuny medzi analytickými účtami.


:eek:Kto toto vymyslel tak je mu všetka česť.:confused:
Pripadá mi to ako za socializmu sme realizovali súbor opatrení vydaný vedúcou silou štátu a robili sme si zo súboru aj takéto vtipy: "Realizácia súboru opatrení je ako keď vysypeme vedro skrutiek do iného vedra. Je z toho veľa hluku ale nič sa nezmení."

:)Tak ako to má byť?

apo
KEJKA
04.06.09,17:19
súhlasím s audítorkou, naozaj to tak platí a naozaj od r.2005.
Dlho som sa s tým nevedela zmieriť, ani som sa nezmierila doteraz. Ale nie som tvorca zákona a musím ctiť predpisy a usmerňovať klientov v duchu tvojho príspevku - to prirovnanie s vedrom sedí.
Výnimkou si možno práve ty a podobné firmy. 20 lízingov už môže urobiť významné číslo -je predsa len rozdiel, či vykážeš v súlade so skutočnosťou 2 mil.Sk splatné v nasledujucom roku, alebo sa budeš tváriť, že ide o dlhodobý záväzok.
apo
04.06.09,17:33
Kejka,

ďakujem pekne za odpoveď.

Ja totiž na školenia k účtovnej závierke chodím veľmi nerád, lebo po každom takomto školení som si pripadal ako blbec a keby som podliehal debkám tak by som musel toto svoje živobytie zavesiť na klinec.

Musím sa polepšiť a venovať čas aj seminárom k účtovnej problematike nie len k daniam.

Za rok 2008 som mal po prvý krát u jednej fy overovanú uzávierku audítorom. Mohli sme týmto chybám predísť ak by klient súhlasil s tým, že už za rok 2007 bude audítor pri účtovnej závierke bez toho aby sa robila auditorská správa a overovaná uzávierka za rok 2008 by bola bez týchto nedostatkov.

Zopakujem: Učíme sa celý život.

Ďakujem.

apo
Stefan2005
04.06.09,17:38
...Mohli sme týmto chybám predísť ak by klient súhlasil s tým, že už za rok 2007 bude audítor pri účtovnej závierke bez toho aby sa robila auditorská správa a overovaná uzávierka za rok 2008 by bola bez týchto nedostatkov....

... to je pravda; otázka je, kto by mal tú prítomnosť audítora zaplatiť - klient, či účtovná firma. V každom prípade robiť dodávateľsky auditovanú firmu nie je med lízať....
apo
04.06.09,17:45
... to je pravda; otázka je, kto by mal tú prítomnosť audítora zaplatiť - klient, či účtovná firma. V každom prípade robiť dodávateľsky auditovanú firmu nie je med lízať....

Máš pravdu, nie je to lízanie medu nakoľko sa správnemu vykazovaniu majetku venuje pomaly väčšia pozornosť ako zisteniu základu dane.

apo
Smikona
30.07.09,14:30
Prosím Vás, som tu nová a neviem, kde by som našla aktuálne tlačivá Súvaha a VZaS pre rok 2009. Vopred ďakujem.
KEJKA
30.07.09,14:59
www.drsr.sk
Smikona
30.07.09,15:04
Ďakujem pekne, ale tam som skúšala, lenže môj net ma nepustil, že to nie je dôveryhodný program, preto hľadám, či nemá niekto tieto tlačivá pre rok 2009 v exceli.
liba2
30.07.09,16:10
bohužiaľ, len v PDF :mee:
Rozalka
30.07.09,16:30
Budeme sa učiť celý život.

Mám v pamäti zo školenia o účtovnej závierke (je to už hodne dávno) kde bolo povedané, že dlhodobý záväzok/pohľadávka sa v súvahe uvedie v riadku krátkodobý Z/P v tom období keď v nasledujúcom roku má byť zaplatený.

Dnes ma audítorka usmernila, že ak zostavujem súvahu za rok 2008 a lízing končí po roku 2009 tak predpísané splátky splatné v roku 2009 musím vykázať ako krátkodobý záväzok roku 2008. Tento postup je vraj povinný od roku 2005.

Mám z toho zlý pocit, lebo ako to v účtovníctve zabezpečiť. Mám 20 lízingov, pre každý vediem analytický účet a vyzerá to tak, že si musím zaviesť ďalších 20 analytických účtov na ktorých zaúčtujem záväzok vo výške jedného roku s nasmerovaním do riadku súvahy ako krátkodobý záväzok a bude tam trčať cca 4 roky bez zmeny. Splátkami budem znižovať analytický záväzok, ktorý má pridelený riadok súvahy ako dlhodobý záväzok. No a keď budú lízingy končiť tak budem sledovať koľko splátok mi zostane do posledného roka a korigovať presuny medzi analytickými účtami.


