gavornik
06.06.09,13:31
Dobrý deň,
prosím všetkých aby mi poradili, pretože ide o značnú sumu. Kúpil som byt, novostavbu, ktorá bude čochvíľa dostavaná a inflácia počas výstavby bola minimálne 4,5% (v stavebníctve).
Moja otázka je, či je oprávnený developer zvýšiť cenu bytu v prípade ak je to definované v zmluve takto:
podľa článku III ods. 9 zmluvy o buducej zmluvy o prevode vlastníctva bytu v bytovom dome je zhotoviteľ oprávnený zvýšiť kúpnu cenu:



Článok IV

Kúpna cena

9. Zmluvné strany sa dohodli, že pokiaľ za obdobie od mesiaca, v ktorom nadobudlo právoplatnosť stavebné povolenie na uskutočnenie stavby bytového domu, do mesiaca, v ktorom bude podaný návrh na vydanie kolaudačného rozhodnutia na povolenie užívania bytového domu, dôjde k zvýšeniu indexu cien stavebných prác a/alebo k zvýšeniu indexu jadrovej inflácie o viac ako 3,5%, zhotoviteľ je oprávnený zvýšiť kúpnu cenu za predmet prevodu v pomere zvýšenia indexu cien stavebných prác, resp. v pomere zvýšenia indexu jadrovej inflácie; zvýšenie príslušného indexu sa zistí podľa oficiálnych informácií zverejnených Štatistickým úradom SR za dané obdobie o percentuálnej zmene príslušného indexu oproti predchádzajúcemu kalendárnemu mesiacu. Uplatnenie zvýšenia kúpnej ceny za predmet prevodu oznámi budúci predávajúci budúcemu kupujúcemu písomne a zohľadní ho vo faktúre vystavenej podľa ods. 3 písm. d) tohto článku tejto zmluvy.

Avšak podľa zmluvy sú zmluvnými stranami budúci predávajúci ako Developer s.r.o. a budúci kupujúci ako Janko Prikladný a nie je zmluvnou stranou zhotoviteľ a teda ak zhotoviteľ zvýši cenu, nie som povinný akceptovať toto zvýšenie ceny, pretože ja som nepodpisoval zmluvu so zhotoviteľom a ani nemám so zhotoviteľom nič spoločné.


Zmluvné strany v zmluve sú:
1. Obchodné meno: Developer s.r.o. .....
ďalej len „budúci predávajúci"

2. Meno a priezvisko: Janko Prikladný.....
ďalej len „budúci kupujúci"

Možno je to správne, avšak je možné, že nieje. Chcem si byť na 1000% istý. Preto Vás prosím o radu. Dakujem vopred všetkým.
Petra Nová
06.06.09,13:47
Áno . Na 99 % . K tomu nožno dôjsť výkladom toho, čo si pripojil, aj keď je tá zmluvná časť o kúpnej cene riadne zmrvená. Iný výklad totiž neumožňuje, len že ak zhotoviteľovi bytov, vznikne nárok na zvýšenie ceny pre infláciu , zaplatia ju budúci vlastníci. To jedno % som si nechala ako rezervu pre prípad, ak by sa v tej zmluve vyskytoval iný bod, ktorý by robil túto časť zmluvy o kúpnej cene neurčitú alebo nezrozumiteľú, a preto by bola neplatná(táto časť zmluvy)
gavornik
11.06.09,16:26
Dakujem Vam,
trocha som dufal, ze to mozem vyuzit, ak by sa pomylili a nezaplatit sumu asi 150 tisic, co som vobec necakal, ze sa take nieco moze stat. A je to uprimne povedane znacna suma. Ak by sa este niekto nasiel co by to vyvratil, prosim Vas dajte mi vediet.
Petra Nová
11.06.09,16:55
Dakujem Vam,
trocha som dufal, ze to mozem vyuzit, ak by sa pomylili a nezaplatit sumu asi 150 tisic, co som vobec necakal, ze sa take nieco moze stat. A je to uprimne povedane znacna suma. Ak by sa este niekto nasiel co by to vyvratil, prosim Vas dajte mi vediet.
Ak je to toľko peňazí, oplatí sa Ti ísť za právnikom, ktorý bude mať možnosť pozrieť celú zmluvu a správne ju vyložiť. Keďže si pripojil len jeden článok zmluvy, urobila som pravdepodobný výklad tohoto článku. Ono to môže byť inak v súvislosťou s ostatným textom zmluvy.
Ale zaujímalo by ma jedno. To do času, kým sa tá inflácia nestala realitou, to Ťa nevyrušoval ten problematický článok kúpnej zmluvy? :confused: