Katuška
24.07.05,17:56
Ak študent VŠ v období možnosti vstupu do II. piliera, od 1. 1. 2005 do 30. 06. 2006, pracoval dva mesiace na riadnu pracovnú zmluvu, má možnosť vstúpiť do II. pilira len počas týchto mesiacov alebo bo bude môcť urobiť ešte aj po skončení VŠ, teda po 30. 06. 2006?
endrju
24.07.05,17:03
Ak študent VŠ v období možnosti vstupu do II. piliera, od 1. 1. 2005 do 30. 06. 2006, pracoval dva mesiace na riadnu pracovnú zmluvu, má možnosť vstúpiť do II. pilira len počas týchto mesiacov alebo bo bude môcť urobiť ešte aj po skončení VŠ, teda po 30. 06. 2006?
Katuška, vitaj na Porade.:p

Chýbajú mi dve informácie podmieňujúce jednoznačnú odpoveď:
1) či tento študent už bol dôchodkovo poistený pred 1.1.2005 alebo nie,
2) či v období od 1.1.2005 do 30.6.2006 bude prerušená sústavná príprava na budúce povolanie alebo nie.
ZuzulkaB
25.07.05,08:18
1) Myslím, že tento študent zažil obdobie, kedy štát za neho už odvádzal
odvody a súčasne sa na neho vzťahuje štatút nepretržitého študenta, keďže po
strednej škole následne nastúpil na štúdium na VŠ.
2) Sústavná príprava na povolanie určite v tomto období prerušená nebude.
Vlastne je to študent, ktorý ukončil 3. ročník denného štúdia na VŠ a cez
prázdniny si chce zarobiť trošku peniažkov. A po prázdninách znova normálne
pokračuje v štúdiu v ďalšom - 4. ročníku.
Budem teraz chvilku Katuskou... Ona totizto nema momentalne pristup k Porade... :-)
ZuzulkaB
25.07.05,12:38
Pomozte, prosim, prosim...
Katuška
26.07.05,05:38
Ahojte, nejako sa mi podarilo sa pripojiť už aj to v práci (máme totižto len obmedzený prístup na net). ZuzulkaB sa veľmi snaží (aj za mňa) - ďakujem. Tak ak niekto vie s tým mojím malým (ale dosť dôležitým) problémom pomôcť, tak skúste. Budem vďačná.
endrju
26.07.05,06:20
1) Myslím, že tento študent zažil obdobie, kedy štát za neho už odvádzal
odvody a súčasne sa na neho vzťahuje štatút nepretržitého študenta, keďže po
strednej škole následne nastúpil na štúdium na VŠ.
2) Sústavná príprava na povolanie určite v tomto období prerušená nebude.
Vlastne je to študent, ktorý ukončil 3. ročník denného štúdia na VŠ a cez
prázdniny si chce zarobiť trošku peniažkov. A po prázdninách znova normálne
pokračuje v štúdiu v ďalšom - 4. ročníku.
Budem teraz chvilku Katuskou... Ona totizto nema momentalne pristup k Porade... :-)
V tomto prípade sa musí pre vstup do druhého piliera rozhodnúť najneskôr počas posledného dôchodkového poistenia, ktoré jej vznikne do 30.6.2006.

Nemusí to byť práve počas trvania toho dvojmesačného pracovného pomeru.
Môže to byť, napríklad aj tak, že sa dobrovoľne dôchodkovo poistí od 1.6.2006 s minimálnym vymeriavacím základom. V období od 1.6.2006 do 30.6.2006 uzavrie s vybranou dôchodkovou správcovskou spoločnosťou zmluvu o vstupe do druhého piliera a po zaregistrovaní zmluvy v sociálnej poisťovni ukončí dobrovoľné dôchodkové poistenie. Takto bude neodvolateľne poistená aj v druhom pilieri.
Uvedený príklad je len jednou z možností. Dúfam, že Katuška sa dokáže na základe tohoto príkladu rozhodnúť k vlastnej spokojnosti.:p
ZuzulkaB
26.07.05,07:14
Dakujem za Katusku... ;-)
Katuška
26.07.05,07:35
Aj Katuška ďakuje.
Ak by ma ešte niečo k tejto téme napadlo a nesedelo mi, tak sa určite ozvem.
Ozaj a čo situácia, keby sa tento študent po skončení štúdia na VŠ (neprerušeného) do stanovených 7 dní zaregistroval na úrade práce? V tomto konkrétnom prípade by to bolo v roku 2007. Tiež by už prešvihol možnosť vstúpiť do II. piliera, keby sa teda aj dobrovoľne dôchodkovo nepoistila do 30. 06. 2006?
endrju
26.07.05,09:33
Aj Katuška ďakuje.
Ak by ma ešte niečo k tejto téme napadlo a nesedelo mi, tak sa určite ozvem.
Ozaj a čo situácia, keby sa tento študent po skončení štúdia na VŠ (neprerušeného) do stanovených 7 dní zaregistroval na úrade práce? V tomto konkrétnom prípade by to bolo v roku 2007. Tiež by už prešvihol možnosť vstúpiť do II. piliera, keby sa teda aj dobrovoľne dôchodkovo nepoistila do 30. 06. 2006? Ak by študent nemal dôchodkové poistenie v období od 1.1.2005 do 30.6.2006, je možný aj takýto "vstup" do druhého piliera. S týmto by som neriskoval. Nie je známe, aké pravidlá budú pre druhý pilier platiť v roku 2007.