:eek:Kto toto vymyslel tak je mu všetka česť.:confused:
Pripadá mi to ako za socializmu sme realizovali súbor opatrení vydaný vedúcou silou štátu a robili sme si zo súboru aj takéto vtipy: "Realizácia súboru opatrení je ako keď vysypeme vedro skrutiek do iného vedra. Je z toho veľa hluku ale nič sa nezmení."

:)Tak ako to má byť?

apo

Možno sa ti bude môj spôsob zdať ťažkopádny, ale zatiaľ sa mi to zdalo ako najrýchlejšie.
Všetky lízingy mám v excel tabuľke, kde nie je problém napočítať sumu splátok za nasledujúcich 12 mesiacov, tieto zaúčtujem na 2 účty, jeden z nich je smerovaný do riadku DD záväzkov (plusom), druhý je smerovaný do KD záväzkov (mínusom), týmto sú riadky súvahy správne. V januári interným dokladom tieto zápisy zruším a pokračujem ďalej, ako by sa nechumelilo.
ondrejvla
30.07.09,19:28
Ďakujem pekne, ale tam som skúšala, lenže môj net ma nepustil, že to nie je dôveryhodný program, preto hľadám, či nemá niekto tieto tlačivá pre rok 2009 v exceli.

Moja už ju mám, moja priateľka mi ju poslala, posielam Ti ju na mail. A ešte odporúčam objednať si FormEdik, tam je v sekcii Dane, vyplníš a máš hotovú.
apo
31.07.09,08:24
Prosím Vás, som tu nová a neviem, kde by som našla aktuálne tlačivá Súvaha a VZaS pre rok 2009. Vopred ďakujem.

Na stránke www.drsr.sk sú dobré tlačivá. Ak ťa windows varuje, že stránka drsr nie je bezpečná skús dať voľby, aby si išla ďalej. AK budeš neúspešná potom je potrebné zmeniť nastavenie. Robí sa to v Možnostiach, ale doporučujem obrátiť sa na odborníka. Ja sa vždy v takýchto veciach obraciam na dodávateľa výpočtovej techniky. Preto počítače nekupujem v Metre a nai v žiadnej samoobsluhe, aby som mal hotline pomoc. Ak si aj ty kúpila počítač vo firme, ktorá je viac ako obchod tak ti určite poradia a budú ťa navigovať po telefóne. Úprava je jednoduchá len treba vedieť kde sa to dá zmeniť.

apo
promont maja
31.07.09,09:47
Pokiaľ viem, podľa zásad postupov účtovania je potrebné rozlišovať všetky záväzky aj pohľadávky v súvislosti so zostatkovou dobou splatnosti, takže ak mám dlhodový záväzok z prenájmu, tak si ho analyticky rozčlením napr. 4741 - zost. doba splatnosti do 1 roka a napr. 4745 - zost. doba splatnosti viac ako 1 rok, s tým. že ku dátumu účtovnej závierky ( napr. ku 31.12.) zaúčtujem 4745/4741 a presuniem tak všetky platby zo zostatkovou dobou splatnosti do 1 roka ... potom, z toho ale vyplýva, že bolo potrebné ku 31.12.2008 presunúť aj platby za rok 2009, ak máš hospodársky rok rovnajúci sa kalendárnemu roku ... a pokiaľ ide o súvahu sú v nej aj iné účty, ktoré sa takto správajú. Odporúčam si násjť Finančného spravodajcu, v ktorom sa nachádza predmetná súvaha a výsledovka platná od 1. 1. 2009 a prejsť si riadok po riadku a podľa toho si to aj tak vo svojom softvéri navoliť.
apo
31.07.09,10:29
Po poznaní, že rozlišujeme dlhodobé záväzky a pohľadávky nie len podľa ich zostatkovej hodnoty k 31.12.rr ale , ŽE AJ TIE Z/P, ktoré sa budú uhrádzať v nasledujúcom roku postupujem takto.

Analytiku mám pre každý záväzok z lízingu samostatne. Na každej analytike urobím inventúru porovnaním zo splátkovými kalendármi, ktoré mám prepísané do exelu. Podľa rady Rozalky v príspevku č. 10 mám AŽ TERAZ pre každý rok v jednej bunke nasčítanú sumu istiny, ktorú budem splácať v nasledujúcom roku.

V dokumente mám jeden hárok v ktorom mám zosumarizované pre všetky nasledujúce roky sumy istín splatných v nasledujúcom roku. Pri účtovnej uzávierke zoberiem túto sumu a zaúčtujem
474001/474000. Všetky analytiky majú pridelený riadok v súvahe pre dlhodobé záväzoky iba analytika 474000, ktorá nie je pridelená žiadnemu lízingu má pridelený riadok súvahy pre krátkodobé záväzky. Tento zápis ponechám v denníku len do okamihu kým neuložím do elektronickej podoby súvahu. Potom záznam z denníka vymažem a spravím účtovnú uzávierku s prevodom zostatkov súvahových účtov do nového roka.

Tento postup som zvolil z toho dôvodu, že ma už časovo nič nestojí lebo o všetko sa už stará exel a inventúra súvahových účtov je správna.

apo
Monikai7
29.03.10,16:16
Ahojte,
chcela by som Vas poprosit o paragraf kde sa hovori o tom ze dlhodobe zavazky (napr. leasing) sa maju vykazat v suvahe ako kratkodobe ak budu splatene v nasledujucom roku. Neviem to najst. Dakujem
Rozalka
29.03.10,16:29
Vyplýva to zo samotnej definície "krátkodobosti" (KD = splatné do 1 roka)
Stefan2005
29.03.10,16:56
...paragraf kde sa hovori o tom ze dlhodobe zavazky (napr. leasing) sa maju vykazat v suvahe ako kratkodobe ak budu splatene v nasledujucom roku...

žeby až takto konkrétne, to neviem, ale postupy účtovania v PÚ hovoria:

§ 12 - Všeobecné zásady pre členenie majetku a záväzkov
(2) Záväzky účtovnej jednotky sa z časového hľadiska členia na dlhodobé záväzky a krátkodobé záväzky. Dlhodobý záväzok je záväzok, ktorého dohodnutá doba splatnosti alebo vyrovnania iným spôsobom pri vzniku účtovného prípadu je dlhšia ako jeden rok. Krátkodobý záväzok je záväzok, ktorého dohodnutá doba splatnosti alebo vyrovnania iným spôsobom pri vzniku účtovného prípadu je najviac jeden rok.

No a potom máš tlačivo súvahy, kde sa v jednotlivých riadkoch hovorí o krátkodobých a dlhodobých pohľadávkach, záväzkoch,....
Monikai7
29.03.10,17:22
Dakujem vam, myslela som si ze to bude ten § 12, len som si nebola ista ci sa o tom nahodou nehovori niekde konkretnejsie.
S.Ch.
29.03.11,08:43
Poprosila by som Vás o radu: so Soc. poisťovňou máme dohodnutý splátkový kalendár - do roku 2014. Na ktorom riadku v súvahe môžem uviesť tieto záväzky voči sociálke, keď sú dlhodobé? Bežne sú záväzky voči sociálke na r. 112 - a je tam uvedené 336 a 479 - že by aj dlhodobé boli na r. 112? Neviete náhodou? Ďakujem
Stefan2005
29.03.11,10:24
Poprosila by som Vás o radu: so Soc. poisťovňou máme dohodnutý splátkový kalendár - do roku 2014. Na ktorom riadku v súvahe môžem uviesť tieto záväzky voči sociálke, keď sú dlhodobé? Bežne sú záväzky voči sociálke na r. 112 - a je tam uvedené 336 a 479 - že by aj dlhodobé boli na r. 112? Neviete náhodou? Ďakujem

pouvažoval by som nad r.103...
S.Ch.
29.03.11,13:24
hm, ak sa to má presunúť do časti dlhodobých záväzkov, tak zrejme jedine r.103
abcd.kates
09.06.11,09:59
Po poznaní, že rozlišujeme dlhodobé záväzky a pohľadávky nie len podľa ich zostatkovej hodnoty k 31.12.rr ale , ŽE AJ TIE Z/P, ktoré sa budú uhrádzať v nasledujúcom roku postupujem takto.

Analytiku mám pre každý záväzok z lízingu samostatne. Na každej analytike urobím inventúru porovnaním zo splátkovými kalendármi, ktoré mám prepísané do exelu. Podľa rady Rozalky v príspevku č. 10 mám AŽ TERAZ pre každý rok v jednej bunke nasčítanú sumu istiny, ktorú budem splácať v nasledujúcom roku.

V dokumente mám jeden hárok v ktorom mám zosumarizované pre všetky nasledujúce roky sumy istín splatných v nasledujúcom roku. Pri účtovnej uzávierke zoberiem túto sumu a zaúčtujem
474001/474000. Všetky analytiky majú pridelený riadok v súvahe pre dlhodobé záväzoky iba analytika 474000, ktorá nie je pridelená žiadnemu lízingu má pridelený riadok súvahy pre krátkodobé záväzky. Tento zápis ponechám v denníku len do okamihu kým neuložím do elektronickej podoby súvahu. Potom záznam z denníka vymažem a spravím účtovnú uzávierku s prevodom zostatkov súvahových účtov do nového roka.

Tento postup som zvolil z toho dôvodu, že ma už časovo nič nestojí lebo o všetko sa už stará exel a inventúra súvahových účtov je správna.

apo

a nemohol by si tú tabuľku sem šupnúť?????
apo
13.06.11,20:23
a nemohol by si tú tabuľku sem šupnúť?????

Máš ju mať, ale je to tabuľka, ktorá je výsledkom postupného dorábania. Ak by som ju robil celú odznova vyzerala by lepšie.

Skús sa v nej orientovať.

apo