6invivo
05.06.09,10:58
Dobry den,
ake riesenie navrhujete pre tento problem?

V roku 2005 som predal byt, sucastou kupnopredajnej zmluvy bolo i potvrdenie spravcu domu, ze nemam ziadne pohladavky v zmysle najomneho.
Teraz, v roku 2009 sa odrazu spravca ozve, ze vedu nedoplatok na moje meno a ze ho mam zaplatit. A ze to vraj je nedoplatok z vyuctovania najomneho za ten posledny rok 2005, co vraj nemohli vediet pri predaji bytu.
Dovod, preco sa ozvali az teraz a nie par mesiacov po odstahovani mi nie je znamy. Kontaktovali ma a teda kontakt mohli najst aj pre 4mi rokmi.
Aka je premlcacia doba v takychto pripadoch?
Spravca povedal, ze mi posle postou vyuctovanie na novu adresu. Mam ho prebrat?
Z inej strany: oplati si spravcovi sudit pre 200EUR (povodne 1600Sk)?

Dakujem za radu
vivo
Lianka
05.06.09,09:01
A vyuctovanie najomneho za 2005 je napisane na koho - uz na noveho vlastnika?
6invivo
05.06.09,10:03
Na mna, vravela pani, ze toto je nedoplatok, ktory eviduju na moje meno. Este to preverim, ale vychadzam z toho ze na mna.
Lianka
05.06.09,10:05
Zda sa mi tiez velmi zaujimave, ked je na teba, preco si ho (vyuctovanie za 2005) neobdrzal v case jeho vydania, a ani neskor ziadne upomienky a vyzvy.

Mne sa to javi, akoby to vyuctovanie bolo pisane na noveho vlastnika, len ten to mozno domietol uhradit, tak oslovili teba. Ale to len teoretizujem. Vychadzam z toho, ze v case, ked sa vyuctovanie robili, si uz nebol vlastnikom, ani spravca ta ako vlastnika vo svojej evidencii neevidoval, evidoval uz noveho - preto predpokladam, ze vyuctovanie bolo vyhotovene na jeho meno.
6invivo
05.06.09,10:54
Toto este preverim. Dnes sa mi nedari uz spojit so spravcom.
Budem aj zvedavy, ze za ake obdobie toho 2005teho robili to moje vyuctovanie. Ved som tam nebyval cely ten rok.
A zistim, kam poslali (ak poslali) v 2005 vyuctovanie. Lebo ak to poslali na povodnu adresu, tak ten novy majitel uz sa viac po kupe o mna nestaral.
Dakujem zatial pekne
Celsus
06.06.09,17:15
Dobry den,
ake riesenie navrhujete pre tento problem?

V roku 2005 som predal byt, sucastou kupnopredajnej zmluvy bolo i potvrdenie spravcu domu, ze nemam ziadne pohladavky v zmysle najomneho.
Teraz, v roku 2009 sa odrazu spravca ozve, ze vedu nedoplatok na moje meno a ze ho mam zaplatit. A ze to vraj je nedoplatok z vyuctovania najomneho za ten posledny rok 2005, co vraj nemohli vediet pri predaji bytu.
Dovod, preco sa ozvali az teraz a nie par mesiacov po odstahovani mi nie je znamy. Kontaktovali ma a teda kontakt mohli najst aj pre 4mi rokmi.
Aka je premlcacia doba v takychto pripadoch?
Spravca povedal, ze mi posle postou vyuctovanie na novu adresu. Mam ho prebrat?
Z inej strany: oplati si spravcovi sudit pre 200EUR (povodne 1600Sk)?

Dakujem za radu
vivo

Zo zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov Vám vyplýva povinnosť uhradiť nedoplatok vzťahujúci sa na obdobie, počas ktorého ste boli vlastníkom bytu. Nie je podstatné, do kedy ste v byte bývali, ale do kedy ste boli jeho vlastníkom.

Výšku nedoplatku za rok 2005 mohol správca zistiť až pri ročnom vyúčtovaní, ktoré sa robilo v roku 2006. (Podľa zákona malo byť urobené do konca mája 2006.)

Premlčacia doba vzťahujúca sa na nedoplatok je trojročná. Zo zadania neviem určiť začiatok jej plynutia (a tým pádom ani jej koniec), ale je dosť možné, že v najbližších dňoch, príp. týždňoch uplynie.

Správca by v žiadnom prípade nemal riešiť otázku, či sa mu vzhľadom na výšku nedoplatku "oplatí súdiť sa". Treba si uvedomiť, že nevymáha nedoplatok pre seba, ale pre vlastníkov bytov a nebytových priestorov a v zmysle zákona je preto v konečnom dôsledku povinný nedoplatok vymáhať bez ohľadu na jeho výšku.
mirimato
10.06.09,15:38
Zo zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov Vám vyplýva povinnosť uhradiť nedoplatok vzťahujúci sa na obdobie, počas ktorého ste boli vlastníkom bytu. Nie je podstatné, do kedy ste v byte bývali, ale do kedy ste boli jeho vlastníkom.



mozete mi prosim napisat paragraf, kde toto najdem. dakujem
Celsus
12.06.09,16:39
mozete mi prosim napisat paragraf, kde toto najdem. dakujem

To čo som napísal, nie je v zákone o vlastníctve bytov napísané explicitne, ale dá sa to vyvodiť napr.
- z ust. § 7a ods. 2, tretia veta,
- z ust. § 7b ods. 4 prvá veta,
- z ust. § 8a ods. 2 druhá veta,
- z ust. § 8a ods. 6 tretia veta,
- z ust. § 10 ods. 6 prvá veta,
- celkového ducha zákona a z povahy veci ...

Záväzky voči spoločenstvu, resp. správcovi domu (pokiaľ ide napr. o "úhrady za plnenia") vzťahujúce sa na určité obdobie má vždy ten, kto bol v tomto období vlastníkom daného bytu, príp. nebytového priestoru bez ohľadu na to, kto daný byt / nebytový priestor užíva.

Kto iný by mal za vlastníka zaplatiť nedoplatok vzťahujúci sa na obdobie, keď bol vlastníkom?