szabomiro
05.06.09,20:45
Prosím vás o pomoc pri vyriešení môjho problému. V ročnom vyúčtovaní, ktoré som obdŕžal v týchto dňoch som objavil nezrovnalosť. Nezrovnalosť spočíva v tom, že mi bola navýšená spotreba tepla a to o 823 jednotiek, ktoré mi boli pripočítané spotrebou stanovenou priemerom. V objekte v ktorom sa táto skutočnosť stala, boli pri jeho rekonštrukcii zdemontované radiátory z dôvodu ich výmeny za nové. Merače tepla boli zo starých radiátorov zdemontované dole a vzápätí pracovníkom firmy boli pôvodné merače namontované na nové radiátory. Vie mi niekto prosím vás vysvetliť, prečo sa firma neriadila pri vyúčtovaní údajmi získanými pri koncoročnom odpočte stavu meračov.
sito
05.06.09,19:21
Predpokladám, že sa jedná o digitálne, elektronické pomerové prístroje. Vo vyúčtovaní musíš mať predsa uvedený stav zaznamenaných jednotiek pred výmenou a po výmene radiátora. Ak si dával pri výmene radiátora, radiátor o rovnakej výkonnosti, koeficient výkonu radiátora by sa nemal meniť za predpokladu, že sa zhoduje s koeficientom dodávateľa pomerového merania. Ak však nastali zmeny a dal si do miestnosti výkonnejší radiátor, po prepočte musíš mať vyšší podiel jednotiek ako pri výkone radiátora, ktorý si vymenil.

V tých papieroch to musí byť, ak sú zapísané niekde stavy pred a po výmene radiátora.

Trikrát sa na to pozri v papieroch a trikrát si to zopakuj, ak nepochopíš, obráť sa na toho, kto Tí vyúčtovanie poslal.

Konečne niekto, kto ma zaznamenané jednotky a nie dieliky na elektronických prístrojov.
szabomiro
05.06.09,19:36
Na spoločnosť ktorá mi urobila vyučtovanie som sa už obrátil,ale veľmi som nepochodil.Oni tvrdia,že odpočet a vyučtovanie su v poriadku. Urobil som chybu ak som si vo svojom byte vymenil pri rekonštrukcii staré radiátory?
Halli
05.06.09,19:46
Na spoločnosť ktorá mi urobila vyučtovanie som sa už obrátil,ale veľmi som nepochodil.Oni tvrdia,že odpočet a vyučtovanie su v poriadku. Urobil som chybu ak som si vo svojom byte vymenil pri rekonštrukcii staré radiátory?

Nie neurobil si chybu...Sito ti to napísal. Jedná sa o výkon radiatorov na základe ktorého bol podľa predošlého radiatora urobený projekt pre vyregulovanie tepelnej sústavy.
sito
05.06.09,19:48
Tým, že si vymenil radiátory si nespravil chybu. Predsa pri na montovaní nového radiátora si požiadal správcu, alebo SVB o znovu osadenie prístroja pomerového merania. Ak Ti ho spravili tak musíš mať k tomu doklad pri znovu osadení, ktorý si podpísal Ty a aj ten kto prístroj osádzal na nový radiátor.
szabomiro
05.06.09,20:12
Pri výmene som požiadal firmu aby mi prišli namontovať merače. Merače namontovali,vypísal protokol v ktorom sa uvádzali stavy pred a po montáži, tiež sa tam uviedli čísla a údaj že merače sú pôvodné. Problém je v tom že oni mi vo vyučtovaní navyšili spotrebu stanovenú priemerom od začiatku roka po deň kedy boli tie merače namontované, správaju sa akokeby som pri výmene radiatorov vymenil aj nové merače.
sito
05.06.09,20:42
Troška po priadku. K 31.12.2007 boli odpísané stavy. Mal som tiež túto skutočnosť, ale bez problémov do výmeny som mal koeficient 0,625 a po výmene 0,475. zaznamenané jednotky pokračovali bez zmien. Ale na rozúčtovaní to sedelo so zapísanom stave jednotiek pri výmene radiátora.


Malo by to aj u teba.


Firmu, alebo správcu, prípadne SVB?
szabomiro
06.06.09,07:24
Asi som ta nepochopil. Predtým si písal,že ak som dal vykonnejší radiator tak aj počet jednotiek bude väčší,to mi je jasné.Ešte raz k problému.Urobil sa klasický odpis,to bolo v poriadku, mam k tomu aj papier s udajmi.Prišlo vyučtovanie kde som zistil nezrovnalosť. Zavolal som do firmi,kde som spomenul fakt,že sa byt prerábal a menili sa aj radiátory,o výmene mám tiež protokol.Začali sa dožadovať stanoviska od SVB že ako dlho som mal dole radiátory,SVB im napísal že od 9.9. do 11.9.2008- vtedy prišli z firmi prehodiť radiatory. Všetko sa točí okolo datumu 11.09., od 1.1. do 11.9. som nespotreboval nič a za to obdobie mi navyšili jednotky. Urobili to tak ako keby som pri vymene dal nové merače a oni by nemali hodnoty zo starých
sito
06.06.09,10:59
Od kedy bývaš v byte? Ak máš elektronické prístroje na začiatku roku bola na prístrojoch nula. Ku každému prístroju bol určený koeficient prepočtu zaznamenaných jednotiek. Aký bol stav jednotiek 9.9.? Isto si v období od 1.1. do 9.9 kúril a prístroje zaznamenali určitý počet jednotiek. Ten stav si odpísal ty, správca domu, alebo firma, ktorá vymieňala radiátory? Počas tých troch dní sa kúrilo v dome od 9.9 do 11. 9.? Kto dával nové radiátory? Keď ich namontoval, kto namontoval na ne prístroje, kedy a tie isté, čo boli na predchádzajúcich radiátoroch? Kto odpisoval stav na konci roku? Aké hodnoty odpísal?

Postup: Pri odpise 9.9. si mal zaznamenaných, príklad 1 000 jednotiek, koeficient výkonu radiátora bol 0,500 počet jednotiek na rozdelenie nákladov bol 500 jednotiek. Na konci roka bol stav jednotiek na tom istom prístroji 1 500 Jednotiek, ale koeficient výkonu, pretože si dal výkonnejší radiátor je 0,800. Počet jednotiek po výmene radiátora na rozdelenie je 400 jednotiek. Teda po korekciách všetkých zaznamenaných jednotiek pri dvoch radiátoroch o rôznych výkonov a rôznych koeficientoch v roku je konečný stav jednotiek na rozdelenie nákladov pre tvoj byt 900 jednotiek.

Ak bol tento postup dodržaný, malo by to byť v poriadku.

Ale mohlo sa stať, že mali stav od 11. 9. do 31.12. a pri výpočte konečného stavu jednotiek použili pre obdobie o 1.1. do 9.9. náhradný výpočet, ktorý sa vypočítava podľa vyhlášky 630/2005, ak sa vlastníci bytov v dome nedohodli inak. No nemali na to dôvod, ak stavy boli protokolárne zaznamenané a odovzdané správcovi domu. Správca mal zabezpečiť, aby sa uvedené, požadované informácie dostali k rozúčtovateľovi nákladov, zvyčajne k dodávateľovi prístrojov pomerového merania v dome.

Menil si všetky radiátory?

Ako si prišiel k rozdielu 823 jednotiek?
szabomiro
07.06.09,18:52
Začnem odpovedať poporiadku. Byt som kúpil v septembri 2007,bývam v ňom od septembra 2008. Mám elektronické prístroje a na začiatku roka na nich bola nula. K 9.9. bol stav jednotiek -0-. V období od 1.1. do 9.9. sme nekúrili lebo sa byt pomali svojpomocne prerábal a pri prerábani sme nepotrebovali kúriť. Od 9.9. do 11.9. sa ešte nekúrilo.9.9. sme dali staré radiatory dole,10.9. som si nahodil nové a 11.9. prišla firma prehodiť pôvodné merače s nulovými hodnotami na nové radiátory. Koncoročné hodnoty odpísal pracovník firmi, odpísal stavy zo 4-och radiátorov kde súčet jednotiek bol 549. V byte boli vymenené všetky radiátory a k rozdielu 823 som prišiel tak,že : stav vo vyučtovaní bol spolu 1372-549 jednotiek nameraných na meračoch sa = 823 jednotiek ktoré mi navýšili náhodným výpočtom za obdobie od 1.1. do 11.9. na čo nemali vôbec právo.
sito
07.06.09,19:12
Na každom prístroji bol odpísaný stav jednotiek. Každý prístroj má prepočítavaci koeficient výkonu radiátora. Pravde podobne máš výkonnejšie, všetky koeficienty nad 1,000 Preto nárast jednotiek.

A potom treba sa informovať ako boli v dome dohodnuté podmienky rozdelenia nákladov v dome. Možno je to dohodnuté tak, že ak niekto nekúri a mal by. Tak sa mu jednotky upravia dohodnutým koeficientom.

V tom prípade by to bolo v poriadku.

Pozri tie koeficienty výkonu radiátorov.
szabomiro
07.06.09,19:28
Koeficient je 1,00. Ak by bola taká dohoda bolo by to svinstvo. Ked som volal do firmi tak v jednej vete zaznelo,že ja môžem,nemusím využívať radiátory,na to že ich môžem využívať platím 30% z tepla. Som na skype szabo miro,ozvi sa ak môžeš.
duves
08.06.09,04:11
Trikrát sa na to pozri v papieroch a trikrát si to zopakuj, ak nepochopíš, obráť sa na toho, kto Tí vyúčtovanie poslal.

Konečne niekto, kto ma zaznamenané jednotky a nie dieliky na elektronických prístrojov.
Jednotky čoho? Akej veličiny?
sito
08.06.09,07:33
Jednotky čoho? Akej veličiny?


Vy nemáte v dome pomerové meranie tepla?
duves
08.06.09,07:45
Máme, ale neukazuju ani watty, ani jaule. Namerana hodnota je bez fyzickej veličiny.
sito
08.06.09,08:26
Máme, ale neukazuju ani watty, ani jaule. Namerana hodnota je bez fyzickej veličiny.

To máš pravdu, ale čo spôsobí, že ta jednotka sa zaznamená na prístroji? Nie je to teplota vody, ktorú musela zohriať energia, ktorá vlastne prešla fakturačným meračom? Jednotky vyhodnocujú podiel a teplotu pretečenej vody radiátorom. Tak asi kto má viac zaznamenaných jednotiek sa vo väčšej miere podieľal na spotrebe domu na fakturačnom merači.

Ten počet jednotiek je treba prepočtom upraviť do konečného stavu a potom je už možné povedať podiel bytu na kWh, Gj. ale vždy je to len vypočítaný podiel, skutočnosť podľa pomerového merania nezistiš, no môžeš sa správnou úpravou jednotiek k nej priblížiť. To vám nevysvstlili keď ste sa rozhodovali pre pomerové meraniev dome. Mohli ste sa rozhodnút pre iný spôsob merania tepla v bytoch. A aj tak by to nebola skutočnosť, čo stúpačky a iné veci, ktoré ovplyvňujú teplotu a a šírenie tepla v dome?

Ak to nie je pravda, tak potom pomerové meranie v dome je podvod. Na ktorom sa niekto obohatil a obohacuje.
Monca72
08.06.09,08:33
Dobrý deň,

ja by som sa chcela spýtať na moje vyúčtovanie nákladov na ústredné kúrenie, teplú a studenú vodu. V rozúčtovaní mám spomínané nasledujúce položky-za celý dom:
variabilná zložka (namerané množstvo tepla)
spotreba=793,9304
cena za GJ=551,2558
fixná zložka (objednané množstvo tepla)
spotreba=899,8400
cena za GJ=173,8114
To je spolu vynásobené a spočítané, t.j. na celý dom vychádzajú náklady na teplo 594061,20 Sk/za 2807,89m2.
Chcela by som vedieť, čo znamená namerané a čo zmanená objednané množstvo tepla. :confused::confused::confused:Z môjho laického pohľadu to vyznieva tak, že firma, ktorá do domu teplo dodáva objednala dvojnásobné množstvo tepla, oproti tomu, čo sa spotrebovalo a jej stratu, ktoré jej tým vznikla si nájomníci domu zaplatia. Ako je vlastne je? A sú ceny za GJ správne. Nie je tá suma prehnaná? Veď oproti minulému roku je to 44% nárast! :eek: :mee:
Vopred ďakujem za odpovede.
duves
08.06.09,08:33
To máš pravdu, ale čo spôsobí, že ta jednotka sa zaznamená na prístroji? Nie je to teplota vody, ktorú musela zohriať energia, ktorá vlastne prešla fakturačným meračom? Jednotky vyhodnocujú podiel a teplotu pretečenej vody radiátorom. Tak asi kto má viac zaznamenaných jednotiek sa vo väčšej miere podieľal na spotrebe domu na fakturačnom merači.

Nie je to pravda, čo tvrdiš. Vypni radiator, resp. vyskušaj teraz v lete dať k nemu zdroj tepla. Nejaky žiarič. možno by stačila žiarovka. Pekne naskocia dieliky alias jednotky.

Apropo, si odbornik na tie meradla? Rad by som vedel, už som sa na to pýtal na porade v inej téme, tak ešte raz:
Ako si môžem ja spotrebitel overiť, či "náhodou" tie dieliky alias jednotky nenaskakujú prirýchlo?
sito
08.06.09,09:13
Nie je to pravda, čo tvrdiš. Vypni radiator, resp. vyskušaj teraz v lete dať k nemu zdroj tepla. Nejaky žiarič. možno by stačila žiarovka. Pekne naskocia dieliky alias jednotky.

Apropo, si odbornik na tie meradla? Rad by som vedel, už som sa na to pýtal na porade v inej téme, tak ešte raz:
Ako si môžem ja spotrebitel overiť, či "náhodou" tie dieliky alias jednotky nenaskakujú prirýchlo?


Jasne, že naskočia, podstatné je, že tie zaznamenané sa nestratia. Že by som si naháňal jednotky, aby som platil za susedov. Zaplatím dosť, keď sa rozúčtuje časť nákladov podľa m2.

Mam odskúšanú jednu vec, chce to trocha viac času, ale stojí to za to. A troška peňazí, kúp si izbový teplomer zaves v miestnosti. Keď bude v zime mrznúť vypni na noc radiátor. Ráno pomaly otáčaj hlavicu, pomaly! Ak začuješ že otvorila prívod vody už s ňou nehýb až do doby pokiaľ hlavica nezastaví prívod vody, na teplomery stúpne teplota. Ak nie je dostatočná, znovu potoč hlavicu, pomaly, kým za sa neotvorí prívod vody do radiátora. to opakuj dokiaľ nebudeš mať v miestnosti požadovanú teplotu.

Keď necháš hlavicu na tom mieste sama bude regulovať prítok vody do radiátora. Čim viac bude hlavica odstavovať prítok vody do radiátora, tým menej bude prístroj zaznamenávať jednotky. Ak je v byte dostatočná teplota radiátor je studený. A to je plus pre teba.

Druhá možnosť, že si hlavicu optimálne nenastavíš a radiátorom ti bude pretekať jalovica, jalová voda. O čo ide, výrobca tepla zohrieva vodu podľa vonkajšieho čídla na takú teplotu, aby v miestnostiach bola dosiahnuteľnú teplota maximálne 23 °C. Ak máš nastavenú hlavicu neoptimálne, neodstavuje prívod vody do radiátora vôbec, to znamená, že voda preteká radiátorom stále, prístroj zaznamenáva viac a rýcheljšie jednotky, no takto pretečená voda už nie je schopná zvýšiť teplotu v miestnosti a je jalová v miestnosti, ale na fakturačnom merači nie, tam je zaznamenaná a prepočítana na Gj.

Pre dom je to energia, ktorá nemusela prejsť vykurovacim systémom, ale prešla. Kto ju má uhradiť? Asi ten kto nechá systémom pretekať jalovú vodu a má viac zaznamenaných jednotiek. Alebo tí čo odoberajú teplo efektívne. Budú ho odoberať efektívne naďalej, alebo sa na to vykašlú, keď platia za tých čo plytvajú s teplom, nechajú systémom pretekať jalovicu.

Poznáš ten vtip: Pán vrchný, kde je ten rízek? Pod citrónom, pod citrónom, prosím.

A Gj., alebo kWh sú za jednotkami, za tými zaznamenanými jednotkami.
duves
08.06.09,09:24
Jasne, že naskočia, podstatné je, že tie zaznamenané sa nestratia. Že by som si naháňal jednotky, aby som platil za susedov. Zaplatím dosť, keď sa rozúčtuje časť nákladov podľa m2.

Mam odskúšanú jednu vec, chce to trocha viac času, ale stojí to za to. A troška peňazí, kúp si izbový teplomer zaves v miestnosti. Keď bude v zime mrznúť vypni na noc radiátor. Ráno pomaly otáčaj hlavicu, pomaly! Ak začuješ že otvorila prívod vody už s ňou nehýb až do doby pokiaľ hlavica nezastaví prívod vody, na teplomery stúpne teplota. Ak nie je dostatočná, znovu potoč hlavicu, pomaly, kým za sa neotvorí prívod vody do radiátora. to opakuj dokiaľ nebudeš mať v miestnosti požadovanú teplotu.

Keď necháš hlavicu na tom mieste sama bude regulovať prítok vody do radiátora. Čim viac bude hlavica odstavovať prítok vody do radiátora, tým menej bude prístroj zaznamenávať jednotky. Ak je v byte dostatočná teplota radiátor je studený. A to je plus pre teba.

Druhá možnosť, že si hlavicu optimálne nenastavíš a radiátorom ti bude pretekať jalovica, jalová voda. O čo ide, výrobca tepla zohrieva vodu podľa vonkajšieho čídla na takú teplotu, aby v miestnostiach bola dosiahnuteľnú teplota maximálne 23 °C. Ak máš nastavenú hlavicu neoptimálne, neodstavuje prívod vody do radiátora vôbec, to znamená, že voda preteká radiátorom stále, prístroj zaznamenáva viac a rýcheljšie jednotky, no takto pretečená voda už nie je schopná zvýšiť teplotu v miestnosti a je jalová v miestnosti, ale na fakturačnom merači nie, tam je zaznamenaná a prepočítana na Gj.

