uno81
06.06.09,14:37
Dobrý den..poradte mi niekto prosím,či správca postupoval správne...
Vo vyúčtovaní za 2008 nám vznikla v dome strata na SV 418m3!!Správca nám túto stratu rozúčtoval všetkým rovnakým dielom-koef.navýšenia 1,422!však pri odpise vodomerov bolo zistených asi 6 ks nefunkčných vodomerov a jeden vlastník byt nesprístupnil k odpisu-tak sme sa dohodli na poslednej schodzy,že sa straty rozrátajú medzi týchto vlastníkov,čo však správca odignoroval:-((takže ten,čo ml "natočenú" min. spotrebu,dostal 4m3 naviac a tí,čo mali nameranú reálnu a väčšiu spotrebu,dostali naviac platiť aj 30m3-čiže zaplatili aj spotrebu toho,kto mal zlý merač a reálnu spotrebu mu nezaznamenal!!Mal správca právo dať nám všetkým zaplatiť spotrebu aj za pokazené vodomery,ked sme sa vlastne dohodli na sankcii,pre takýchto vlastníkov?Podotýkam,že 418m3 nie je malá strata,ktorá by sa mohla a mala rozrátať medzi všetkých koef.navášenia---sme bytovka s 26 bytmi-dakujem
sito
06.06.09,13:28
Správca nemôže za Vás svoj volne rozhodovať na to nemá žiadne právo. Len ak by ste mu v zmluve o výkone správy toto umožnili so svojím súhlasom. Ak má dom k dispozícii túto dohodu v písomnej forme je treba požiadať správcu aby spravil nové rozdelenie nákladov na studenú vodu podľa vašej dohody. Ak odmietne, asi sa budete musieť obrátiť na súd, aby vo veci rozhodol, alebo sa zmieriť s tým, že správca je váš pán a Vy jeho poddaní.

Potom neostáva nič iné ako vzbura, vymente správcu!
uno81
06.06.09,14:22
ahoj sito..dakujem za rýchlu odpoved a radu!!my sme sa na tej sankcii dohodli na poslednej schodzy hned po koncoročnom odpisovaní vodomerov--bola tam prítomná aj zástupkyna správcu,ktorá toto zobrala na vedomie a domievali sme sa,že to bolo zaznamenané,ked sme si to odsúhlasili!ak to nebolo nikde zapísané,naša ústna dohoda nestačí?ved ma šlak triafa,ked nás takto niekto nerešpektuje--bola sa jedna vlastníčka už osobne sťažovať,ale povedali jej,že to sa má,podla koeficientov rozrátavať:-((((ale zjavne nie vtedy,ked tolkému počtu nejdu merače!!Tak ja som dala písomnú reklamáciu aj so susedou..ale ak nám nevyhovujú a nebudú ochotní to prerátavať,máme šancu ich dať niekym prekontrolovať,či sťazovať sa??Náš správca je tu v meste snád večnosť a správanie niektorých zamestnancov je akoby nadradené:-((zabúdajú,že oni spravujú nám dom za peniaze a my nie sme pre nich príťaž otravná háved:-((ach jaj
sito
06.06.09,16:47
Ahoj, uno81. Ak to nie je uvedené v zápisnici, je to vlastne " jedna pani povedala". Bude ťažko sa na niečom dohodnúť, postupe voči správcovi, keď má niekto s toho prospech.

Inak vodomery na studenú vodu nie sú povinné, ako na teplú vodu. Tak sa môžete dohodnúť na ich nebraní do úvahy a náklady sa rozúčtujú podľa osobomesiacov, ale to je krok späť.

Všetko je na Vás ako sa dohodnete. Je možné vychádzať z priemeru domu. Tým, ktorí majú nefunkčné merače môžete odsúhlasiť dvojnásobok priemeru, prípadne inak, zbytok podľa nameraných jednotiek. Všetko je na Vás. Všetko je vaš majetok, mali by ste sa oň starať, inak sa netreba diviť tomu, čo všetko si k Vám správca dovolí.
sito
07.06.09,03:29
Ja sa s toho poser..., najag súhlasí so sitom. V príspevku o ktorom nebola vedená rozsiahla diskusia, polemika, meditácia.


Najag, ďakujem. Klobúk dole.

Občan.
uno81
07.06.09,06:30
ahoj Sito..preveľká vdaka za záujem:-)))))
a čo teplá voda?moja suseda s mužom a dvoma detmi majú namerané na vodomery 9m3!!!!za celý rok-teda 4-členná rodina!!ona sa vraj tomu nerozumie:-(( a muž vraj tiež s meračom nič nerobil...hups--ale vodomer je funkčný!logicky im vracajú za ohrev aj Túv surovina veľké peniaze -asi 20 tis.--je to kamarátka,ak jej majú vrátiť ,lebo šetrí,je to v poho,ale ak jej dávajú aj moje nemalé peniaze,dosť ma to štve-tiež mi chýbajú!Ako sa brániť v tomto prípade,ked správca nevidí nereálny odber , opäť si to zlízneme aj za nich a zaplatíme im to--už ma fakt nebaví hrať sa na serioznosť,ked to nefunguje:-((oplatí sa tuším roztrieskať vodomery,ked mi naučtujú len minimum spotreby potom,no nie?????
sthruska
07.06.09,07:36
Spomínali sa tu prípady, keď koeficient na vodu bol nad 1,1 (ak sa mýlim opravte ma). Dali to na súd a vyhrali. Mne je to trochu čudné, veď spotrebovanú vodu niekto musí zaplatiť, ale tvrdili to viacerí.

U nefunkčných vodomerov je pravidlo, že sa spotreba vody účtuje podľa priemernej spotreby v danom byte predchádzajúceho/ich obdobia. Čítal som to v rôznych predpisoch, len neviem či to je teraz podchytené nejakým zákonom.
luxdoor
07.06.09,08:17
zdravim vas,roky platim za inych-mame antimagnrňeticke vodomery ale niektory susedia sa ponapajali spred meraca . celkova spotreba 2300m3 namerane 1000 m3 . poniektory v 4 clennej rodine platia za 10m3 a jadoplacam 300€ Konatel spr. spolocnosti na to kasle. potrebujem radu od pravnika dakujem
sito
07.06.09,08:39
zdravim vas,roky platim za inych-mame antimagnrňeticke vodomery ale niektory susedia sa ponapajali spred meraca . celkova spotreba 2300m3 namerane 1000 m3 . poniektory v 4 clennej rodine platia za 10m3 a jadoplacam 300€ Konatel spr. spolocnosti na to kasle. potrebujem radu od pravnika dakujem


Právnik, dobrý právnik môže poradiť, aj ľudia na porade. Ale bez radikálneho rezu v dome to nepôjde! Ak si presvedčený, že si poškodený, obráť sa na správcu domu, SVB. Ak neuzná tvoje argumenty, musíš požiadať súd, aby rozhodol. Pokiaľ máš pádne argumenty nemal by si prehrať súd. Máš?
sito
07.06.09,09:34
Spomínali sa tu prípady, keď koeficient na vodu bol nad 1,1 (ak sa mýlim opravte ma). Dali to na súd a vyhrali. Mne je to trochu čudné, veď spotrebovanú vodu niekto musí zaplatiť, ale tvrdili to viacerí.

U nefunkčných vodomerov je pravidlo, že sa spotreba vody účtuje podľa priemernej spotreby v danom byte predchádzajúceho/ich obdobia. Čítal som to v rôznych predpisoch, len neviem či to je teraz podchytené nejakým zákonom.

Ak si jedinec v dome dokázal vypočítať istú výšku škody pri rozdelení nákladov za vodu. Požiadal súd, aby o výške škody rozhodol. A súd rozhodol v jeho prospech, mal pravdu, S pohľadu ostatných vlastníkov bytov, mali sme požiadať súd aj my. Rozliate mlieko sa dá zlízať, ale to už nie je rovnocenné ako pitie mlieka z nádoby. Za tým je človek, konkrétny.


Ten priemer sa dá použiť, ak skutočne došlo k poruche, podotýkam, nezavinenej!

Ak však ide o úmysel, podvod, tak ak to vlastníci bytov schvália podľa priemeru, bude sa usmievať, nad spotrebu vo svojom byte platia ostatní vlastníci z vášho pohľadu a máte pravdu. Čo je to pravda?
sito
07.06.09,10:20
ahoj Sito..preveľká vdaka za záujem:-)))))
a čo teplá voda?moja suseda s mužom a dvoma detmi majú namerané na vodomery 9m3!!!!za celý rok-teda 4-členná rodina!!ona sa vraj tomu nerozumie:-(( a muž vraj tiež s meračom nič nerobil...hups--ale vodomer je funkčný!logicky im vracajú za ohrev aj Túv surovina veľké peniaze -asi 20 tis.--je to kamarátka,ak jej majú vrátiť ,lebo šetrí,je to v poho,ale ak jej dávajú aj moje nemalé peniaze,dosť ma to štve-tiež mi chýbajú!Ako sa brániť v tomto prípade,ked správca nevidí nereálny odber , opäť si to zlízneme aj za nich a zaplatíme im to--už ma fakt nebaví hrať sa na serioznosť,ked to nefunguje:-((oplatí sa tuším roztrieskať vodomery,ked mi naučtujú len minimum spotreby potom,no nie?????

