sonasv
05.06.09,20:19
Dobry den, nevie mi niekto poradit s preinstalovanim Win xp? chcela som naformatovat disk ani to nejde lebo mam len C a tam je nainstalovany windows a ten mi nedovoli zmazat ho. Cez cd mi to nejde lebo mam novsiu verziu ako je na cd.
v pocitaci mam vir a tak chcem bud preinstalovat windows alebo naformatovat disk.
neviem.ako
05.06.09,18:20
A co tak odstranit ho antivirom?
seat
05.06.09,18:30
Skus oslovit toho kto ti tam daval povodne windows a pouzit jeho cd, alebo zohnat ine novsie cd a daj ho do mechaniky - instalaciou ťa to prevedie aj same, len si najskorej zazálohuj fotky texty a podobne
kergulaan
05.06.09,18:56
Skus oslovit toho kto ti tam daval povodne windows a pouzit jeho cd, alebo zohnat ine novsie cd a daj ho do mechaniky - instalaciou ťa to prevedie aj same, len si najskorej zazálohuj fotky texty a podobne

Mozno smo nechapavy, alebo to neviem spravne, ale vzdy ked sa tu na POrade pise o preinstalovavani Win, tak kazdy tu radi, zalohuj si fotky, texty, tabulky.
Po prve si myslim, ze by to mala byt bezna, i ked nie kazdodenna rutina,
a po druhe, a to tu nik nespomina, ze si treba zalohovat aj nastavenia programov.
Ja mam totiz najvecsieho boja ze ak preinstalujem win, budem musiet celej rodine nastavovat vsetky konta a s tym spojeme nastavenia programov, od Firefox, Thunderbird, a to si myslim je vacsia soda, ked ani n=poriadne nevies co ta mali a ako.
marko182
05.06.09,19:44
Ja sa vyjadrim iba k samotnemu preinstalovaniu.

Pokial je to instalacne CD bootovatelne, co predpokladam, ze je (aspon by malo byt). Tak ho treba:
vlozit do CD mechaniky
restartovat pocitac
ist do BIOS-u (obvykle cez F2, F10, pripadne inu klavesu)
nastavit bootovaciu sekvenciu na CD mechaniku ako prvu
ulozit nastavenia BIOS-u a odist z neho

Po naslednom restarte by sa mal zaviest system z CD a nie z pevneho disku. Zacne sa samotna instalacia, pricom jedna z moznosti je aj sformatovat disk a nasledne nan nainstalovat novu cistu instalaciu.

O potrebe zalohy dat a nastaveni pred tymto ukonom uz pisali kolegovia.
sthruska
06.06.09,07:51
Sformátovať disk nestačí. Musí sa zrušiť partícia.
Andy Kralik
06.06.09,14:48
Ako uz bolo spomenute. Treba nabootovat z instalacneho CD windowsu. Cize predtym zmenit v biose nadstavenie tak, aby pocitac najpr bootoval z CD mechaniky a az potom z HD. Samotna instalacia by nemala byt problem. Pocas instalacie sa ta Windows opyta ci ma najprv zformatovat disk.

Particiu rusit netreba.

Upozornim ale este na nieco ine. Ak mas skladany pocitac, bude mozno potrebne nainstalovat spravne ovladace na vsetok hardware (graficka karta,..) . Nie vsetko ti mozno bude okamzite fungovat. Preto si najprv pozri ci mas vsetko pokope. Obcas hlavne pri starsich pocitacoch a starsom hardware je dost tazke zohnat spravne drivery. Ak mas znackovy pocitac pravdepodobne vsetky ovladace a zakladne nadstavenia budu na samostatnom CD alebo integrovane na bootovatelnom systemovom CD. Ale over si to najpr predtym nez zacnes instalovat.
Charon
06.06.09,16:17
Ale na Tvojom mieste by som sa nepúšťal do reinštalácie systému. To, že máš vírus, budeš ho musieť dostať z PC. Možno ich budeš mať ešte mnoho, a zakaždým reinštalovať PC nieje nič moc (aj keď je to jedna z možností)
Skús si stiahnuť nový druh Antivírusu od Pandy... Je to nový spôsob ochrany PC pred vírusmi (písali :-) ) a je free.

