ELAST
05.06.09,09:24
Ahojte milí podaďáci!

Rád by som Vás poprosil o radu v nasledovnom probléme.

Spoločnosť s ručením obmedzeným kúpila v roku 2007 osobný automobil od akciovej spoločnosti. Pri predaji tohto automobilu uplatnila akciová spoločnosť oslobodenie podľa § 42 zákona o DPH.

Spoločnosť s ručením obmedzeným plánuje v tomto roku tento osobný automobil predať.

Prosím Vás, môžete mi poradiť, či bude môcť spoločnosť s ručením obmedzeným pri predaji tohto automobilu uplatniť § 42 zákona o DPH a predaj automobilu fakturovať bez DPH?

Pozn. Ani predávajúci ani kupujúci nie sú obchodníkmi s autami, ani obchodníkmi s použitým tovarom a sú to slovenské spoločnosti registrované pre DPH.

Ďakujem pekne za Vašu pomoc!
azla
05.06.09,07:39
Áno, takýto predaj bude oslobodený od Dph.
Ustanovenie § 42 zabezpečuje, aby nedochádzalo k dvojitému zdaneniu.
ELAST
05.06.09,07:49
Áno, takýto predaj bude oslobodený od Dph.
Ustanovenie § 42 zabezpečuje, aby nedochádzalo k dvojitému zdaneniu.

Ďakujem pekne!

Mňa pomýlil následovný príklad zo stránok DR SR (je to síce kúpa od neplatiteľa (a nie od platiteľa, ktorý uplatnil oslobodenie podľa § 42), ale tiež je to kúpa "bez DPH":

"
12/ Otázka:
V prípade, ak spoločnosť, ktorá nie je obchodníkom s použitým tovarom kúpi osobné motorové vozidlo od neplatiteľa, t.j. nebola voči nemu uplatnená daň a po určitom čase sa ho rozhodne predať, je povinná pri predaji uplatniť daň?
Odpoveď:
Pokiaľ spoločnosť kúpi osobné motorové vozidlo od neplatiteľa nie je voči nemu uplatnená daň, a preto pri kúpe vozidla nemôže uplatniť postup podľa § 49 ods. 7 písm. a) zákona o DPH. Ak sa spoločnosť - platiteľ dane rozhodne predmetné vozidlo po určitom čase predať, pri jeho predaji neuplatní § 42 zákona o DPH. Ustanovenie § 42 zákona o DPH oslobodzuje predaje, pri ktorých nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7 zákona o DPH. V posudzovanom prípade nevzniklo právo na odpočítanie dane podľa § 49 ods. 1 zákona o DPH a preto pri predaji tohto osobného motorového vozidla platiteľ uplatní DPH k celej predajnej cene v súlade s § 69 ods. 1 zákona o DPH."

Ale ak som to správne pochopil, nevzťahuje sa táto "nemožnosť" využitia § 42 na môj prípad, však? Ďakujem veľmi pekne za pomoc!
emarosl
05.06.09,09:05
"
12/ Otázka:
V prípade, ak spoločnosť, ktorá nie je obchodníkom s použitým tovarom kúpi osobné motorové vozidlo od neplatiteľa, t.j. nebola voči nemu uplatnená daň a po určitom čase sa ho rozhodne predať, je povinná pri predaji uplatniť daň?
Odpoveď:
Pokiaľ spoločnosť kúpi osobné motorové vozidlo od neplatiteľa nie je voči nemu uplatnená daň, a preto pri kúpe vozidla nemôže uplatniť postup podľa § 49 ods. 7 písm. a) zákona o DPH. Ak sa spoločnosť - platiteľ dane rozhodne predmetné vozidlo po určitom čase predať, pri jeho predaji neuplatní § 42 zákona o DPH. Ustanovenie § 42 zákona o DPH oslobodzuje predaje, pri ktorých nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7 zákona o DPH. V posudzovanom prípade nevzniklo právo na odpočítanie dane podľa § 49 ods. 1 zákona o DPH a preto pri predaji tohto osobného motorového vozidla platiteľ uplatní DPH k celej predajnej cene v súlade s § 69 ods. 1 zákona o DPH."



