branka
23.07.05,23:18
Dobrý večer, chcela by som poprosiť o radu ohľadom vyplatenej mzdy za rok 2004 a to v júni roku 2005. Zamestnanec za december 2004 nedostal vyplatenú mzdu. Neviem ako postupovať, v prípade vyplatenia tejto mzdy za 12/2004 v 6/2005? Hrubá mzda napr. 15 000,- . V roku 2004 boli výkazy do poisťovní zaslané, tam bolo uvedené aj poistné vypočítané z tejto mzdy.
V roku 2005 už sa do Soc.poisť., zdr.poisť. posielať nič nebude? Bude sa mu táto mzda len zdaňovať V 6/2005 a preddavok sa odvedie v tomto roku?

Prosím ak máte skúsenosti s takto vyplácanou mzdou - každá rada sa mi zíde

ďakujem

Branka
laur12
23.07.05,22:14
Ak bolo poistne odvedene v 12/04, nebude sa odvadzat v 6/05.
Ak nebolo poistne odvedene v 12/04, nemuselo sa odvadzat, kedze mzda nebola vyplatena, bude sa odvadzat v 6/05, ale v tomto pripade mam za to, ze si ho za 12/04 mal poistenec odviest sam (aspon z minima, t.j. 420), kedze zanho neodviedol ani zamestnavatel ani stat.
KEJKA
24.07.05,04:29
ak bolo za zamestnanca poistné uvedené vo výkazoch, tak muselo byť aj zaplatené, inak evidujete nedoplatok.
Ak bolo zaz zamestnanca poistné uvedené vo výkazoch, tak mu mzda musela byť vypočítaná. Že nebola zdanená (robíte ručne?), je chyba, ale to sa dá dopočítať a odviesť.
Nie je mi jasné, čo sa stalo. Skúste podrobnejšie
mzda bola priznaná, vypočítaná?
preo nebola vypočítaná daň, ked poistné bolo?
Bol zamestnanec na rekapitulácii alebo nebol uvedený?
ALDA
24.07.05,07:48
Predsa píšeš, že nebola mzda vaplatená....., takže podľa toho, by som pracovníkovi cez pokladňu, alebo banku vyplatila čistú mzdu a hotovo.
Keď boli odvody/či uhradené, alebo nie/, tak mal byť aj v Q-nom prehľade
dane z príjmu zo sávislej činnosti, ako aj v ročnom prehľade.
V PU sa to dá odkontrolovať v hlavnej knihe../331.336.342/.



Príjemný deň:)

Hela
KEJKA
24.07.05,08:01
nezamienať vyplatenú mzdu s nezaúčtovanou, či omylom nepriznanou.
branka
24.07.05,11:32
Mzda v roku 2004 nebola vyplatená, poistné nebolo odvedené v r. 2004 , ale vo výkazoch bolo uvedené / keďže mzda bola vypočítaná / eviduje sa nedoplatok na poistnom voči zdr.poisťovni aj soc.poisťovni. Tá daň bola síce v roku 2004 vyčíslená pri výpočte mzdy ale nebola odvedená, nakoľko sa mzda za 12/ 2004 nevyplatila do 31.1.2005 a teda sa nepovažovala za príjem roku 2004 / príjem zo záv.činnosti/ .
Ďakujem