Ak niekto mal dôchodkové poistenie v období od 1.1.2005 do 30.6.2006, posledný deň pre jeho rozhodnutie na vstup do druhého piliera je podľa teraz platných pravidiel 30.6.2006.
Lucka13
10.05.06,11:38
ja som 26rocna studentka denneho studia na univerzite v tretom rocniku z piatich (studium nepretrzite). v rokoch 2001-2002 som pracovala na normalnu pracovnu zmluvu (po strednej skole som isla na dva roky - 1999-2000 - do zahranicia, aj januar-september 2003 som bola v zahranici - dobrovolne nezamestnana). od novembra 2005 pracujem na dohodu o vykonani prace. mam zaujem o vstup do II. piliera, ale neviem, ci kontaktovat socialnu poistovnu alebo uz priamo nejaku konkretnu poistovnu a ako to bude s poplatkami, kedze nemam staly prijem. viete mi poradit??? dakujem!
Viera123
10.05.06,13:40
ja som 26rocna studentka denneho studia na univerzite v tretom rocniku z piatich (studium nepretrzite). v rokoch 2001-2002 som pracovala na normalnu pracovnu zmluvu (po strednej skole som isla na dva roky - 1999-2000 - do zahranicia, aj januar-september 2003 som bola v zahranici - dobrovolne nezamestnana). od novembra 2005 pracujem na dohodu o vykonani prace. mam zaujem o vstup do II. piliera, ale neviem, ci kontaktovat socialnu poistovnu alebo uz priamo nejaku konkretnu poistovnu a ako to bude s poplatkami, kedze nemam staly prijem. viete mi poradit??? dakujem!
Lucka, podľa všetkého mi vychádza, že máš na rozmyslenie ešte čas, pretože si bola od 1.1.2005 do 30.6.2006 nepretržite študentom (ak sa mýlim, oprav ma). Ty máš na vstup čas do 30 dní, odkedy sa zamestnáš. Do 8 dní po nástupe do zamestnania ťa musí zamestnávateľ, (alebo pokiaľ budeš SZČO, ty sama) zaregistrovať do sociálnej poisťovne a do už spomínaných 30 dní uzatvoriť zmluvu s niektorou správcovskou spoločnosťou. Ak máš záujem o vstup už teraz, musíš sa zahlásiť do sociálnej poisťovne ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba, následne zaplatiť odvod a uzatvoriť zmluvu s nejakou DSS. Týmto splníš "klauzulu" a v II. pilieri si zapojená.. Nie je podmienkou, aby si si poplatky sama platila, aj keď počas obdobia trebárs nezamestnanosti, si tieto môžeš následne doplatiť. Prispievať začneš, keď budeš zamestnaná.
Milan Benka
11.05.06,06:17
Podľa mojich znalostí má Lucka13 čas na prihlásenie do II. piliera len do 30.06.2006.
Dôvod: v rokoch 2001-2 pracovala na pracovnú zmluvu, t.z. že za ňu boli odvádzané príspevky (odvody) na dôchodkové zabezpečenie podľa predch. zákona.
Viera123
11.05.06,08:18
Podľa mojich znalostí má Lucka13 čas na prihlásenie do II. piliera len do 30.06.2006.
Dôvod: v rokoch 2001-2 pracovala na pracovnú zmluvu, t.z. že za ňu boli odvádzané príspevky (odvody) na dôchodkové zabezpečenie podľa predch. zákona.
Príspevky boli za ňu odvádzané aj predtým do sociálnej poisťovne, ona už bola dôchodkovo poistenou osobou v minulosti (teraz je vysokoškoláčka). Sledované obdobie v jej prípade je obdobie od 1.1.2005 do 30.6.2006. A vtedy bola študentom, štúdium nemala prerušené...Iná situácia je pre študentov stredných škôl, druhákov, tretiakov, tí musia ísť povinne, pretože neboli ešte nikdy dôchodkovo poistení.
Milan Benka
12.05.06,05:56
Príspevky boli za ňu odvádzané aj predtým do sociálnej poisťovne, ona už bola dôchodkovo poistenou osobou v minulosti (teraz je vysokoškoláčka). Sledované obdobie v jej prípade je obdobie od 1.1.2005 do 30.6.2006. A vtedy bola študentom, štúdium nemala prerušené...Iná situácia je pre študentov stredných škôl, druhákov, tretiakov, tí musia ísť povinne, pretože neboli ešte nikdy dôchodkovo poistení.

Máte pravdu, je to v §14 / 3 Zč.43/2004
KEJKA
13.05.06,11:44
mám ujasnené, že dcéra sa nemusí registrovať pre II. pilier do 30.6., ale stačí jej až ked ukončí školu.... to je jasné, zdôrazňujem.
Ale je v 3. ročníku a bude Bc. magisterské chce absolvovať (aj ked nemusí) externou formou. Pracovať nebude, len bude študovať externe. Otázka je, či
eterný študent stráca štatút študenta a bude sa nanho vzťahovať ta lehota pre II. pilier, mal by sa zrejme zamestnať, alebo zaevidovať na úrade práce, rersp. zevidovať na SP ako dobrovoľne nezamestnaný...
a ak teda nebude mať štatút študenta, akým dátumom?
Zápisom do 4.ročníka, alebo rozhodnutím - súhlasom školy s touto formou štúdia?
..................
alebo si robím zbytočné starosti, a dcéra, kedže sa bude pripravovať bez prerušenia na budúce povolanie, bude študentka síce externá, aj tak za ňu štát neplatí, tak je to to isté, ako keby študovala dennou formou?
.................
Vopred dakujem za odpoved.
MMiro
13.05.06,12:02
Zaujimavu diskusiu o II pilieri najdete:
http://www.financnik.sk/financie.php?did=diskusia&oblast=18
KEJKA
13.05.06,13:20
posúvam...nejde mi o výhody či nevýhody II.piliera, ae o štatút v zmysle otázky....možno mimo témy, pardon, ale sem idú odborníci na II.pilier....

