Miselka
05.06.09,21:41
Ahojte všetci,
Chcem sa informovať v mene mojej matky. Vo februári jej umrel bratranec, ktorý po sebe nezanechal žiadnych priamych potomkov. Pohreb vybavoval jeho sused, ktorý je veľmi nedôveryhodná osoba. Tento sused bol prizvaný aj na dedičské konanie, keďže bol uvedený v úmrtnom liste. Podľa svedeckej výpovede vieme, že bratranec zanechal závet v prospech mojej matky. Predpokladáme však, že daný závet bol znehnodnotený, resp. zničený práve spomínaným susedom. Moja otázka teda znie. Je možné aby sa moja matka aj napriek uvedeným skutočnostiam k dedičstvu právoplatne dostala?
Lianka
06.06.09,12:29
Podla svedeckej vypovede koho? U koho je zapis o svedeckej vypovedi (na policii)?

Zavet mal byt napisany u notara alebo akym sposobom?
arizona
06.06.09,13:50
A kde bola celá rodina vtedy, ked bolo treba príbuznému, ktorý žil sám ,vybaviť a vystrojiť pohreb?
Nechali ste o celé na cudzieho človeka, ktorého teraz nazývaš " nedôveryhodný" ?:eek::mee::rolleyes: .

Ten "nedôveryhodný" sused bol na dedičsé konanie prizvaný možno aj preto, že mal nejaké výdavky s pohrebom...

...sorry, nedalo mi...:rolleyes:
Miselka
06.06.09,15:26
Mamin bratranec zomrel v piatok. Sused, ktorého právom nazývam nedôveryhodný, mal všetko vopred premyslené a nachystané, pretože v ten istý piatok zavolal matke, že on sa už predsa o všetko "postaral". Pohreb bol "vybavený" hneď v piatok a konal sa v nedeľu. Takže nesúď vopred kým nepoznáš všetky okolnosti...Veľmi dobre vedel, čo robí.
...A výdavky s pohrebom nemal, pretože z domu maminho bratranca vzal 3 vkladné knižky na doručiteľa, z ktorých čerpal.
iriska
06.06.09,16:04
myslím, že na súde býva zoznam závetov, ktoré nahlasujú notári, ak boli spísané u nich... ale toto som naozaj len niekde počula
Ajuška
06.06.09,17:06
... Moja otázka teda znie. Je možné aby sa moja matka aj napriek uvedeným skutočnostiam k dedičstvu právoplatne dostala?
Miselka... skús sa (podľa posledného trvalého bydliska zomrelého) zorientovať, ktorému notárovi bolo pridelené prejednanie jeho dedičstva. Ak sa Tvoja matka oprávnene domnieva, že prichádza do úvahy ako dedič po zomrelom, nech ho (notára) navštívi a tam si ujasnia aké podklady k dispozícii má... resp. ďalší možný postup... ;) ...
Chobot
06.06.09,20:01
Mamin bratranec zomrel v piatok. Sused, ktorého právom nazývam nedôveryhodný, mal všetko vopred premyslené a nachystané, pretože v ten istý piatok zavolal matke, že on sa už predsa o všetko "postaral". Pohreb bol "vybavený" hneď v piatok a konal sa v nedeľu. Takže nesúď vopred kým nepoznáš všetky okolnosti...Veľmi dobre vedel, čo robí.
...A výdavky s pohrebom nemal, pretože z domu maminho bratranca vzal 3 vkladné knižky na doručiteľa, z ktorých čerpal.

Vkladné knižky na doručiteľa už neexistujú (http://www.slsp.sk/ActiveWeb/Page/faq/), resp. ak niekomu zostala, tak vyplatenie nie je anonymné a dá sa zistiť, či sused požiadal o výplatu z takej knižky. Treba si zistiť cez notára, či mal bratranec v niektorej banke účet alebo VK na jeho meno. Sused mohol peniaze vybrať len vtedy, keby bol spoludisponentom na účte alebo VK. A ak bol spoudisponentom a peniaze vybral, ľahko sa to v banke zistí.

Ostatné s dedením - ako už poradili, zistiť v centrálnej evidencii závetov, či bratranec nezanechal závet. Ak sa závet nájde, tak sa dedí zo závetu (keby v závete odkázal majetok susedovi, tak by ho zdedil). Ak závet neexistuje, tak sa dedí zo zákona a sused v tom prípade nepripadá ako dedič do úvahy, jedine že by s bratrancom žil v jednej domácnosti viac ako rok. Inak sa dedí podľa skupín:

(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.

(2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.

§ 474

(1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

(2) Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.

§ 475

(1) Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

(2) Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.

§ 475a

Ak žiadny dedič nededí v tretej skupine, v štvrtej skupine dedia rovnakým dielom prarodičia poručiteľa, a ak nededí žiaden z nich, dedia rovnakým dielom ich deti.
Mária27
06.06.09,21:33
Poopravím: vkladné knižky na doručiteľa možno predložiť banke a požiadať o výplatu peňazí do roku 2011. Banka to pošle - to nevie presne či ministerstvu financií alebo štátnej pokladnici, ktorí to vybavia do 2 mesiacov. Stále platí, že ich vyplatia každému, kto knižky predloží (doručiteľovi). Nedávno sme taký prípad vybavovali. Ak je tam heslo, mal by ho doručiteľ vedieť, ale nejak sa to dá vybaviť.