TO JE NAOZAJ TAK?
azla
05.06.09,09:15
TO JE NAOZAJ TAK?

Takáto otázka a odpoveď je na stránke drsr.
Viacerí boli a sú asi prekvapení .:rolleyes::D
emarosl
05.06.09,09:22
Takáto otázka a odpoveď je na stránke drsr.
Viacerí boli a sú asi prekvapení .:rolleyes::D

No tak to sme prekvapení. Však je to proti základnému princípu § 42, alebo so mnou nesúhlasíte?

Potom je fakt otázna aj odpoveď pre ELAST - podľa mňa by ten predaj v roku 2009 nemusel byť oslobodený podľa § 42 (so zreteľom na príklad z DR SR). Alebo je oslobodený?

Mám ten istý prípad ako ELAST a oslobodili sme to...Fakt teraz neviem... Mám podať dodatočné priznanie k DPH a dodaniť to? Prosím poraďte!
Tweety
05.06.09,09:36
No tak to sme prekvapení. Však je to proti základnému princípu § 42, alebo so mnou nesúhlasíte?

Potom je fakt otázna aj odpoveď pre ELAST - podľa mňa by ten predaj v roku 2009 nemusel byť oslobodený podľa § 42 (so zreteľom na príklad z DR SR). Alebo je oslobodený?

Mám ten istý prípad ako ELAST a oslobodili sme to...Fakt teraz neviem... Mám podať dodatočné priznanie k DPH a dodaniť to? Prosím poraďte!
Ak ste Osobné MV kúpili od platiteľa dph, podľa Zákona o dph ste nemali nárok na uplatnenie odpočtu dph, pri jeho predaji postupujete podľa §42 Zákona o dph. Takže prísp. č. 2 od azly je správny.
ELAST
05.06.09,09:48
Ak ste Osobné MV kúpili od platiteľa dph, podľa Zákona o dph ste nemali nárok na uplatnenie odpočtu dph, pri jeho predaji postupujete podľa §42 Zákona o dph. Takže prísp. č. 2 od azly je správny.

Ďakujem za potvrdenie. Ja som si to tiež študoval a Azla a Tweety, prosím Vás ešte o pomoc - podľa čoho usudzujete, že § 42 sa uplatňuje oddelene pre:
- predaj auta, ktorý bol kúpený od platiteľa bez DPH
- predaj auta, ktorý bol kúpený od neplatiteľa?

Alebo nesúhlasíte so stanoviskom z DR SR?
Rozalka
05.06.09,09:59
Tweety má pravdu. Zákon má prednosť pred akýmkoľvek "stanoviskom".

§ 42 Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru,
pri ktorom nebola odpočítaná daň

Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý sa používal výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 bez možnosti odpočítania dane podľa § 49 ods. 3, a dodanie tovaru, pri ktorého nadobudnutí nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7

Odpočítanie dane
§ 49 Odpočítanie dane platiteľom

(7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri

a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)
b) kúpe príslušenstva osobného automobilu vrátane montáže; príslušenstvom osobného automobilu sa na účely tohto zákona rozumie elektrické ovládanie okien, centrálne uzamykanie dverí, klimatizačný systém, autorádio, autorádio s prehrávačom (MC/CD), prehrávač (MC/CD), reproduktory, anténa, poplašné a zabezpečovacie zariadenie, vzduchový vankúš (airbag), strešné okno, protiblokovacie zariadenie,
c) kúpe tovarov a služieb na účely pohostenia a zábavy,
d) prechodných položkách podľa § 22 ods. 3.
emarosl
05.06.09,10:06
Tweety má pravdu. Zákon má prednosť pred akýmkoľvek "stanoviskom".

