rommy
05.06.09,09:03
Ahoj poraďáci, chcela by som Vás poprosiť o radu, nová a.s. prijala zamestnancov ide nakúpiť stravné lístky, zo SF bude prispievať na šport, kultúrne podujatia, musí aj na stravné? V ZP je písané že zam.na stravné prispieva aj podľa osob.predpisu čo je SF len teraz neviem či musí ked bude prispievať na tieto aktivity.
DanielaSL
05.06.09,07:17
Odpoveď nájdeš tu...

§ 7
Použitie fondu

(1) Zamestnávateľ v rámci realizácie svojej sociálnej politiky poskytuje zamestnancom z fondu príspevok na

a) stravovanie zamestnancov nad rozsah ustanovený osobitnými predpismi,
b) dopravu do zamestnania a späť,
c) účasť na kultúrnych a športových podujatiach,
d) rekreácie a služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily,
e) zdravotnú starostlivosť,
f) sociálnu výpomoc a peňažné pôžičky,
g) doplnkové dôchodkové sporenie okrem príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, ktorý je zamestnávateľ povinný platiť podľa osobitného predpisu, 7)
h) ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov.

(2) Príspevok z fondu možno poskytnúť aj rodinnému príslušníkovi zamestnanca a poberateľovi starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku, ktorého zamestnávateľ zamestnával v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu ku dňu odchodu do starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku; za rodinného príslušníka sa na účely tohto zákona považuje manžel (manželka) zamestnanca a nezaopatrené deti 8) zamestnanca.

(3) V kolektívnej zmluve možno dohodnúť príspevok z fondu na úhradu nákladov odborovej organizácie vynaložených na spracovanie analýz a expertíz alebo iných služieb nevyhnutných na realizáciu kolektívneho vyjednávania medzi príslušným odborovým orgánom a zamestnávateľom; celková suma prostriedkov fondu použitých na tieto účely nesmie prekročiť 0, 05 % zo základu ustanoveného v § 4 ods. 1. Ak sa prostriedky fondu dohodnuté v kolektívnej zmluve na účely podľa prvej vety v bežnom roku nevyčerpajú v dohodnutej sume, nevyčerpaná časť týchto prostriedkov môže byť použitá v nasledujúcom kalendárnom roku.

(4) Tvorbu fondu, výšku fondu, použitie fondu, podmienky poskytovania príspevkov z fondu zamestnancom a spôsob preukazovania výdavkov zamestnancom dohodne zamestnávateľ s odborovým orgánom v kolektívnej zmluve, a ak u zamestnávateľa nepôsobí odborová organizácia, upraví ich vo vnútornom predpise. Použitie príspevku z fondu a výšku príspevku z fondu podľa odseku 3 možno dohodnúť len v kolektívnej zmluve.

(5) Ak v kolektívnej zmluve nie je dohodnutý ďalší prídel podľa § 3 ods. 1 písm. b) prvého bodu, zamestnávateľ je povinný poskytnúť príspevok z ďalšieho prídelu do fondu tvoreného najviac vo výške podľa § 3 ods. 1 písm. b) druhého bodu na kompenzáciu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť zamestnancovi, ktorý dochádza do zamestnania verejnou dopravou a ktorého priemerný mesačný zárobok9) nepresahuje 50 % priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny rok predchádzajúci dva roky kalendárnemu roku, za ktorý sa tvorí fond. U zamestnanca s pracovným pomerom na kratší pracovný čas sa pri výpočte priemerného mesačného zárobku vychádza z ustanoveného týždenného pracovného času na pracovisku zamestnanca. Poskytovanie príspevku podľa prvej vety nevylučuje poskytovanie príspevku na dopravu do zamestnania a späť aj z povinného prídelu do fondu.

(6) Zamestnávateľ je povinný poskytovať príspevok podľa odseku 5 najneskôr v termíne určenom na výplatu mzdy alebo platu po preukázaní nároku zamestnanca na príspevok a viesť evidenciu o poskytovaných príspevkoch podľa odseku 5.

(7) Zamestnávateľ poskytuje príspevok z fondu v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania ustanovenou osobitným predpisom10) pre oblasť pracovnoprávnych vzťahov alebo obdobných pracovných vzťahov.

(8) Zamestnávateľ nesmie poskytovať príspevok z fondu na účely odmeňovania za prácu.
rommy
05.06.09,07:21
Keď ja z toho aj tak nechápem či zamestnávateľ musí prispievať na všetky tie veci ktoré sú uvedené v §7ods.1 alebo si môže vybrať, že bude prispievať na kultúrne a športové aktivity a nebude prispievať na stravné alebo na to stravné musí prispievať... :(
DanielaSL
05.06.09,07:32
Opýtam sa takto... zabezpečuje sa v tej firme vôbec nejaké stravovanie zamestnancom? Pretože príspevok na stravu nie je zdaniteľný príjem u zamestnanca...a naopak príspevok na kultúru je zdaniteľným príjmom. Preto ak chcem robiť sociálnu politiku vo firme a na to chcem použiť sociálny fond, tak si radšej ako zamestnávateľ vyberiem príspevok na stravu.
Tweety
05.06.09,07:36
Ahoj poraďáci, chcela by som Vás poprosiť o radu, nová a.s. prijala zamestnancov ide nakúpiť stravné lístky, zo SF bude prispievať na šport, kultúrne podujatia, musí aj na stravné? V ZP je písané že zam.na stravné prispieva aj podľa osob.predpisu čo je SF len teraz neviem či musí ked bude prispievať na tieto aktivity.
Áno, príspevok na stravu zo SF je podľa ZP §152 povinný.

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu. Osobitný predpis je práve ten Zákon o SF.
rommy
05.06.09,07:36
No stravovanie sa nezabezpečuje lebo v okolí je veľa miest kde sa dá napapať tak sa rozhodli pre stravné lístky. Ja som povedala že by sa malo prispievať aj zo SF na lístky a bolo mi povedané že či je to povinnosť lebo oni budú zo SF prispievať na už uvedené aktivity a na to som nevedla odpovedať... O zdaňovaní som hovorila, ale vedenie je vedenie... Tak potrebujem vedieť či je to povinnosť...
Tweety
05.06.09,07:37
No stravovanie sa nezabezpečuje lebo v okolí je veľa miest kde sa dá napapať tak sa rozhodli pre stravné lístky. Ja som povedala že by sa malo prispievať aj zo SF na lístky a bolo mi povedané že či je to povinnosť lebo oni budú zo SF prispievať na už uvedené aktivity a na to som nevedla odpovedať... O zdaňovaní som hovorila, ale vedenie je vedenie... Tak potrebujem vedieť či je to povinnosť...
Pozri môj predch. príspevok.
Elen3
09.06.09,10:16
Chcem sa spýtať, či som dobre rozumela, ak zamestnanec prinesie lístok napr. z kina, divadla a my ho preplatíme zo sociálneho fondu, je to pre zamestnanca príjem a treba to zdaniť? Okrem iného preplácame aj alikvótnu časť gastro lístku.
Tweety
09.06.09,11:05
Chcem sa spýtať, či som dobre rozumela, ak zamestnanec prinesie lístok napr. z kina, divadla a my ho preplatíme zo sociálneho fondu, je to pre zamestnanca príjem a treba to zdaniť? Áno, je to zdaniteľný príjem zamestnanca. Okrem iného preplácame aj alikvótnu časť gastro lístku. Príspevok na stravovanie zo SF nepodlieha
zdaneniu.
Odpoveď v texte.