bebuš
05.06.09,14:59
Ahojte všetci, mam na vás jednu otázočku ohľadom vyporiadania podielového spoluvlastníctva k rod. domu.
Sú 3 podielový spoluvlastníci s podiel: 1) 1/5 k celku
2) 1/5 k celku
3) 3/5 k celku
Tretí spoluvlastník užíva celú nehnuteľnosť., Rád by ju od zostávajúcich dvoch spoluvlastníkov odkúpil, nakoľko tam býva a o celú nehnuteľnosť sa stará. nevedia sa však dohodnúť na cene, takže to pôjde pravdepodobne iba súdnou cestou.
Moja otázka znie: môže sudca tanoviť cenu, ktorú bude musieť tým dvom vyplatiť a to tak, že mu to dá splácať , t.j. spátkový kalendár?
To len preto, že mu úver nedajú a nehce dom predať, peniaze postupne našetrí ale nie je schopný vyplatiť ich naraz. Za odpoveď ďakujem.
bebuš
05.06.09,13:07
Ahojte všetci, mám na Vás otázku, prosbu o radu. Jedná sa o vyporiadanie spoluvlastníctva k rodinnému domu.
Sú 3 spoluvlastníci s nasledovnými podielmi:
1) 1/5 k celku
2) 1/5 kelku
3) 3/5 k celku.

Tretí majoritný spoluvlastník nehnuteľnosť užíva celú, spoluvlastníci jeho užívanie nenamietali. Rád by však tento dom od nich odkúpil, t.j. ich podiely, avšak sa s nimi nedokáže dohodnúť na cene. Vyzerá to tak, že iná cesta nebude, a bude to musieť riešiť súdnou cesto. Otázka však znie: môže sudca pri zaviazaní tretieho spoluvlastníka k výplateniu zostávajúcich dvoch spoluvlastníkov /cena na zákl. znal. posudku/ určiť, aby túto cenu splácal tretí spoluvlastník formou splátok? Nakoľko nie je finančne schopný naraz vyplatiť podielnikov a úver mu banky nechcú poskytnúť. Za odpoveď - radu ďakujem.
Mária27
05.06.09,13:19
Kupujúci to nemôže požadovať. Každý má právo užívať si svoj majetok, teraz, hneď. Ak by súhlasili spoluvlastníci so splátkami, tak treba prirátať úroky, ako by mu peniaze požičali.
Ak nemá peniaze na kúpu, nemusí súd vyporiadať vlastníctvo, ale môže aj potvrdiť terajšie užívanie nehnuteľnosti s povinnosťou odplaty (ako nájmu).
Chobot
05.06.09,13:48
Ahojte všetci, mam na vás jednu otázočku ohľadom vyporiadania podielového spoluvlastníctva k rod. domu.
Sú 3 podielový spoluvlastníci s podiel: 1) 1/5 k celku
2) 1/5 k celku
3) 3/5 k celku
Tretí spoluvlastník užíva celú nehnuteľnosť., Rád by ju od zostávajúcich dvoch spoluvlastníkov odkúpil, nakoľko tam býva a o celú nehnuteľnosť sa stará. nevedia sa však dohodnúť na cene, takže to pôjde pravdepodobne iba súdnou cestou.
Moja otázka znie: môže sudca tanoviť cenu, ktorú bude musieť tým dvom vyplatiť a to tak, že mu to dá splácať , t.j. spátkový kalendár?
To len preto, že mu úver nedajú a nehce dom predať, peniaze postupne našetrí ale nie je schopný vyplatiť ich naraz. Za odpoveď ďakujem.

AK som dobre pochopil, tak ten väčšinový spoluvlastník chce od menšinových ich podiely odkúpiť ale nemá na to peniaze.

V prvom rade nech si nechajú spraviť na ten dom znalecký posudok o hodnote nehnuteľnosti. Ak sa to bude menšinovým spoluvlastníkom máliť, a nebudú súhlasiť s navrhovanou cenou, tak potom to bude musieť riešiť súdnou cestou. V tomto prípade navrhovateľom bude on, preto aj on navrhuje petit - teda text, ktorý má prijať súd. Ak v petite navrhne, že vyplácať bude tých menšinových spoluvlstníkov v splátkach a sudca to odsúhlasí, tak ich môže vyplácať v splátkach. Sudca nenavrhuje iné riešenia, on buď odobrí to, že navrhovateľ žiada, alebo to zamietne. Takže sa môže stať, že tí ostatní prídu s protinávrhom, aby sa nehnuteľnoť predala a peniaze sa rozdelili, keďže ten jeden nemá na vyplatenie.

Ale vplýva na to veľa faktorov - sudca zohľadňuje napr. či tam ten spoluvlastník býva (nenechá predať dom, keď by potom nemal kde bývať), či nemá aj iné nehnuteľnosti a pod.

TAkže môže to schváliť ale aj nemusí. Nedá sa dopredu povedať.
Mária27
05.06.09,14:04
Už som myslela, že som odpovedala do inej témy, ale to táto téma je zadaná dvakrát.
Lianka
05.06.09,14:13
Ach jaj, ano, dvakrat... Pripajam tu druhu temu, aby to bolo v kope: http://www.porada.sk/t113232-vyporiadanie-podiel-spoluvlastnictva-splatky.html

bebus, nezakladaj rovnaku temu dvakrat.