Možno si videla ten program so Senzusom, kde ta cigánka hovorila, čo s neho bude s toho malého. To bude politik. Prečo, no do oči sa mi smeje a do ruky mi sere. Ak ak sú v byte 4 osoby v byte a minú len 9 m3 vody, teplej, tak podvádzajú.

Z vlastnej skúsenosti. Vodu si odpisovali vlastníci sami na lístok ktorý som im osobne donieslo si napísali stav aký mali, no mohli podvádzať. Aj sa niektorí snažili. Listky mi vhadzovali do schránky, poštovej. V excely som mal spravený program, ak niekto mal rozdiel oproti minulému roku rozdiel +/- 15 % išiel som na kontrolu, a videl, počul som všeličo, to ma nezaujímalo.

Podstatné bolo to, či je vodomer funkčný, plomby sú neporušené a povrch vodomeru v priestore rúčičiek je neporušený.

Časom si zvykli na to, že podvádzať sa im neoplatí, ak áno tak najviac do 15 % svojeho podielu spotreby zo spotreby domu a ten v priebehu roka nemohli vedieť, tak museli magnet obmedziť, alebo nepoužívať.

Všetko je to o kontrole, ak sa nerobí kontrols, tak je s toho humus.

A vitaj na porade.
uno81
07.06.09,18:31
dakujem Sito:-)))za privítanie aj za rady!!Takže z toho všetkého vyplýva,že sa máme kontrolovať ako banda škôlkárov,lebo správca na to zjavne se...:-((je to samozrejme veľmi smutné,že žijeme zjavne väčšina v peknom bezpráví,ale ak začneme všetci podvádzať s vodou,tak sa kam dopracujeme...pri studenej ku koef. 5???:-))))nameráme na merači 10m3 koeficient nám dá zaplatiť 50 a sme si rovní..nuž,aj tak sa dá..jáj..utečiem do domu a zaplatím si len za seba,vykašlem sa na správcu,čo ho nebaví robota a zaplatím len svoju spotrebu...len keby to bolo také jednoduché!
svojar
07.06.09,19:30
Menej zátvoriek, otáznikov a bodiek a bude to prehľadnejšie.
uno81
09.06.09,19:45
a čo,ked si nechám vymontovať vodomer na SV???ved,ked neplatí serioznosť pri vyúčtovní podla neho,načo mi je?/akurát nám ich majú meniť o mesiac/Budem nejak pokutovaná,alebo sa dopracujeme v dome k tomu,že sa nám bude znova účtovať na osoby,kedže nebude 100% vlastníkov s vodomerom??dakujem:-)
sito
09.06.09,20:21
a čo,ked si nechám vymontovať vodomer na SV???ved,ked neplatí serioznosť pri vyúčtovní podla neho,načo mi je?/akurát nám ich majú meniť o mesiac/Budem nejak pokutovaná,alebo sa dopracujeme v dome k tomu,že sa nám bude znova účtovať na osoby,kedže nebude 100% vlastníkov s vodomerom??dakujem:-)

Je si treba uvedomiť, že ste súčasťou kolektív, ktorý rozhoduje o svojich veciach. Neznamená, že ak zákon niečo nenariaďuje, vlastníci sa na tom nemôžu dohodnúť. Ak sa väčšina dohodla, že pomerové vodomery na studenú vodu budú v dome a niekto sa nechce podieľať na objektívnejšej úhrade nákladov za studenú vodu, je na ostatných vlastníkov, prijať také opatrenie, ktoré donúti si vlastníka vodomer namontovať. Teda dohodnutá sankcia, povedzme dvoj násobok priemeru na osobomesiac v dome nie je preňho sankcia, ale motivácia Aby bol súčasťou domu v ktorom býva.

Ale, ak sa dohodli treba dohodu kontrolovať a s podvodníkmi s vodou sa rázne vysporiadať. Ak to kolektív v dome nedokáže, tak pomerové vodomery, môžu byť v doma tak akurát na zvadu. V tom prípade nemôže byť v dome rozumná väčšina, ale väčšina isto v dome je.
uno81
10.06.09,06:24
jaj sitečko..ked u nád v dome je to ako v ústave...každý na každého kašle a na niečom sa dohodnúť je hrôza:(Samozrejme,že nechcem štrajkovať,len nahlas rozmýšlam,ako donútiť ludí k serioznosti..ved mi tým koeficientom pridali nezaslúžene cisternu SV-to mám fakt platiť za každého blba v meste?!odčerpala som si svojich 68m3-dosť-a daľších 30 dostať navrch kvoli korficientu je už trúfalé--ale bude schôdza,tak sa teším,čo vyriešime..:mee:
sito
10.06.09,09:33
jaj sitečko..ked u nád v dome je to ako v ústave...každý na každého kašle a na niečom sa dohodnúť je hrôza:(Samozrejme,že nechcem štrajkovať,len nahlas rozmýšlam,ako donútiť ludí k serioznosti..ved mi tým koeficientom pridali nezaslúžene cisternu SV-to mám fakt platiť za každého blba v meste?!odčerpala som si svojich 68m3-dosť-a daľších 30 dostať navrch kvoli korficientu je už trúfalé--ale bude schôdza,tak sa teším,čo vyriešime..:mee:

Pokiaľ nie je v dome nejaký zádrheľ v dome pri odpisovaní istá nezrovnalosť môže byť. Pretože v jeden deň v jednu hodinu nie sú naraz odpísané všetky vodomery v bytoch a zároveň aj fakturačný vodomer. Tak 0,95 - 1,05 - 1,15 prijateľný koeficient, ale 1,44 je troška moc. No je to medzi vami v dome.

Je dobré, že sa nezaujímaš len o preplatok - nedoplatok ako podaktorí. Buď povie je to dobré, vracajú mi, alebo si zanadávajú, čo tam ty ............. robia.

Čo sa týka domu nie ste sami, časom zistíš.

Držím palce, aby.
uno81
10.06.09,15:18
Sito..teoreticky by som sa o vyúčtovanie nemusela vôbec zaujímať,ved mne vrátili,ale ono to treba aj preštudovať,čo nám správca vyúčtuje-a to je tiež problém!nikoho to nezaujíma ani vtedy,ked majú nedoplatky-len brblú a nič neriešia a to ma štve!! potom to dopadne presne takto=chaos,divné výpočty a cisterny vody "plávajúce medzi nami:-(
najag
10.06.09,18:04
Velmi casto sa zaujimame o druheho nizku spotrebu vody, tepla......ale ovela menej sa zaujimame o svoju vlastnu vysoku spotrebu a este menej pre to robime.A tu je meritum problemu.
uno81
10.06.09,19:03
ahoj najag..pravdu máš,ale "nezaujímaj sa o susedovu nízku spotrebu,ked majú štyria v domácnosti 9m3 teplej za celý rok a daľší šiesti minimum na vodomery studenej/kedže im nefungoval/ a platíme to my ostatní!!aj tu je meritum problému-a riadne,no nie?pekný večer aj den všetkým:-)
sito
11.06.09,03:23
ahoj najag..pravdu máš,ale "nezaujímaj sa o susedovu nízku spotrebu,ked majú štyria v domácnosti 9m3 teplej za celý rok a daľší šiesti minimum na vodomery studenej/kedže im nefungoval/ a platíme to my ostatní!!aj tu je meritum problému-a riadne,no nie?pekný večer aj den všetkým:-)

Ľudovo povedané, správca pýta od ľudí peniaze, ktoré dáva na jednu kopu, ale ľudia nesmú vedieť kto si koľko zobral z kopy.

Je to dobré vymyslené, ale nič nové, rozdeľ a panuj. Ak ľudia nevedia, sú ticho, ak sa dozvedia, tak frflú, otravuj. Pýtajú sa prečo? Prečo sa majú pýtať, keď bez otázok je to pre nás pohodlnejšie.

No sem - tam si ľudia povedia medzi sebou a vedia. No dá sa aj ten anonymný zoznam domu, spotreba, počet osôb.

Takže, 9 m3 = 9 000 litrov, deleno 365 dní, deleno 4 osoby = 6,16 litra na deň a osobu.

Dve osoby 14 000 litrov = 38,35 litra na osobu a deň.