http://www.cloudantivirus.com/

Neviem ako je dobrý, ale je vždy lepší ako nič...
sthruska
07.06.09,07:40
//Particiu rusit netreba.
Tiež som si to myslel. Až som sa stretol s tým, že po formátovaní mi ostala kopa vecí na HDD. Potvrdili mi to viacerí. Odvtedy reinštaláciu bez zrušenie partície nerobím.
Stevo5
07.06.09,10:23
//Particiu rusit netreba.
Tiež som si to myslel. Až som sa stretol s tým, že po formátovaní mi ostala kopa vecí na HDD. Potvrdili mi to viacerí. Odvtedy reinštaláciu bez zrušenie partície nerobím.
Myslím že vírus ak je v systéme tak bude na disku kde je systém, ostatné disky s dátami nie je problém preskenovať a prečistiť bez poškodenia systému. Teda v takomto prípade - ak už preinštalovávať, tak formát disku C pri novej inštalácii a len ak sa niekto rozhodne pre kompletné prečistenie disku (nerobil by som) tak myslím že bohato stačí formát všetkých diskov (partícií) a nie je treba rušiť partície.

Ale pôvodný dotaz bol - na PC je len jedna partícia C - so systémom. Rušiť ju nemá význam, stačí sformátovať z CD Win a nová čistá inštalácia.

Nie je veľmi na závadu ak sa nainštaluje staršia verzia toho istého systému, na novšiu sa dostane postupne nainštalovaním servispackov a aktualizácií systému.

Zálohovanie a prípadné problémy s ovládačmi sa písali vyššie.
sonasv
07.06.09,13:54
No ked tu tak citam vsetko co ste napisali zacina mi byt jasne ze to sama nespravim.
pojde to do servisu, to je vlastne aj tak najlepsie. Pozname dobry servis, kde mam nenapadne nepokradne vsetko co by sa im z pocitaca hodilo, takze to dame im. Den dva vydrzim.
Dakujem za rady.:)
Andy Kralik
07.06.09,16:51
A hlavne nezabudni ked ho budes mat cisto preinstalovany nainstalovat dobry antivirus, alebo aspon nejaky :)
pistik71
07.06.09,19:07
Sformátovať disk nestačí. Musí sa zrušiť partícia.

A este treba na 3 dni namocit disk do technickeho liehu a potom ho 3 hodiny varit. Potom budu vsetky data odstranene aj s virusmi :D

Ale nedivim sa, letia fakt rozne famy. A navyse sa aj trochu tesim, lebo potom mamy my, ludia od IT, aspon dost prace.
Myslim ze rozumnejsie bude sa potrapit s tym virusom (ak ho tam mas), aspon sa nieco naucis.
bobino38
08.06.09,03:45
...mňa by zaujimalo to zrušenie partície, ako sa to robí? ...mám doma jeden HDD rozdelený cez partition magic na dva samostatné disky, kde na jednom je OS a na druhom osobné dáta ( fotky, filmy, hudba atď ).....ak chcem preinštalovať Windows a chcem urobiť aj rušenie partície, čo to znamená? ako mám postupovať?
duves
08.06.09,03:54
...mňa by zaujimalo to zrušenie partície, ako sa to robí? ...mám doma jeden HDD rozdelený cez partition magic na dva samostatné disky, kde na jednom je OS a na druhom osobné dáta ( fotky, filmy, hudba atď ).....ak chcem preinštalovať Windows a chcem urobiť aj rušenie partície, čo to znamená? ako mám postupovať?
Najlepšie opäť cez partition magic.
bobino38
08.06.09,04:18
...takže najprv cez partition zruším disk "C", kde som mal OS a potom ho znovu zavediem, či ako?
duves
08.06.09,05:17
V zásade platí, že je vylúčené robiť zásahy do HDD, z ktorého štartuješ OS.
pistik71
08.06.09,06:08
...takže najprv cez partition zruším disk "C", kde som mal OS a potom ho znovu zavediem, či ako?

asi tak ako pises, ale na co ti to bude dobre? Ked uz veli chces, tak len diskovy oddiel "C" preformatuj. A ked uz format, tak normalny (nie rychly), aby si aspon objavil (oznacil) chyby na disku, ak tam nahodou nejake su. Ak sa do toho prilis nevyznas, tak nechaj partitions na pokoji, lebo mozes prist aj o oblst kde mas data
Inac, zrusenim a vytvorenim oblasti nezrusite data na disku, len prepisete oblast disku kde je ulozena tabulka jeho rozdelenia.
kergulaan
08.06.09,06:39
Inac, zrusenim a vytvorenim oblasti nezrusite data na disku, len prepisete oblast disku kde je ulozena tabulka jeho rozdelenia.
Si si tym isty???
Toz som niekde tutokaj na porade cital, ze uz aj pri zmene velkosti particii moze dojst k strate dat. Toz som v rozpakoch.
duves
08.06.09,07:17
Si si tym isty???
Toz som niekde tutokaj na porade cital, ze uz aj pri zmene velkosti particii moze dojst k strate dat. Toz som v rozpakoch.
Môže. ak bude HDD zaplneny tak určite. No nespoliehal by som sa ani vtedy, ak by bol zaplneny na 10%.
sthruska
08.06.09,07:26
//Ale nedivim sa, letia fakt rozne famy.
Osobnú skúsenosť nepovažujem za fámu :mee: Nemá význam ďalej o tom debatovať. Nech sa rozhodne užívateľ.
bobino38
08.06.09,07:48
...no vidím, že v tom jasno asi nemá nik...takže formátovanie disku budem robiť bez zrušenia partície,pokial pojde o preinštalovanie OS.
duves
08.06.09,07:56
...no vidím, že v tom jasno asi nemá nik...takže formátovanie disku budem robiť bez zrušenia partície,pokial pojde o preinštalovanie OS.
Malo udajov = nepresne odpovede. Ja robim v part.magic a s uspechom.
Napiš čo s tym diskom vlastne robiš. Ci je na nom zavedeny OS...a a pod.
bobino38
08.06.09,08:10
...no písalo sa tu, že formátovanie by sa malo robiť aj so zrušením partície, no ja ked chcem preinštalovať OS tak dám len naformátovať partíciu kde bol OS, musím tú partíciu kvoli plnemu zmazaniu dát aj cez partition magic zrušiť?...a potom zas deliť disk na dve časti?
duves
08.06.09,08:21
Naco tak komplikovane. Tak ešte raz. Maš jeden HDD a tam su 2 partície a potrebujes mať novú - čistú instalaciu windows, je tak?
Tvoj postup by mal byt takyto:
1.Na druhu particiu si pozalohuj doležite udaje, resp. na DVD medium, USB kluč, ext.disk...atd. Alebo nezalohuj nič, ak nič nepotrebujes z toho.
2.Nabootuj z instalacneho CD a zvol volbu instalacie s naformatovanim.
3.Vykona sa instalacia...atd.
bobino38
08.06.09,08:49
Naco tak komplikovane. Tak ešte raz. Maš jeden HDD a tam su 2 partície a potrebujes mať novú - čistú instalaciu windows, je tak?
Tvoj postup by mal byt takyto:
1.Na druhu particiu si pozalohuj doležite udaje, resp. na DVD medium, USB kluč, ext.disk...atd. Alebo nezalohuj nič, ak nič nepotrebujes z toho.
2.Nabootuj z instalacneho CD a zvol volbu instalacie s naformatovanim.
3.Vykona sa instalacia...atd.
...ved to aj tak robím, mňa domotal príspevok 9 od sthruska, ktorý tam niečo splietal o zrušení partície.
duves
08.06.09,09:00
Stačí isť podla prispevku č.5.
bobino38
08.06.09,09:10
...ja len doplním ten príspevok č.5, že po naištalovaní OS je dobré vrátiť sa di BIOS-u a nastaviť bootovanie z HDD pre rýchlejší štart windows-u.
sthruska
08.06.09,10:40
//mňa domotal príspevok 9 od sthruska
To je taká poistka po osobných skúsenostiach.
duves
08.06.09,10:49
//mňa domotal príspevok 9 od sthruska
To je taká poistka po osobných skúsenostiach.
Ty si zaiste myslel na prípady, ked napr. sa vyraďuju firemne PC, nasledne tam niekto "vyňúral" citlivé údaje aj po preformatovaní HDD. Áno, v takom prípade treba iné nástroje a jedným z nich je aj zmena partícií.
sthruska
08.06.09,11:20
//Ty si zaiste myslel na prípady, ked napr. sa vyraďuju firemne PC, nasledne tam niekto "vyňúral" citlivé údaje aj po preformatovaní HDD.

Nie. Nie som vo firme. Už sa mi parkrát stalo, že som preinštaloval XP aj s formátovaním disku a na môj úžas tam ostali niektoré nastavenia a svinstvá. Tie svinstvá mohli byť aj v BOOT sektore. Keďže som tomu neveril, tak som sa na to spýtal aj iných a najmenej dvaja mi potvrdili takú istú skúsenosť. Odvtedy neinštalujem OS bez zrušenia partície. Len tej kde nie sú údaje a na ktorej je OS. Podľa situácie.
Andy Kralik
08.06.09,11:22
//Ty si zaiste myslel na prípady, ked napr. sa vyraďuju firemne PC, nasledne tam niekto "vyňúral" citlivé údaje aj po preformatovaní HDD. Áno, v takom prípade treba iné nástroje a jedným z nich je aj zmena partícií.