Pre dom je to energia, ktorá nemusela prejsť vykurovacim systémom, ale prešla. Kto ju má uhradiť? Asi ten kto nechá systémom pretekať jalovú vodu a má viac zaznamenaných jednotiek. Alebo tí čo odoberajú teplo efektívne. Budú ho odoberať efektívne naďalej, alebo sa na to vykašlú, keď platia za tých čo plytvajú s teplom, nechajú systémom pretekať jalovicu.
No zaujimave. Len u nas by som to musel privariť, aby s tym manželka a dcérka nekrútili ako námorník s kormidlom.:D

Ja mam inu alternatívu, ako znížiť platby za teplo rozpočítané cez pomerové merače. A musím si niečo prepočítať.
sito
08.06.09,09:42
No zaujimave. Len u nas by som to musel privariť, aby s tym manželka a dcérka nekrútili ako námorník s kormidlom.:D

Ja mam inu alternatívu, ako znížiť platby za teplo rozpočítané cez pomerové merače. A musím si niečo prepočítať.


U nás mala rodina s malými deťmi okolo 14 000 jednotiek za rok, po mojom doporučení sa dostali na 4 500 a nepomrzli, takže to funguje a zatiaľ u každého kto dal na moju radu.

A osobne som to mal aj doma, vyregulovanie bolo, pomerové meranie nebolo. Kúrilo sa tak ako chcela rodina. No keď sme dali pomerové meranie, kúrilo sa tak ako som ja nastavi, aby bola teplota 21 - 22 °C v obývačke v spálni 18 °C.

Tiež mi s tým točili ako komedianti s kolotočom. A Teraz v pohode ani si nevšimnú , že hlavica odstavila prívod vody do radiátora. Pred tým, je studený, je studený, no nech je keď mám v miestnosti dostatočnú teplotu, no né
duves
08.06.09,12:49
Jasne, že naskočia, podstatné je, že tie zaznamenané sa nestratia. Že by som si naháňal jednotky, aby som platil za susedov. Zaplatím dosť, keď sa rozúčtuje časť nákladov podľa m2.

Mam odskúšanú jednu vec, chce to trocha viac času, ale stojí to za to. A troška peňazí, kúp si izbový teplomer zaves v miestnosti. Keď bude v zime mrznúť vypni na noc radiátor. Ráno pomaly otáčaj hlavicu, pomaly! Ak začuješ že otvorila prívod vody už s ňou nehýb až do doby pokiaľ hlavica nezastaví prívod vody, na teplomery stúpne teplota. Ak nie je dostatočná, znovu potoč hlavicu, pomaly, kým za sa neotvorí prívod vody do radiátora. to opakuj dokiaľ nebudeš mať v miestnosti požadovanú teplotu.

Keď necháš hlavicu na tom mieste sama bude regulovať prítok vody do radiátora. Čim viac bude hlavica odstavovať prítok vody do radiátora, tým menej bude prístroj zaznamenávať jednotky. Ak je v byte dostatočná teplota radiátor je studený. A to je plus pre teba.

Druhá možnosť, že si hlavicu optimálne nenastavíš a radiátorom ti bude pretekať jalovica, jalová voda. O čo ide, výrobca tepla zohrieva vodu podľa vonkajšieho čídla na takú teplotu, aby v miestnostiach bola dosiahnuteľnú teplota maximálne 23 °C. Ak máš nastavenú hlavicu neoptimálne, neodstavuje prívod vody do radiátora vôbec, to znamená, že voda preteká radiátorom stále, prístroj zaznamenáva viac a rýcheljšie jednotky, no takto pretečená voda už nie je schopná zvýšiť teplotu v miestnosti a je jalová v miestnosti, ale na fakturačnom merači nie, tam je zaznamenaná a prepočítana na Gj.

Pre dom je to energia, ktorá nemusela prejsť vykurovacim systémom, ale prešla. Kto ju má uhradiť? Asi ten kto nechá systémom pretekať jalovú vodu a má viac zaznamenaných jednotiek. Alebo tí čo odoberajú teplo efektívne. Budú ho odoberať efektívne naďalej, alebo sa na to vykašlú, keď platia za tých čo plytvajú s teplom, nechajú systémom pretekať jalovicu.

Poznáš ten vtip: Pán vrchný, kde je ten rízek? Pod citrónom, pod citrónom, prosím.

A Gj., alebo kWh sú za jednotkami, za tými zaznamenanými jednotkami.
No prečítal som si to v klude. Úplne s tebou súhlasím, vždy som si myslel, že to tak je. Nemá význam otočiť venitom na stupen 5., ak je chladno v miestnosti. My sme v lete 2008 zateplili bytovku. Myslim, že sa polovička dost zmenila, priznala sama, že nie je zima. len problem je najst tu spravnu polohu. Toho otočneho ventilu. Dajako si to označiť fixovkou. Doma to preberieme, ale až na jesen. Dovtedy sa na to zabudne.
Tu je vlastne priebeh nameranych dielikov v mojom byte na jednotlivých radiátoroch. Zaver roku je paradny, akurát v októbri sme dačo "vyviedli".
http://lh3.ggpht.com/_ALL3m3zAVZQ/SiEuzPddbLI/AAAAAAAAFnI/tbPJ0iqwooU/s720/DIELIKY.jpg
Julian
08.06.09,15:28
Dobrý deň,

ja by som sa chcela spýtať na moje vyúčtovanie nákladov na ústredné kúrenie, teplú a studenú vodu. V rozúčtovaní mám spomínané nasledujúce položky-za celý dom:
variabilná zložka (namerané množstvo tepla)
spotreba=793,9304
cena za GJ=551,2558
fixná zložka (objednané množstvo tepla)
spotreba=899,8400
cena za GJ=173,8114
To je spolu vynásobené a spočítané, t.j. na celý dom vychádzajú náklady na teplo 594061,20 Sk/za 2807,89m2.
Chcela by som vedieť, čo znamená namerané a čo zmanená objednané množstvo tepla. :confused::confused::confused:Z môjho laického pohľadu to vyznieva tak, že firma, ktorá do domu teplo dodáva objednala dvojnásobné množstvo tepla, oproti tomu, čo sa spotrebovalo a jej stratu, ktoré jej tým vznikla si nájomníci domu zaplatia. Ako je vlastne je? A sú ceny za GJ správne. Nie je tá suma prehnaná? Veď oproti minulému roku je to 44% nárast! :eek: :mee:
Vopred ďakujem za odpovede.

Na vstupe ÚK do domu je nainštalované meradlo spotreby tepla pre celý dom. Údaj tohto meradla je namerané množstvo tepla za rok.
Na začiatku roka váš správca objednáva pre váš dom množstvo tepla na celý rok dopredu u výrobcu tepla.

Z tých čísel pre váš dom vyplýva, že neobjednal dvojnásobné množstvo tepla ale o 13% viac ako bola skutočná spotreba (neviem posudiť či bol ten odhad dosť dobrý).

V priebehu minulého roka sa menila cena tepla niekoľkokrát; ceny vášho dodávateľa tepla si môžeš overiť v rozhodnuiach URSO na ich stránke.
Spotreba tepla vášho domu je podľa mňa celkom dobrá (je to zateplený alebo nezateplený dom?).
Z toho čo uvádzaš nie je zrejme či v tom je aj teplo na prípravu teplej vody.
szabomiro
08.06.09,16:56
Na každom prístroji bol odpísaný stav jednotiek. Každý prístroj má prepočítavaci koeficient výkonu radiátora. Pravde podobne máš výkonnejšie, všetky koeficienty nad 1,000 Preto nárast jednotiek.

A potom treba sa informovať ako boli v dome dohodnuté podmienky rozdelenia nákladov v dome. Možno je to dohodnuté tak, že ak niekto nekúri a mal by. Tak sa mu jednotky upravia dohodnutým koeficientom.

V tom prípade by to bolo v poriadku.

Pozri tie koeficienty výkonu radiátorov.


Preštudoval som si zmluvu a nenašiel som tam žiadnu zmienku o tom,že ak niekto nekúri tak mu bude navýšený stav. Chcem to dať prešetriť na slov. energeticku inšpekciu,čo povieš?
gabikamo
08.06.09,18:33
Pekny vecer,
s uzasom som si precitala navod a hned okopirovala do wordu a ulozila do pocitaca, dufam, ze som mohla - ze nebudete mat narok na autorske prava:-))).
Urcite vyskusam, ale prave problem je v mojich radiatoroch na tom 11.poschodi, ze ich musim kazdy druhy den odvzdusnovat, inak vobec nekuria - teda v byte je zima. Ked ich odvzdusnim, tak som mala dojem, ze ak ich nenecham min. polhodku na maxime, vobec sa nerozkuria. Aj po tychto "manevroch" som mala teply radiator len tesne pod merace - dole uplne ladove.
Vyskusam Vas navod.
dakujem
gm
sito
09.06.09,02:56
Pekny vecer,
s uzasom som si precitala navod a hned okopirovala do wordu a ulozila do pocitaca, dufam, ze som mohla - ze nebudete mat narok na autorske prava:-))).
Urcite vyskusam, ale prave problem je v mojich radiatoroch na tom 11.poschodi, ze ich musim kazdy druhy den odvzdusnovat, inak vobec nekuria - teda v byte je zima. Ked ich odvzdusnim, tak som mala dojem, ze ak ich nenecham min. polhodku na maxime, vobec sa nerozkuria. Aj po tychto "manevroch" som mala teply radiator len tesne pod merace - dole uplne ladove.
Vyskusam Vas navod.
dakujem
gm


Hovorí sa dobrá rada stojí groš, ale táto je grátis pre všetkých.

Podotýkam, ten byt je naj nevýhodnejší, čo sa týka tepla, severný na siedmom poschodí, poslednom.
sito
09.06.09,03:30
No prečítal som si to v klude. Úplne s tebou súhlasím, vždy som si myslel, že to tak je. Nemá význam otočiť venitom na stupen 5., ak je chladno v miestnosti. My sme v lete 2008 zateplili bytovku. Myslim, že sa polovička dost zmenila, priznala sama, že nie je zima. len problem je najst tu spravnu polohu. Toho otočneho ventilu. Dajako si to označiť fixovkou. Doma to preberieme, ale až na jesen. Dovtedy sa na to zabudne.
Tu je vlastne priebeh nameranych dielikov v mojom byte na jednotlivých radiátoroch. Zaver roku je paradny, akurát v októbri sme dačo "vyviedli".
http://lh3.ggpht.com/_ALL3m3zAVZQ/SiEuzPddbLI/AAAAAAAAFnI/tbPJ0iqwooU/s720/DIELIKY.jpg

Človek sa môže poradiť, ale ak sa mu nechce nad radou pouvažovať, tak mu je zbytočne radiť. Ale to nie je tvoj prípad. Z grafu vidím, že ta jalovica sa u teba pásla vo februári na druhej krivke, niečo zobla aj v tretej a v septembri, októbri v tretej krivke, hodne.

Ako nájsť správnu polohu vieš. V tých slabých mesiacoch by to malo byť na dvojke, ale je to individuálne v každej miestnosti. V tých krutejších sa treba pomaly presúvať k trojke, nad trojku až pri sibírskych, štvorka, pätka výnimočne, ako keby nebola. V spálni je to už pri jednotke, teda u mňa, neprechádza ňou stúpačka.

Tie hlavice tam majú aj nejaký zabezpečovací mechanizmus jedným aj druhým smerom, pozri. Fixka môže byť, ale lepší bude prúžok samolepiacej pásky inej farby,vydrží dlhšie.

V podstate ten graf ukazuje tvoj prístup k časti pomerového merania v dome, ktorá sa nachádza v tvojich miestnostiach. Ale na vyúčtovaní máš aj možnosť si porovnať tvoj prístup k ostatnej časti pomerového merania v dome a vidíš, možno, že ta jalovica sa u teba až tak moc nenapásla, ale pásla. Pozri, daj vedieť.
sito
09.06.09,04:20
Začnem odpovedať poporiadku. Byt som kúpil v septembri 2007,bývam v ňom od septembra 2008. Mám elektronické prístroje a na začiatku roka na nich bola nula. K 9.9. bol stav jednotiek -0-. V období od 1.1. do 9.9. sme nekúrili lebo sa byt pomali svojpomocne prerábal a pri prerábani sme nepotrebovali kúriť. Od 9.9. do 11.9. sa ešte nekúrilo.9.9. sme dali staré radiatory dole,10.9. som si nahodil nové a 11.9. prišla firma prehodiť pôvodné merače s nulovými hodnotami na nové radiátory. Koncoročné hodnoty odpísal pracovník firmi, odpísal stavy zo 4-och radiátorov kde súčet jednotiek bol 549. V byte boli vymenené všetky radiátory a k rozdielu 823 som prišiel tak,že : stav vo vyučtovaní bol spolu 1372-549 jednotiek nameraných na meračoch sa = 823 jednotiek ktoré mi navýšili náhodným výpočtom za obdobie od 1.1. do 11.9. na čo nemali vôbec právo.


Preštudoval som si zmluvu a nenašiel som tam žiadnu zmienku o tom,že ak niekto nekúri tak mu bude navyšený stav. Chcem to dať prešetriť na slov. energeticku inšpekciu,čo povieš?

Čo s tebou? Takých ako si Ty tu volajú "eskimáci, alebo ten čo kradne teplo". V bytoch sú termostatické hlavice a tie ja treba nastaviť v neprítomnosti tak, aby v byte bola vždy teplota minimálne 17- 18 °C, aby byt nezačal plesniveť a teplo do tvojho bytu neprestupovalo z vedľajších bytov , teda aby si im nekradol teplo.

Ako majú tomu zabrániť ostatní? Jedine tým, že v spôsobe rozúčtovania schvália mechanizmus, ktorý Ťa donúti vykurovať, zaznamenať 40 % priemeru zaznamenaných jednotiek na tvoj byt. Je pravdou, že ak Ti dajú zaplatiť 40 % priemeru tepla na tvoj byt, zaplatíš, ale kradnúť teplo budeš naďalej, ak na prístrojoch v tvojom byte nezaznamenáš žiadne jednotky. Takže, rozdelenie podľa m2 Ťa nedonúti kúriť v prípade neprítomnosti. Musí to byť viac ako priemer na tvoj byt. O výške by mali rozhodnúť vlastníci bytov na schôdzi.

Nechce sa mi veriť, že si dal do všetkých miestnosti rovnaké radiátory a zrovna takého výkonu, že prepočítavací koeficient vyšiel dodávateľovi 1,000, ale môže byť, pripúšťam. Pozri si ešte raz to vyúčtovanie, tam kde máš informácie o prístrojoch pomerového merania.

Náhodné sú čísla v športke. Na vyúčtovaní nemôžu byť. Každé číslo ma vzťah k nejakej službe za ktorú vyjadruje hodnotu pre tvoj byt z nákladov domu za ňu, Teda podiel tvojho bytu na nákladoch domu.

V zmluve o výkone správy nemusí byť uvedený spôsob rozdelenia nákladov za teplo. Dohoda mohla byť dojednaná na schôdzi po uzavretí zmluvy o výkone správy, alebo založení SVB. Teda podmienky rozdelenia nákladov musia byť v v zápise zo schôdze, alebo schválená ako samostatná zmluva na základe rozhodnutia schôdze.

Stou SEI, ak máš čisté svedomie a špatne naúčtované teplo na tvoj byť?

Predpokladám, že v tom byte budeš bývať, ako sa zapíšeš u susedov, keď problém neprejednáš i nimi, skús to, najprv.
Monca72
09.06.09,08:16
Na vstupe ÚK do domu je nainštalované meradlo spotreby tepla pre celý dom. Údaj tohto meradla je namerané množstvo tepla za rok.
Na začiatku roka váš správca objednáva pre váš dom množstvo tepla na celý rok dopredu u výrobcu tepla.

Z tých čísel pre váš dom vyplýva, že neobjednal dvojnásobné množstvo tepla ale o 13% viac ako bola skutočná spotreba (neviem posudiť či bol ten odhad dosť dobrý).

V priebehu minulého roka sa menila cena tepla niekoľkokrát; ceny vášho dodávateľa tepla si môžeš overiť v rozhodnuiach URSO na ich stránke.
Spotreba tepla vášho domu je podľa mňa celkom dobrá (je to zateplený alebo nezateplený dom?).
Z toho čo uvádzaš nie je zrejme či v tom je aj teplo na prípravu teplej vody.


Ďakujem za odpoveď,
ak dovolíte otázok mám viac.
Jedná sa o 11 rokov starý dom, ktorý je zateplený. Pôvodne mal dom slúžiť ako zdravotnícke zariadenie. Stavba však 10 rokov chradla a potom sa rozhodli dostavať ho ako byty. Medzi bytmi je cca 50 cm medzera (stropy sú umelo znížené sadrokartónom) - pôvodne sa počítalo s podlahovým vykurovaním. Merače na radiátoroch nemáme, len ten centrálny, ktorý spomínate vo vašom príspevku.

A teraz otázky:
1) vyúčtovanie je následovné: SPOTREBA TEPLA
variabilná zložka 793,9304*cena551,2558=437658,74Sk +
fixná zložka 899,8400*cena173,8114=156402,45 Sk =
SPOLU 594061,20 Sk
Pýtam sa, ak by správca objednal jen o 13% viac tepla ako sme spotrebovali, prečo nie je cena za nespotrebované teplo vynásobená len rozdielom medzi spotrebovaným a objednaným teplom (t.j. 899,8400-793,9304) ale je celé objednané množstvo tepla násobené cenou? Z náško vyúčtovania vyplýva (podľa môjho laického pohľadu), že objednané teplo bolo 1693,7704 a minulo sa len 793,9304 :mad:

2) tiež ma zaujíma, či dodávateľ tepla pri vyúčtovaní postupoval správne, keď sumu nákladov za teplo SPOLU 594061,20 Sk vydelil počtom m2 v celom dome a vynásobil m2 v mojom byte.
Pýtam sa, neurčil tak dodávateľ tepla cenu za teplo v mojom byte dodatočne? (mne sa zdá, že áno!!!) Ako mám potom šetriť teplom, keď to nemôžem ovplyvniť?
sito
09.06.09,09:18
Ďakujem za odpoveď,
ak dovolíte otázok mám viac.
Jedná sa o 11 rokov starý dom, ktorý je zateplený. Pôvodne mal dom slúžiť ako zdravotnícke zariadenie. Stavba však 10 rokov chradla a potom sa rozhodli dostavať ho ako byty. Medzi bytmi je cca 50 cm medzera (stropy sú umelo znížené sadrokartónom) - pôvodne sa počítalo s podlahovým vykurovaním. Merače na radiátoroch nemáme, len ten centrálny, ktorý spomínate vo vašom príspevku.