Kde je realita? A spravodlivosť?
najag
11.06.09,13:30
Uno81: Pre vzajomne porovnanie spotreby vody v bytoch by museli byt aj rovnake podmienky pre pouzivanie vody. Poznam ludi, co maju velmi pomaly metabolizmus, takze velka potreba raz za tyzden. Mala potreba obdobne, pricom je splachovacia nadrzka s dvojitym systemom splachovania. Umyvanie zubov a holenie ziletkou nie pod tecucou vodou, ostatna hygiena oplachnut, namydlit a oplachnut.......vodou sa da setrit, ak sa chce.Poznam aj takych, co sa sprchuju v praci, co travia vikendy na chalupe.......samozrejme, iny problem su vadne vodomery, ktore neurobili odpocet, tam sa da riesit problem pausalom na osobu a rok. Preto tvrdim, ze lepsie je zaoberat sa svojou vysokou spotrebou niecoho, ako hladat zlodeja, za ktoreho platim.Velkym problemom bytovych domov je, ze neuzatvoria vsetky stupacky v bytovom dome napriklad v nedelu skoro rano, ked vacsina este spi a nekontroluju vodomer na pate bytoveho domu, teda fakturacny vodomer. Zistili by casto , ze sa im kruti a fakturuje vodu, ktory unika cez netesnost, ci prederavene
vstupne potrubie rovno do zeme.Samozrejmostou by vsak mali byt plombovane antimagneticke vodomery a zamontovane spatne klapky pred vodomerom.
uno81
11.06.09,15:04
ahoj najag...píšeš dobre-nič proti tomu a vdaka za každý názor!!ale s tými 9m3 teplej vody za rok viem o čom hovorím--je to rodina s dvoma malými detmi a určite nešetria tak,aby nič za rok neminuli,pretože sú to mladí ľudia a dobre ich poznám-podla mna tam bol "vonkajší zásah" xi-nechcem to tu rozpisovať,aby už všetci neklamali:-)
Halli
11.06.09,17:09
ahoj najag...píšeš dobre-nič proti tomu a vdaka za každý názor!!ale s tými 9m3 teplej vody za rok viem o čom hovorím--je to rodina s dvoma malými detmi a určite nešetria tak,aby nič za rok neminuli,pretože sú to mladí ľudia a dobre ich poznám-podla mna tam bol "vonkajší zásah" xi-nechcem to tu rozpisovať,aby už všetci neklamali:-)

Ale nooo ,však davaj...napíš ako treba klamať? :D Nech sa poučíme. Apropo, keď budú všetci vlastníci v dome klamať rovnakým spôsobom máš hneď po probléme, lebo rozpočet medzi všetkých bude relevantný :D:D
majkii
11.06.09,19:03
ahoj najag...píšeš dobre-nič proti tomu a vdaka za každý názor!!ale s tými 9m3 teplej vody za rok viem o čom hovorím--je to rodina s dvoma malými detmi a určite nešetria tak,aby nič za rok neminuli,pretože sú to mladí ľudia a dobre ich poznám-podla mna tam bol "vonkajší zásah" xi-nechcem to tu rozpisovať,aby už všetci neklamali:-)

neviem, no my sme tiež dá sa ešte povedať mladá štvorčlenná rodina s dvoma malými detmi (do roku 2004 trojčlenná) a spotrebu teplej vody máme dosť podobnú. Vodou síce šetríme, ale nejak zvlášť sa neobmedzujeme.
V roku 2003 = 9m3,
v roku 2004 = 15 m3 (v auguste sa narodila dcéra),
v roku 2005 = 13 m3,
v roku 2006 = 14 (prebehlo ciachovanie všetkých vodomerov TÚV v dome a montáž spätných klapiek)
v roku 2007 =10 m3,
prvé 3 mesiace 2008 = 3m3 v pôvodnom byte,
zvyšných 9 mesiacov v roku 2008 po presťahovaní sa do druhého bytu o vchod vedľa = 7m3.
Pre zaujímavosť v dome so 176 bytmi v roku 2008 bol koeficient na TÚV 1,02. Väčšiu chybu vodomerov vylučujem aj taktiež zásahy do rozvodov či vodomerov.
svojar
12.06.09,03:06
Možno využívate to umývanie a sprchovanie v práci, škole, škôlke. Inak nehnevajte sa, hygiena by z Vás mala radosť.
majkii
12.06.09,06:14
Možno využívate to umývanie a sprchovanie v práci, škole, škôlke. Inak nehnevajte sa, hygiena by z Vás mala radosť.

Presne som očakával podobnú reakciu, ale skôr by som privítal argumentáciu číslami. Skutočne to s tou hygienou nemá nič spoločné, je to o individuálnej, konkrétnej situácií danej rodiny a z časti aj efektivite využívania teplej vody.

Sito v príspevku #21 vyčíslil priemernú spotrebu teplej vody takto :
"Takže, 9 m3 = 9 000 litrov, deleno 365 dní, deleno 4 osoby = 6,16 litra na deň a osobu." čo vonkocom neodzrkadľuje realitu.

V mojom prípade je to inak, pretože 90% víkendov (od piatku do nedele) sme mimo bytu, 2 týždne v lete dovolenka, týžeň, technická odstávka TÚV, počas vianočných sviatkov taktiež mimo. To ak len orientačne rátam, je že v byte sme cca 250 dní v roku čo sa dostáva priemerne na osobu 10-13 l vody (bavíme sa len o teplej vode). Ak by som rátal ďalšie dni, ktoré sme jednotlivo mimo - jarné a letné prázdniny detí u starých rodičov, dni, keď som ja alebo moja manželka na služobných cestách, ktoré mám dosť často, ďalším faktorom je, že deti sa sprchujú 2-3 krát do týždňa. Tu by sme sa dostali na ešte vyššie čísla priemernej spotreby na osobu a deň odhadom na 18 až 20 l.

Koľko teplej vody sa spotrebuje pri jednom sprchovaní? môj odhad je že by pri efektívnom využívaní nie je viac ako 10-15 l. Čiže ztohto vyplýva, že s hygienou a dokonca ani s veľkým šetrením to nemá nič spoločné.
Pointa je presne v tom čo písal najag "nezaoberajte sa cudzou nízkou spotrebu ale svojou vysokou" pretože skutočná spotreba je odrazom viacerých okolnosti a faktorov. Tak nejak
uno81
12.06.09,06:20
Svojar dakujem!!!tak nejak to aj mna napadlo:-))nič v zlom samozrejme voči Majkii...ale táto rodina,ktorú ja spomínam,mala vždy okolo 50m3,tak pochybujem,že ich osvietilo a začali šetriť až tak,že sa umyjú raz za mesiac!
Slavica-Ty beťárka:-)aj tak to väčšina vie...ale je to fakt,že ked budeme všetci klamať,bude to asi lepšie,lebo ako som už písala,naložia nám koef. 5 a pri 10m3 akože riadne??!nameraných sme na tom s platením rovnako a spravodlivosť si nás našla! A bude "upratané"...
nesca
12.06.09,07:32
Nemôžem si pomôcť,ale musím zareagovať.
"Pozri na svoju vysokú a nie susedovu nízku spotrebu"...už ste pri šetrení vodou,to je síce pekné, ale ušla Vám pôvodná otázka...veľký rozdiel v odpočtoch a následne vysoký koeficient a čo s tým.
Áno, v ideálnom prípade, ak by bol koef. 1,01-1,1,tak sa budem zaoberať tým ako by som mohla znížiť svoju spotrebu vody.Ale ak je strata -v našom prípade 512m3 a koef.1,78 tak problém bude asi práve v tej susedovej nízkej spotrebe.A určite to nie vyššie spomínaný príklad,chalupa,dolenky,prac.cesty atď. detto...4-členná rodina 7m3 SV za rok...sorry,ale ja nežeriem seno.A ak mu tiež nejde vodomer alebo s ním manipuloval,tak ja nie som ochotná platiť za niečiu vynaliezavosť.A budem veľmi nepríjemná...hoci si rozhnevám pol vchodu.ja mám šetriť aby niekto mohol míňať viac...kde sme?? Ak nad tým len mávnem rukou,veď ten nedoplatok som aj tak už zaplatila,tak na budúci rok budeme mať aký koef.?
uno81
12.06.09,07:58
nesca-toto som chcela počuť!!!veľká vdaka-presne si to vystihla!ved normálny človek,ked je pravidelne doma a ak nie je prasa,tak minie dosť vody na bežné umývanie..ale tie Tvoje koeficienty ma už dorazili,že 1,78..a to ja tu pištím pri 1,42!asi budeme vždy vyzerať ako otravy,ked sa takto búrime,ale nejakú spravodlivosť nastoliť treba,inak sa raz všetci pozbíjame.-(
sito
12.06.09,08:11
Presne som očakával podobnú reakciu, ale skôr by som privítal argumentáciu číslami. Skutočne to s tou hygienou nemá nič spoločné, je to o individuálnej, konkrétnej situácií danej rodiny a z časti aj efektivite využívania teplej vody.