mám ujasnené, že dcéra sa nemusí registrovať pre II. pilier do 30.6., ale stačí jej až ked ukončí školu.... to je jasné, zdôrazňujem.
Ale je v 3. ročníku a bude Bc. magisterské chce absolvovať (aj ked nemusí) externou formou. Pracovať nebude, len bude študovať externe. Otázka je, či
eterný študent stráca štatút študenta a bude sa nanho vzťahovať ta lehota pre II. pilier, mal by sa zrejme zamestnať, alebo zaevidovať na úrade práce, rersp. zevidovať na SP ako dobrovoľne nezamestnaný...
a ak teda nebude mať štatút študenta, akým dátumom?
Zápisom do 4.ročníka, alebo rozhodnutím - súhlasom školy s touto formou štúdia?
..................
alebo si robím zbytočné starosti, a dcéra, kedže sa bude pripravovať bez prerušenia na budúce povolanie, bude študentka síce externá, aj tak za ňu štát neplatí, tak je to to isté, ako keby študovala dennou formou?
.................
Vopred dakujem za odpoved.
Viera123
13.05.06,15:30
mám ujasnené, že dcéra sa nemusí registrovať pre II. pilier do 30.6., ale stačí jej až ked ukončí školu.... to je jasné, zdôrazňujem.
Ale je v 3. ročníku a bude Bc. magisterské chce absolvovať (aj ked nemusí) externou formou. Pracovať nebude, len bude študovať externe. Otázka je, či
eterný študent stráca štatút študenta a bude sa nanho vzťahovať ta lehota pre II. pilier, mal by sa zrejme zamestnať, alebo zaevidovať na úrade práce, rersp. zevidovať na SP ako dobrovoľne nezamestnaný...
a ak teda nebude mať štatút študenta, akým dátumom?
Zápisom do 4.ročníka, alebo rozhodnutím - súhlasom školy s touto formou štúdia?
..................
alebo si robím zbytočné starosti, a dcéra, kedže sa bude pripravovať bez prerušenia na budúce povolanie, bude študentka síce externá, aj tak za ňu štát neplatí, tak je to to isté, ako keby študovala dennou formou?
.................
Vopred dakujem za odpoved.
Lidka, pozerám v príručkách štatút externého študenta, ktorý tam ale, žiaľ, nikde nevidím. Mohla by som okolo toho popísať viac, ale všetko už určite vieš a veľa vecí tu odznelo. Mne to jednoznačne vychádza tak, že ak sa stane externým študentom, má čas len do 30.6.2006, resp. po ukončení dennej formy štúdia. Ktorý je to dátum, to naozaj neviem, to pod II. pilier nespadá, to treba overiť asi niekde ine.
Všetci máme na rozhodnutie čas len do 30.6.2006. Študenti, ktorí boli počas celej doby (1.1.2005 - 30.6.2006) nepretržite študentami a nezamestnaní, ktorí boli celú dobu (detto) evidovaní na úrade práce (nie dobrovoľne nezamestnaní), dostali výnimku z tohto obdobia, podmienky už vieš.
Mám tu tiež poznámku (zdroj: www.dochodok.gov.sk): Dôležité! Keď skončíte SŠ/VŠ, budete napr. pol roka nezamestnaným a potom sa zamestnáte, o vstupe do 2 piliera sa musíte rozhodnúť do 30.6.2006, po tomto termíne vstup do 2. piliera pre vás nie je možný!!! (aj keď toto mi vychádza, že znamená, že nemôžem kombinovať štatút SŠ/VŠ a nezamestnaný v rozhodujúcom období).Čiže keď tento prípad je posudzovaný tak striktne, určite nebudú vychádzať na SP v ústrety ľuďom, ktorí sa budú chcieť do II. piliera zapojiť a nie je celkom jasný ich štatút.
Napríklad aj to, keď študent SŠ, či VŠ skončí školu a nemá zamestnanie, musí sa prihlásiť do evidencie nezamestnaných do 7. dní od ukončenia strednej, vyšokej školy. Ak tento termín premešká, čo len o jeden deň, na rozhodnutie o vstupe do II. piliera má tiež termín len do 30.6.2006. Aj to svedčí o ráznom obmedzení vstupu...