A teraz otázky:
1) vyúčtovanie je následovné: SPOTREBA TEPLA
variabilná zložka 793,9304*cena551,2558=437658,74Sk +
fixná zložka 899,8400*cena173,8114=156402,45 Sk =
SPOLU 594061,20 Sk
Pýtam sa, ak by správca objednal jen o 13% viac tepla ako sme spotrebovali, prečo nie je cena za nespotrebované teplo vynásobená len rozdielom medzi spotrebovaným a objednaným teplom (t.j. 899,8400-793,9304) ale je celé objednané množstvo tepla násobené cenou? Z náško vyúčtovania vyplýva (podľa môjho laického pohľadu), že objednané teplo bolo 1693,7704 a minulo sa len 793,9304 :mad:

2) tiež ma zaujíma, či dodávateľ tepla pri vyúčtovaní postupoval správne, keď sumu nákladov za teplo SPOLU 594061,20 Sk vydelil počtom m2 v celom dome a vynásobil m2 v mojom byte.
Pýtam sa, neurčil tak dodávateľ tepla cenu za teplo v mojom byte dodatočne? (mne sa zdá, že áno!!!) Ako mám potom šetriť teplom, keď to nemôžem ovplyvniť?

K 1. Váš správca objednal 899,84 Gj. tepla pre Váš dom. Fixnú zložku ceny nákladov, tá platí celý rok. URSO, schválilo dodávateľovi tepla cenu za jeden Gj. 173,8114 Sk. = 156 402,45 Sk. Spotrebovali ste 793,9304 Gj. Za skutočne spotrebovné Gj. URSO schválilo 551,2558 Sk. za Gj. = 437 658,74 Sk. Náklady vašého domu sú 594 061,19 Sk.

Objednané množstvo 899,84, mínus 793,9304 = 105,9096 Gj. x 173,9304 = 18 408,296 Sk., ktoré zaplatil dom naviac pretože neminul obiednané množstvo tepla. Ak by ste sa trafili presne tak dom by zaplatil 652 551,55 Sk.Teda ze neminuté teplo ste ušetrili 58 490,36 Sk.

K 2. Keďže v dome nie je pomerové meranie tepla na jednotlivých radiátoroch, náklady sa rozdelujú podľa majetkového podielu jednotlivých bytov v dome. Majetkovým podielom je výmera bytu v m2.

Poliaľ si v dome nedáte namontovať pomerové meranie tepla, uvedený postup pri rozdelení nákladov na jednotlivé byty bude robiť správca do doby namontovania pomerového merania v dome. Iný lepší spôsob nie je a teda ani dôvod na šetrenie teplom, keď všetci platite na jeden m2 rovnako.

Máte aspoň vyregulovaný vykurovací systém?
duves
09.06.09,09:21
A teraz otázky:
1) vyúčtovanie je následovné: SPOTREBA TEPLA
variabilná zložka 793,9304*cena551,2558=437658,74Sk +
fixná zložka 899,8400*cena173,8114=156402,45 Sk =
SPOLU 594061,20 Sk
Pýtam sa, ak by správca objednal jen o 13% viac tepla ako sme spotrebovali, prečo nie je cena za nespotrebované teplo vynásobená len rozdielom medzi spotrebovaným a objednaným teplom (t.j. 899,8400-793,9304) ale je celé objednané množstvo tepla násobené cenou? Z náško vyúčtovania vyplýva (podľa môjho laického pohľadu), že objednané teplo bolo 1693,7704 a minulo sa len 793,9304 :mad:

2) tiež ma zaujíma, či dodávateľ tepla pri vyúčtovaní postupoval správne, keď sumu nákladov za teplo SPOLU 594061,20 Sk vydelil počtom m2 v celom dome a vynásobil m2 v mojom byte.
Pýtam sa, neurčil tak dodávateľ tepla cenu za teplo v mojom byte dodatočne? (mne sa zdá, že áno!!!) Ako mám potom šetriť teplom, keď to nemôžem ovplyvniť?
1. No je to blbe, tiež som to zisťoval. Objednane teplo sa nasobi tzv. fixnou zložkou ceny tepla.
2. Ak nemate pomerove merače, tak nemaš možnosť ovplyvniť svoju spotrebu/naklady za teplo na ÚK.
Halli
09.06.09,11:47
1.
2. Ak nemate pomerove merače, tak nemaš možnosť ovplyvniť svoju spotrebu/naklady za teplo na ÚK.


:D Merače nešetria teplo...ventily Duves :D, viem ako si to myslel, ale nedalo my, lebo tvoja odpoveď je len polopravda ;)
duves
09.06.09,11:53
No zasa len ventily nestačia, Slavica. http://forum.annwin.sk/forum/images/smilies/xchat_27.gif
Halli
09.06.09,11:56
No zasa len ventily nestačia, Slavica. http://forum.annwin.sk/forum/images/smilies/xchat_27.gif

Jasné treba na to trošku rozumu :D Psychologický aspekt meračov je pre šetrenie nepostrádateľný ;)
sito
09.06.09,20:52
:D Merače nešetria teplo...ventily Duves :D, viem ako si to myslel, ale nedalo my, lebo tvoja odpoveď je len polopravda ;)

Hydraulické vyregulovanie bez pomerového merania je ako obchod bez pokladne. Každý si zoberie koľko vládze, však nikto nevie za koľko. Ak to budeme musieť zaplatiť rovným dielom na m2 tak budem na tom dobre, ostatný zaplatia to čo ja, ale ja budem mať viac. Nemôžem byť zlodej, keď platíme rovnako. Ako?

Necigánim, koho zavreli za to že mal rozúčtované náklady za teplo podľa m2 a do bytu si dal raz taký výkon radiátorov ako mal naprojektovaný dostal viac, raz toľko tepla za tie isté peniaze ako ostatní? Koho?

Kto nebýva v dome v ktorom sa to stalo, toho to nesve. On to neplatí. Tak prečo by si robil starosti a je jedno na akom poste mimo domu stojí. (správca až minister)
Halli
09.06.09,21:00
Hydraulické vyregulovanie bez pomerového merania je ako obchod bez pokladne. Každý si zoberie koľko vládze, však nikto nevie za koľko. Ak to budeme musieť zaplatiť rovným dielom na m2 tak budem na tom dobre, ostatný zaplatia to čo ja, ale ja budem mať viac. Nemôžem byť zlodej, keď platíme rovnako. Ako?

Necigánim, koho zavreli za to že mal rozúčtované náklady za teplo podľa m2 a do bytu si dal raz taký výkon radiátorov ako mal naprojektovaný dostal viac, raz toľko tepla za tie isté peniaze ako ostatní? Koho?

Kto nebýva v dome v ktorom sa to stalo, toho to nesve. On to neplatí. Tak prečo by si robil starosti a je jedno na akom poste mimo domu stojí. (správca až minister)


Ach jaj zase musíš rozvíjať to čo netreba :rolleyes:..Ja to nevyvraciam, všetci dobre vieme , že je to tak, ale či už sú alebo nie sú merače a ...ventily, treba s nimi vedieť správne pootočiť a to je veľakrát pre mnohých veľký "kumšt"...;)
Neviem, kde sa napácha viacej škody...či tam kde si jeden capne vačší radiator, alebo tam kde polka domu mrzne :rolleyes: už nerozoberám ;)
sito
09.06.09,21:21
Ach jaj zase musíš rozvíjať to čo netreba :rolleyes:..Ja to nevyvraciam, všetci dobre vieme , že je to tak, ale či už sú alebo nie sú merače a ...ventily, treba s nimi vedieť správne pootočiť a to je veľakrát pre mnohých veľký "kumšt"...;)
Neviem, kde sa napácha viacej škody...či tam kde si jeden capne vačší radiator, alebo tam kde polka domu mrzne :rolleyes: už nerozoberám ;)


V tom prípade nemrzne polka preto, že im nehrejú radiátory, ale preto, že majú prázdnu hlavu, alebo im to nikto nepovedal.

Komu Pán Boh, tomu všetci svätí.

Aj správca.
sito
09.06.09,21:32
Jasné treba na to trošku rozumu :D Psychologický aspekt meračov je pre šetrenie nepostrádateľný ;)

To majú byť ako bubu a ekonomický prínos pre dom žiadny. Škoda investovať. Alebo z psychologického hľadiska sú úžasné. Pekne vyzerajú.


Sú dobrovolné, ak si ich už v konkrétnom dome namontovali mali by ich efektívne využívať vo svoj prospech, prospech celého domu a nie v prospech psychológa.
pepsikova
09.06.09,22:21
...mňa by zaujímalo, či je to správne, že byty na najvyššom poschodí majú aj najvyššie koeficienty prepočtu..ja totiž vyhrievam štyri poschodia podo mnou stupačkou, tým pádom susedia nekúria, neplatia, lebo nemajú na meračoch ani jednotku,koeficienty majú o jeden až štyri čísla menšie ako ja (1,1.,1.,0,9.,0,8.,0,7.,v troch miestnostiach, v jednej 1.5.,1,4.,1.3.,1.2.,1.,), bývam v dome s rovnou strechou, čiže som chladená zvrchu..vidí sa mi to nespravodlivé...(radiátory sú 32 ročné, teda staré, ak by som si dala namontovať nové, tak aký budem mať ten koeficient???)
svojar
10.06.09,03:37
Podľa toho aké radiátory namontuješ. Keď väčšie, tak aj koef. bude vyšší. Také radiátory ako pred 32 rokmi teraz už asi nebudú, treba prispôsobiť nové podľa výkonu.
duves
10.06.09,04:04
...mňa by zaujímalo, či je to správne, že byty na najvyššom poschodí majú aj najvyššie koeficienty prepočtu..ja totiž vyhrievam štyri poschodia podo mnou stupačkou,
O akých koeficietoch stále píšete? Mysli sa tým korekcia polohy?
sito
10.06.09,04:28
...mňa by zaujímalo, či je to správne, že byty na najvyššom poschodí majú aj najvyššie koeficienty prepočtu..ja totiž vyhrievam štyri poschodia podo mnou stupačkou, tým pádom susedia nekúria, neplatia, lebo nemajú na meračoch ani jednotku,koeficienty majú o jeden až štyri čísla menšie ako ja (1,1.,1.,0,9.,0,8.,0,7.,v troch miestnostiach, v jednej 1.5.,1,4.,1.3.,1.2.,1.,), bývam v dome s rovnou strechou, čiže som chladená zvrchu..vidí sa mi to nespravodlivé...(radiátory sú 32 ročné, teda staré, ak by som si dala namontovať nové, tak aký budem mať ten koeficient???)

V obytnom dome sú vždy byty s väčšou a menšou ochladzovanou plochou. Pred 30 rokmi, keď jeden Gj. stál 20 Kčs. bol tento problém riešený tým, že do bytov s väčšou ochladzovanou plochou boli naprojektované výkonnejšie radiátory, aby bol nahrádzaný väčší únik tepla z miestnosti mimo dom.

Od roku 1989 sme museli na tých 20 Kčs. zabudnúť. Pri 700 - 800 Sk. dnes pri 23 - 27 € je treba robiť opatrenia. Vyregulovať vykurovací systém v dome, aby systémom nepretekala jalová voda, ktorá do domu nedonesie už teplotu, ale energiu áno a ta nám zbytočne vymetá peňaženky!

Je pravdou, že vyregulovanie obmedzí prietok jalovej vody, ale pomerové meranie tepla v dome umožní efektívne nastaviť termostatické hlavice na všetkých radiátoroch a maximálne zamedziť prietoku jalovej vody v dome.

Ak si vlastníci bytov nenastavia hlavice vo svojom byte optimálne, neobmedzujú systémom prietok jalovej vody a prístroje na radiátoroch v ich byte zaznamenávajú zvýšený počet jednotiek, ktoré pri pohľade na všetky zaznamenané jednotky na jednotlivých prístrojoch ukazujú ktorý vlastník bytu požadoval viac energie pre svoj byt. Podľa svojej zaznamenanej požiadavky by sa mal podieľať aj na úhrade nákladov za energiu, ktorej spotrebu zaznamená fakturačný merač na päte domu.

Byty pod strechou sú po vyregulovaní, ale hlavne po pomerovom meraní v dome tepelné najnevýhodnejšie. Každá jednotka sa na každom radiátory prenásobuje koeficientom výkonu radiátora. Príklad z domu, pod strechou 1,075, uprostred domu 0,675, rozdiel, pod strechou je koeficient o 59 % vyšší ako v byte uprostred. Ak je hodnota za jednu jednotku v dome 1 € tak, byt pod strechou za ňu zaplatí 1,08 € a byt uprostred 0,68 €.

V skutočnosti je to tak, že všetky zaznamenané jednotky na jednotlivých radiátoroch sa upravia koeficientami svojho výkonu a dostane sa konečný počet jednotiek na rozdelenie. Tým sa vydelia náklady a je rovnaká hodnota nákladov na každú jednotku. Kto má viac upravených jednotiek pri rovnakom počte zaznamenaných jednotiek 1 000 jednotiek? Pod strechou 1 075, uprostred 675 jednotiek. V € ak jedna jednotka = €, byt pod strechou uhradí 1 075 €, uprostred 675 € za rovnakú teplotu v byte, výpočtovú 20 °C. Teda, pod strechou zaplatí za rovnakú výpočtovú teplotu 20 °C o 59 % viac, ako byt uprostred.

Ak by táto vec bola vlastníkom vysvetlená pred montážou pomerového merania v dome a dodávateľ merania by nezohľadnil v rozdelení uvedené veci, moc by toho pomerového merania v obytných domoch nebolo a dodávateľ by strádal. Pokiaľ sa v konkrétnom dome pri pomerovom meraní nezohľadnia všetky jeho špecifiká, tak pomerové meranie tepla v dome je podvod.

Možno to vyrieši URSO, nariadi, že všetci budeme nosiť topánky č. 8. Ale ja mám č. 11. Nevadí, prsty urezať!

Prosím Vás je tu niekto taký, ktorý videl taký obytný dom, že všetky byty sú uprostred domu, ktorý nemá byty na suterénom, pod strechou, prípadne bočné byt ? Prihláste sa!

Pomerové meranie je pre byty s väčšou ochladzovanou plochou nevýhoda, ak sa jeho efektívnosť nedopracuje k takému stavu, ktorý zohľadňuje všetky veci, ktoré sú v dome spojené so šírením tepla v dome jeho úniku z domu. Dá sa to. Všetci na to sevu, správca, minister aj vlastníci. No najviac by mal v tejto veci mal spraviť dodávateľ pomerového merania, keď dokáže vypočítať koeficient výkonu radiátora, môže aj ostatné veci zohľadniť, vypočítať koeficient nevýhodnej polohy.

Odpoveď: Jasné, že máte vyššie koeficienty, keď máte výkonnejšie radiátory, a čo ten koeficient nevýhodnej polohy?

Ten Vám tí uprostred priznali v takej výške, ktorá Vám zohľadní dostatočne ochladzovanú plochu a únik tepla cez ňu?

Ak vymeníte radiátory, koeficient výkonu Vám vypočíta dodávateľ pomerového merania, mohol by aj nevýhodnej polohy, ale to by mal viac starosti a tie on nepotrebuje, on potrebuje vaše peniaze.

Nakoniec Švejk : Buďme rááádí, že sme v teple!

Alebo skutočnosť: Budte rady, že ste v teple, čo furt frflete, platte a dršte papulu.
sito
10.06.09,04:36
O akých koeficietoch stále píšete? Mysli sa tým korekcia polohy?

Dá sa povedať, koeficientom korigované jednotky, ale aj prepočítané.
duves
10.06.09,04:45
V skutočnosti je to tak, že všetky zaznamenané jednotky na jednotlivých radiátoroch sa upravia koeficientami svojho výkonu a dostane sa konečný počet jednotiek na rozdelenie. Tým sa vydelia náklady a je rovnaká hodnota nákladov na každú jednotku. Kto má viac upravených jednotiek pri rovnakom počte zaznamenaných jednotiek 1 000 jednotiek? Pod strechou 1 075, uprostred 675 jednotiek. V € ak jedna jednotka = €, byt pod strechou uhradí 1 075 €, uprostred 675 € za rovnakú teplotu v byte, výpočtovú 20 °C. Teda, pod strechou zaplatí za rovnakú výpočtovú teplotu 20 °C o 59 % viac, ako byt uprostred.

.
Priznam sa Sito, že moc tomu nerozumiem. U nas na radiatoroch mame tieto pomerove merače: http://www.yzamer.sk/obchod/?p=productsMore&iProduct=133&PHPSESSID=72e6396fc402c9dfe986c58a0576bd87 (aj od tej fimy). Osobne si myslim, že:
1. Existuje možnost nastavenia (programovania) každého PRVN, lebo v dome môžu byť rôzne typy riadiátorov čo do výkonu a materiálu (liatinové, plechové, hliníkové). 1000 watový radiátor musí mať iné nastavenie PRVN ako 500 watový. Po lopate povedane, naskakovanie dielikov bude pri plnom otvorení ventilov pri dvoch rozdielnych telesach rozdielne a žiadnym koeficientom ten dielik nie je povolené násobiť.
2. Ja ako spotrebiteľ tepla si nemám možnosť nikde overiť, že to nastavenie je SPRÁVNE. Na toto upozrňujem snáď už 3.krát.
sito
10.06.09,05:30
Priznam sa Sito, že moc tomu nerozumiem. U nas na radiatoroch mame tieto pomerove merače: http://www.yzamer.sk/obchod/?p=productsMore&iProduct=133&PHPSESSID=72e6396fc402c9dfe986c58a0576bd87 (aj od tej fimy). Osobne si myslim, že:
1. Existuje možnost nastavenia (programovania) každého PRVN, lebo v dome môžu byť rôzne typy riadiátorov čo do výkonu a materiálu (liatinové, plechové, hliníkové). 1000 watový radiátor musí mať iné nastavenie PRVN ako 500 watový. Po lopate povedane, naskakovanie dielikov bude pri plnom otvorení ventilov pri dvoch rozdielnych telesach rozdielne a žiadnym koeficientom ten dielik nie je povolené násobiť.
2. Ja ako spotrebiteľ tepla si nemám možnosť nikde overiť, že to nastavenie je SPRÁVNE. Na toto upozrňujem snáď už 3.krát.