§ 42 Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru,
pri ktorom nebola odpočítaná daň

Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý sa používal výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 bez možnosti odpočítania dane podľa § 49 ods. 3, a dodanie tovaru, pri ktorého nadobudnutí nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7

Odpočítanie dane
§ 49 Odpočítanie dane platiteľom

(7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri

a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)
b) kúpe príslušenstva osobného automobilu vrátane montáže; príslušenstvom osobného automobilu sa na účely tohto zákona rozumie elektrické ovládanie okien, centrálne uzamykanie dverí, klimatizačný systém, autorádio, autorádio s prehrávačom (MC/CD), prehrávač (MC/CD), reproduktory, anténa, poplašné a zabezpečovacie zariadenie, vzduchový vankúš (airbag), strešné okno, protiblokovacie zariadenie,
c) kúpe tovarov a služieb na účely pohostenia a zábavy,
d) prechodných položkách podľa § 22 ods. 3.

Mne to tak vychádza, ako keby chcelo DR SR povedať, že ak spoločnosť auto kúpila bez DPH (to je jedno, či od platiteľa bez DPH (ako oslobodené) alebo od neplatiteľa), pri jeho kúpe (t.j. pri kúpe toho konkrétneho auta) nevzniklo žiadne právo na odpočítanie DPH (T.J. § 49 ODS. 7 SA VOBEC NEUPLATNOVAL) a tak nemôžem uplatniť pri predaji oslobodenie podľa § 42.

A JA S TÝM ASI NESÚHLASÍM. ČO VY NA TO? NIE JE TOTO STANOVISKO NAD RAMEC ZAKONA O DPH? AKO BUDETE POSTUPOVAT PRI PREDAJI AUTA (M1), KTORE BOLO KUPENE OD NEPLATITELA, PROSIM VAS?
Rozalka
05.06.09,18:01
V mojom príspevku som zvýraznila to dôležité. Nezamýšlaj sa, čo chceli DR SR povedať, lebo to napísali ZLE.
Prečítaj znenie zákona a riaď sa podľa neho.

Mám firmu, ktorá predáva MV. Ak potrebuje znížiť daň, v decembri preradí OMV z tovaru do majetku, pričom DPH odvedie z ceny obstarania. V januári OMV predá, bez DPH.
A robí to tak roky, absolvovali už niekoľko DK.

Občas kúpi aj od neplatiteľa, väčšinou ale uplatňuje § 66, tak sa DPH odvádza z marže.
emarosl
05.06.09,18:58
V mojom príspevku som zvýraznila to dôležité. Nezamýšlaj sa, čo chceli DR SR povedať, lebo to napísali ZLE.
Prečítaj znenie zákona a riaď sa podľa neho.

Mám firmu, ktorá predáva MV. Ak potrebuje znížiť daň, v decembri preradí OMV z tovaru do majetku, pričom DPH odvedie z ceny obstarania. V januári OMV predá, bez DPH.
A robí to tak roky, absolvovali už niekoľko DK.

Občas kúpi aj od neplatiteľa, väčšinou ale uplatňuje § 66, tak sa DPH odvádza z marže.

Ďakujem Rozalka! Ak som ťa teda správne pochopila, mali ste aj prípad, že ste OMV kúpili od neplatiteľa DPH a následne ste ho predali s oslobodenim od DPH (podla § 42, keďže ste auto mali už v majetku spoločnosti (a nie na predaj ako tovar), však? A DK to odsúhlasili, však?
Rozalka
05.06.09,19:10
Tovar OMV kúpený od platiteľa, preradený do majetku a následne predaný - akoby kúpený od neplatiteľa.
Ak sme kúpili od neplatiteľa -ako predajcovia MV sme museli postupovať podľa § 66

Tvoj prípad je:
- kúpa od neplatiteľa - bez DPH
- predaj bez DPH
Ak by šlo o nákup nákladného MV hoci aj od neplatiteľa -bez DPH, potom by ste museli DPH odviesť (možno to je ten prípad, o ktorom tu píše DR SR).