Môžem prípad tv. dcéry overiť, aby si si bola istá, ale skôr to vidím tak, že SP bude proti ďalším odlivom ľudí z I. piliera, ako by vstup do II. piliera povzbudzovala možno nepresnou interpretáciou v zákone. Ja by som to neriskla a radšej sa dobrovoľne zapojila (na základe tej prvej interpretácie vytlačenej boldtom).
KEJKA
13.05.06,15:51
Ďakujem,
Kedže je na dennom štúdiu a iba požiada o zmenu na externé štúdium, tak k 30.6. určite ešte štatút študenta má. Ale ak dostane rozhodnutie že môže prejsť na externé...tak tam už pôjde o dátum a bude si to musieť odsledovať, aby nepremeškala termín...pravdepodobne sa bude musieť alebo zamestnať na trvalý PP, alebo zaevidovať na úrade ráce.....a registrovať sa do II. piliera.
................
Takže asi som urobila dobre, ak som sa rozhodla ju zaregistrovať dobrovoľne aj teraz, aspoň sa vyhneme prípadnému budúcemu dohadovaniu.
Ona totiž ešte nie je definitívne rozhodnutá zmeniť tú dennú formu na externú...a nemuia jej ani vyhovieť, ale konať treba, je najvyšší čas.
Takže oceňujem, pomohla si mi.
mimotemy rozležalo sa mi, že otázka štatútu je tu mimo témy, tak som otázku zadala do vhodnejšej témy...ak by ste na ňu naďabili, tak som to urobila vedome. Tu riešime postup pri vstupe do II. piliera v tomto špecifickom prípade, a v inej téme povinnosti externého študenta.
DanielaSL
13.05.06,16:12
Lidka čítam v Poradcovi komentár k §227 - dohoda o brigádnickej práci študentov a citujem z neho : Neoddeliteľnou, t.j. podstatnou náležitosťou je potvrdenie o štatúte študenta. Čo je to "štatút študenta" však nie je celkom jasné.Predpokladáme , že zákonodarcovia mysleli pod týmto pojmom študentov stredných a vysokých škôl. Ide však o nejasnú formuláciu , pretože nemôžeme pojem "študent" spájať s pojmom "nezaopatrené dieťa".
KEJKA
14.05.06,06:37
čiže prechodom na externé štúdium moje deťa bude "zaopatrené", ale naďalej bude mať štatut študenta vysokej školy a preto bude môcť pracovať na DBPŠ. Tak sa mi to javí. Asi najlepšie bude, ak pôjde na študijný odbor a opýta sa, či jej budú naďalej dávať Potvrdenie o návšteve školy. Ak nie alebo to tlačivo bude vyzerať inak pre externistov, bude to jasné.
Ďakujem za ďalšie ujasnenie.
Jana Acsová
14.05.06,08:59
KEJKA
14.05.06,10:18
Ďakujem za link, včera som to márne hľadala dve hodiny. Takže moja viera, že všetko na Porade už odznelo, sa znova potvrdila. A lepšie chápem aj nových, že vzdajú hľadanie. Bud vyhodí príliš veľa príspevkov, alebo nenájde nič... včera som to vzdala a radej sa pýtam.
Takže idem na istotu, II. pilier bude do 30.6. a či bude môcť pracovať na DBPŠ, aj tak rozhodne terajší zamestnávateľ. Ale ked si bude musieť platiť odvodxy na zdravotné poistenie..... hm..... nepoteší sa.
tonkat
15.05.06,09:31
Mám tomu rozumieť tak, že ak študent strednej školy, 18. r. bol počas štúdia - od. 01.01.2005 zamestnaný na dohodu o BPŠ, preňho sa nič nemení ohľadom vstupu do II. piliera. Teda myslím termín 30.06.2006. Môže vstúpiť, keď sa zamestná po skončení školy. Ak by bol zamestnaný na pracovný pomer? Ďakujem
**Gabika**
15.05.06,12:52
Ohľadom II. piliera.

Do 30.6.2006 - vstupujú tí, za ktorých už niekedy bol odvod do SP na dôchodkové poistenie. Sú to takí, ktorí boli zamestnancami alebo boli SZČO alebo sa dobrovoľne poistili.
Títo keď do 30.6.2006 nevstúpia majú bohužiaľ smolu. Už sa tam nikdy nedostanú a stále budú prispievať len do priebežného I. piliera čo je Sociálna poisťovňa.

Po 30.6.2006 sa dostanú do II.piliera všetci , ktorý budú prvý krát platiť na dôchodkové poistenie, čiže sa stanú zamestnancami, SZČO alebo sa dobrovoľne poistia. Ak sa sami do 30 dní nerozhodnú, sociálna poisťovňa im sama určí DSS, podľa toho, ktorá v tej dobe bude mať najnižšie poplatky za vedenie Vášho dôchodkového účtu.

Takže nestresujte, ak nebol za vás nikdy odvedený žiadny odvod máte čas do prvého zamestnania a nezáleží na tom či po skončení školy budete nezamestnaný alebo nie. Ak ste nezamestnaný nikto vám na váš dôchodkový účet neprispieva, tak ako ani do sociálnej poisťovne.

Nezabudnite však na dievčatá, ak by išli hneď po skočení na MD. Napríklad : školu ukončila 5/2005 a nebola zamestnaná a hneď nastúpila na MD alebo RD už za ňu štát platí odvody a ona si musí uzatvoriť II.piliér do 30.6.2006, pretože odvody jej pravidelne posiela štát.

Ak máte ešte nejaké otázky napíšte mi súkromné správy a ja Vám zajtra rada odpoviem.
endrju
15.05.06,18:13
mimotemy

Ak máte ešte nejaké otázky napíšte mi súkromné správy a ja Vám zajtra rada odpoviem. **Gabika**, podľa obsahu Tvojich dnešných príspevkov v rôznych témach a poradách sa domnievam, že si ešte asi na Porade nenatrafila na tému: http://www.porada.sk/showthread.php?t=2886&highlight=Etiketa+Porady
Môžem ťa poprosiť o jej preštudovanie (najmä bod č.1 v príspevku č. 1) a aj dodržiavanie pravidiel správania?

Ďakujem Ti za ochotu a teším sa na Tvoje odborné rady všetkým členom Porady, ktoré budú poskytované inou formou ako práve v súkromných správach. :)
mimotemy
alenkas
16.05.06,10:40
II.pilier v zasade suvisi so socialnym poistenim. Teda, student, ktory zacne pracovat na riadnu pracovnu zmuvu, s cim suvisi aj prihlasenie sa do soc. poistovne sa prihlasi do II.piliera aj po 30.6.2006. nie je dovod sa ponahlat, kazdy, kto zacne pracovat /bude po prvykrat prihlaseny, si zalozi II.pilier/.
Iba ak by chcel dobrovolne odvadzat uz teraz, ako student minimalne odvody, prihlasi sa teraz. Ale nevidim dovod, preco by to mal urobit.Nie je dovod na paniku. Cize - este raz-prve riadne zamestnanie, alebo podnikanie - prve prihlasenie sa do soc. p.-prvy vstup do 2.piliera. kto chce, vysvetlim to mailom,
Hena
jana
16.05.06,11:13
A musíte zaplatiť 1984,- Sk Sociálnej poisťovni, keď sa dobrovoľne prihlásite./ už za vás platili odvody/ :mee:
Lucka13
22.05.06,14:52
prosim ta, to znamena, ze ak som studentka nepretrzite od septembra 2003 (teraz som v 3. rocniku z 5.), ALE v 2001-2002 som bola riadne zamestnana a platila som si aj odvody do ddp, tak sa musim prihlasit teraz do II. piliera do 30. 06. 2006, inak mi po skonceni skoly (predpokladane v 2008) uz nebude prisluchat toto pravo, ale kedze som student a "nemam" zamestnavatela, kt. by tie odvody platil za mna, tak si musim teraz ja zaplatit 1984,-sk Socialnej poistovni? Dobre to chapem? A este - je to jednorazovy poplatok a uz viac platit nemusim? Vyberam si ja ako studentka, kt. chce dobrovolne vstupit do II. piliera poistovnu na zaklade vlastneho vyberu? :confused:
KEJKA
22.05.06,17:15
takto ako si to vysvetlila...platí príspevok vyššie....a moja ss
štatút pred 1.1.2005 nie je zaujímavý. Len obdobie 1.1.2005 - 30..6.2005.
Nepanikár...
tonkat
01.06.06,11:35
Študent pracuje na DBPŠ a chce vstúpiť k 30.06.2006 do II. piliera. Môže ho tento zamestnávateľ zamestnať na PZ - krátky PP - napr. 2000,-- mecačne hrubá mzda, alebo to musí byť celý pracovný úvazok?
Ďakujem.
Pepa
01.06.06,12:01
Študent pracuje na DBPŠ a chce vstúpiť k 30.06.2006 do II. piliera. Môže ho tento zamestnávateľ zamestnať na PZ - krátky PP - napr. 2000,-- mecačne hrubá mzda, alebo to musí byť celý pracovný úvazok?
Ďakujem.
Nie nemusí. Na to, aby mohol vstúpiť do II. piliera je dôležité aby bol v registri poistencov SP ako osoba DP. Je jedno či bude mať prac. úväzok na hodinu, dve alebo osem.
tonkat
01.06.06,12:09
Nie nemusí. Na to, aby mohol vstúpiť do II. piliera je dôležité aby bol v registri poistencov SP ako osoba DP. Je jedno či bude mať prac. úväzok na hodinu, dve alebo osem.
Ďakkujem, tak je lepšie riešenie, ako platiť dobrovoľne 1900,--.
Dušan Dušan
05.06.06,11:12
Pekne zdravim

Momentalne som študent, ktorý tento rok ukončil strednú školu, a hlásim sa na vysokú školu. Od priateľov som dostal ponuku, že ak podpíšem zmluvu a II. dôchodkovom piliery, dostanem za to teraz od ČSOB ako odmenu 1000 Sk.

Zaujíma ma, kto bude platiť odovody do piliera v prípade, že sa dostanem na vysokú školu, alebo v prípade že budem nezamestnaný. Budem si to hradiť sám?
Pepa
05.06.06,11:22
Pekne zdravim

Momentalne som študent, ktorý tento rok ukončil strednú školu, a hlásim sa na vysokú školu. Od priateľov som dostal ponuku, že ak podpíšem zmluvu a II. dôchodkovom piliery, dostanem za to teraz od ČSOB ako odmenu 1000 Sk.

Zaujíma ma, kto bude platiť odovody do piliera v prípade, že sa dostanem na vysokú školu, alebo v prípade že budem nezamestnaný. Budem si to hradiť sám?
Ak si ukončil SŠ a nenastúpiš do zamestnania považuješ sa za študenta až do 31.8.2006. Ak chceš vstúpiť do II. piliera pre teba platí: do 30 dní od prvého vstupu do zamestnania.
A k tej super ponuke: ČSOB vypláca sprostredkovateľom v súčasnosti 4500,- Sk za každú "dušičku" plus za každých 10 dušičiek 5000,- Sk. A nie ČSOB ti dá odmenu, ale sprostredkovateľ ti "pustí" zo svojej provízie.
Ďalej: k tomu, aby bola akceptovaná zmluva s DSS a ty by si sa "ocitol" v II. pilieri je potrebné, aby si sa prihlásil ako DPO v SP a zaplatil dôchodkové poistenie za určitý čas /je to čas potrebný aby ste sa ty ako DPO a "zmluva" stretli v systéme SP/. Mesačná platba je 1984,- Sk. Ty by si zaplatil alikvótnu časť - koľko "neprezradím" lebo neviem - možno za 2 týždne.
Ak chceš vedieť môj názor: pošli "priateľov" ta-het. Ty budeš v systéme ešte véééééééééééľmi dlho a korunky ti tam aj tak žiadne nepôjdu, lebo nebudeš pracovať a nikto to za teba odvádzať nebude. Opakujem: máš čas do 30 dní od prvého vstupu do zamestnania.
tomapo
05.06.06,17:40
tha az taky isty by som si tym nebol co tu pises mila erika... to co tu pises sa tyka len:

Týka sa len tých, ktorí nikdy neboli zamestnaní. Akonáhle počas štúdia brigádovali, pracovali na nejaký úväzok a zamestnávateľ za nich platil odvody na starobné dôchodkové poistenie, majú čas len do konca júna.

takze ak nahodou pracoval tak LEN DO 30.6.2006 :cool:
emdzi
06.06.06,05:47
Zdravim vsetkych.

Chcel by som sa opytat na jednu vec.

Brat je student, v roku 2005 mal prerusene studium a v case od aprila do augusta 2005 bol zamestnany na pracovnu zmluvu. Podla toho, co som sa docital tu a na www.dochodok.gov.sk (http://www.dochodok.gov.sk), ak chce vstupit do 2. piliera, tak to musi spravit do 30.6.20006, kedze v case 1.1.2005-30.6.2006 bol za neho odvadzany odvod na soc. poistenie.