K 1. Áno! Z vlastnej skúsenosti, kuchyňu mám nad vchodom, bola drevená stena radiátor 0,625, počet jednotiek 800 až 1 000. V roku 2006 stena vymurovaná, zateplená radiátor 0,475, počet jednotiek 20 až 30. V roku V roku 2007 kedy bol už len radiátor 0,475 mi v lete, keď sa nekúrilo naskočilo 16 jednotiek za január a február 2 jednotky. Reklamoval som to a prišiel človek od správcu a preprogramoval mi všetky prístroje Doprimo picco. Keby som nerobil v kuchyni úpravy, tak by to bolo v poriadku. Boli naprogramované na severské pásmo.

Čo sa týka rôznosti radiátorov v dome, nevadí, že sú liatinové, hliníkové, plechové, prípadne iné. Pred montážou sa dodávateľ pýtal akého druhu sú v dome radiátory, to preto, aby tieto rozdielne radiátory v systéme domu zapracoval a na základe výpočtu všetkých radiátorov im vypočítal koeficienty, alebo korekcie výkonu radiátora, ktorá bude pri prepočte zaznamenaných jednotiek ostatných radiátoroch zhodná, ako keby boli bez rozdielu, rovnakej skupiny. Liatinové, plechové podľa toho ktorých je v dome viac.

K 2. Môžeš, ak sa ti niečo nepozdáva, tak cez správcu požiadať dodávateľa pomerového merania, aby Ti to čo sa ti nepozdáva vysvetlil. V podstate je to na dôvere, ale ako ukázal môj prípad, môže sa stať.

Keď som sa toho človeka pýtal, prečo? Vysvetlil, u nás je nastavenie teploty zaznamenávania jednotiek 28 °C. V severskom programe je nižšia a ak je prístroj u nás nastavený na severský program, ktorý ma nižšiu teplotu zaznamenávania, stáva sa, že v letných mesiacoch naskočí niekoľko jednotiek, ktoré výrazne neovplyvnia výsledok pomerového merania. Ale namalo by to byť. Visí to v téme: Spôsob rozúčtovania tepla pri zmene ceny. V prílohe, rozdelenie tepla 04 až 07.
duves
10.06.09,05:49
K 2. Môžeš, ak sa ti niečo nepozdáva, tak cez správcu požiadať dodávateľa pomerového merania, aby Ti to čo sa ti nepozdáva vysvetlil. V podstate je to na dôvere, ale ako ukázal môj prípad, môže sa stať.

Keď som sa toho človeka pýtal, prečo? Vysvetlil, u nás je nastavenie teploty zaznamenávania jednotiek 28 °C. V severskom programe je nižšia a ak je prístroj u nás nastavený na severský program, ktorý ma nižšiu teplotu zaznamenávania, stáva sa, že v letných mesiacoch naskočí niekoľko jednotiek, ktoré výrazne neovplyvnia výsledok pomerového merania. Ale namalo by to byť. Visí to v téme: Spôsob rozúčtovania tepla pri zmene ceny. V prílohe, rozdelenie tepla 04 až 07.
No myslim, že firma yzamer to zadarmo neurobí.
Nevadí, teraz viem, ako pracovať s ventilmy, vdaka zatepleniu a vdaka aj tvojim radam.
Inak som dost nepochopil ten vyraz jalova voda. Ja si skor myslim, že ak je ventil zbytocne otvoreny, naskakuju dieliky preto rychlo, lebo ten system nevie urobiť nasledovný výpočet:
Pri vstupe do telesa radiatora je napriklad teplota media 60 stupnov a vystup 50 stupnov. Na zaklade prietoku a rozdielu teplot sa da vypočítať, ake teplo bolo odovzdane do miestnosti a okolia.
Tieto poondiate PRVN to v takom pripade zaznamenaju tak, akoby to teplo odovzdane všetko, je tak? Teoreticky ak je vzduch v miestnosti 20 st. a teplota media pri vstupe 60 st. Tvari sa, že odovzdal všetko teplo vyžarovanim media a jeho ochladenim na teplotu v miestnosti na 20 st. PRVN to adekvatne vyhodnoti načítaním jednotiek.
A teraz moja teoria: Predpokladam, že take experimenty s jemnym nastavenim ventilov (ako si opísal) ovlada v dome malokto. Väčšinou sa s tým krúti dolava-doprava ako sa komu zachce a ma pocit, že tak je to správe. V podstate, ak by to v dome robili tak všetci, nič sa nedeje. Lebo, doležity je udaj na fakture podla udajov z fakturačného meradla. Ludia sice natočia dieliky, ale vystupne medium sa vo vymeničke tepla nasledne doohreje opäť z tých 50 stupnov na 60 st. Princíp hry, by teda bol o tom, že napriklad 750 GJ by sa delilo počtom dielikov 24000 (uvadzam iba priklad). V dome mame 24 bytov. Pre lahsie pochopenie uvažujme s rovnakou vykurovacou plochou každého bytu. Takýže čo byt, tak 1000 dielkov na vykurovacích telesách. No akonáhle začne jeden s ventilmy pracovať UVÁŽLIVO (vid tvoj návod), možeme sa v nejakom konkretnom byte dopracovať k úspore natočením dielikov na úrovni 300 dielikov. Pričom sa nejedná o odstavenie kúrenia! Tepelná pohoda je zachovaná.
sito
10.06.09,06:37
Ten prístroj je vlastne počítač, ktorý vyhodnocuje teplotu vody pretečenú v priestore jeho čidla. Jalové je nemá, nedá. V tom to prípade voda pretečená v priestore čidla je schopná vyhriať miestnosť na 23 °C. Ak je miestnosť vyhriata na 23 °C, optimálne nastavená hlavica odstaví prietok vody radiátorom do tej doby kým v miestnosti neklesne teplota na 22 °C a zasa otvorí prietok vody do radiátora. Ak to bude trvať 2 hodiny, počas tých to hodín prístroj jednotky nezaznamenáva. Ak nebude optimálne nastavená hlavica, bude voda pretekať aj počas tých dvoch hodín. No v miestnosti teplotu už nezvýši, nedá vyššiu teplotu, ale na fakturačnom merači ju zaznamená a prepočíta na Gj. Keby ta voda dve hodiny nepretekala radiátorom, nepretiekla by ani fakturačným meračom a spotreba Gj by bola o to nižšia.

Správne si to pochopil. V byte budeš mať stále teplotu 18 až 22 °C podľa tvojej požiadavky v miestnosti, ale radiátor nebudeš mať stále teplý, len vtedy keď klesne teplota v miestnosti pod teplotu pri ktorej hlavica otvorí prietok vody radiátorom a po dobu kedy hlavica prietok neodstaví.

Všetko sa to v dome odvija od priemeru. Ty šetríš, znižuješ priemer domu, kto nešetrí, zvyšuje priemer domu. Ty môžeš ušetriť 60 - 65 % nákladov s priemeru pri tvojom efektívnom odbere tepla. Ak si oni ušetria, priemer pojed dolu, ale tebe bude klesať úspora v percentách povedzme na 50 - 40 %, nie preto že ty by si viac kúril, ale preto že aj oni začali šetriť, šetria pre celý dom , ale hlavne pre seba. Takže Tí čo prekurujú budú s Teba robiť "eskimáka" a to aj napriek tomu, že ty máš v byte požadovanú teplotu, ale podľa nich máš málo jednotiek tak nekúriš.

Časovo sa o celoročnom výsledku tvojich poznatkov použitých v praxi môžeme porozprávať za dva roky. 2009 čiastočne, 2010 celý, vyúčtovanie, máj 2011.

Pýtať sa môžeš aj medzi tým.
duves
10.06.09,06:54
No najhoršie je vlastne to nastavenie, to presne nastavenie tych ventilov. Je tak citlive, že by v byte mala byt ich centralna regulacia cez displey.

Riešenie ešte vidím v odstavení - t.j. nepoužívaní vykurovacích telies, platiť za základnú zložku 30% a zvysok si riešiť elektrickymi konvektormy. Vyhol by som tak v buducnosti tych šialených platieb za gigajaule dodane z teplárne/í, ktorí budú každoročne prostredníctvom ÚRSO dvíhať jednotkové ceny tepla, len koli tomu, že sídlisko bude komplet zabalene v polystyrene. V prípade el.energie, zateplenie v rámci nášho sídliska vplyv na rast ceny el.energie nemá. V podstate by som využíval rozdielnost ceny tepla vyrobeneho medzi teplarnou a ceny tepla vyrobeneho z el.energie.
sito
10.06.09,08:24
No najhoršie je vlastne to nastavenie, to presne nastavenie tych ventilov. Je tak citlive, že by v byte mala byt ich centralna regulacia cez displey.

Riešenie ešte vidím v odstavení - t.j. nepoužívaní vykurovacích telies, platiť za základnú zložku 30% a zvysok si riešiť elektrickymi konvektormy. Vyhol by som tak v buducnosti tych šialených platieb za gigajaule dodane z teplárne/í, ktorí budú každoročne prostredníctvom ÚRSO dvíhať jednotkové ceny tepla, len koli tomu, že sídlisko bude komplet zabalene v polystyrene. V prípade el.energie, zateplenie v rámci nášho sídliska vplyv na rast ceny el.energie nemá. V podstate by som využíval rozdielnost ceny tepla vyrobeneho medzi teplarnou a ceny tepla vyrobeneho z el.energie.

Ale to už by si nebol odberateľ, alebo lepšie časť odberateľa, domu ktorý odoberá teplo od dodávateľa. Ty si konečný odberateľ cez fakturačný merač domu, ak nie je v dome pomerové meranie, tak náklady sa rozdelia podľa m2, ale to nie je tvoj prípad.

Myslíš, že ten dodávateľ by bol tak čestný, že by ti nenatlačil do bytu teplo, ktoré ty nechceš, ako to bolo pred vyregulovaním.

Ty vidíš tak ďaleko? Dá sa aj tak. Má to viac faktorov, ktoré pri rozhodnutí brať do úvahy. Napríklad, keď bude tak konať polovica vlastníkov v dome. Treba zobrať papier, pero a prerátať, na vyššej úrovni, kalkulačku, ešte vyše počítač.

Potom sa rozhodni. Pozri si moje náklady za teplo od roku 2004 do roku 2008. Sú na porade. Náklady od 4 000 do 6 500 Sk. Dobré, že! A to od roku 2006 prispievam okolo 2 000 Sk. na tých, čo si nechajú pretekať radiátormi jalovicu.
Monca72
10.06.09,11:03
K 1. Váš správca objednal 899,84 Gj. tepla pre Váš dom. Fixnú zložku ceny nákladov, tá platí celý rok. URSO, schválilo dodávateľovi tepla cenu za jeden Gj. 173,8114 Sk. = 156 402,45 Sk. Spotrebovali ste 793,9304 Gj. Za skutočne spotrebovné Gj. URSO schválilo 551,2558 Sk. za Gj. = 437 658,74 Sk. Náklady vašého domu sú 594 061,19 Sk.

Objednané množstvo 899,84, mínus 793,9304 = 105,9096 Gj. x 173,9304 = 18 408,296 Sk., ktoré zaplatil dom naviac pretože neminul obiednané množstvo tepla. Ak by ste sa trafili presne tak dom by zaplatil 652 551,55 Sk.Teda ze neminuté teplo ste ušetrili 58 490,36 Sk.




Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Milo ma prekvapilo, ako promtne na moje otázky reagujete a tak mi nedá pýtať sa ďalej.
Rada by som pochopila, ako sme to vlastne ušetrili? Chcete mi tvrdiť, že raz zaplatím za to, že sa teplo objednalo (899,8400*173,8114) a raz zaplatím za to, koľko som vlastne minula (793,9304*551,2558). Mne z toho vyplýva, že potom jednotková cena za namerané množstvo tepla v našom byte je 725,0672Sk/Gj (793,9304*725,0672) a za ušetrené ale objednané množstvo tepla zaplatím (105,9096*173,8114)???
Je možné aby bola cena za teplo taká vysoká? Viete mi poradiť, kde sa dopátram k cenám za GJ pre rok 2008?

Tiež by som sa chcela spýtať: Čítala som, že cena tepla sa 3xv priebehu roku 2008 upravovala. Nemala by som mať vo vyúčtovaní uvedené ceny tri?
duves
10.06.09,12:17
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Milo ma prekvapilo, ako promtne na moje otázky reagujete a tak mi nedá pýtať sa ďalej.
Rada by som pochopila, ako sme to vlastne ušetrili? Chcete mi tvrdiť, že raz zaplatím za to, že sa teplo objednalo (899,8400*173,8114) a raz zaplatím za to, koľko som vlastne minula (793,9304*551,2558). Mne z toho vyplýva, že potom jednotková cena za namerané množstvo tepla v našom byte je 725,0672Sk/Gj (793,9304*725,0672) a za ušetrené ale objednané množstvo tepla zaplatím (105,9096*173,8114)???
Je možné aby bola cena za teplo taká vysoká? Viete mi poradiť, kde sa dopátram k cenám za GJ pre rok 2008?

Tiež by som sa chcela spýtať: Čítala som, že cena tepla sa 3xv priebehu roku 2008 upravovala. Nemala by som mať vo vyúčtovaní uvedené ceny tri?
Cenníky sú tu: http://www.urso.gov.sk/sk/regulacia/tepelna-energetika/cr/t-cr?oblast=t&rok=08/t
Áno, výrobcovia tepla v priebehu roka maju cenu menenú, napr. 3x. Samozrejme stále hore.

Podla mna tak dochádza ku skresleniu!
Lebo: Každé obdobie s tou istou sadzbou by v prípade PRVN malo byť samostatne vyúčtovane! Prečo?
príklad: správca, resp. firma čo inštalovala PRVN robí vyúčtovanie za celý rok. Spotrebná zložka tepla UK (zvyčajne je to 70% nákladov na ÚK) sa rozúčtuje cez pomerové merače. Kedže ale sa v priebehu roka mení cena, ale rozúčtovanie nezohladnuje jednotlive obdobia s rozdielnou cenou, môže prísť k situácii, že niekto na tom prerobí, pretože v čase s nižšou cenou nešetril (natočil velmi vela dielikov) a naopak, v etape ked už bola cena vyššia, účelovo začal šetriť a naopak.
svojar
10.06.09,15:22
Cenníky sú tu: http://www.urso.gov.sk/sk/regulacia/tepelna-energetika/cr/t-cr?oblast=t&rok=08/t
Áno, výrobcovia tepla v priebehu roka maju cenu menenú, napr. 3x. Samozrejme stále hore.

Podla mna tak dochádza ku skresleniu!
Lebo: Každé obdobie s tou istou sadzbou by v prípade PRVN malo byť samostatne vyúčtovane! Prečo?
príklad: správca, resp. firma čo inštalovala PRVN robí vyúčtovanie za celý rok. Spotrebná zložka tepla UK (zvyčajne je to 70% nákladov na ÚK) sa rozúčtuje cez pomerové merače. Kedže ale sa v priebehu roka mení cena, ale rozúčtovanie nezohladnuje jednotlive obdobia s rozdielnou cenou, môže prísť k situácii, že niekto na tom prerobí, pretože v čase s nižšou cenou nešetril (natočil velmi vela dielikov) a naopak, v etape ked už bola cena vyššia, účelovo začal šetriť a naopak.

No bežní obyvatelia bytov sa tak skoro o zmene ceny tepla nedozvedia, aby tým mohli ovplyvniť svoje správanie.
pepsikova
10.06.09,16:06
Alebo skutočnosť: Budte rady, že ste v teple, čo furt frflete, platte a dršte papulu.

...Sito,ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď, ale nejak sa mi furt nedarí držať tú hubu, tak mi prosím ťa, poraď ešte, kde sa mám obrátiť s tým, aby sa zohľadnili aj byty na najvyšších poschodiach a to všetko okolo, lebo so správcom nášho domu nie je reč v tomto smere a susedia sa nejak neangažujú,aby viac platili..dodávateľ tepla je súkromná firma a tí len povedia, že čím menej minieme, tým viac platíme a s týmto argumentom si vystačia pri všetkých otázkach...vyúčtovanie nám robí OSBD..
Julian
10.06.09,17:38
Tiež by som sa chcela spýtať: Čítala som, že cena tepla sa 3xv priebehu roku 2008 upravovala. Nemala by som mať vo vyúčtovaní uvedené ceny tri?

Ak sa cena menila v priebehu roka 3x, tak z vyúčtovania by to malo byť zrejmé (malo by to tam byť) .
najag
10.06.09,17:55
Podla mna, pri zmene ceny tepla nic nebrani, aby sa vykonal odpocet PRVN, bud firmou, spravcom, ci spolocenstvom vo vlastnej rezii. Kolko razy zmena ceny tepla v roku, tolko razy odpocet PRVN. A kazdy sa moze prisposobit spotrebe.
Julian
10.06.09,18:20
Podla mna, pri zmene ceny tepla nic nebrani, aby sa vykonal odpocet PRVN, bud firmou, spravcom, ci spolocenstvom vo vlastnej rezii. Kolko razy zmena ceny tepla v roku, tolko razy odpocet PRVN. A kazdy sa moze prisposobit spotrebe.

Je to veľmi prácne, ale v nejakej zákonnej norme som čítal ako sa percentuálne môžu rozdeliť náklady za kúrenie na jednotlivé mesiace v roku.
najag
10.06.09,18:25
Takto sa to vacsinou robi a nie je to problem, ale ak niekto chce ist dosledne, tak moze odpocitavat......
sito
11.06.09,03:37
Pri elektronických prístrojov nie, pamätajú si posledných 12 mesiacov, takže nie je problém v januári si vylistovať ktorýkoľvek mesiac a stav na jeho konci.