Sito v príspevku #21 vyčíslil priemernú spotrebu teplej vody takto :
"Takže, 9 m3 = 9 000 litrov, deleno 365 dní, deleno 4 osoby = 6,16 litra na deň a osobu." čo vonkocom neodzrkadľuje realitu.

V mojom prípade je to inak, pretože 90% víkendov (od piatku do nedele) sme mimo bytu, 2 týždne v lete dovolenka, týžeň, technická odstávka TÚV, počas vianočných sviatkov taktiež mimo. To ak len orientačne rátam, je že v byte sme cca 250 dní v roku čo sa dostáva priemerne na osobu 10-13 l vody (bavíme sa len o teplej vode). Ak by som rátal ďalšie dni, ktoré sme jednotlivo mimo - jarné a letné prázdniny detí u starých rodičov, dni, keď som ja alebo moja manželka na služobných cestách, ktoré mám dosť často, ďalším faktorom je, že deti sa sprchujú 2-3 krát do týždňa. Tu by sme sa dostali na ešte vyššie čísla priemernej spotreby na osobu a deň odhadom na 18 až 20 l.

Koľko teplej vody sa spotrebuje pri jednom sprchovaní? môj odhad je že by pri efektívnom využívaní nie je viac ako 10-15 l. Čiže ztohto vyplýva, že s hygienou a dokonca ani s veľkým šetrením to nemá nič spoločné.
Pointa je presne v tom čo písal najag "nezaoberajte sa cudzou nízkou spotrebu ale svojou vysokou" pretože skutočná spotreba je odrazom viacerých okolnosti a faktorov. Tak nejak

Je to jeden možný pohľad na vec. Netvrdil som, že je to realita, spravodlivosť, bola to otázka. Prichádzajú odpovede. Keď som sa tomu venoval tak som mal prehľad, no v mojom záujme nebolo hovoriť koľko minul Jano, Fero.

V anonymnom zozname sa každý našiel a mal možnosť sa prispôsobiť priemeru domu, ale nikto nemusel. Ale spotreba vody z dome klesala. Bol prípad, že za plo roka bola spotreba v kuchyni nulová. Bol som to skontrolovať, vlastník hovorí " my umývame riad v studenej vode so saponátom" To je v poriadku, to ma vôbec nezaujíma, pozriem si vodomer, plomby, kryt, všetko v poriadku. Hádam mu nenariadim, že musí umývať v teplej.

V byte bývala spotreba 80 -90 m3 teplej vody, Pani sa ma vždy pýtala, čo má robiť. Písanku, pred kúpaním vo vani opísať stav vodomeru, druhý raz osprchovať a porovnať spotreby pri vani a sprche. Každý týždeň odpísať vodomery a spraviť analýzu, prečo, čo sa robilo. Trvalo jej to roky, kým sa rozhodla. Keď som posledný raz odpisoval teplo vraví mi " všimli ste si našu vodu" Áno, ale tých 50 % ste ušetrili Vy. Takže ak je koeficient 0,95 až 1,15 je predpoklad že v dome je to ako tak v poriadku. Ale keď je koeficient nad 1,15, nedaj bože 1,7 tak nieje niečo v poriadku.

Príkladov by bolo viac. A nie len v našom dome.

Nestarajte sa Vy to zaplatíte, nie my správca, Vy.

Pokiaľ si dom nekontroluje svoj majetok, je to voda na mlyn pre niekoho. Pre koho? A nejedná sa len o vodu.
nesca
12.06.09,08:21
Sito..asi do toho trochu vidíš :-) Prezraď mi, akým legálnym spôsobom sa dostaneš do bytu na odpočty? Mám v úmysle ešte s niekym s vchodu ,prejsť po všetkých bytoch a urobiť odpočty vody.Ale aj fyzicky do neho vstúpiť a nie také, že počkajte , ja Vám nadiktujem.A za pár mesiacov zase a na konci roka si nebudú môcť chytráci posťahovať po 50 kubíkov.Zákon som čítala,len si nie som istá či sa naň môžem aj odvolať,či sa ma to bude týkať.Myslím možnosť doň vstúpiť.
majkii
12.06.09,08:58
Je to jeden možný pohľad na vec. Netvrdil som, že je to realita, spravodlivosť, bola to otázka. Prichádzajú odpovede. Keď som sa tomu venoval tak som mal prehľad, no v mojom záujme nebolo hovoriť koľko minul Jano, Fero.

V anonymnom zozname sa každý našiel a mal možnosť sa prispôsobiť priemeru domu, ale nikto nemusel. Ale spotreba vody z dome klesala. Bol prípad, že za plo roka bola spotreba v kuchyni nulová. Bol som to skontrolovať, vlastník hovorí " my umývame riad v studenej vode so saponátom" To je v poriadku, to ma vôbec nezaujíma, pozriem si vodomer, plomby, kryt, všetko v poriadku. Hádam mu nenariadim, že musí umývať v teplej.

V byte bývala spotreba 80 -90 m3 teplej vody, Pani sa ma vždy pýtala, čo má robiť. Písanku, pred kúpaním vo vani opísať stav vodomeru, druhý raz osprchovať a porovnať spotreby pri vani a sprche. Každý týždeň odpísať vodomery a spraviť analýzu, prečo, čo sa robilo. Trvalo jej to roky, kým sa rozhodla. Keď som posledný raz odpisoval teplo vraví mi " všimli ste si našu vodu" Áno, ale tých 50 % ste ušetrili Vy. Takže ak je koeficient 0,95 až 1,15 je predpoklad že v dome je to ako tak v poriadku. Ale keď je koeficient nad 1,15, nedaj bože 1,7 tak nieje niečo v poriadku.

Príkladov by bolo viac. A nie len v našom dome.

Nestarajte sa Vy to zaplatíte, nie my správca, Vy.

Pokiaľ si dom nekontroluje svoj majetok, je to voda na mlyn pre niekoho. Pre koho? A nejedná sa len o vodu.

Sito to je vporiadku, ja nič iné netvrdím, ale neviem prečo stále mám pocit, že ak je vyšší koeficient v dome, tak sa akosi automaticky a bez argumentov vidí príčina len v tom, že niekto podvádza ak má nízku spotrebu a nehľadí sa na okolnosti. Určite sa zhodneme na tom, že v prvom rade treba hľadať príčinu. Tých príčin môže byť viac a treba ich identifikovať systematycky vykonanými krokmi. Ja by som navrhol napr. takýto postup:

1. krok je skontrolovať spoločné priestory od fakturačného vodomeru po stupačky, či su nie nejaké straty. - tu sme napr. zistili že neboli namontované vodomery na SV v práčovniach, upratovacích mietnostiach a namáčarniach.

2. krok je kontrola správnosti fakturačných vodomerov, ktoré sú majetkom SeVaku - ak merajú správne, kontrolu uhradíme z Fondu domu je to cca 2000 - 2500 Sk za jeden vodomer.

3. krok je kontrola funkčnosti vodomerov u vlastníkov za účasti zástupcu vlastníkov, dvoch vlastníkov a vodára. Tá kontrola spočíva v tom, že sa fyzicky skontroluje plomba, a skontroluje sa či vodomer pracuje zvlášť pri pustení sprchy, drezovej batérie, umyvadlovej b. a pri spláchnutí wc. vodár skontroluje, obhliadkou či nie je podozrenie na manipuláciu s pripojením vody a vodomeru.

4. krok u podozrivého vodomeru že nepracuje správne spraviť orientačnú skúšku - naplniť 10 litrové vedro a skotrolovať stav - toto zopakovať cca 10 krát. minie sa pri tom 100 l vody pri cene 50 Sk/m3 je to cca 5sk, ale viete na čom ste.

5. krok ciachovanie všetkých vodomerov v bytoch čo je ale finančne náročné

Ďalšou vecou je, že treba vykonať všetky opatrenia aby sa v čo najväčšej miere zmiernili systémové chyby - montáž spätných klapiek, antimagnetických vodomerov, pri teplej vode tepelná izolácia trubiek.
sito
12.06.09,09:04
Zákon 182/1993, § 11, odsek 3.

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt..

Ono to zasa nie je také jednoduché, otvor dvere ide si pozrieť tvoje vodomery. Mala by to robiť zodpovedná osoba, ktorá na ta to zaplatené, teda skontrolovať čí sa točí vodomer, neporušená plomba, kryt. Pokiaľ ale vyskočí koeficient 1,78 ako tvrdíš niečo nie je v poriadku.

Najprv by som doporučil v noci, keď je predpoklad, že nikto nepoužíva vodu ako sa správa fakturačný merač. Ale kto by kôli tomu stával, nespal? Ak ten vykazuje kľud, alebo sa pohybuje minimálne, treba isť do bytov a prekontrolovať pomerové merače. Takých prípadov tu ž bolo hodne, čo kritizovali, rozumovali, ale málo takých čo sa rozhodli pre riešenie, až krď to bolo neúnosné. Všetko sa dá riešiť len misí chcieť väčšina, jedinec nič moc nespráví.
nesca
12.06.09,09:21
Presne ten § som mala na mysli.A včul buď múdry,ako sa dostať do bytu:
1.Nie sme spoločenstvo
2.Správca-zavolať niekoho od nich,ten by tam mohol vstúpiť? je oprávnený
3.máme 16 bytov.na schôdzu prišli 8 rozzúrení a 1spomínaný špekulant so 7 kubíkmi.Zvyšok..? neviem.Niektorí zo zásady nechodia.Stačili by podpisy 8/možno 9 na vyslanie zástupcu vlastníkov? Nadpolovičná väčšina vlastníkov alebo zúčastnených na schôdzi? Stačilo by to?
Jednoducho sa k tým vodomerom musíme dosťať,iné východisko nevidím.Hlavný by mal byť OK,žiadna porucha nebola,únik vody nikde navidno,práčovne nemáme. Serká ma to, aj iných, ale najlepšie keby to vyriešil "samo"
svojar
12.06.09,09:41
Ono pokiaľ s pomerným meračom vody v byte nemanipuluje a keď by nahlasoval iba menšie stavy, keď sa na to pozrieme z dlhšieho časového obdobia - nič sa nedeje. Pokial sa teda nikto nebude sťahovať. Po určitom období 4, resp. 6 rokov sa merače menia. A tam už vyskočí skutočná spotreba a je predpoklad, že voda v budúcnosti lacnejšia nebude - už v r. 2010 asi +5%.
svojar
12.06.09,09:44
A ešte k tej hygiene. Pokial som to sledoval, tak celkovo sa konštatovalo, že v SR sa blížime k z n í ž e n é m u hygienickému minimu a to bolo tuším 90 litrov vody/osoba/deň- teda TV aj SV - tak treba rátať ako to u niekoho vyzerá.
nesca
12.06.09,09:56
Nevidím dôvod, prečo by nahlasovali nižšie stavy.Mohla sa aj stať chyba v odpočte...na papieri menej ako v skutočnosti, omylom...ale to by bolo veľa omylov na jeden rok a vchod. A ak sa aj stalo,treba tú chybu nájsť u konkrétneho človeka a nech si to doplatí sám. Nuž a či sú ľudia svine, čo sa týka čistoty....asi nie,ale z iného pohľadu riadne.Mimochodom,vodomery nám menili v r.2007. a za posledných 8 rokov bol max.koef.1,2 na SV. Na TUV tento rok 1,09??!!!
majkii
12.06.09,10:44
A ešte k tej hygiene. Pokial som to sledoval, tak celkovo sa konštatovalo, že v SR sa blížime k z n í ž e n é m u hygienickému minimu a to bolo tuším 90 litrov vody/osoba/deň- teda TV aj SV - tak treba rátať ako to u niekoho vyzerá.

Otázka znie, je človek ktorý minie 100 l vody pri sprchovaní čistejší než ten, čo minie povedzme 30 l? Množstvo spotrebovanej vody je ukazovateľom skutočnej hygieny? No celkom určite nie len. Nie že by na tom záležalo, ale dolná hranica hygienického minima je 70 l/os/d a napr. v roku 2007 bola priemerná spotreba vody na obyvateľa 89,4 l/os/.d. (Správa o vodnom hospodárstve v SR v roku 2007). Projektovanie zdrojov na zásobovanie obyvateľstva pitnou vodou sa udáva podľa potreby vody pre domácnosť 120 l/os/d. v štruktúre 55 l/os/d osobná hygiena, 32 l/os/d wc, 25 l/os/d pranie, 8 l/os/d varenie + umyvanie riadu. Ako vidieť všetky parametre su na dnešnú dobu celkom prestrelené. V každom prípade som uviedol spotreby teplej vody čo je podstatný rozdiel od celkovej vody v domácnosti, a moje spotreby korenšpondujú s požiadavkami na hygienu
Halli
12.06.09,10:58
Presne ten § som mala na mysli.A včul buď múdry,ako sa dostať do bytu:
1.Nie sme spoločenstvo
2.Správca-zavolať niekoho od nich,ten by tam mohol vstúpiť? je oprávnený
3.máme 16 bytov.na schôdzu prišli 8 rozzúrení a 1spomínaný špekulant so 7 kubíkmi.Zvyšok..? neviem.Niektorí zo zásady nechodia.Stačili by podpisy 8/možno 9 na vyslanie zástupcu vlastníkov? Nadpolovičná väčšina vlastníkov alebo zúčastnených na schôdzi? Stačilo by to?
Jednoducho sa k tým vodomerom musíme dosťať,iné východisko nevidím.Hlavný by mal byť OK,žiadna porucha nebola,únik vody nikde navidno,práčovne nemáme. Serká ma to, aj iných, ale najlepšie keby to vyriešil "samo"

Ten zákon je smerodatný tak pre SVB ako aj pre správcov...Tí majú obyčajne v domoch svojich zástupcov. Mali by mať preukaz odpočtára, alebo iný doklad akým sa preukážu. Takže to čo napísal Sito platí aj pre Vás...
nesca
12.06.09,11:22
Ono to zasa nie je také jednoduché, otvor dvere ide si pozrieť tvoje vodomery. Mala by to robiť zodpovedná osoba, ktorá na ta to zaplatené, teda skontrolovať čí sa točí vodomer, neporušená plomba, kryt. Pokiaľ ale vyskočí koeficient 1,78 ako tvrdíš niečo nie je v poriadku.


Veď to,že u nás tej zodpovednej, za to platenej osoby asi niet.Z bytovky,tobôž z vchodu nijaký zástupca poverený správcom.Iba domovník ,asi bez právomocí.Správca má podpísanú zmluvu s inou firmou,ktorá robí odpočty a vyúčtovanie SV,TUV,tepla...Ak by sme zavolali niekoho od nich bolo by to tak správne? Určite by si za to niečo účtovali, ale nech.
svojar
12.06.09,15:51
Neberme tu čiastkovú spotrebu TV a potom SV, ale celok. V dnešnej tlači je zverejnené, že dôjde k predpokladanému nárastu ceny vody o 5%. Zároveň sa udáva že priemerná 4 členná domácnosť zaplatí o 1€ mesačne viac.
Zoberme naše ceny:
Stávajúca 2,06 €/m3 po zvýšení 2,163€/m3.
Teda aj 1€ je 5%, potom 100% je 20€ za vodu mesačne, teda
20:2,163=9,24m3 za mesiac x 12=110,95m3 za rok : 365dní=303,97 l na deň : 4 osoby = 75,99 litrov na osobu a deň.
najag
12.06.09,16:14
V pravnom poriadku SR mame este aj ochranu osobnych prav a teda ulozenu povinnost vlastnika bytu v ustanoveni § 11 ods.3 zákona 182 /1993 nemozeme vykladat ako absolutne pravo, ale iba v kontexte obsahu uvedeneho ustanovenia.
nesca
12.06.09,17:06
"Najag" môžeš to preložiť do reči môjho kmeňa? Nie som právnik.Nechci mi povedať,že sa nedostanem na odpočet do cudzieho bytu.Teda nie konkrétne ja..možno.Ľudia ,vážne mi povedzte kto mi legálnym spôsobom môže prísť urobiť odpočet vodomerov.Stačí, že si zvolíme spomedzi seba zástupcu za vchod,spíšeme na schôdzi nejaký zápis o tom.A toho dotyčného už musia pustiť dnu? A koľko ľudí zo 16 bytov to musí podpísať? Od spávcu sa žiadnych krokov nedočkáme,tomu je to srdečne jedno,svoje nedoplatky dostane a tým to hasne.
uno81
12.06.09,18:28
Nesca..nie si Ty preboha z Trenčína???ako by si mi z duše čítala:-))Ak máte takého správcu ako my,tak zbohom rodina--úúff Jasne,že im je jedno,medzi koho podelia straty na vode a inom-ved to nie su ich "toliare"..a ked sa niekto zatne,tak do bytu sa asi nedostane nik!len prijať podla mna nejaké interné postihy a tým,že nepustia do bytu,budú nejak sankciovaní a potom by mohli vymiznúť koeficienty 1,7 a podobné..inak dobrá téma sa tu rozvíja-hygiena..silne pochybujem,že si niekto pri sprche ráta litre...a ešte ked je taká teplučká a a ležíte a ležíte a ležíte a šup v kanály stovečka:-(tak akých pár litrov denne??my sme dvaja a nejak špeciálne nemíname,ale tých okolo 50m3 vždy minieme...tak ako žijete všetci ostatní,čo miniete 9-10m3--hráte sa na víly a kúpete sa v rannej rose??ale noooo
nesca
12.06.09,18:44
Som z východu,ale blbcov máme aj tu.Sme veľká bytovka,ináč už by sme od toho správcu boli dávno preč.ľudia sú veľmi ľahostajní a pozoruhodne aj veľmi vynaliezaví ak sa niečo začne týkať ich peňaženky.Ale teraz to prepískli a nenechám zo seba robiť idiota.Určite nájdem spôsob ako odčítať u ľudí stav na vodomeroch a k na ňom bude mať teraz 30m3, tak na konci roka sa nestane aby sa mu tam objavila 10.Je to možno hnusné,ale musíme sa začať kontrolovať,keď sa poniektorí nevedia spratať do kože.Ak bude koef.1,1 , tak potom mi bude jedno,či má sused spotrebu 9 kubíkov a je chorobné šetrný,špinavý a smradľavý.
sito
12.06.09,20:16
Fiííííha, ale ste sa rozbehli, kým som pracoval, bol v robote.
majkii
12.06.09,20:22
teraz fakt neviem, toto je porada o hygiene alebo o svb či bytovkách? absurdné
majkii
12.06.09,21:47
..inak dobrá téma sa tu rozvíja-hygiena..silne pochybujem,že si niekto pri sprche ráta litre...a ešte ked je taká teplučká a a ležíte a ležíte a ležíte a šup v kanály stovečka:-(tak akých pár litrov denne??my sme dvaja a nejak špeciálne nemíname,ale tých okolo 50m3 vždy minieme...tak ako žijete všetci ostatní,čo miniete 9-10m3--hráte sa na víly a kúpete sa v rannej rose??ale noooo

uno81: 50m3 čo uvádzaš je teplá voda ? To by pre dve osoby vychádzalo 68 l/os/deň, to sa potom nečudujem, že sa ti nezdá, že môže mať niekto násobne nižľiu spotrebu.
sito
13.06.09,04:35
Sito to je vporiadku, ja nič iné netvrdím, ale neviem prečo stále mám pocit, že ak je vyšší koeficient v dome, tak sa akosi automaticky a bez argumentov vidí príčina len v tom, že niekto podvádza ak má nízku spotrebu a nehľadí sa na okolnosti. Určite sa zhodneme na tom, že v prvom rade treba hľadať príčinu. Tých príčin môže byť viac a treba ich identifikovať systematycky vykonanými krokmi. Ja by som navrhol napr. takýto postup:

1. krok je skontrolovať spoločné priestory od fakturačného vodomeru po stupačky, či su nie nejaké straty. - tu sme napr. zistili že neboli namontované vodomery na SV v práčovniach, upratovacích mietnostiach a namáčarniach.

2. krok je kontrola správnosti fakturačných vodomerov, ktoré sú majetkom SeVaku - ak merajú správne, kontrolu uhradíme z Fondu domu je to cca 2000 - 2500 Sk za jeden vodomer.

3. krok je kontrola funkčnosti vodomerov u vlastníkov za účasti zástupcu vlastníkov, dvoch vlastníkov a vodára. Tá kontrola spočíva v tom, že sa fyzicky skontroluje plomba, a skontroluje sa či vodomer pracuje zvlášť pri pustení sprchy, drezovej batérie, umyvadlovej b. a pri spláchnutí wc. vodár skontroluje, obhliadkou či nie je podozrenie na manipuláciu s pripojením vody a vodomeru.

4. krok u podozrivého vodomeru že nepracuje správne spraviť orientačnú skúšku - naplniť 10 litrové vedro a skotrolovať stav - toto zopakovať cca 10 krát. minie sa pri tom 100 l vody pri cene 50 Sk/m3 je to cca 5sk, ale viete na čom ste.

5. krok ciachovanie všetkých vodomerov v bytoch čo je ale finančne náročné

Ďalšou vecou je, že treba vykonať všetky opatrenia aby sa v čo najväčšej miere zmiernili systémové chyby - montáž spätných klapiek, antimagnetických vodomerov, pri teplej vode tepelná izolácia trubiek.

Najhorší je ten ročný nezáujem a potom to chvíľkové rozumovanie a do kolečka do kola. Niekedy je treba povedať, opýtať sa nezmysel, alebo inak podpichnúť, aby sa ľudia o probléme rozhovorili.

To čo píšeš je nezbytné, ale do tej akcie, zistiť čo sa vlastné stalo, musí isť väčšina vlastníkov domu.

Aj u nás bývali, taký čo bývali pomenej, skoro vôbec. Ta voda ma ani tak netrápila. Tak isto v tvojom prípade. To sa dá pochopiť a ľudia si všímajú.

Horšie je to, že aj nekúrili. Za rok im prišlo z 498 601 Sk. uhradiť 149 Sk. je pravdou, že cez 30 % podľa m2 zaplatili naviac 3 782 Sk. naviac, teda 3 931 Sk.

Čo nám to vyriešilo? Nič, len sa usmieval v priemere dal každému bytu 92 Sk. A mal pokoj. Tomu sa dá zabrániť, že bude platiť viac ako priemer v dome a povedať, že ak tých 30 % budeš mať zaznamenaných na meračoch, budeš platiť len tých 30 %.

Na porade sú aj taký borci, čo ich ešte podporujú. Ostatní vlastníci in nemôžu dať sankciu za nekúrenie, no oni kúriť nemusia, pritom im nevadí, že niektorí s teplom plytvajú, to môže byť, lebo tí kúria, zbytočne,ale kúria.

Je to v každom dome najdrahšia služba, treba jej venovať zvýšenú pozornosť v každom obytnom dome.

To ma štve dodnes, no chápem princíp rozhodnutia väčšiny. Takže, čo ja, nič. Len si poviem svoj názor, to môžem, alebo už ani to nie?

Určite sa dohodneme, nie na všetkom, ale dohodneme. Keby sme si vo všetkom súhlasili, to by nebolo ono a potom by to nedalo, aby niekto z nás nesúhlasil s tým druhým.
najag
13.06.09,08:18
Ustava SR :

Čl. 21
(1) Obydlie je nedotknuteľné. Nie je dovolené doň vstúpiť bez súhlasu toho, kto v ňom býva.
(2) Domová prehliadka je prípustná len v súvislosti s trestným konaním, a to na písomný a odôvodnený príkaz sudcu. Spôsob vykonania domovej prehliadky ustanoví zákon.
(3) Iné zásahy do nedotknuteľnosti obydlia možno zákonom dovoliť iba vtedy, keď je to v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu života, zdravia alebo majetku osôb, na ochranu práv a slobôd iných alebo na odvrátenie závažného ohrozenia verejného poriadku. Ak sa obydlie používa aj na podnikanie alebo vykonávanie inej hospodárskej činnosti, takéto zásahy môžu byť zákonom dovolené aj vtedy, keď je to nevyhnutné na plnenie úloh verejnej správy.

Podla zakona 182/1993, §11 ods.3:
Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt.
Z explicitne uvedeneho vyplyva, ze kontrola zariadenia na meranie spotreby tepla a vody v byte nie je jednoducha, aj ked sa na tom vlastnici bytov uznesu, z dôvodu, ze Ustava SR je zakon s najvyssou pravnou silou.
Uvedene zariadenia v byte je mozne kontrolovat v ramci ich odpoctu, kedy sa musi kontrolovat aj ich funkcnost a neporusenost ich plombovania, v pripade nefunkocnosti posudit , ci islo o umyselny zasah, alebo objektivnu zavadu zariadenia, v pripade porusenej plomby a umyselneho zasahu sa posudzuje zariadenie ako necertifikovane a teda aj s dôsledkami, ktore vyplyvaju z pravnych predpisov.V ostatnych pripadoch sa pouzije nahradny vypocet spotreby.
Takze problem nizkej spotreby vody je mozne riesit iba technickymi prostriedkami a to antimagnetickymi meracmi vody so zaradenim spatnej klapky u teplej , ako opatrenie proti odtacaniu vodomera. Ak nenastali skutocnosti, ktore som napisal a spotreba u susedov je stale nizka, tak potom je to iba nas vnutorny problem.Ktory nas sice zerie, ale neda sa nic robit.
nesca
13.06.09,09:24
Ustava SR :


Podla zakona 182/1993, §11 ods.3:
Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt.


Ak splním to podškrtnuté,môžeme to ísť teda odčítať alebo nie? Stále sa točíme dookola. Mňa netrápi,keď má niekto malú spotrebu v rámci normy-koef. do 1,2. Ale ak je koef.1,78 a fakturačný vodomer je v poriadku,žiadna porucha,strata vody cez 500m3,tak to nie je s kostolným poriadkom a niekto určite podvádza.Takže nebudem riešiť znižovanie svojej alebo cudzej spotreby,ale musím legálnym spôsobom zistiť,ktorý odkundes to robí.O to sa mi jedná.A musíme to urobiť,my poniektorí nepodvádzajúci z vchodu,ktorí majú nedoplatky.Správca to má totálne v paži,on len spravuje.Ak mi niekto poradí,nadiaľku ho vybozkávam.Ale aj tak Vám ďakujem aj za doterajšie odpovede.Zúfalstvo v kombinácii s nasratosťou je hrozná.
uno81
13.06.09,09:37
Jáj necsa...sme na tom v podstate rovnako,ale asi sa to aspon čiastočne vyrieši tými antimagnetickými vodomermi,lebo s týmito vstupmi do bytov bude večný problém:-( a možno ešte nejaká kontrola potrubia,či nie je niekde prasknuté a tie úniky nie sú tam-ved naša strata je tiež 418m3!
A Majkii, čo sa týka toho kúpania a hygieny,každý má nejaké návyky,ale ked rodinu poznám a sprchujú sa každý den všetci štyria a umývajú riad pod tečúcou a iné,tak mi netvrd,že minú len 9m3/rok!---a že sa neviem vžiť do tých,čo neminú ako ja:-(
Minieme síce dvaja 50m3 teplej,ale vana možno raz za týž.,inokedy sprcha a riad tiež pod tečúcou-jemne tečúcou..a kúpeľka sa tiež umyť musí!všade sa použije teplá,ale ked sa budem chcieť vrátiť do iného storočia,nebudem sa umývať a šupnem si vonavku,riad dám do dvoch lavorov a vanu vydrhnem s ľadom..no čo som už blbá??ja si svoju spotrebu rada zaplatím,je to dan za 21.stor,ale za iného nechcem platiť!!a o tom je táto debatka--aj Sito sa teší:-))
sito
13.06.09,09:41
Ak splním to podškrtnuté,môžeme to ísť teda odčítať alebo nie? Stále sa točíme dookola. Mňa netrápi,keď má niekto malú spotrebu v rámci normy-koef. do 1,2. Ale ak je koef.1,78 a fakturačný vodomer je v poriadku,žiadna porucha,strata vody cez 500m3,tak to nie je s kostolným poriadkom a niekto určite podvádza.Takže nebudem riešiť znižovanie svojej alebo cudzej spotreby,ale musím legálnym spôsobom zistiť,ktorý odkundes to robí.O to sa mi jedná.A musíme to urobiť,my poniektorí nepodvádzajúci z vchodu,ktorí majú nedoplatky.Správca to má totálne v paži,on len spravuje.Ak mi niekto poradí,nadiaľku ho vybozkávam.Ale aj tak Vám ďakujem aj za doterajšie odpovede.Zúfalstvo v kombinácii s nasratosťou je hrozná.


najagové meditácie o zákone vám nepomôžu. Je to pravda, zákon by sa mal dodržiavať, ak ide o zákon, ktorý vyhovuje a zaručuje spokojnosť väčšiny, ak nie treba ho zmeniť.

Je to o konkrétnej situácii v konkrétnom dome a týka sa to Vás. Poradiť Vám môže každý. Ale vždy to zostane na Vás, ktorým ta voda patrí. Leda, že by Vám ju niekto zaplatil, potom by ste boli bez starosti.

Dnes, keď nikto nič nevidí, nevie je spravodlivý, ak sa dostane pred súd nič sa mu nestane, leda, že by mu dokázali, že videl a vie.
nesca
13.06.09,09:43
Uno, veď hej..antimagnetické.Už ich vidím ako súhlasia.Hlavne čo sa týka platenia za ne.Ale keď to inak nepôjde budeme to musieť pretlačiť.Ja nie som žiadna charita,aby som podporovala hňupov
sito
13.06.09,10:27
Že by hňupy, keď majú s toho zisk?
najag
13.06.09,13:13
V predaji su iba antimagneticke vodomery a uplynie Vam aj doba, kedy ich budete musiet vymenit. Fakturacne meradlo na vstupe bytoveho domu pracuje v inej triede presnosti, ako pomerove meradla v bytoch. Pretoze odchylka presnosti merania moze byt plusova aj minusova, zalezi na tom, aku vyslednu chybu vytvoria ako suma meradiel.Ak je chyba zaporna, nameraju menej, ako fakturacny merac a preto vznika rozdiel, ktory sa musi rozpocitat. Takze hodne bytov moze minut ovela viac vody, ako napocita pomerovy vodomer v byte. A fakturacny vodomer na vstupe moze mat plusovu odchylku, takze nameria viac vody, ako v skutocnosti sa dodalo vody do bytoveho domu.A nie je to iba o tom, pretoze este zalezi aj na dlzke privodneho potrubia k meracu v byte a podobne. Vsetko treba vziat do uvahy.
Demokracia je uplatnovanie prav a zaroven plnenie povinnosti. A vzdy sa treba pohybovat v medziach zakona. Aj takeho zakona, ktory sa nam nepozdava, kym ho zakonodarca nezmeni.
Ja som Sito napisal aj o technickych opatreniach za ucelom znizenia moznej straty vody spekulaciou, len ty citas iba to, co ti vyhovuje.
Takze ziadna anarchia ala "SITO".
sito
13.06.09,14:10
Minusový koeficient môže vzniknúť, že fakturačný vodomer a pomerové vodomery nemajú rovnakú odchýlku od jedného m3, dátum odpisu je spravený skôr na fakturačnom vodomere ako na pomerových vodomerov,

Plusové koeficienty, dátumom odpisu pomerových vodomerov po dátume odpisu fakturačného merača, prasklé potrubia za fakturačným meračom, pripadne boli použite v dome hydranty, ktoré nemajú pomerové vodomery, v práčovni nemusí byť pomerový vodomer. V bytoch sú nefunkčne pomerové vodomery, alebo boli ovplivňované vlastníkmi bytu
uno81
13.06.09,15:48
noo..u nás boli zjavne ovplivnované...a ked mi neprejde ani reklamačka/ešte stále čakám,ved majú čas/,tak sa na serioznosť a spravodlivosť vykašlem už aj ja..Ved viete ako sa hovorí:Pomôž si dievča,aj boh Ti pomôže..xixixi--
Najag..podla mna sa ešte dosť montujú repasované vodomery-mne sa aspon nikdy nezdajú ako nové,takže asi aj tieto,čo nám majú montovať nebudú zjavne anti-pozbieram magnetky z chladničky:-))))))
Elena Navrátilová
13.06.09,16:07
noo..u nás boli zjavne ovplivnované...a ked mi neprejde ani reklamačka/ešte stále čakám,ved majú čas/,tak sa na serioznosť a spravodlivosť vykašlem už aj ja..Ved viete ako sa hovorí:Pomôž si dievča,aj boh Ti pomôže..xixixi--
Najag..podla mna sa ešte dosť montujú repasované vodomery-mne sa aspon nikdy nezdajú ako nové,takže asi aj tieto,čo nám majú montovať nebudú zjavne anti-pozbieram magnetky z chladničky:-))))))

Pozbieraj magnetky z chladničky. Možno budeš prekvapená ale aj repasované sú antimagnetické. Stačí že do "budíkov" dali umelé ručičky. ;)
uno81
13.06.09,16:33
Kiež by si mala pravdu Elenka:)ja by som bola len rada,pretože by konečne bol pokoj-aspon dúfam..ved uvidím,čo nám namontujú
najag
13.06.09,17:09
Elenka, mozu byt aj kovove rucicky, pretoze podstata pouzivania magnetu pri vodomere je v inom:D
Elena Navrátilová
13.06.09,17:25
Elenka, mozu byt aj kovove rucicky, pretoze podstata pouzivania magnetu pri vodomere je v inom:D