Rozmyslal som (aby sa nemusel dobrovolne poistit v Soc. poistovni), ze by som ho zamestnal v tomto mesiaci na pracovnu zmluvu na kratsi pracovny cas (1 hod/tyzdenne) a z tejto sumy by som odviedol poistne do Soc. poistovne.

1) Su tieto moje uvahy spravne?
2) Nebude vadit, ze odvod z vyplaty za tento mesiac pride do Soc. poistovne az v juli, a teda bude poslany dochodkovej spravcovskej spolocnosti az po 30.6.2006?
3) Predpokladam, ze podstatne je, aby datum podpisu zmluvy s DSS bol do 30.6.2006, bez ohladu na to, kedy oni (DSS + SP) cely ten proces registracie do 2. piliera stihnu uskutocnit.

Dakujem za odpovede.
Pepa
06.06.06,07:31
tha az taky isty by som si tym nebol co tu pises mila erika... to co tu pises sa tyka len:

Týka sa len tých, ktorí nikdy neboli zamestnaní. Akonáhle počas štúdia brigádovali, pracovali na nejaký úväzok a zamestnávateľ za nich platil odvody na starobné dôchodkové poistenie, majú čas len do konca júna.

takze ak nahodou pracoval tak LEN DO 30.6.2006 :cool:
V podstate súhlasím až na to, že študent mohol brigádovať - ak máme na mysli DOHODY.
Adkah
10.06.06,05:34
Ahojte, chcem sa opytat ak student tento rok zmaturoval tj. Maj a pracuje od 1.6.2006, ako sa ho dotkne druhy pilier? A kde mam o tomto hladat podrobnejsie informacie? Dakujem
Viera123
10.06.06,06:35
Ahojte, chcem sa opytat ak student tento rok zmaturoval tj. Maj a pracuje od 1.6.2006, ako sa ho dotkne druhy pilier? A kde mam o tomto hladat podrobnejsie informacie? Dakujem
Adka, tento študent - resp. už zamestnanec, má na rozhodnutie o vstupe do len do 30.6.2006. Keďže z hľadiska veku nie je dôvod otáľať, nech uzatvorí zmluvu s niektorou so DSS. Pretože zamestnávateľ ho do sociálky musel prihlásiť do 8. 6. 2006.
tuzic
15.06.06,08:35
Safte...chcem sa spytat....Skoncil som strednu skolu, som nezamestnaný a nejdem na vysokú školu,som rocník 1987, ako sa ma týka II. pilier?
Diki
Viera123
23.06.06,10:05
Na základe vyžiadania a objasnenia problematiky vstupu študentov do II. piliera, pripájam vyjadrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré som sľúbila, nakoľko vstup študentov do II. piliera bol nejasný a bol vykladaný rôzne. Tu je vyjadrenie kompetentných:

MINISTERSTVO PRÁCE, SOCIÁLNYCH VECÍ A RODINY
SLOVENSKEJ REPUBLIKY
Ing. Jana Kolesárová
riaditeľka odboru
dôchodkového sporenia
__________________________________________________





Bratislava 21. júna 2006
Číslo: 14 912/2006 – I/42
20 365/2006










Vážená pani,

na základe Vašej žiadosti zo dňa 7. júna 2006 Vám z hľadiska vecnej pôsobnosti odboru dôchodkového sporenia oznamujem nasledovné:

K bodu 1

Podľa § 14 ods. 3 zákona o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 439/2004 Z. z. (ďalej len „zákon“), povinne zúčastnená na starobnom dôchodkovom sporení je aj fyzická osoba, ktorá pred 1. januárom 2005 bola dôchodkovo poistená podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, od 1. januára 2005 do 30. júna 2006 sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom na strednej škole alebo na vysokej škole a v tomto období nie je dôchodkovo poistená podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, ak sa dobrovoľne rozhodla byť zúčastnená na starobnom dôchodkovom sporení najneskôr do 30 dní od prvého dôchodkového poistenia podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov vzniknutého po 30. júni 2006. Vychádzajúc zo znenia § 14 ods. 3 zákona, ide o také skupiny fyzických osôb – študentov stredných škôl a vysokých škôl, ktorí v období od 1. januára 2005 do 30. júna 2006 sú študenti, počas tejto doby nie sú dôchodkovo poistení v Sociálnej poisťovni a následne po 30. júni 2006 sa napr. zamestnajú a dobrovoľne sa rozhodnú vstúpiť do 30 dní odo dňa vzniku tejto skutočnosti (napr. odo dňa vzniku pracovného pomeru) do systému starobného dôchodkového sporenia.

V § 14 ods. 3 zákona sa vo vzťahu k výnimke vstupu do systému starobného dôchodkového sporenia po 30. júni 2006 vyžaduje, aby daná fyzická osoba bola študentom strednej školy či vysokej školy aspoň určitý čas v období od 1. januára 2005 do 30. júna 2006.
Dôležitá je však skutočnosť, aby daná fyzická osoba (študent strednej školy či vysokej školy) v období od 1. januára 2005 do 30. júna 2006 nebola platiteľom poistného na dôchodkové poistenie podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov ani jeden deň.

Pokiaľ spĺňa študent strednej školy či vysokej školy vyššie uvedené podmienky vzťahuje sa naňho výnimka pre vstup do systému starobného dôchodkového sporenia podľa § 14 ods. 3 zákona. Ak by študent nespĺňal čo i len jednu z vyššie uvedených podmienok, v prípade záujmu by mal možnosť vstúpiť do systému starobného dôchodkového sporenia ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba.