U odparovacích prístrojov nie je záznam, takže každú zmenu ceny, priamy fyzický odpis. Ktosi musí vždy pri zmene ceny prísť do bytu a spraviť odpisy.
sito
11.06.09,06:27
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Milo ma prekvapilo, ako promtne na moje otázky reagujete a tak mi nedá pýtať sa ďalej.
Rada by som pochopila, ako sme to vlastne ušetrili? Chcete mi tvrdiť, že raz zaplatím za to, že sa teplo objednalo (899,8400*173,8114) a raz zaplatím za to, koľko som vlastne minula (793,9304*551,2558). Mne z toho vyplýva, že potom jednotková cena za namerané množstvo tepla v našom byte je 725,0672Sk/Gj (793,9304*725,0672) a za ušetrené ale objednané množstvo tepla zaplatím (105,9096*173,8114)???
Je možné aby bola cena za teplo taká vysoká? Viete mi poradiť, kde sa dopátram k cenám za GJ pre rok 2008?

Tiež by som sa chcela spýtať: Čítala som, že cena tepla sa 3xv priebehu roku 2008 upravovala. Nemala by som mať vo vyúčtovaní uvedené ceny tri?


Neviem ako to vysvetľujú špecialisti.

Ja, laik to vidím takto, URSO schvaľovalo výrobcom tepla cenu, no povedalo si " na monopoly pozor" a začalo požadovať náklady na teplo predkladať v dvoch zložkách. Fixná zložka a cena za ňu platí celý rok. Variabilnú zložku môže URSO výrobcovi upraviť, ak ju uzná za oprávnenú.

Fixná cena za jeden Gj., variabilná cena, úradná cena a reálna cena. Čo to znamená vo vašom prípade?

Fixná cena za jeden Gj. 173,8114, variabilná cena 551.2558, úradná cena 725,0672, reálna cena 748,2535 Sk.

Úradná cena, súčet fixnej a variabilnej zložky spolu.

Reálna cena, objednané množstvo Gj. krát fixná zložka úradnej ceny, plus skutočné spotrebované Gj. krát variabilná zložka úradnej ceny sú náklady domu. Náklady domu deleno skutočná spotreba Gj. rovná sa reálna cena za jeden Gj. To je 748,2535 Sk.

Príklad: Keby ste mali objednaných 600 Gj. 600 x 173,8114 + 793,9304 x 551,258 : 793,9304 = 682,6109 Sk. to je 42,4562 Sk. pod úradnú cenu.

Do budúcna 2009 až 2011 sa bude vychádzať s priemernej skutočnej spotreby v rokoch 2005 až 2007.

Možno ich vo vyúčtovani nemáte vyrátané, ale podklady k ich vyrátaniu v nňm musia byť.
sito
11.06.09,06:47
Alebo skutočnosť: Budte rady, že ste v teple, čo furt frflete, platte a dršte papulu.

...Sito,ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď, ale nejak sa mi furt nedarí držať tú hubu, tak mi prosím ťa, poraď ešte, kde sa mám obrátiť s tým, aby sa zohľadnili aj byty na najvyšších poschodiach a to všetko okolo, lebo so správcom nášho domu nie je reč v tomto smere a susedia sa nejak neangažujú,aby viac platili..dodávateľ tepla je súkromná firma a tí len povedia, že čím menej minieme, tým viac platíme a s týmto argumentom si vystačia pri všetkých otázkach...vyúčtovanie nám robí OSBD..

Ono je to taká ošemetná vec, preto chce mať každý s tým pokoj, ale zaplatené musí mať, čo mu s toho vyhovuje.

Koeficienty, korekcie nevýhodnej polohy schvaľujú vlastníci na schôdzi, no niekto by im mal vysvetliť prečo tie korekcie. Ak pochopia, môžu odsúhlasiť. Ale skôr nie, ak zistia, že ty budeš mať nižšiu úhradu a oni budú musieť uhradiť viac. Peniaze sú peniaze a tie dokážu divy, ale aj zdivočiť ľudí.

Dodávateľovi tepla schvaľuje cenu tepla URSO. To je štátny nezávislý orgán. On by mal schvaľovať výrobcovi tepla reálne náklady na výrobu tepla. ????????
Monca72
11.06.09,08:44
Neviem ako to vysvetľujú špecialisti.

Ja, laik to vidím takto, URSO schvaľovalo výrobcom tepla cenu, no povedalo si " na monopoly pozor" a začalo požadovať náklady na teplo predkladať v dvoch zložkách. Fixná zložka a cena za ňu platí celý rok. Variabilnú zložku môže URSO výrobcovi upraviť, ak ju uzná za oprávnenú.

Fixná cena za jeden Gj., variabilná cena, úradná cena a reálna cena. Čo to znamená vo vašom prípade?

Fixná cena za jeden Gj. 173,8114, variabilná cena 551.2558, úradná cena 725,0672, reálna cena 748,2535 Sk.

Úradná cena, súčet fixnej a variabilnej zložky spolu.

Reálna cena, objednané množstvo Gj. krát fixná zložka úradnej ceny, plus skutočné spotrebované Gj. krát variabilná zložka úradnej ceny sú náklady domu. Náklady domu deleno skutočná spotreba Gj. rovná sa reálna cena za jeden Gj. To je 748,2535 Sk.

Príklad: Keby ste mali objednaných 600 Gj. 600 x 173,8114 + 793,9304 x 551,258 : 793,9304 = 682,6109 Sk. to je 42,4562 Sk. pod úradnú cenu.

Do budúcna 2009 až 2011 sa bude vychádzať s priemernej skutočnej spotreby v rokoch 2005 až 2007.

Možno ich vo vyúčtovani nemáte vyrátané, ale podklady k ich vyrátaniu v nňm musia byť.

Dobrý deň,
tak takéto krkolomné vysvetlenie som nečakala. :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Ale aj tak ďakujem za ochotu pomôcť.

Na stránka URSO som našla rozhodnutia, ktorými "môjmu dodávateľovi tepla" upravuje ceny (fixné aj variabilné). K tejto úprave došlo 3-krát. Je možné, aby cena za GJ ani z jednej úravy nesedela s cenou môjho vyúčtovania? Správne sa domnievam, že cenu asi spriemerovali? Môžem to reklamovať a žiadať aby spätne odpísali spotrebu z merača a násobili cenou, ktorá bola v tom čase aktuálna?

Tiež sa chcem opýtať, či je správne, aby v rozúčtovaní za ÚK bola jednotková cena za GJ u nameraného množstva (variabilná zložka) v sume 551,2558 Sk a v rozúčtovaní na TÚV a SV bola jednotková cena za GJ u nameraného množstva(variabilná zložka) v sume 560,7902 Sk. Nemali by byť tieto sumy rovnaké?
mlisa
11.06.09,08:55
Na stránka URSO som našla rozhodnutia, ktorými "môjmu dodávateľovi tepla" upravuje ceny (fixné aj variabilné). K tejto úprave došlo 3-krát. Je možné, aby cena za GJ ani z jednej úravy nesedela s cenou môjho vyúčtovania? Správne sa domnievam, že cenu asi spriemerovali? Môžem to reklamovať a žiadať aby spätne odpísali spotrebu z merača a násobili cenou, ktorá bola v tom čase aktuálna?

T

ja by som sa chcela spytat nieco podobne - ja som totiz byt k 31.5.2008 predala, a teraz mi prislo vyuctovanie kde je cena tepla pouzita priemerna celorocna, t.j. o dost vyssia ako priemerna za 5 mesiacov pocas ktorych som byt uzivala ja (vzhladom k tomu ze cena sla hore najma koncom roka). Mozem pozadovat zmenu vyuctovania tak aby pouzili priemernu cenu tepla len za obdobie mojho uzivania, a novym vlastnikom nech pouziju priemernu cenu z ich obdobia? Pri zmene vlastnika boli urobene odpocty a je teda jasne kto spotreboval kolko tepla...
Lotarka
11.06.09,09:39
Ceny na URSO sú schválené maximálne, konečné môžu byť iné, teda aj nižšie.

Priemerovať ceny v jednom roku musia s dovolením URSO. Ak to vášmu dodávateľovi dovolili, tak vyúčtovanie bolo s priemerom a myslím, že už Vami navrhované prerobenie by nebolo veľmi presaditeľné.
Lotarka
11.06.09,09:49
Môžem to reklamovať a žiadať aby spätne odpísali spotrebu z merača a násobili cenou, ktorá bola v tom čase aktuálna?

Ak ceny boli spriemerované na základe URSO, tak si myslím, že neuspejete. A druhá vec je, že či vôbec máte na meračoch ešte stavy.

Konkrétne u nás nedovolilo URSO priemerovať ceny dodávateľovi tepla a tak nám správca musel spracovať vyúčtovanie podľa skutočných stavov na PRVN k zmene ceny alebo druhým spôsobom percentuálnym rozdelením v prílohe vyhlášky, to záleží od odsúhlaseného spôsobu vyúčtovania tepla.
mlisa
11.06.09,12:06
Ceny na URSO sú schválené maximálne, konečné môžu byť iné, teda aj nižšie.

Priemerovať ceny v jednom roku musia s dovolením URSO. Ak to vášmu dodávateľovi dovolili, tak vyúčtovanie bolo s priemerom a myslím, že už Vami navrhované prerobenie by nebolo veľmi presaditeľné.

URSO to povoluje priamo dodavatelovi tepla? Cize ak viem, ze dodavatel fakturoval rozne ceny, musi ich tak vyuctovat aj spravca?
svojar
12.06.09,02:52
Nášmu dodávateľovi bolo povolené ceny priemerovať a ÚRSO k tomu dodalo aj pokyny ako sa má spraviť.
duves
12.06.09,11:31
Časovo sa o celoročnom výsledku tvojich poznatkov použitých v praxi môžeme porozprávať za dva roky. 2009 čiastočne, 2010 celý, vyúčtovanie, máj 2011.

Pýtať sa môžeš aj medzi tým.
No zaujimava je aj historia.
Prave robim taky "audit". V roku 2004 mala naša bytovka spotrebu tepla na UK 1228,84 GJ a z toho pripadal podiel na moj byt (cez objem) až 34 GJ
Rok 2008 sú údaje: 751,70GJ / a cca 18 GJ. Ako dom máme pokles spotreby tepla na UK o 39% a ako byt pokles až o 47%.

Robil som si odhad na tento rok. Ak ma budu doma baby počúvať a nebudu ventilmi točiť ako blaznive, stiahneme naklady na vykurovanie z 15,6 tis. Sk na 8,9 tis. Sk. No a hadam aj na teplej vode.
sito
12.06.09,20:48
No zaujimava je aj historia.
Prave robim taky "audit". V roku 2004 mala naša bytovka spotrebu tepla na UK 1228,84 GJ a z toho pripadal podiel na moj byt (cez objem) až 34 GJ
Rok 2008 sú údaje: 751,70GJ / a cca 18 GJ. Ako dom máme pokles spotreby tepla na UK o 39% a ako byt pokles až o 47%.

Robil som si odhad na tento rok. Ak ma budu doma baby počúvať a nebudu ventilmi točiť ako blaznive, stiahneme naklady na vykurovanie z 15,6 tis. Sk na 8,9 tis. Sk. No a hadam aj na teplej vode.

To máš pravdu, história tu bola vždy pred nami, preto treba z nej vychádzať do budúcnosti. Myslím, že by to mohlo byť nejak tak, príde človek na križovatku. Kam isť? Najprv by sa mal pozrieť odkiaľ prišiel, potom kde je a nakoniec kam chce isť. Jedným slovom, zorientovať sa.

Predpokladám, že si sa na začiatku roka správal tak ako na konci roka 2008, niečo tam ušlo, ale ak 9. až 12. dáš na moju radu, poviem 6 000 - 8 000 Sk, deleno konverzný kurz.

Ale pozor, na teplú vodu máš iné páky, máš páky?
duves
13.06.09,04:01
Ale pozor, na teplú vodu máš iné páky, máš páky?
Ta tepla voda je problem, to viem.
sito
13.06.09,04:52
Ta tepla voda je problem, to viem.


Tou pákou tiež niekto hýbe, rozdiel je v tom, že tú vodu v radiátory nevidíš pretekať, a preto je tam ten prístroj, aby prietok zaznamenal. Ale u vody je vidieť, že zbytočne tečie, teda sa s ňou plytvá. Za stenou je tiež vodomer, tiež zaznamenáva prietok, zbytočný, jalový.

Čo je jednoduchšie pochopiť, kúrenie, teplú vodu alebo vodu?
najag
13.06.09,08:26
Ja si myslim, ze prietok vody u radiatora nie je potrebne zaznamenavat a naco by to aj niekto robil. Staci uplne, ze sa zaznamenava odovzdane teplo radiatorom do prostriedia a za to platime. Ved za vysokeho prietoku vody radiatorom sa teplo, teda vykon ani nestaci odovzdat. Alebo, ze by sme mohli namontovat na radiator aj vodomer na teplu vodu ?:D
sito
13.06.09,09:22
Ja si myslim, ze prietok vody u radiatora nie je potrebne zaznamenavat a naco by to aj niekto robil.

Maš pravdu, ozaj načo by to niekto robil?

Staci uplne, že sa zaznamenava odovzdane teplo radiatorom do prostriedia a za to platime.

Perfektná úvaha a myslím, že by sme mali byť všetci spokojní, ak by si predložil niečo svetové, bolo by to fajn.

Netreba zabudnúť, že sa jedná o obytný dom.

Ved za vysokeho prietoku vody radiatorom sa teplo, teda vykon ani nestaci odovzdat.

Tiež, perfektné. Podľa mňa jalová voda, tiež nedodá domu teplotu, ale energiu treba zaplatiť, ktorú voda doniesla do domu.

Alebo, ze by sme mohli namontovat na radiator aj vodomer na teplu vodu ?

Isto si videl fakturačný merač, má čidlo na vstupe a na výstupe vykurovacej vody, no a musí tam byť vodomer. Tieto tri údaje prepočítava počítač a ukazuje hodnotu spotrebovanej energie.

Ak by sme namontovali vodomer, bol by nám na hovno, vedeli by sme, koľko pretieklo vody, ale nevedeli by sme aká bola jej teplota. Aby sme vedeli fyzikálnu veličinu Gj. bolo by treba dve čidla, na vstupe do radiátora a druhé na výstupe z radiátora. A to by nestálo 600 Sk. No, ale kto by zaplatil rozdiel, ktorý vznikne na rozvodoch tepla v dome, zvislých, vodorovných. To dodávateľ do domu nedodal? Kto by ho za nás zaplatil, Ty? Súhlasím!

:D Dnes 07:52 AM

:D:D:D:D:D:D:D:D sústavne.
duves
13.06.09,10:03
Tou pákou tiež niekto hýbe, rozdiel je v tom, že tú vodu v radiátory nevidíš pretekať, a preto je tam ten prístroj, aby prietok zaznamenal. Ale u vody je vidieť, že zbytočne tečie, teda sa s ňou plytvá. Za stenou je tiež vodomer, tiež zaznamenáva prietok, zbytočný, jalový.

Čo je jednoduchšie pochopiť, kúrenie, teplú vodu alebo vodu?
Neviem si dost dobre predstaviť čo tym myslis, tu jalovu vodu u TUV. Nameria sa objem spotrebovanej TUV a pozname normu, kolko GJ tepla urcuje vyhlaska v 1 m3.
sito
13.06.09,10:12
To je voda na ktorú sa len pozeráš ako tečie, neumývaš si ruky, zuby, neperieš v rukách atď., proste pretečie bez úžitku v prospech teba. Plytvanie s vodou.
duves
13.06.09,12:36
Sebadisciplina je velmi motivujuci prvok.
najag
13.06.09,12:55
Ano Sito, tak pracuje kalorimeter a pretoze vykurovanie ma aj spiatocku, tak sa to takto musi merat na vstupe bytoveho domu, alebo na vstupe bytu, ak je horizontalny rozvod.Ale ty si predsa uviedol toto :
"rozdiel je v tom, že tú vodu v radiátory nevidíš pretekať, a preto je tam ten prístroj, aby prietok zaznamenal."
A z toho , co si napisal dalej vo vyjadreni na prispevok je jasne, ze niecomu asi z fyziky nerozumies. A ked sme u toho, prave termostaticke ventily su vysokoodporove, aby prietok media bol taky, aby sa mohlo odovzdat teplo co najefektivnejsie.
A predstav si, ze my mame elektronicke kalorimetre, ktore nepotrebuju prietok vody, ale staci im iba rozdiel teplot na vstupnom a vystupnom potrubi.A meriame spotrebu tepla v byte na radiatoroch v kWh. Ziadne dieliky. A nestali horebilnu sumu, pretoze najvacsiu splatku sme firme zaplatili az po roku z preplatkov vo vyuctovani. A tie sa za jeden rok merania zmenili z nedoplatkov aj na 30 000,-Sk preplatky, takze kazdy mal z coho a este mu bohate ostalo.
Pisat sa da hodne a hlavne o nicom. S vypovednou hodnotou nula.A niektori este tlieskaju.
Zvykol som si u teba Sito, ze dokazes hodne kluckovat, ked treba argumentovat.Urobil si to aj teraz.
duves
13.06.09,13:08
A predstav si, ze my mame elektronicke kalorimetre, ktore nepotrebuju prietok vody, ale staci im iba rozdiel teplot na vstupnom a vystupnom potrubi.A meriame spotrebu tepla v byte na radiatoroch v kWh. Ziadne dieliky.
No myslim si, že toto je jediny objektivny sposobom merania tepla.
najag
13.06.09,13:23
Spravne duves, preto aj EU pozaduje meranie energie v kWh.
sito
13.06.09,13:41
Ano Sito, tak pracuje kalorimeter a pretoze vykurovanie ma aj spiatocku, tak sa to takto musi merat na vstupe bytoveho domu, alebo na vstupe bytu, ak je horizontalny rozvod.Ale ty si predsa uviedol toto :
"rozdiel je v tom, že tú vodu v radiátory nevidíš pretekať, a preto je tam ten prístroj, aby prietok zaznamenal."
A z toho , co si napisal dalej vo vyjadreni na prispevok je jasne, ze niecomu asi z fyziky nerozumies. A ked sme u toho, prave termostaticke ventily su vysokoodporove, aby prietok media bol taky, aby sa mohlo odovzdat teplo co najefektivnejsie.
A predstav si, ze my mame elektronicke kalorimetre, ktore nepotrebuju prietok vody, ale staci im iba rozdiel teplot na vstupnom a vystupnom potrubi.A meriame spotrebu tepla v byte na radiatoroch v kWh. Ziadne dieliky. A nestali horebilnu sumu, pretoze najvacsiu splatku sme firme zaplatili az po roku z preplatkov vo vyuctovani. A tie sa za jeden rok merania zmenili z nedoplatkov aj na 30 000,-Sk preplatky, takze kazdy mal z coho a este mu bohate ostalo.
Pisat sa da hodne a hlavne o nicom. S vypovednou hodnotou nula.A niektori este tlieskaju.
Zvykol som si u teba Sito, ze dokazes hodne kluckovat, ked treba argumentovat.Urobil si to aj teraz.