Co realne tiez nemusi pomoct.. mimotemy ked mate na disku citlive udaje a nechcete riskovat ich prezradenie existuju programy ktore viacnasobne prepisu cely disk nezmyselnymi udajmi.. potom je to uz tazsie rozlustit. ale ak mate na disku skutocne veeeelmi citlive udaje :) treba disk zlikvidovat fyzicky. potom ho uz neprecita nik. ale to uz je ina otazka a odpoved na inu temu :D

//Tie svinstvá mohli byť aj v BOOT sektore

Ak sa nemylim existuju aj MBR virusy, kde jednoduche formatovanie nemusi pomoct. Poucenie ktore z toho vyplyva - je treba vediet o aky virus ide a ist cielene.
kergulaan
08.06.09,11:41
/. mimotemy ked mate na disku citlive udaje a nechcete riskovat ich prezradenie existuju programy ktore viacnasobne prepisu cely disk nezmyselnymi udajmi.. potom je to uz tazsie rozlustit. ale ak mate na disku skutocne veeeelmi citlive udaje :) treba disk zlikvidovat fyzicky. potom ho uz neprecita nik. ale to uz je ina otazka a odpoved na inu temu :D

Neda mi, je to sice mimo temy, ale aspon priblizne, co taky normalny, obycajny clovek moze mat za "citlive " info na disku, ze sa koli nim musi nicit disk. Aspon okruh mi povedzte.
Chobot
08.06.09,11:53
Neda mi, je to sice mimo temy, ale aspon priblizne, co taky normalny, obycajny clovek moze mat za "citlive " info na disku, ze sa koli nim musi nicit disk. Aspon okruh mi povedzte.


... že by fotky zo svojich domácich sexuálnych hrátok...?:rolleyes::D
mpca
08.06.09,12:07
... že by fotky zo svojich domácich sexuálnych hrátok...?:rolleyes::D
:D:D:D:rolleyes:
duves
08.06.09,12:24
kergulaan
09.06.09,07:49
No vidim, ze par odpovedi na "citlive" info na disku prislo a v podstate aj zameranie info potvrdilo moje tusenia.
Zaujimave je ale kolko ludi sa tu zaobera (diskutuje) nad dokladnym vymazavanim / prepisovanim disku atd. To je tolko poradakov uchylnych / nevernych a este si to archivuje na disku ze sa ta tema tak dokladne rozobera, alebo je za tym skor paranoja.
Neviem si fakt predstavit situaciu, kto by mohol chciet patrat po datach na preformatovanom disku s nahratymi movymi datami atd.
sthruska
09.06.09,09:44
//Neviem si fakt predstavit situaciu, kto by mohol chciet patrat po datach na preformatovanom disku s nahratymi movymi datami atd.

Daňový úrad, softvérová polícia...
holubička1
07.02.10,08:29
Prosím o radu.Syn včera preinštalovával windows xp home, lebo mu tam vraj mrzli hry a teraz pri spúšťaní sa mu objavia 2 windowsy na čiernej obrazovke ako sa to dá odstrániť aby tam bol len ten preinštalovaný???
Ďakujem za rady.
jojom
07.02.10,08:49
Prosím o radu.Syn včera preinštalovával windows xp home, lebo mu tam vraj mrzli hry a teraz pri spúšťaní sa mu objavia 2 windowsy na čiernej obrazovke ako sa to dá odstrániť aby tam bol len ten preinštalovaný???
Ďakujem za rady.

