Yvett
06.06.09,08:46
Dobrý deň prajem,
Mám kopec problémov ktoré sa mi vynárajú pri plánovanej obchodnej transakcii.
Na začiatok musím uviesť: som živnostník, registrovaný plátca DPH pre SR, účtujúci v JÚ.
A teraz k prípadu:
Mal by som nakupovať tovar od maďarskej firmy (1), ktorá je dovozcom uvedeného tovaru (on ho aj preclieva). Ja už kupujem tovar dovezený na územie EÚ.
Od nás si tento tovar bude kupovať ďalšia maďarská firma (2). Ktorá vraj to bude vyvážať do inej krajiny EÚ.


Pôvodne mal obchod fungovať tak, že si tovar dovezieme na územie SK, kde ho uskladníme a následne vyvezieme kupujúcemu (2) do Maďarska.
Maďarský odberateľ však navrhol či by sme nemohli dodávať tovar rovno do jeho skladu v Maďarsku.


Skúste mi prosím poradiť ako to mám riešiť vo vzťahu k DPH? Nie je to trojstranný obchod. Je to intrakomunitárny obchod? Musím sa registrovať ako platiteľ DPH v Maďarsku? - čo by som nerád.:(


Ďakujem
Yvett
06.06.09,06:51
Ešte by som doplnil otázku:
čo je intrakomunitarne nadobudnutie resp. dodanie, intrakomunitárny obchod?
Yvett
06.06.09,07:58
Prosím pomôôôôžte?????
V pondelok by sme mali podpisovať zmluvy.
Mellenova
06.06.09,08:10
Podľa mňa by si sa mala registrovať v MR za platiteľa, dodávateľ Maďar, Ti má fakturovať s maďarskou DPH, Ty tiež fakturuješ ďalej odberateľovi Maďarovi s maďarskou DPH. Tovar neopustí MR, teda na DPH má nárok MR.
Yvett
06.06.09,08:12
A ako by to bolo v prípade ak si tovar uložím v SK sklade a druhý -kupujúci maďar si to odvezie od nás zo skladu na území SK?
Nemám v záujme obchádzať žiadne zákony DPH - iba by som sa nerád registroval v Maďarsku a aby to bolo najjednoduchšie.
Mellenova
06.06.09,08:54
Maďar dodávateľ Ti to predá bez DPH, v SR urobíš nadobudnutie (vypočítaš DPH aj odpočítaš hneď, ak hneď máš aj faktúru), predáš druhému Maďarovi tu v SR bez DPH, len treba preukázať, že tovar opustil SR. Keď Maďar sám príde pre tovar, t.j. sám zabezpečí odvoz, tak Ti potom má poslať poštou prehlásenie, že tovar prepravil do MR. Robia to tak, že hneď dajú prehlásenie pri nakladaní tovaru, ale podľa zákona by to malo byť vtedy, ako tovar už je prepravený, t.j. príde do cieľa a potom Ti pošle potvrdenie poštou. Sú tu oveľa šikovnejší odo mňa, nechcem Ti radiť zle, dúfam, že sa Ti ešte ozve voľakto, ale ja by som to riešila takto.
Yvett
06.06.09,08:59
Ďakujem,
takto som si to myslel aj ja.
Pre potvrdenie by som uvítal názory aj ostatných skúsenejších.
Yvett
06.06.09,10:05
Maďar dodávateľ Ti to predá bez DPH, v SR urobíš nadobudnutie (vypočítaš DPH aj odpočítaš hneď, ak hneď máš aj faktúru), predáš druhému Maďarovi tu v SR bez DPH, len treba preukázať, že tovar opustil SR. Keď Maďar sám príde pre tovar, t.j. sám zabezpečí odvoz, tak Ti potom má poslať poštou prehlásenie, že tovar prepravil do MR. Robia to tak, že hneď dajú prehlásenie pri nakladaní tovaru, ale podľa zákona by to malo byť vtedy, ako tovar už je prepravený, t.j. príde do cieľa a potom Ti pošle potvrdenie poštou. Sú tu oveľa šikovnejší odo mňa, nechcem Ti radiť zle, dúfam, že sa Ti ešte ozve voľakto, ale ja by som to riešila takto.

Potvrdí mi to ešte niekto?
Prosím
Yvett
08.06.09,16:51
Ak by som zabezpečoval odvoz ja na moje náklady stačí CMR od prepravcu na preukazanie, že išiel tovar z SK do HU?
Yvett
09.06.09,06:45
Chcem sa ešte spýtať či je to OK ak nakúpim tovar v rámci EÚ od firmy z Maďarska (samozrejme bez DPH) — doveziem tovar na Slovensko — a následne ho predám inému kupujúcemu v Maďarsku (samozrejme tiež bez DPH) a zo Slovenska. Aké sú podmienky? Stačí s tovarom prísť do areálu skladu na Slovenskom území vybaviť prepravcu novými dokladmi – otočiť a poslať späť do Maďarska.


Môžem to takto realizovať? Neporušujem žiadne predpisy?


Ešte by ma zaujímal INTRASTAT – kedy a ako treba riešiť?


Začínam. Ďakujem
macula
09.06.09,07:01
Ak by som zabezpečoval odvoz ja na moje náklady stačí CMR od prepravcu na preukazanie, že išiel tovar z SK do HU?

Áno, ak prepravu zabezpečíš na vlastné náklady, stačí CMR od prepravcu. Ak budeš kupovať v MR a tovar prevezieš do SR, tento tovar samozdaníš v SR a následne ho môžeš predať bez DPH do MR, ale musíš mať doklad, že tovar opustil územie SR - §43 odst.5 zákona o DPH.
Yvett
09.06.09,07:08
Ďakujem.

Musím dávať nejaké INTRASTAT hlásenia? - Aká je tam finančná hranica, keď sa už musí podávať?
Yvett
09.06.09,07:16
Úž som to zistil:

Aký je prah oslobodenia pre rok 2009?

Na rok 2009 platí prah oslobodenia 200 000 eur pre prijatie a 400 000 eur pre odoslanie. Prah zjednodušenia bol stanovený na 800 000 eur pre prijatie a 2 000 000 eur pre odoslanie.