A radiátor nemá spiatočku? Tebe ta voda tečie do nohavíc?

Predsa ak nepreteká radiátorom teplá voda, jednotky sa nezaznamenávajú. Ja netvrdím že prístroj merá prietok. Ak je jednotiek viac pretieklo radiátorom viac vody?

A ked sme u toho, prave termostaticke ventily su vysokoodporove, aby prietok media bol taky, aby sa mohlo odovzdat teplo co najefektivnejsie.

A sme za jedno, ja tiež tvrdím, že termostatické hlavice, žiadne meranie v dome nešetrí, len vyjadruje číslo od ktorého začať počítať.

Takže na radiátoroch , a ako merajú teplo dodané do bytu stúpačkami, ako zohľadňujú ochladzovanu plochu, plochu bytu, prestupy medzi bytmi, vzdialenosť od fakturačného merača. Keď sú také perfektné prečo rozdeľujete časť nákladov podľa m2. Tie vaše kWh majú takú istú činnosť ako jednotky pomerového merania, možno sú o trošku presnejšie, ale akoich opisuješ a rozdeľujete náklady na teplo tak je to v podstate to isté.

Sú veci, ktoré sa nedajú vysvetliť jedným slovom, ale aj také ktoré sa dajú.

Ty sa oháňaš pokrútenými paragrafmi.
najag
13.06.09,14:51
Sito, nehnevaj sa, ale ak nevidis rozdiel v merani tepla, medzi PRVN a KALORIMETROM, tak radsej sa k meraniu tepla ani nevyjadruj, pretoze pre porovnanie pomeroveho a kalorimetrickeho merania je nutne vychadzat z termodynamickych, termokinetickych a hydraulickych zakonitosti...... zatial co kalorimetricke - je skutocne meranie tepla v kWh, tak pomerove meranie je meranie priemernych teplot pomocov vhodneho indikatora, umiestneneho na vhodnom mieste radiatora /kompromis/ a cela zlozitost pomeroveho merania je vlastne v pomerovom stanoveni prislusneho podielu vykurovanej miestnosti na celkovych nakladoch domu a prepocet udajov PRVN na nejaku doveryhodnu ciastku.
Zatial co kalorimetricke meradlo ma certifikat a triedu presnosti, tak skusenosti zo zahranicia potvrdzuju, ze takmer polovica certifikovanych elektronickych indikatorov nevyhovela pri prevadzkovom overovani.V ČR bol namerany rozptyl o hodnote plus - minus 30% - 45% . Takze je jasne, preco sa dostala do pravnej upravy v CR uprava o rozdielnosti 40% pri ktorej je treba zmenit sposob rozpocitavania. Takze toto je realita, o ktorej nic nevies.
Samozrejme, ze ja tvrdim opak nez ty, ze termostaticke hlavice a meranie tepla s teplom setria,aj ked nie priamo, ale sprostredkovane, pretoze umoznuju zmenit sposob pouzivania radiatora ako zdroja tepla.To je ako v aute ekonometer, mernu spotrebu motora nemeni, ale meni sposob jazdy a tym aj spotrebu paliva, pretoze hovori, uz prerad na iny rychlostny stupen, uber plynu..... Hovori sa tomu spatna vazba. A to je zmysel vsetkeho,lebo iba to mozeme efektivne regulovat, co vieme, ako sa chova a o com mame informaciu.
Cast nakladov na teplo na m2 /10 %/ sme rozdelili iba z dovodu posledneho gesta dobrej vole a zaroven posledneho varovania pre vsetkych tych, co maju vysoku spotrebu. A mal som co robit, aby som k tomu gestu presvedcil ostatnych, inak by sa naklady na teplo uz rozdelovali a budu rozdelovat iba podla meracov tepla, ved preto sme ich montovali. Ja sa neohanam pokrutenymi paragrafmi, ja iba pisem o realite zakona vo vztahu k aktualnym veciam v ramci bytoveho domu.Aby nevznikali zbytocne excesy v bytovom dome.
duves
13.06.09,16:11
Ja si myslim, že meranie tepla je velmi komplikovane. A do toho vstupuje problem okolo rozpočítavania tepla na byty v bytovom dome vôbec. Je tu problem prekurovania a problem eskimakov v bytovom dome, jedni platia ako blazni, druhí sa "vezú". Dajme/te teda nápad ako to rozpočítavať spravodlivo bez dalsich zbytocnych nakladov (zateplovanie stien jednotlivych bytov od seba, nové merače a apod.).
Nonula
14.06.09,04:56
Môj problém sa týka výpočtu koeficientu pri rozúčtovaní kúrenia. Spomínate koeficienty 0,5-1,5 no môj koeficient napr. v jednej izbe je 2,1021. Viem, že tento koeficient je súčinom výkonu radiátora (2,156), koeficientu prestupu tepla PRVN (0,975) a koeficientom zohľadňujúcim polohu miestnosti (1,0). Môže mať 14-článkový radiátor (dom postavený v roku 1972) takýto obrovský výkon 2156W?
sito
14.06.09,07:53
Práve to, môj problém. Ale vy bývate v obytnom dome. Takže to nie je len váš problém. Ale problém celého domu. Ak ste si dali namontovať v dome pomerové meranie tepla na jednotlivé radiátory, je sa treba na to pozrieť ako celok, dom. Isto by bolo vidieť, že keď máte 14 článkový radiátor a koeficient výkonu 2,156. Ak by ste videl celý dom, tak ten kto má menej článkov, má aj menší koeficient výkonu radiátora a opačne. To, prečo Vám tu nikto nevysvetlí, to môže jedine dodávateľ pomerového merania, prečo sú také koeficienty.

Príklad: Vlastník sa rozhodol vymeniť liatinové radiátory za panelové, plechové. Dodávateľ merania vypočíta pre panelový radiátor koeficient tak, aby zaznamenané jednotky boli po prepočítaní na rovnakej triedy ako ostatné radiátory v dome.

Ak si ktorýkoľvek vlastník začne počítať svoj podiel len na základe údajov svojho bytu nemusí sa dopočítať k výsledku, ktorý mu vyjde z prepočtu domu.

To že radiátoru vychádza výkon podľa Vás 2156 W neznamená, že musíte využívať jeho plný výkon. Na koľko ste využívali jeho výkon zaznamenajú z nameranej hodnoty na fakturačnom merači prístroje na radiátoroch.

Myslím, že vaše zaznamenané jednotky sú prenásobené koeficientom 0,975 a koeficientom 1,000. Prvý je výkon radiátora a druhý poloha miestnosti v dome. Byt máte v strede domu?
Nonula
14.06.09,08:18
Myslím, že chyba je v mojich koeficientoch lebo: Sused s rovnakým bytom aj rovnakými radiátormi má celkový počet dielikov na meračoch cca 13000. Náš počet dielikov je 27000 - takže pri rovnakom byte (dve izby sú s obvodovými múrmi-1.izba sever a východ, 2.izba východ a juh) by nemal byť u suseda cca 6000 SKK a u nás 27000 SKK. K tomu samozrejme pripočítajme rozrátanie základnou zložkou (pri 75,9m2 v obidvoch bytoch) čo je cca 6000 SKK. Z tohto teda vypočítali: susedova úhrada za kúrenie je cca 12000SKK - naša 33000SKK. Preto myslím, že sú chybné koeficienty.
sito
14.06.09,09:09
Nie je jednoduché vysvetliť to všetko okolo, keď nie sú všetky informácie. Ale podstata je v základe, zaznamenaných dielikoch, jednotkách. Sused má 13 000 dielikov, Ty 27 000 dielikov. Ak na dielik pripadá jedna koruna nákladov domu, ta úhrada je zhodná s počtom dielikov.

Koľko by si chcel zaplatiť Ty, keď nie 27 000 Sk? A kto to zaplatí? Tvoj sused, ktorý má zaplatiť 13 000 Sk. nie len on. Všetci susedia, ktorým vyšla úhrada pod priemer bytu v dome.

Keby sme sedeli nad tým vyúčtovaním spolu, isto by sme došli k tomu, že koeficienty sú správne. Ale, že máš špatne nastavené termostatické hlavice a preto máš vyšší počet dielikov a aj úhradu ako sused.

Kde je chyba? Kto za to môže? Skús si odpovedať sám. Hľadaj príčinu. Ak máte rovnaké byty?
Nonula
14.06.09,09:35
Rovnaké byty znamená, že je to sused nado mnou. V rozúčtovaní nákladov sú odpočítané dieliky násobené koeficientami (celkovou korekciou-čo u mňa predstavuje v priemere 2,0) z tohto vyjde korigovaná hodnota, ktorá sa potom násobí hodnotou 0,52004... čo platí pre celý dom. Teda moja korigovaná hodnota je 27000x2=54000 krát 0,52 =27000SKK + náklady za základnú zložku 6000SKK - to je mojich 33000 za kúrenie. Z toho logicky vyplýva, že susedove dieliky musia byť prerátané koeficientom cca 1,0 aby dostal korigovanú hodnotu 13000 krát 0,52 =7500SKK.Keď sa priráta suma za základnú zložku 6000 (podľa podl.plochy) dostaneme sumu 13000SKK. A keďže máme rovnaké radiatory, rovnakú podlahovú plochu a rovnaký byt mali by sme mať aj rovnaké koeficienty-TEDA PODĽA MŇA.
sito
14.06.09,10:21
V poriadku, byty sú rovnaké , rovnaké sú aj radiátory, rozdielné sú len zaznamenané jednotky. Prečo?

Isto sa nejedná o dvoj dom, ale o bytový dom. Takže to nie je vec len porovnania medzi vašimi bytmi, ale vec celého domu.

Určitá časť nákladov sa rozdelí podľa m2 domu. Keďže máte rovnakú výmeru, podiel úhrady z domu máte rovnakú.

Zbytok nákladov sa rozdelí podľa zaznamenaných dielikov, jednotiek. Tie sa najprv upravujú prepočtom. Za 1. koeficientom výkonu radiátora, ktorý vypočíta dodávateľ pomerového merania. Za 2. koeficient nevýhodnej polohy, na ktorom sa môžu dohodnúť vlastníci bytov.

Potom sa z ostatných nákladov vypočíta cena za jednu jednotku, krát počet jednotiek v byte. Rozdiely vo vašich bytoch mohli vzniknúť jedine počtom upravených jednotiek, dielikov.

Nevidím dôvod, aby sa váš počet jednotiek najprv zdvojnásobil a potom upravoval a susedov nie.

Správna úvaha, ale v tom vyúčtovaní to musí byť zdôvodnené a musí to byť aj kontrolovateľne, ako pokladničný blok v obchode.

Ako Vám to vysvetlil správca?
Nonula
14.06.09,10:36
Správca nám nevysvetlil nič. Toto rozúčtovanie nám robí externý dodávateľ. Po telefonickom rozhovore s touto firmou mi bolo doporučené poslať email s opisom problému, ktorý mám - dohodnúť termín stretnutia. Na tento email mi doteraz - 4 dni nikto nereagoval. Vyúčtovanie mám iba týždeň, celý ten čas sa venujem tomu čo znamenajú koeficienty..adť. Rada by som na stretnutie s firmou čo nám robí rozúčtovanie prišla pripravená na všetko.
duves
14.06.09,10:47
Správca nám nevysvetlil nič. Toto rozúčtovanie nám robí externý dodávateľ. Po telefonickom rozhovore s touto firmou mi bolo doporučené poslať email s opisom problému, ktorý mám - dohodnúť termín stretnutia. Na tento email mi doteraz - 4 dni nikto nereagoval. Vyúčtovanie mám iba týždeň, celý ten čas sa venujem tomu čo znamenajú koeficienty..adť. Rada by som na stretnutie s firmou čo nám robí rozúčtovanie prišla pripravená na všetko.
TOTO ISTE ROBI AJ FIRMA YZAMER.
Halli
14.06.09,11:00
TOTO ISTE ROBI AJ FIRMA YZAMER.


Dobré vedieť, ak máte niekto skúsenosti s Techem-om napíšte tiež. Dík.
sito
14.06.09,11:00
Správca nám nevysvetlil nič. Toto rozúčtovanie nám robí externý dodávateľ. Po telefonickom rozhovore s touto firmou mi bolo doporučené poslať email s opisom problému, ktorý mám - dohodnúť termín stretnutia. Na tento email mi doteraz - 4 dni nikto nereagoval. Vyúčtovanie mám iba týždeň, celý ten čas sa venujem tomu čo znamenajú koeficienty..adť. Rada by som na stretnutie s firmou čo nám robí rozúčtovanie prišla pripravená na všetko.

V každej miestnosti je radiátor na každom prístroj. Vo vyúčtovaní musí byť informácia o prístrojoch. Výrobné číslo, počiatočný stav, konečný stav jednotiek, rozdiel, koeficient - korekcia výkonu radiátora, koeficient polohy miestnosti v dome, konečný stav a stav jednotlivých prístrojov spolu.

To by malo byť všetko o prístrojoch a ich záznamoch spracovaných pre rozdelenie nákladov za teplo.
sito
15.06.09,12:52
Ano Sito, tak pracuje kalorimeter a pretoze vykurovanie ma aj spiatocku, tak sa to takto musi merat na vstupe bytoveho domu, alebo na vstupe bytu, ak je horizontalny rozvod.Ale ty si predsa uviedol toto :
"rozdiel je v tom, že tú vodu v radiátory nevidíš pretekať, a preto je tam ten prístroj, aby prietok zaznamenal."
A z toho , co si napisal dalej vo vyjadreni na prispevok je jasne, ze niecomu asi z fyziky nerozumies. A ked sme u toho, prave termostaticke ventily su vysokoodporove, aby prietok media bol taky, aby sa mohlo odovzdat teplo co najefektivnejsie.
A predstav si, ze my mame elektronicke kalorimetre, ktore nepotrebuju prietok vody, ale staci im iba rozdiel teplot na vstupnom a vystupnom potrubi.A meriame spotrebu tepla v byte na radiatoroch v kWh. Ziadne dieliky. A nestali horebilnu sumu, pretoze najvacsiu splatku sme firme zaplatili az po roku z preplatkov vo vyuctovani. A tie sa za jeden rok merania zmenili z nedoplatkov aj na 30 000,-Sk preplatky, takze kazdy mal z coho a este mu bohate ostalo.
Pisat sa da hodne a hlavne o nicom. S vypovednou hodnotou nula.A niektori este tlieskaju.
Zvykol som si u teba Sito, ze dokazes hodne kluckovat, ked treba argumentovat.Urobil si to aj teraz.



Sito, nehnevaj sa, ale ak nevidis rozdiel v merani tepla, medzi PRVN a KALORIMETROM, tak radsej sa k meraniu tepla ani nevyjadruj, pretoze pre porovnanie pomeroveho a kalorimetrickeho merania je nutne vychadzat z termodynamickych, termokinetickych a hydraulickych zakonitosti...... zatial co kalorimetricke - je skutocne meranie tepla v kWh, tak pomerove meranie je meranie priemernych teplot pomocov vhodneho indikatora, umiestneneho na vhodnom mieste radiatora /kompromis/ a cela zlozitost pomeroveho merania je vlastne v pomerovom stanoveni prislusneho podielu vykurovanej miestnosti na celkovych nakladoch domu a prepocet udajov PRVN na nejaku doveryhodnu ciastku.
Zatial co kalorimetricke meradlo ma certifikat a triedu presnosti, tak skusenosti zo zahranicia potvrdzuju, ze takmer polovica certifikovanych elektronickych indikatorov nevyhovela pri prevadzkovom overovani.V ČR bol namerany rozptyl o hodnote plus - minus 30% - 45% . Takze je jasne, preco sa dostala do pravnej upravy v CR uprava o rozdielnosti 40% pri ktorej je treba zmenit sposob rozpocitavania. Takze toto je realita, o ktorej nic nevies.
Samozrejme, ze ja tvrdim opak nez ty, ze termostaticke hlavice a meranie tepla s teplom setria,aj ked nie priamo, ale sprostredkovane, pretoze umoznuju zmenit sposob pouzivania radiatora ako zdroja tepla.To je ako v aute ekonometer, mernu spotrebu motora nemeni, ale meni sposob jazdy a tym aj spotrebu paliva, pretoze hovori, uz prerad na iny rychlostny stupen, uber plynu..... Hovori sa tomu spatna vazba. A to je zmysel vsetkeho,lebo iba to mozeme efektivne regulovat, co vieme, ako sa chova a o com mame informaciu.
Cast nakladov na teplo na m2 /10 %/ sme rozdelili iba z dovodu posledneho gesta dobrej vole a zaroven posledneho varovania pre vsetkych tych, co maju vysoku spotrebu. A mal som co robit, aby som k tomu gestu presvedcil ostatnych, inak by sa naklady na teplo uz rozdelovali a budu rozdelovat iba podla meracov tepla, ved preto sme ich montovali. Ja sa neohanam pokrutenymi paragrafmi, ja iba pisem o realite zakona vo vztahu k aktualnym veciam v ramci bytoveho domu.Aby nevznikali zbytocne excesy v bytovom dome.