Z uvedeného vyplýva, že daná skupina fyzických osôb (študenti stredných škôl či vysokých škôl) sa nemusí zaevidovať na úrade práce. Zaevidovanie či nezaevidovanie sa týchto fyzických osôb v uvedenej dobe (do 7 dní, ako to uvádzate vo Vašom liste) na úrade práce nemá vplyv na možnosť vstupu do systému starobného dôchodkového sporenia, pretože daná fyzická osoba splnila podmienku podľa § 14 ods. 3 zákona, ak bola aspoň určitý čas v období od 1. januára 2005 do 30. júna 2006 študentom strednej školy alebo vysokej školy.

Pri študentoch stredných škôl si dovoľujeme upozorniť na jednu z podmienok a to existenciu dôchodkového poistenia v Sociálnej poisťovni podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov pred 1. januárom 2005, nakoľko štát platil poistné na dôchodkové poistenie za študentov len do konca roka 2003. Študenti stredných škôl a vysokých škôl, ktorí začali študovať v roku 2004 a neboli z iného dôvodu dôchodkovo poistení v Sociálnej poisťovni pred 1. januárom 2005, patria do skupiny fyzických osôb podľa § 14 ods. 1 zákona. Podľa § 14 ods. 1 zákona je povinne zúčastnená na starobnom dôchodkovom sporení fyzická osoba, ktorá nebola pred 1.januárom 2005 dôchodkovo poistená v Sociálnej poisťovni podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a je zamestnanec, samostatne zárobkovo činná osoba povinne dôchodkovo poistená podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov alebo je fyzickou osobou, ktorá sa osobne a celodenne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku alebo o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotný, stavom do siedmich rokov jeho veku či dobrovoľne dôchodkovo poistenou osobou. Ide o jedinú kategóriu fyzických osôb, ktoré do systému starobného dôchodkového sporenia vstupujú povinne.

K bodu 2

Na študentov stredných škôl, ktorí nebudú prijatí na vysokú školu a dozvedia sa to až po 30. júni 2006 sa vzťahuje rovnako výnimka podľa § 14 ods. 3 zákona, pokiaľ spĺňajú podmienky opísané v bode 1, nakoľko tieto fyzické osoby boli určitý čas v období od 1. januára 2005 do 30. júna 2006 študentmi stredných škôl.

K bodu 3

Študenti vysokých škôl, ktorí tento rok ukončia štúdium na vysokej škole sa nemusia zaregistrovať na úrade práce, nakoľko tieto fyzické osoby boli určitý čas v období od 1. januára 2005 do 30. júna 2006 študentmi vysokých škôl. V prípade záujmu o vstup do systému starobného dôchodkového sporenia by sa mali dobrovoľne rozhodnúť o vstupe do systému starobného dôchodkového sporenia najneskôr do 30 dní od prvého dôchodkového poistenia podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov vzniknutého po 30. júni 2006 (napr. do 30 dní odo dňa vzniku pracovného pomeru).

K bodu 4

Pokiaľ ide o fyzické osoby pracujúce v zahraničí, ktoré boli pred 1. januárom 2005 dôchodkovo poistené v Sociálnej poisťovni podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a majú záujem vstúpiť do systému starobného dôchodkového sporenia, na svoje dobrovoľné rozhodnutie o tomto vstupe majú čas len do 30. júna 2006.

Skutočnosť, že dané fyzické osoby pracujúce v zahraničí neboli v období od 1. januára 2005 do 30. júna dôchodkovo poistené v Sociálnej poisťovni podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, nestačí pre povolenie výnimky pre vstup do systému starobného dôchodkového sporenia podľa § 14 ods. 3, nakoľko dané fyzické osoby by museli byť aspoň určitý čas v období od 1. januára 2005 do 30. júna 2006 v pozícii študenta strednej školy či vysokej školy alebo fyzickej osoby zaradenej do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Takáto fyzická osoba pracujúca v zahraničí by mohla vstúpiť do systému starobného dôchodkového sporenia len na základe zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení uzatvorenej s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou v pozícii dobrovoľne dôchodkovo poistenej osoby. Uzatvoreniu zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou musí predchádzať podanie prihlášky do Sociálnej poisťovne a začatie platenia poistného na dôchodkové poistenie do Sociálnej poisťovne. Zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení musí daná fyzická osoba v prípade záujmu o vstup do systému starobného dôchodkového sporenia uzatvoriť najneskôr 30. júna 2006. Po uzatvorení zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení sú údaje zo zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení dôchodkovou správcovskou spoločnosťou zaslané Sociálnej poisťovni na zapísanie do registra zmlúv. Sociálna poisťovňa zapíše zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení do registra zmlúv o starobnom dôchodkovom sporení, ak údaje v zmluve nie sú neúplné alebo chybné a ak je daná fyzická osoba v čase uzatvorenia zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení ako aj v čase zápisu do registra zmlúv dôchodkovo poistená.

Dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba si môže sama platiť príspevky na starobné dôchodkové sporenie (9%), poistné na starobné poistenie (9%), poistné na invalidné poistenie (6%) a poistné do rezervného fondu solidarity (4,75 %) z príslušného vymeriavacieho základu. Vymeriavacím základom v prípade dobrovoľne dôchodkovo poistenej osoby je ňou určená suma. Pokiaľ by však táto osoba nechcela napríklad počas obdobia pobytu v zahraničí platiť príspevky na starobné dôchodkové sporenie, poistné na dôchodkové poistenie, poistné na invalidné poistenie a do rezervného fondu solidarity, môže potom, ako bude doručené oznámenie o zapísaní zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení danej fyzickej osoby do registra zmlúv podať do Sociálnej poisťovne odhlášku. Týmto právnym úkonom prestane byť dobrovoľne dôchodkovo poistenou osobou a tým zanikne aj povinná účasť na starobnom dôchodkovom sporení ale nezaniká zmluva o starobnom dôchodkovom sporení a daná fyzická osoba v prípade záujmu o vstup do systému starobného dôchodkového sporenia nepríde o možnosť vstúpiť do systému starobného dôchodkového sporenia. Povinná účasť na starobnom dôchodkovom sporení sa obnoví vznikom dôchodkového poistenia v Sociálnej poisťovni podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov.