Branka
ladyrs
24.07.05,11:45
Predsa odvod dane z príjmov zo záv.činnosti nesúvisí s tým, či bola alebo nebola vyplatená mzda!
ladyrs
24.07.05,11:49
Predsa odvod dane z príjmov zo záv.činnosti nesúvisí s tým, či bola alebo nebola vyplatená mzda!
A ešte niečo: Pri zaučtovaní miezd automaticky vzniká povinnosť odvodu či daní alebo poistného do fondov. To je už druhá otázka, kedy je tá mzda vyplatená. Zostatok na 331.xx je predmetom dokladovej inventury. A možeš tu mzdu vyplatiť aj napr. o 2 roky, ale nijako to neovlplyvní daňovej povinnosti.
ondrejvla
24.07.05,12:21
Veď v PÚ to máš na účte 331, 342,336/A. No a v JÚ to máš na záväzkoch, takže ak bola zaúčtovaná, v PÚ ti to už do nákladov nejde. A v JÚ až pri vyplatení.
ondrejvla
24.07.05,12:27
Toto tvrdenie sa mi akosi nepozdáva. Daň a aj preddavky na daň sa platia zo zúčtovaných a vyplatených príjmov zo závislej činnosti.
Ak sa mýlim, prosím, opravte ma.
Andrej malo by to tak byť! Ale nie všetkým zamestnancom sú riadne vyplatené mzdy, ale odvody z nich musíš zaslať podľa zúčtovacieho obdobia, taktiež preddavky na daň. Bohužiaľ, niektorí zamestnávatelia zadržujú ( viem, že neprávom, ale zadržujú) mzdy. V takomto prípade sa to stáva. Visí to na účte 331.
Luna
24.07.05,13:29
Mzda bola spravená ale neboli finančné prostriedky na odvod poistného? Podľa mňa do výkazov pre poisťovne sa odvody zahrnú.Vznikne ti nedoplatok na odvodoch voči zdravotnej a soc.poisťovni.Čo sa týka dane z príjmu: daň z príjmu odvádzaš až vtedy keď je mzda skutočne zamestnancovi vyplatená.Ak mzda za 2004,je vyplatená v roku 2005 odvádzaš tento rok. V knížke Daňové priznanie za rok 2004,je riešený takýto prípad.
ondrejvla
24.07.05,13:29
Vlasta, s tvrdeniami v druhej a tretej vete Tvojho príspevku mám osobnú skúsenosť. Týchto tvrdení sa dotýka aj môj súhlas. Dúfam, že podobná skúsenosť sa už nezopakuje. Ohľadom tých odvodov mi to však akosi nepasovalo, keď napríklad v §35 ods. 1 zákona 595 sa dočítam o preddavkoch zo zdaniteľnej mzdy, ktorou sú zúčtované a vyplatené príjmy ....
Dúfam, že podobná skúsenosť sa už nezopakuje.
Andrej, tak to len môžeš dúfať! Stáva sa to stále, takmer v každej tretej - štvrtej firme, mám s tým skúsenosti ( Bohužiaľ), nik neprinúti majiteľov, resp.zamestnávateľov vyplatiť mzdu niektorým zamestnancom, na ktorých majú "spadeno"
Nie každý "musí" dodržiavať príslušné ustonovenia určitých zákonov! Ale to by sme už boli zasa niekde inde. Proste stáva sa to, tak sa nečudujme zadávateľke otázky.
Luna
24.07.05,13:34
V spomínanom článku sa píše:Ak zamestnancovi nebola mzda vyplatená v hotovosti,ani ju zamestnávateľ nepoukázal pošt.poukážkou atď,preddavok na daň sa mu z tejto mzdy nezráža.Zamestnávateľ koná v rozpore s §35.
ondrejvla
24.07.05,13:44
V spomínanom článku sa píše:Ak zamestnancovi nebola mzda vyplatená v hotovosti,ani ju zamestnávateľ nepoukázal pošt.poukážkou atď,preddavok na daň sa mu z tejto mzdy nezráža.Zamestnávateľ koná v rozpore s §35.
Áno koná!!! Ale jeho to netrápi! Len nás, keď to máme účtovať a evidovať!
Luna, ty máš len poriadnych klientov? To ti závidím!
ALDA
24.07.05,13:52
V spomínanom článku sa píše:Ak zamestnancovi nebola mzda vyplatená v hotovosti,ani ju zamestnávateľ nepoukázal pošt.poukážkou atď,preddavok na daň sa mu z tejto mzdy nezráža.Zamestnávateľ koná v rozpore s §35.
Ale keď urobím tzv. výplaty a zaúčtujem ich, vtedy ešte asi ani zamestnávateľ nevie, že mzdu nevyplatí..:D Mohol to byť aj prípad, že zamestnanec niečo vyviedol a nedohodli sa ..:D, ale odvody do poisťovní a preddavok dane už bol
uhradený.
Každý takýto prípad je špecifický. Aj to, že zam. nemá vyplatenú mzdu, je tiež porušenie zákona:D

Hela
ondrejvla
24.07.05,14:10
Ale keď urobím tzv. výplaty a zaúčtujem ich, vtedy ešte asi ani zamestnávateľ nevie, že mzdu nevyplatí..:D Mohol to byť aj prípad, že zamestnanec niečo vyviedol a nedohodli sa ..:D, ale odvody do poisťovní a preddavok dane už bol
uhradený.
Každý takýto prípad je špecifický. Aj to, že zam. nemá vyplatenú mzdu, je tiež porušenie zákona:D

Hela
Máš pravdu, súhlasím, ale my to nezmeníme. My musíme len účtovať, správne účtovať, lacno účtovať a mlčať!
KEJKA
24.07.05,14:13
Toto tvrdenie sa mi akosi nepozdáva. Daň a aj preddavky na daň sa platia zo zúčtovaných a vyplatených príjmov zo závislej činnosti.
Ak sa mýlim, prosím, opravte ma.podľa mňa sa odvádzajú z vyplatených miezd, ale myslí sa z vypočítaných miezd. Štát nezaujíma, či zamestnanec mzdu skutočne dostane. Najneskorší termín pre odovdové povinnosti včítane DPFO je posledný kalendárny deň nasl. mesiaca.
Luna
24.07.05,14:33
Práve naopak,ja mám tiež tento prípad a nie jeden.Začiatkom roka keď sa robilo RZ som natrafila na tú zelenú knižôčku kde je napísané citujem:

Zamestnávateľ zúčtoval za mesiac január 2004 mzdu zamestnancovi vo výške 10.250 Sk.,odviedol preddavky zo závislej činnosti na DÚ,zamestnancovi však mzdu nevyplatil z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov.Bude táto mzda vstupovať do ročného zúčtovania?
ODPOVEĎ.
Uvedený postup je nesprávny. Ak zamest.nevyplatil mzdu v hot.atď,nemal mu zrážať preddavok z tejto mzdy.Zamestnávateľ konal v rozpore s §35.

Len toľko som chcela povedať.
EXPE
16.09.05,10:33
Ahojte. Ja by som sa chcela opýtať či sa dá nejako zistiť či zamestnávateľ za svojho zamestnanca naozaj odvádza odvody do poisťovní. Mzdu za mesiac má vždy vyplatenú, len si nie je istý či je to v poriadku s tými odvodmi. Ako by sa mohol proti tomu chrániť.
Tweety
16.09.05,10:39
Ahojte. Ja by som sa chcela opýtať či sa dá nejako zistiť či zamestnávateľ za svojho zamestnanca naozaj odvádza odvody do poisťovní. Mzdu za mesiac má vždy vyplatenú, len si nie je istý či je to v poriadku s tými odvodmi. Ako by sa mohol proti tomu chrániť.Ja by som radila jednoducho: opýtať sa na učtárni.
MM
Maňaska
16.09.05,10:39
Ak neplatí zamestnávateľ odvody do jednotlivých fondov za svojich zamestnancov, pre zamestnanca z toho nevyplýva žiadna sankcia, alebo obmedzenie
boitana
16.09.05,11:03
myslim ze si to aj sama mozes zistit na prislusnej poistovni ze ci tvoj majitel odvadza poistne za teba
EXPE
16.09.05,11:08
Ďakujem za radu. Pekný víkend.