To sú citované veci z Článok TZB 0407 na internete. Ja súhlasím.

Pomerové rozdelovace nie sú meracmi spotreby tepla v miestnosti. Monitorujú len jednu z mnohých ciest šírenia tepla v dome. Sú to prístroje, indikátory, ktoré sledujú teplotu vykurovacích telies a jej trvanie. Využívajú fyzikálnu závislost teploty vykurovacieho telesa a množstva tepla odovzdaného vykurovacím telesom. Cím teplejšie je vykurovacie teleso a cím dlhšie je teplé, tým viac tepla do miestnosti odovzdalo, a tým väcší pocet jednotiek indikuje pomerový rozdelovac. Velkost a typ každého vykurovacieho telesa sa zohladnuje koeficientom charakterizujúcim jeho
maximálny tepelný výkon.

Pomáhajú objektívnosti rozpocítania urcené meradlá – „bytové merace tepla“? Štruktúra rozvodov vykurovacej sústavy v niektorých domoch – s horizontálnymi bytovými okruhmi – umožnuje použit na rozpocítanie urcené meradlá, oznacované ako „bytové merace tepla“.

Tak, ako pomerové rozdelovace, tak isto aj „bytové merace tepla“ monitorujú len jednu z mnohých ciest tepla do bytu. Sú síce urcenými meradlami, avšak nie voci výslednej spotrebe tepla v byte, ale len voci meranej velicine – teplu odovzdanému vykurovacími telesami. Namerané hodnoty nie sú použitelné vo fyzikálnych jednotkách, ale len v císelných hodnotách, rovnako, ako císelné hodnoty spotreby indikovanej pomerovými rozdelovacmi. Napriek tomu, že sa na ne vztahujú všetky povinnosti kladené na urcené meradlá, pri rozpocítaní nákladov za vykurovanie sú využitelné len vo funkcii pomerových rozdelovacov. Pri rozpocítaníň podla „bytových meracov tepla“ treba rešpektovat tie isté pravidlá a fyzikálne
princípy, ako pri rozpocítaní podla pomerových rozdelovacov. V opacnom prípade dochádza k takým istým chybám, ako pri nesprávnom rozpocítaní podla pomerových rozdelovacov.

Takže nie si až taký dobrý ako som si myslel.

Prečítaj si celý článok. Aj prílohy.
najag
16.06.09,11:06
Sito, keby si problematike rozumel, tak by si toto nemohol napisat. Ty vzdy do vsetkeho zatiahnes nieco, aby si mohol kluckovat.Ak porovnavame PRVN a merace tepla - kalorimetre, tak ich porovnavajme iba vzajomne.A vynechajme prestupove teplo, ako treti parameter.Az niekto exaktne vyriesi prestupove teplo, tak dostane Nobelovu cenu.Pretoze, ak budeme brat aj tento parameter, tak potom kalorimeter meria v byte aspon dodane teplo do radiatora, aj ked skutocne mnozstvo tepla mohlo byt vacsie, ak teplotnym spadom prestupuje teplo do bytu z prilahleho bytu, ale aj mensie, ak odobrane teplo z radiatora sa v miestnosti zmensuje unikom do prilahlej miestnosti ineho bytu.Ale je tu mnozstvo tepla, ktore sa odobralo ako exaktna hodnota. U PRVN nevieme ale ani definovat, ake mnozstvo tepla sa v skutocnosti odobralo. Takze u kalorimetra mame jednu znamu a jednu neznamu a u PRVN mame v podstate dve nezname.Takze sa konecne prebud, nastuduj problematiku, pretoze ma nebavi Ti nieco stale vysvetlovat,pretoze staci si precitat iba tvoj prispevok a viem, ako na tom si odborne. Ja som ochotny polemizovat,ala za uplne inych podmienok, nez mas ty. Takze si vlastne odborne este horsi, nez som si myslel. Ja nepotrebujem citat ten clanok, ja som ho cital, ked sa tam objavil, len ty si nevedel vtedy, ze vobec take forum vobec existuje. A inak by Ti administrator TZB napisal, ze na tomto fore som nebol aspon polroka minimalne.Ak chces byt v kurze, tak musis sledavat odborne clanky velicin, ktore su v tomto v tomto odbore za odborne veliciny povazovane. Aby si bol v obraze, co sa vlastne deje. Rada pre Teba gratis.
sito
16.06.09,12:56
Práve prefrčal tvoj vlak okolo, už je preč.
najag
16.06.09,15:08
Ján Werich napísal:

"Pánove, s blbejma nikdy nediskutujte. Jednak je to ztráta času. Jednak jím tím zbytečne prokazujete čest, že je vubec berete na vědomí "

"Rozdiel medzi genialitou a hlúposťou je v tom,že genialita má svoje medze"
szabomiro
16.06.09,18:46
Ján Werich napísal:

"Pánove, s blbejma nikdy nediskutujte. Jednak je to ztráta času. Jednak jím tím zbytečne prokazujete čest, že je vubec berete na vědomí "

"Rozdiel medzi genialitou a hlúposťou je v tom,že genialita má svoje medze"
Súhlas!
duves
02.11.09,10:30
Mno...priatelia. Kedze v lete sme to prediskutovali a hlavne vdačim Sito-vi za vysvetlenie, idem do utoku v ramci pravidiel a zakona
Tak toto už mam namontovane, za mna to reguluje-prepúšťa len tolko tepla, aby bola pohoda, ked sme doma a vždy sa uzavrie, ked doma nie sme. Ešte to ma aj funkciu "block"!, aby s tym baby doma netočili ako s kolotočom, teda môžu, ale termostat nereaguje.;)
http://media.conrad.de/m/6000_6999/6100/6150/6159/615952_RB_00_FB.EPS.jpg
Halli
02.11.09,13:04
No Duvesko,Duško, potom nám napíš ako si s tým spokojný a ako to fungieren;)...dík
duves
02.11.09,14:24
No zatial mam z toho dobry dojem. Cez vikend som to ponastavoval, s fonendoskopom počúval, kedy prúdi médium. V podstate sa tam da nastaviť každý deň zvlášť.
A co budem kecat, to je návod a prospekt.:D
najag
02.11.09,16:12
Elektronicka hlavica je vynikajuca, najma pre tych, co chodia do prace, travia vikendy mimo bytu a podobne. Myslim si, ze do obsluznych programov sa trafi kazdy, hlavica ma ich dostatok, kazdemu budu vyhovovat. Chcel som ich kupit v Nemecku niekedy, bola tam cena najpriaznivejsia, pretoze je dost vysoka a dany luxus aj nieco stoji. Ale pretoze pracovat nepotrebujem, lebo uz sa nepotrebujem slachtit pracou, tak tento luxus nahradzuju moje rucicky, ktore nastavia podla potreby teplotu v miestnosti....inak odporucam kazdemu, koho nebude brzdit vyska investicie. Montaz je velmi jednoducha, pre vacsinu systemov su redukcie k dispozicii, pre setrneho je navratnost dost vzdialena, pre nesetrneho zabudlivca a flegmatika navratnost velmi kratka... a ked sme u toho setrenia Duves, mas za radiatorom aspon hlinikovu foliu ?.......:D
sito
02.11.09,16:16
Mno...priatelia. Kedze v lete sme to prediskutovali a hlavne vdačim Sito-vi za vysvetlenie, idem do utoku v ramci pravidiel a zakona
Tak toto už mam namontovane, za mna to reguluje-prepúšťa len tolko tepla, aby bola pohoda, ked sme doma a vždy sa uzavrie, ked doma nie sme. Ešte to ma aj funkciu "block"!, aby s tym baby doma netočili ako s kolotočom, teda môžu, ale termostat nereaguje.;)
http://media.conrad.de/m/6000_6999/6100/6150/6159/615952_RB_00_FB.EPS.jpg


Ahoj, duves! Tak Ťa to zaujalo. Zohnal si niečo lepšie ako je len hlavica. Isto to zníži spotrebu na fakturačnom merači tepla, energie, Gj., kWh. Len či budeš aj s toho niečo mať? Ak si v dome schválite tak ako je uvedené v novele vyhlášky 60 % podľa m2, tak budeš šetriť pre susedov, ktorý s teplom plytvajú. Ale je v nej aj odsek 10. Takže máš nádej, že ti to môže niečo priniesť, ale .... treba presvedčiť vlastníkov.
duves
02.11.09,18:00
Elektronicka hlavica je vynikajuca, najma pre tych, co chodia do prace, travia vikendy mimo bytu a podobne. Myslim si, ze do obsluznych programov sa trafi kazdy, hlavica ma ich dostatok, kazdemu budu vyhovovat. Chcel som ich kupit v Nemecku niekedy, bola tam cena najpriaznivejsia, pretoze je dost vysoka a dany luxus aj nieco stoji. Ale pretoze pracovat nepotrebujem, lebo uz sa nepotrebujem slachtit pracou, tak tento luxus nahradzuju moje rucicky, ktore nastavia podla potreby teplotu v miestnosti....
Da sa aj tak, len si to treba fixkou označiť, tie manualne termostaty. Je tam iba imaginarna stupnica od 0 až po 5, no ani za nič clovek nevie, kde je 20 st. alebo 16.st C.


inak odporucam kazdemu, koho nebude brzdit vyska investicie. .
Kto chce ušetriť, musí investovať.



Montaz je velmi jednoducha, pre vacsinu systemov su redukcie k dispozicii,
Mno...v podstate hej, až na jeden ventil, proste som sa potrápil. Chcete vedieť kde?


.. a ked sme u toho setrenia Duves, mas za radiatorom aspon hlinikovu foliu ?.......:D
:Dhttp://www.porada.sk/813314-post90.html
folia bola ešte pred zateplením.
duves
02.11.09,18:30
Termostat v plnej prevadzke.
http://lh4.ggpht.com/_ALL3m3zAVZQ/Su8v-oFWOII/AAAAAAAAGtE/JtEBdUT6Jww/s400/Termostat_1.jpg
Vsimnite si displey a nad displeyom je rozvrh hodin od 0 do 24. No a dolu na hornej časti displeya je nastaveny režim, tzv.komfortného režimu, kedy vlastne vykurovacie teleso ohrieva miestnosť - napr. od 06:00 do 22:00, teplotu si nastavuje užívateľ, ako aj čas. Daju sa nastaviť až 2 úseky v priebehu dna. Každy den sa da nastaviť nezavisle. A dajú sa nastaviť všetky dni v týždnu úplne rovnako.

A teraz!
Blokovací system proti neodbornej manipulacii nežnými členkami mojej rodiny.
http://lh4.ggpht.com/_ALL3m3zAVZQ/Su8v_FgEAUI/AAAAAAAAGtI/AICri_wp6f8/s512/Termostat_2.jpg
Musel som, bo nepomahali ani moje odborne vyklady a moja polovička zapinala radiator naplno vždy, ked bolo treba "vraj" urýchlene vysusiť bielizen na susiaku.
Halli
02.11.09,18:37
A teraz!
Blokovací system proti neodbornej manipulacii nežnými členkami mojej rodiny.

.

No tedáááá, ty jeden eskimák, takto ty na nežné pohlavie??:D

...ale napadá ma skôr možnosť na neplatiča:D, ak sa to teda nedá oblbnúť:D, len sa dostať k radiatoru ...:eek: aby nevedel čo sa deje
najag
02.11.09,18:44
Slavka, neplatic odkruti hlavicu a pojde naplno......:D Ziaden bloc pre neho nie je bloc......:D
Halli
02.11.09,18:46
Slavka, neplatic odkruti hlavicu a pojde naplno......:D Ziaden bloc pre neho nie je bloc......:D

na to som samozrejme myslela, ale tým padom poruší hlavicu a je dokaz na neoprávnenú manipuláciu a iné pravidlá pri rozpočítaní ;)
bloc=blend :D
duves
02.11.09,18:54
No tedáááá, ty jeden eskimák, takto ty na nežné pohlavie??:D

...ale napadá ma skôr možnosť na neplatiča:D, ak sa to teda nedá oblbnúť:D, len sa dostať k radiatoru ...:eek: aby nevedel čo sa deje
Ale ja nemam doma neplatiča.:D
Teda inak povedane, ja som platič a preto hladam uspory.
Neboj, baby sa maju dobre, v tričkach lahkych su.


na to som samozrejme myslela, ale tým padom poruší hlavicu a je dokaz na neoprávnenú manipuláciu a iné pravidlá pri rozpočítaní
bloc=blend

No, ale pozor. Termostat nema nič spoločne s rozučtovanim. Termostat iba racionalizuje režimy, aby som to nemusel manualne stale nastavovať a aby moje baby s tym neotáčali hociako, lebo ony poznali iba 2 stavy: Bud nula, alebo potom hned až 5.stupen.
sito
02.11.09,19:09
Ale ja nemam doma neplatiča.:D
Teda inak povedane, ja som platič a preto hladam uspory.
Neboj, baby sa maju dobre, v tričkach lahkych su.



No, ale pozor. Termostat nema nič spoločne s rozučtovanim. Termostat iba racionalizuje režimy, aby som to nemusel manualne stale nastavovať a aby moje baby s tym neotáčali hociako, lebo ony poznali iba 2 stavy: Bud nula, alebo potom hned až 5.stupen.

Tak doma to máš vybavené. A čo v dome, už vedia o tých 60 % podľa m2? Ak ich schvália, termostaty budú v dome účinné len na 40 %, paradá.
duves
02.11.09,19:11
Ahoj, duves! Tak Ťa to zaujalo. Zohnal si niečo lepšie ako je len hlavica. Isto to zníži spotrebu na fakturačnom merači tepla, energie, Gj., kWh. Len či budeš aj s toho niečo mať? Ak si v dome schválite tak ako je uvedené v novele vyhlášky 60 % podľa m2, tak budeš šetriť pre susedov, ktorý s teplom plytvajú. Ale je v nej aj odsek 10. Takže máš nádej, že ti to môže niečo priniesť, ale .... treba presvedčiť vlastníkov.
Cau, až teraz som si vsimol, že si tiež napisal.
No priznam sa, že vyhlašku nesledujem. To nastali take zmeny?
No zatial mame platny pomer: 30% podla m2 a 70% podla pomerovych.
Mame tu niekde tu vyhlášku?
sito
02.11.09,19:14
Cau, až teraz som si vsimol, že si tiež napisal.
No priznam sa, že vyhlašku nesledujem. To nastali take zmeny?
No zatial mame platny pomer: 30% podla m2 a 70% podla pomerovych.
Mame tu niekde tu vyhlášku?

Poštuduj.

http://www.google.sk/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=2&ved=0CAkQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.sbd4ke.sk%2Fuserfiles%2Ffile% 2Fcenove_vymery%2Fvyhl_358_zmena_630.pdf&ei=Qz3vSoqmMNCbsAaunr3kCA&usg=AFQjCNF7lAi5-ZVIudi9hAqbwlzl_TbYoA
duves
03.11.09,07:24
Poštuduj.

http://www.google.sk/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=2&ved=0CAkQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.sbd4ke.sk%2Fuserfiles%2Ffile% 2Fcenove_vymery%2Fvyhl_358_zmena_630.pdf&ei=Qz3vSoqmMNCbsAaunr3kCA&usg=AFQjCNF7lAi5-ZVIudi9hAqbwlzl_TbYoA
Dik, no ved to je hotova vec, už účinna od 01.01.2010, či nie?

Ono s tym rozpočítavaním tepla v bytoch je stale problem. Poslal som to kamošovi, lebo oni maju v bytovke typka, čo odmontoval vykurovacie telesa a teda nema ani pomerove merače, tak podla toho zakona ma ešte aj koeficient na m2 x 1,5. Takže na tych je to ako ušite.

Sito, nemyslim, že tam nie je priestor na šetrenie. I ked sa mi vidí, že 60% je vela. 50% je hranica. Ale...ved sa to už preberalo 100 krat. Byt ktore niekto prekuruje, vlastne vykuruje prechodom tepla stenami susedne byty. Je to problem, ale vravim, že žiadny zakon nebude nikdy tak nastaveny aby vyhovoval všetkym.
sito
03.11.09,16:35
Duves, na 100 % si pochopil význam jalovej vody. Cez tvoje radiátory tiecť nebude. O to si sa postaral. Ale, čo ostatné radiátory v dome, cez tie potečie a myslím, že dosť. Aký to má význam, tie termostaty, len v tvojom byte a pre tvoj byt?

Rozdelenie podľa m2 je rozdelenie priemerom na jeden m2, teda rovnakou sumou na každý m2 v dome. V jednotlivých bytov a nebytových priestorov.

Príklad: Byt s pomerovým meraním dosiahne odchýlku od priemeru 1,7 priemeru. Ale byt, ktorý nemá pomerové meranie, prípadne odmietne odpočet pomerového merania uhradí 1,5 násobok priemeru. Nie je to postavené na hlavu? Ja by som doporučil vlastníkom schváliť 1,5 násobok najväčšej spotreby s pomerovým meraním a rovnakom počte m2. Takže 1,7 x 1,5 = 2,55 priemeru na ich byt. Dá si namontovať, alebo umožní odpočet pri takej to úhrade?

Pomerové meranie spôsobí medzi bytmi, veľké rozdiely v úhradách. Ako znížiť rozdiely? V čím väčšej miere sa kombinuje rozdelenie nákladov podľa m2 v prospech m2 s rozdelením podľa pomerového merania, rozdiely sa zmenšujú. No nie je to tým, že vykurovacím systémom domu pretečie menej jalovej vody. Ale tým, že sa v dome od súhlasí, že to plytvanie uhradia tí, čo teplo odoberali efektívne, tvoj prípad. Takže načo také perfektné termostaty v tvojom byte?
duves
03.11.09,17:31
Sito, no teraz je dilema v pravnej rovine a technickej.
Vysvetlim.
Právna rovina:
1. Som zvedavy ako a kto je zodpovedny riešiť domovu schodzu za účelom oboznamenia so zakonom. Mam zato, že:
a) automaticky, ak nebude žiadna schodza vstupuje do platnosti vyhláška 358/2009 zvlášť §7 bod 1. až 9.
alebo ak to správca neoznámi majitelom bytov tak platia dohodnuté staré podmienky?
b) 30% na m2 a 70% na pomerové merače?