Po svojom návrate na územie Slovenskej republiky by už tieto fyzické osoby nemali možnosť vstúpiť do systému starobného dôchodkového sporenia ak vychádzame zo súčasného platného a účinného znenia zákona.

Možnosť vstupu do systému starobného dôchodkového sporenia aj po 30. júni 2006 by sa v tomto prípade vzťahovala len na tie fyzické osoby, ktoré neboli pred 1. januárom 2005 dôchodkovo poistené v Sociálnej poisťovni podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a ktoré neboli dôchodkovo poistené ani po 1. januári 2005 v Sociálnej poisťovni (nakoľko by im už vznikla povinná účasť v systéme starobného dôchodkového sporenia) a odišli pracovať do zahraničia.


S pozdravom


Ing. Jana Kolesárová v. r.
Janca
26.06.06,09:08
Ak som teda správne pochopila, tak moja dcéra, ktorá má 20 r. (rok narodenia 1986) teraz ukončila I. ročník VŠ - denné štúdium, v r. 2005
mala len DOBPŠ, je stále dobrovoľne poistená na nemocenskú a príspevok
v nezamestnan. (dôchodokovo NIE !) nemusí sa prihlasovať do SP z dôvodu vstupu do II. piliera ?
Viera123
26.06.06,09:12
Ak som teda správne pochopila, tak moja dcéra, ktorá má 20 r. (rok narodenia 1986) teraz ukončila I. ročník VŠ - denné štúdium, v r. 2005
mala len DOBPŠ, je stále dobrovoľne poistená na nemocenskú a príspevok
v nezamestnan. (dôchodokovo NIE !) nemusí sa prihlasovať do SP z dôvodu vstupu do II. piliera ?
Janča, áno, ona má čas na vstup do 30 dní než sa zamestná.
Janca
26.06.06,09:15
Rýchle, stručné, výstižné ... ďakujem.
lydinka
27.06.06,20:19
Prosim, ako je to so študentom, ktorý na konci júna ukončí stredné učilište, ale hned sa zamestná alebo sa stane SZCO, v štúdiu ale bude posledný ročník pokračovať externe. Má čas 7 dní teda do 07.07. pre podpísanie zmluvy s DSS?
ďakujem
Viera123
27.06.06,20:36
Prosim, ako je to so študentom, ktorý na konci júna ukončí stredné učilište, ale hned sa zamestná alebo sa stane SZCO, v štúdiu ale bude posledný ročník pokračovať externe. Má čas 7 dní teda do 07.07. pre podpísanie zmluvy s DSS?
ďakujem
Má čas 30 dni, než sa zamestná...
rendis
31.07.06,10:35
Brat studuje na vysokej skole v BA. Teraz ide do 3. rocnika. Minule leto pracoval na ciastocny uvazok v Slovenskej poste. Tento rok isiel zarabat do USA. Tesne pred odxodom som si uvedomil, ze sa musi zaregistrovat do socialnej poistovne a podpisat zmluvu s nejakou DSS. Nestihol uz prihlasenie do socialnej poistovne a tak som ho prihlasil ja ako splnomocnenec. Pri prihlaseni som daval aj splnomocnenie na prihlasenie, platenie a odhlasenie zo socialnej poistovne ako dobrovolne socialne poisteneho. Teraz ked uz je zmluva s DSS v poriadku a xcem ho odhlasit, tak mi povedali ze nemozem, pretoze je nutne notarom overene splnomocnenie. Ako to, ze predtym im stacilo neoverene, a navyse v nom bolo aj splnomcnenie pre odhlasenie a teraz uz nestaci ??? kedze brat sa vracia az koncom septembra do skoly na SVK, bude musiet kvoli tomu platit takmer 4 mesiace poistenie ??? mozete mi odpovedat aj na jan.rendos@googlemail.com alebo icq 203753454 velmi pekne dakujem
Viera123
31.07.06,10:55
Brat studuje na vysokej skole v BA. Teraz ide do 3. rocnika. Minule leto pracoval na ciastocny uvazok v Slovenskej poste. Tento rok isiel zarabat do USA. Tesne pred odxodom som si uvedomil, ze sa musi zaregistrovat do socialnej poistovne a podpisat zmluvu s nejakou DSS. Nestihol uz prihlasenie do socialnej poistovne a tak som ho prihlasil ja ako splnomocnenec. Pri prihlaseni som daval aj splnomocnenie na prihlasenie, platenie a odhlasenie zo socialnej poistovne ako dobrovolne socialne poisteneho. Teraz ked uz je zmluva s DSS v poriadku a xcem ho odhlasit, tak mi povedali ze nemozem, pretoze je nutne notarom overene splnomocnenie. Ako to, ze predtym im stacilo neoverene, a navyse v nom bolo aj splnomcnenie pre odhlasenie a teraz uz nestaci ??? kedze brat sa vracia az koncom septembra do skoly na SVK, bude musiet kvoli tomu platit takmer 4 mesiace poistenie ??? mozete mi odpovedat aj na jan.rendos@googlemail.com alebo icq 203753454 velmi pekne dakujem
Rendis, v tomto ti ťažko niekto odpovie, pretože čo pobočka - sociálka, to iné podmienky. Musíš si to len u nich obhájiť, nič iné ti nepomôže. Alebo ho odhlás doporučenou poštou, to sa dá tiež. Prípadne, nech ti splnomocnenie pošle poštou z USA. Podmienky sa pritvrdili, pocítili sme to všade.