Synovi sa podarili nainštalovať druhý systém zrejme na druhý disk. Pre istotu si treba urobiť zálohu dôležitých dokumentov fotiek a ostatných vecí.
Pozi tu:http://www.pcforum.sk/ako-odstranit-windows-z-druhej-particie-na-hardisku-vt83713.html
Prečítať a postupovať podľa rád.
holubička1
07.02.10,09:41
Synovi sa podarili nainštalovať druhý systém zrejme na druhý disk. Pre istotu si treba urobiť zálohu dôležitých dokumentov fotiek a ostatných vecí.
Pozi tu:http://www.pcforum.sk/ako-odstranit-windows-z-druhej-particie-na-hardisku-vt83713.html
Prečítať a postupovať podľa rád.Vďaka, skúsim to ale ktorý postup je podľa teba lepší od prandofa či croma??? Ab som nezničila aj to čo tam na tom D má zachované???
Vlado40
07.02.10,09:49
Pravé tlačidlo tento PC vlastnosti - spresnenie-Spúšťanie a obnovenie, nastavenie-Spustenie systému upraviť.Tam vymazať ten druhý windows.Alebo stačí a to je zrejme pre niekoho jednoduchšie nastaviť , ktorý Windows sa má spúšťať ako prvý.Vyskúšať ,ak to beží v poriadku,štartuje ten windows , ktorý má, zrušiť zoznam operačných systémov zobrazovať-zrušiť to zaškrtnutie.Je to bezpečnejšie ako keď pri úprave sa vymaže ten správny systém a nenabehne vôbec nič.
holubička1
07.02.10,10:38
Pravé tlačidlo tento PC vlastnosti - spresnenie-Spúšťanie a obnovenie, nastavenie-Spustenie systému upraviť.Tam vymazať ten druhý windows.Alebo stačí a to je zrejme pre niekoho jednoduchšie nastaviť , ktorý Windows sa má spúšťať ako prvý.Vyskúšať ,ak to beží v poriadku,štartuje ten windows , ktorý má, zrušiť zoznam operačných systémov zobrazovať-zrušiť to zaškrtnutie.Je to bezpečnejšie ako keď pri úprave sa vymaže ten správny systém a nenabehne vôbec nič.
Ďakujem urobila som to, zatiaľ je to ok, ešte jednu radu ten pc je na internet pripojený cez wifi antenku router je na inom pc, ako tam mam nainštalovať teraz pripojenie, cez sieťové pripojenie mi to nenájde neviem čo tam mám ešte doinštalovať ,keď sa preinštaloval win xp, čo sa mohlo stať??
Vlado40
07.02.10,10:44
Ak to nebeží cez kábel ,tak ovládače na sieťovú kartu.Ak cez WiFi , tak nainštalovať ovládače na WiFi kartu.
holubička1
07.02.10,11:01
Ak to nebeží cez kábel ,tak ovládače na sieťovú kartu.Ak cez WiFi , tak nainštalovať ovládače na WiFi kartu.
Nebeží to cez kábel, no skúsim niekde pohľadať kde sú ovládače na tú vifi kartu.., snáď niečo nájdem. Vďaka
salvosko
07.02.10,11:12
V uplne prvom rade musis vediet cez ktoru sietovu kartu to chces pripojit.
V druhom rade musis mat nainstalovane ovladace na tu sietovu kartu ktory chces vyuzit na pripojenie do siete.
No a potom ak ti bezi v sieti DHCP tak mas stastie a v pripade WiFi ti staci sifrovaci kluc.
AK nema DHCP treba nastavit staticky IP adresu.
holubička1
07.02.10,14:12
V uplne prvom rade musis vediet cez ktoru sietovu kartu to chces pripojit.
V druhom rade musis mat nainstalovane ovladace na tu sietovu kartu ktory chces vyuzit na pripojenie do siete.
No a potom ak ti bezi v sieti DHCP tak mas stastie a v pripade WiFi ti staci sifrovaci kluc.
AK nema DHCP treba nastavit staticky IP adresu.
No nejako sa mi to nepodarilo... Neviem kde je chyba ... Chýbajú tam nejaké ovládače pri ktorých je žltý ?, pri preinštalovaní sa nedajú nainštalovať, no najväčší problém je ten, že to nevieme pripojiť na internet cez tú wifi kartu nevieme to nájsť, ako máme postupovať ďalej???
salvosko
07.02.10,14:47
nemas ovladac = sietova karta nefunguje = nevies to pripojit na internet.
treba zobrat original CD od pocitaca alebo stiahnut ovladace od vyrobcu tych zariadeni.
jojom
10.02.10,06:39
No nejako sa mi to nepodarilo... Neviem kde je chyba ... Chýbajú tam nejaké ovládače pri ktorých je žltý ?, pri preinštalovaní sa nedajú nainštalovať, no najväčší problém je ten, že to nevieme pripojiť na internet cez tú wifi kartu nevieme to nájsť, ako máme postupovať ďalej???

Čiže wifi na routri je zapnuté?
Ak ano, tak doinštalovať ak radí salvosko k wifi karte ovládače, ak ich nemáš doma na nejakom cd, pozri výrobcu karty a pogoogli. Ak nevieš nájsť, napíš presné údaje o wifi karte.