Ak platí alternatíva a), bude treba na konci roku iniciovať schodzu a vysvetliť vyhlášku a v zmysle zakona 182/93 a jeho noviel vykonať platné hlasovanie pre realizaciu §7 bod 10 vyhlášky 358/2009 a tu je teraz priestor na riešenie a vyjednavanie medzi vlastníkmi.

A teraz prichádza na rad technicka rovina:
2. V bytovke mame male, stredne a velke byty, inak povedane, 2, 3 a 4 izbove. Tie 4 izbove su orientovane na juhozapad. Co som mal suseda na tom istom poschodí ako ja, ešte pred zateplením počas miernej zimy (cez deň +10 st, v noci 3 st.) odstavoval radiatory (uzavrel ich). Male byty su orientovane na severovychod (taky mam ja) a stredne su orientovane na juhovýchod. Bytovka obsahuje zmiešane obyvatelstvo, je tu vela dochodcov, co su cely den doma a zrejme asi nemiluju pobyt pri 16 st.C. Zväčša su v bytoch 2, alebo 3 izbovych. Tie velke byty maju ludia pracovne aktívny.
A teraz moje závery: zmena rozúčtovania podla vyhlášky 358/2009 znevyhodní velke byty a prípadne malé, kde doriešili elektronickym termostatom režim vykurovania ako to teraz mam ja (predpokladam, že som zatial sám). Čiže je výhodné vytvoriť koalíciu s majitelmi velkych bytov. Čo ty na to?
sito
03.11.09,18:28
Sito, no teraz je dilema v pravnej rovine a technickej.
Vysvetlim.
Právna rovina:
1. Som zvedavy ako a kto je zodpovedny riešiť domovu schodzu za účelom oboznamenia so zakonom. Mam zato, že:
a) automaticky, ak nebude žiadna schodza vstupuje do platnosti vyhláška 358/2009 zvlášť §7 bod 1. až 9.
alebo ak to správca neoznámi majitelom bytov tak platia dohodnuté staré podmienky?
b) 30% na m2 a 70% na pomerové merače?

Ak platí alternatíva a), bude treba na konci roku iniciovať schodzu a vysvetliť vyhlášku a v zmysle zakona 182/93 a jeho noviel vykonať platné hlasovanie pre realizaciu §7 bod 10 vyhlášky 358/2009 a tu je teraz priestor na riešenie a vyjednavanie medzi vlastníkmi.


Sú dve možnosti. Správca vie o novele vyhlášky a informuje vlastníkov, malo by to byť v zmluve o výkone správy, požiadavka vlastníkov. Druhá možnosť, niektorý vlastník vie o novelizácii, presvedčí 1/4 vlastníkov, aby správca zvolal schôdzu, ak ju nezvolá, po 15 dňoch si ju môžu zvolať vlastníci sami a dohodnúť si v súlade s § 7, odsek 10 novelizácie vyhlášky dohodnúť svoj spôsob rozdelenia tepla a nákladov za teplo.

Či bude, alebo nebude schôdza 358/2009 bude platiť.

§ 10a
Prechodné ustanovenie účinné od 15. septembra 2009 Podľa ustanovení účinných od 15. septembra 2009 sa prvýkrát postupuje pri rozpočítaní dodaného množstva tepla v teplej úžitkovej vode a množstva tepla na
vykurovanie za rok 2010.“.

Prechodné ustanovenie nevyžaduje schválené spôsoby rozdelenia tepla v súlade s vyhláškou 630/2005 prispôsobiť vyhláške 358/2009, takže sú platné, ak ich vlastníci nezmenia. Ak si neschválite iné pomerné rozdelenie zostáva v platnosti tvoje b.


A teraz prichádza na rad technicka rovina:

Viac treba? Koľko je ktorých bytov, akú majú výmeru. Potom sa dá povedať viac.


2. V bytovke mame male, stredne a velke byty, inak povedane, 2, 3 a 4 izbove. Tie 4 izbove su orientovane na juhozapad. Co som mal suseda na tom istom poschodí ako ja, ešte pred zateplením počas miernej zimy (cez deň +10 st, v noci 3 st.) odstavoval radiatory (uzavrel ich). Male byty su orientovane na severovychod (taky mam ja) a stredne su orientovane na juhovýchod. Bytovka obsahuje zmiešane obyvatelstvo, je tu vela dochodcov, co su cely den doma a zrejme asi nemiluju pobyt pri 16 st.C. Zväčša su v bytoch 2, alebo 3 izbovych. Tie velke byty maju ludia pracovne aktívny.
A teraz moje závery: zmena rozúčtovania podla vyhlášky 358/2009 znevyhodní velke byty a prípadne malé, kde doriešili elektronickym termostatom režim vykurovania ako to teraz mam ja (predpokladam, že som zatial sám). Čiže je výhodné vytvoriť koalíciu s majitelmi velkych bytov. Čo ty na to?

Zmena podľa vyhlášky 358/2009 z nevýhodní, to závisí na tom aká zmena bude schválená. Ale, čim viac bude rozdelené podľa m2, tým viac bude znevýhodnené pomerové meranie, hlavne tie byty, ktoré odoberajú energiu efektívne , tvoj prípad. Dobre si napísal, všetkým nevyhovieš, ale väčšina by mala byť spokojná. V spôsobe rozdelenia sa dujú zohľadniť všetky oprávnené a objektívne požiadavky vlastníkov všetkých bytov, ale aj tak všetci nebudú spokojní.


.
duves
09.11.09,10:44
sito
09.11.09,11:03
Pravda to nevyrieši ani v jednom dome, na to sú v dome vlastníci, je to ich problém ako v dome zabezpečiť v bytoch dostatočnú teplotu, rozdelením energie, Gj. kWh v dome a úhradu nákladov za dodané teplo.

Je to oriešok, ale dá sa. Aj objektívne, aj neobjektívne. Každého nepotešíš! Keď mu dokážeš na základe pomerového merania plytvanie s teplom v jeho byte.
duves
09.11.09,11:14
Jasne, že je to oriešok. Zasa, krajne byty a s polohou na SV maju vyhodu v lete. Sú chladnejsie. A nik nedoplaca z majitelov takych bytov na byty, ktore su v lete extra prehriate na ich ochladzovanie. No v každom prípade, je najprv potrebne zateplenie. Nariekať nepomôže. Treba zatepliť obvod, strechu-koli unikom tepla hornych bytov (a pre pohodu v lete) a pivničné stropy, aby najspodnejsie byty nemali studene podlahy (kedysi som v takom vyrastal, brŕŕ, nikdy viac).
sito
09.11.09,11:23
A ja už 28 rokov žijem a nemenil by som. Zo začiatku aj áno, keď trhalo fľaše minerálky v kuchyni, ale dnes nie, a to ešte nad vchodom.
duves
09.11.09,12:03
A ja už 28 rokov žijem a nemenil by som. Zo začiatku aj áno, keď trhalo fľaše minerálky v kuchyni, .....
Preháňaš!
Halli
09.11.09,13:57
sito
10.11.09,04:58
Preháňaš!

Duves, já! Na kuchyni bola drevená stena, bola ako sito, sama diera. Otrhal som dosky a štyri balíky sklenej vaty som tam natlačil. Ale dnes je to vymurované a 5 cm polystyrén, radiátor som dal na čelnú stenu a teraz sa zapína až keď vonku mrzne, najmenšia spotreba v byte, pred tým najväčšia.

A tie fľaše, to je pravda, ale len prvú zimu. Po nej som konal. Na to, že bývam na prízemí a nemám komu kradnúť teplo, tých 20 - 22 °C mám. To vyregulovanie, pomerové meranie a zateplenie spravili svoje. Je len na škodu, význam tých to veci pochopila tak 1/4 a 1/3 to ma na háku, no ich nezáujem pociťujú všetci v dome. Nemenil by som byt v dome. Mimo domu? To by nebolo kvôli teplu?
duves
10.11.09,05:22
Duves, já! Na kuchyni bola drevená stena, bola ako sito, sama diera. Otrhal som dosky a štyri balíky sklenej vaty som tam natlačil. Ale dnes je to vymurované a 5 cm polystyrén, radiátor som dal na čelnú stenu a teraz sa zapína až keď vonku mrzne, najmenšia spotreba v byte, pred tým najväčšia.

A tie fľaše, to je pravda, ale len prvú zimu. Po nej som konal. Na to, že bývam na prízemí a nemám komu kradnúť teplo, tých 20 - 22 °C mám. To vyregulovanie, pomerové meranie a zateplenie spravili svoje. Je len na škodu, význam tých to veci pochopila tak 1/4 a 1/3 to ma na háku, no ich nezáujem pociťujú všetci v dome. Nemenil by som byt v dome. Mimo domu? To by nebolo kvôli teplu?
No neviem si predstaviť čo za drevenu stenu tam bolo.
Ale čo sa tyka toho, že význam tých to veci pochopila tak 1/4 a 1/3 to ma na háku, tak na to kašli. Ved čím viac šetríš ty a oni nie, tak to je jedine dobre pre teba. Ja svoje skusenosti a znalosti tiež nereferujem kde komu v dome. Tu su ti takí blbci, že ešte by ma poohovarali z nejakych švindlov.
sito
10.11.09,05:30
Snáď si nemyslíš, že len u Vás! Ako v stredoveku, keď sa niekto vyzná, vie, treba ho upáliť. Akurát, že teraz to robia bez plameňov, ale s tým istým úmyslom, zámerom.
svojar
10.11.09,09:35
No neviem si predstaviť čo za drevenu stenu tam bolo.
Ale čo sa tyka toho, že význam tých to veci pochopila tak 1/4 a 1/3 to ma na háku, tak na to kašli. Ved čím viac šetríš ty a oni nie, tak to je jedine dobre pre teba. Ja svoje skusenosti a znalosti tiež nereferujem kde komu v dome. Tu su ti takí blbci, že ešte by ma poohovarali z nejakych švindlov.
Drevené steny sú aj u nás. Je to stena v kuchyni s oknom a dverami na balkón.
U nás v dome už je väčšina vymenených za murované. Aj my sme na ňu po vymurovaní premiestnili radiátor.
duves
13.11.09,18:48
Teraz sa spolieham na vašu pomoc poraďáčky a poraďáci. Náš správca vraj musel objednat v roku 2008 na roky 2009, 2010 a 2011 fixnu zložku tepla. Údajne mu to prikazuje Výnos č.6/2008: http://www.urso.gov.sk/doc/legislativa/vynos_06-2008_sk.pdf
Nech to čítam odpredu, či odzadu, ja to tam nevidím. Nevyznáte sa?
Dííík
Sagemka
13.11.09,19:44
Dobrý večer poraďáci. Mám otázku: čo v tom prípade, ak vlastník si odmontoval radiátor, napr. v kuchyni. Nie je to okrádanie ostatných vlastníkov? Vo vyhláške, aj v starej a v tejto novej, je v §7 ods. 4 určený súčin 1,5 násobku priemeru spotrebnej zložky keď vlastník nemá namontovaný pomerový merač, ale ako to riešiť, keď ani firma, ktorá robí vyúčtovanie tepla a teplej vody to neberie do úvahy. Dá sa niečo s tým urobiť alebo je to o.k.
duves
13.11.09,20:02
Dobrý večer poraďáci. Mám otázku: čo v tom prípade, ak vlastník si odmontoval radiátor, napr. v kuchyni. Nie je to okrádanie ostatných vlastníkov? Vo vyhláške, aj v starej a v tejto novej, je v §7 ods. 4 určený súčin 1,5 násobku priemeru spotrebnej zložky keď vlastník nemá namontovaný pomerový merač, ale ako to riešiť, keď ani firma, ktorá robí vyúčtovanie tepla a teplej vody to neberie do úvahy. Dá sa niečo s tým urobiť alebo je to o.k.
No firma musi dodržať zakon, treba sa ozvat, ved ostatnych, čo mate telesa v poriadku je viac.
Halli
13.11.09,20:12
Teraz sa spolieham na vašu pomoc poraďáčky a poraďáci. Náš správca vraj musel objednat v roku 2008 na roky 2009, 2010 a 2011 fixnu zložku tepla. Údajne mu to prikazuje Výnos č.6/2008: http://www.urso.gov.sk/doc/legislativa/vynos_06-2008_sk.pdf
Nech to čítam odpredu, či odzadu, ja to tam nevidím. Nevyznáte sa?
Dííík


...som ti písala, že na tri roky sa objednáva regulačný príkon, ale nechápem , čo má s tým správca, to je vec dodavateľa...:rolleyes:
sito
13.11.09,22:07
Teraz sa spolieham na vašu pomoc poraďáčky a poraďáci. Náš správca vraj musel objednat v roku 2008 na roky 2009, 2010 a 2011 fixnu zložku tepla. Údajne mu to prikazuje Výnos č.6/2008: http://www.urso.gov.sk/doc/legislativa/vynos_06-2008_sk.pdf
Nech to čítam odpredu, či odzadu, ja to tam nevidím. Nevyznáte sa?
Dííík

Asi Ťa toto zaujíma?

§ 4
Postup a podmienky uplatnovania ceny
(1) Maximálna cena tepla sa skladá z variabilnej zložky maximálnej ceny tepla so spotrebnou
danou24) z elektriny, uhlia, zemného plynu (dalej len „dan“) a so spotrebnou danou z minerálneho
oleja alebo bez dane a so spotrebnou danou z minerálneho oleja a fixnej zložky maximálnej ceny
tepla s primeraným ziskom.

(2) Variabilná zložka maximálnej ceny tepla v slovenských korunách za kilowatthodinu sa urcí na
objednané množstvo tepla. Fixná zložka maximálnej ceny tepla s primeraným ziskom sa urcí
v slovenských korunách na kilowatt celkového regulacného príkonu. Celkový regulacný príkon
regulovaného subjektu je súcet regulacných príkonov a pre potreby regulácie ceny tepla platí na
celé regulacné obdobie. Regulacný príkon sa vypocíta ako podiel aritmetického priemeru množstva
tepla dodaného na vykurovanie a prípravu teplej úžitkovej vody v rokoch 2005 až 2007 v kWh do
odberného miesta, do vlastných objektov dodávatela, ktoré nesúvisia s regulovanou cinnostou
alebo tepla dodaného do objektov, v ktorých množstvo tepla dodávatel rozpocítava konecným
spotrebitelom a poctom hodín 5 300. Regulacný príkon v prípade vykurovania objektu, ktorý bol
zateplený alebo hydraulicky vyregulovaný v rokoch 2005 až 2008, je možné urcit aj dohodou
podla predpokladanej spotreby tepla v roku 2008. Regulacný príkon technologickej spotreby tepla
vo vlastných výrobných procesoch v neregulovaných cinnostiach a množstva tepla na
technologické procesy dodaného do odberného miesta sa urcí z dohodnutého poctu prevádzkových
hodín podla technologickej spotreby tepla v rokoch 2005 až 2007. Pri výpocte regulacného
príkonu u nových dodávatelov alebo odberatelov sa vychádza z objednaného množstva tepla na
regulacný rok t.

Do roku 2008 si domy, alebo správcovia domov objednávali teplo. Na roky 2009 až 2011 si nemusia, vypočíta sa im priemer za roky 2005 až 2007.

Jasné, dodávateľ má stavy spotreby, má ich aj správca, mal by ich odkontrolovať a aj výpočet regulačného príkonu, keď ho poverili vlastníci správou domu. Ak nie, načo je domu taký správca?
Zitulda
13.11.09,23:36
Dobrý večer poraďáci. Mám otázku: čo v tom prípade, ak vlastník si odmontoval radiátor, napr. v kuchyni. Nie je to okrádanie ostatných vlastníkov? Vo vyhláške, aj v starej a v tejto novej, je v §7 ods. 4 určený súčin 1,5 násobku priemeru spotrebnej zložky keď vlastník nemá namontovaný pomerový merač, ale ako to riešiť, keď ani firma, ktorá robí vyúčtovanie tepla a teplej vody to neberie do úvahy. Dá sa niečo s tým urobiť alebo je to o.k.

Na tento príspevok by som aj ja prijala príspevky a odpoveď hlavne na otázku či je to dovolené odstránenie radiátora. Ako sa bude postupovať pri odpočtoch a vyúčtovaní, ak v kuchyni už ten merač nie je, ale určite su stupačky a priestor je aj nimi vykurovaný. Je to vôbec prístupné niekde odstrániť radiátor?
duves
14.11.09,05:51
Tečú mi nervy, z nášho správcu.
sito
14.11.09,05:57
Zrušiť s ním zmluvu o výkone správy! Sám to nedokážeš! Ale môžeš to sám iniciovať. No, ak Ťa podporí väčšina, " Moje nervy, ja som to dokázal, ale nie sám"?
duves
14.11.09,06:14
Ja už sa o to roky snažím, ale marne. Zasa...susedny dom ich mal tiež a ked v roku 2006 spravca -Bytofond Rača zanikol, tak nového nástupcu Fondbyt poslali kade lahsie. Myslis, že zohnali lepsieho? Tento rok vypovedali zmluvu "novemu". Niekedy je to z blata do kaluže.
sito
14.11.09,06:16
A čo SVB!
duves
14.11.09,06:29
Nemal by to kto robiť, ja do toho nepojdem, tu su ludia strasne sprostí. Už som to možno opisoval inde, ale ked som robil povereneho zastupcu, asi 2 roky, tak mi vyzvanali koli údržbe domu.
sito
14.11.09,08:12
Sú dve možnosti.

1. Postaviť, kúpiť si rodinný dom.

2. Trpieť za hlúposť, sprostotu iných, spolu s nimi.

Ale je aj tretia.

Že by si to robil Ty.

Dva krát nevstúpiš do jednej rieky.

Ja som vstúpil a dopadol som rovnako, ako prvý krát. Nas... mi na hlavu. Tak sa nedivím tomu, že to nikto nechce u Vás robiť, nechať si sr.. na hlavu.

Ale nie je množné, aby nebola aj štvrtá, piata ... možnosť.

To sa len ľuďom nechce rozmýšľať, pohodlie, ale za pohodlie treba zaplatiť! A to sa ľuďom nechce, tak zadarmo, to by bolo!

Zadarmo ani kura nehrabe! Platilo, platí a platiť bude!