Janko, nevysvetlíš? Veď ja sa rada poučím. Keď sme my zvažovali "riešiť" vodomery tak repasované ponúkali s tým, že pri repasovaní sa už dávajú antimagnetické vnútra.
http://www.enbra.sk/mereni-regulace/vodomery/bytove-vodomery/enbra-enc-am-bytove-vodomery/
http://www.enbra.sk/doc/SK/cenniky/Cenik_Vodomery.pdf
http://www.melektronika.sk/cdroot/siemens/katalogy_sk/n5000s/n5340s.pdf
http://www.rimava.sk/spravy-z-regionu/obyvatelia-bytovky-na-skolskej-doplacaju-za-vodu-tisice/
Toľko približne informácie z netu. V minulých obdobiach ste nemali taký koeficient?
uno81
14.06.09,09:19
Elenka..mali sme vždy nižšie koeficienty--1,17,max 1,2..z roka na rok sa nejak zväčšujú,preto ma napadlo,že asi ludia odžubávajú:-(ja by som rada zistila,či nie je chyba aj inde,ale ved mám z toho hokej..máme dať nejak prekontrolovať potrubia-ako poradáci????dakujem
Elena Navrátilová
14.06.09,09:29
Máte fakturačný merač na päte domu?
Halli
14.06.09,10:02
Jani, aj my sme mali koeficienty 1,3 neskôr 1,2...až kým som nedala vymeniť všetky vodomery a nekázala chlapom, čo to vymieňali urobiť všade kontrolu. Samozrejme plomby.A teraz máme 1,09...;)...A tiež sme špekulovali, zastavovali hlavný ventil, či merač na päte netočí atď. Netočil, točil niekto iný :rolleyes: Už dotočil:D
najag
14.06.09,14:02
Slavica, ten koeficient je vynikajuci, povedal by som az hranicny, pretoze ak porovname triedy presnosti fakturacneho meraca a pomerovych, tak je to velmi dobry uspech.
Elenka, prevod sa v meradle uskutocnuje cez magneticku spojku, ta sa hlavne magneticky ovlivnovala, aby dochadzalo ku sklzu pri prietoku vody.
No, ale aj tak existuje jeden sposob, kde clovek nepotrebuje uplne nic, len vcasiu trpezlivost a poznanie, ze na chybu merania vplyva aj minimalny prietok, kedy meradla v byte su uz mimo, podriemkavaju a zaspavaju, ale fakturacny je v pohode stale a velmi culy aj pri malych prietokoch, aj tie pomale prirastky zaznamenava, cim vznika legalny nepomer, vdaka vyuzivania sedliackeho rozumu u sedliaka:D
Ved je znamy ten vtip z benzinovej pumpy, ze kolko stoji kvapka benzinu. Ze nic. Tak mi nakvapkajte plnu nadrz.
Takze zakonite musi nastat vlastne nepomer, aj ked minimalny a vlastne nikdy nenastane sulad medzi fakturacnymi meracmi a bytovymi.Uz iba pre ich technicke vlastnosti. U nas tento problem neriesime, pretoze mame vlastnikov bytov, ktori si prerobili bytove jadra tak, ze sa nedaju namontovat vodomere, ani vymenit. Takze u studenej dody mame stanoveny pausal 56 m3 na osobu/rok, co nam bohate postacuje kompenzovat rozdiel a v bytovom dome dosahovat koeficient nizsi ako 1, takze platime menej, nez mame na meracoch naratane.:D Kym nedostanu aspon ten sedliacky rozum.
dajada
14.06.09,14:39
Sito..asi do toho trochu vidíš :-) Prezraď mi, akým legálnym spôsobom sa dostaneš do bytu na odpočty? Mám v úmysle ešte s niekym s vchodu ,prejsť po všetkých bytoch a urobiť odpočty vody.Ale aj fyzicky do neho vstúpiť a nie také, že počkajte , ja Vám nadiktujem.A za pár mesiacov zase a na konci roka si nebudú môcť chytráci posťahovať po 50 kubíkov.Zákon som čítala,len si nie som istá či sa naň môžem aj odvolať,či sa ma to bude týkať.Myslím možnosť doň vstúpiť.
Nie som sito, ale čo tak upozorniť všetkých, ktorí nechcú dovoliť fyzickú kontrolu na zák.630/2005 § 9 odst.5 "Konečnému spotrebiteľovi, ktorý neumožní odpočet určeného meradla na meranie množstva teplej úžitkovej vody, sa určí náhradný indikovaný údaj vo výške
1,5-násobku priemernej hodnoty indikovaných údajov na byt a nebytový priestor v objekte rozpočítavania." Niečo pobodné pri SV je u nás riešené v stanovách SBD, kde je určený 1,2 násobok....
uno81
16.06.09,06:48
no sme sa tu nejak rozbehli:---fakturačný merák je u nás v dome..navrhnem dnes na schôdzi,aby sa nové vodomery,ktoré nám budú už čoskoro montovať teda hned aj riadne preskúšali-asi zjavne,či vôbec točia:rolleyes:nemám ani šajnu,či správca zabezpečil antimag.,kedže je im to úplne jedno..ja asi tú cisternu vody,čo mi naviac narátali budem sama objednávať a potom aspon nebudem prekvapená,že ju musím aj platiť:eek::eek:nech sa banda napije--čo už
Elena Navrátilová
16.06.09,07:01
Mali ste rovnaké vodomery? Od jedného výrobcu? Aj to je dôležité. Ešte by bolo vhodné zistiť či je vôbec fakturačný merač preciachovaný. Inak aj my sme tu mali problém s vysokým koeficientom. Dodávateľ zneužíval že sme nemali platné vodomery a doúčtovával nám všetko čo mohol. A to bol aj našim správcom! Tak držím palce aby to splnilo svoj účel a koeficient bol priaznivý.
uno81
16.06.09,08:04
nič proti správcom,ale vo veľa príspevkoch každý len nadávame:mee:a rozmýšlam,čím to je???!nebaví už nikoho tá robota,alebo je chyba vo vlastníkoch,že všade hlavu strkáme:rolleyes:
to by aj mna zaujímalo,či máme každý rovnakú značku merača..dnes bude proste zaujímavá schodza a možno si vydupkám čas aj na tieto témy;)pekný den poradáci
Elena Navrátilová
16.06.09,08:44
nič proti správcom,ale vo veľa príspevkoch každý len nadávame:mee:a rozmýšlam,čím to je???!nebaví už nikoho tá robota,alebo je chyba vo vlastníkoch,že všade hlavu strkáme:rolleyes:
to by aj mna zaujímalo,či máme každý rovnakú značku merača..dnes bude proste zaujímavá schodza a možno si vydupkám čas aj na tieto témy;)pekný den poradáci

To ale nie je celkom tak pravda. Strkať hlavu by mal hlavne ten čo aj je znalý. Pozri, ľudia platia za služby spojené s bývaním ale nerozumejú napr. tomu, že správca si neberie len tak nejaké peniaze čo by kdesi niekoho "obabral". To je to čo ľudia nevidia. Lepšie nechcú vidieť. Čo by mal správca zo zámeru niekoho úmyselne poškodiť? Je to profesia ako každá iná len správca si z roboty domov cez vrátnicu neodnesie chleba ako pekár v pekárni. Ak má dôvod tak nech dá reklamáciu. Ale pozri si aj tu príspevky. Kto chváli správcu, predsedu? Každý len vidí chyby na správcovi ešte aj pre koeficient na vode. A vari správca si tú vodu nechal natiecť domov? Chcem vidieť keď povie na schôdzi že treba urobiť revíziu prívodu vody a bude stáť blablabla a nakoniec to ani nemusí byť na príčine koeficientu na SV. A koľkí sa vlastne aj tej schôdze zúčastnia? Dávali aj teraz v lampárni z Pezinku "príbeh" o stratenej vode v potrubí. A kto bol na vine? Vlastníci. Ale obviňovali správcu a dôverníka. Mali aj pravdu lebo to tam tvrdili?
Elena Navrátilová
16.06.09,08:49
Citácia zo zákona 182/1993
Správca
§ 8


(1) Správcom môže byť právnická osoba alebo fyzická osoba podnikateľ, ktorá má v predmete podnikania alebo v predmete činnosti správu a údržbu bytového fondu. Činnosť správcu môže byť vykonávaná len podľa tohto zákona.

(2) Akákoľvek zmena, zrušenie, splynutie alebo zlúčenie správcov nemôže byť na ujmu vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Správca je povinný o tejto skutočnosti bezodkladne informovať vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.

(3) Správca je povinný viesť samostatné analytické účty osobitne za každý dom, ktorý spravuje. Prostriedky získané z úhrad za plnenia od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv (ďalej len "majetok vlastníkov") musí správca viesť oddelene od účtov správcu v banke, a to osobitne pre každý spravovaný dom. Majetok vlastníkov nie je súčasťou majetku správcu. Majetok vlastníkov nesmie správca použiť na krytie alebo úhradu záväzkov, ktoré bezprostredne nesúvisia s činnosťou spojenou so správou domu. Správca nesmie využiť majetok vlastníkov vo vlastný prospech alebo v prospech tretích osôb.

(4) Majetok vlastníkov nemôže byť súčasťou konkurznej podstaty správcu ani predmetom výkonu rozhodnutia podľa osobitných predpisov, 12d) ktorý smeruje proti majetku správcu.

(5) Správca zodpovedá vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome za všetky škody vzniknuté v dôsledku neplnenia alebo nedostatočného plnenia svojich povinností vyplývajúcich z tohto zákona alebo zo zmluvy o výkone správy.
uno81
16.06.09,09:10
ja by som si osobne Elenka predstavovala prácu správcu tak,že ak napr. vyskočí nejaký vysoký koef.pri vode,tak správca to nie len bez duchaprítomnosti podla neho vypočíta a dá nám to uhradiť,ale že príde aj s návrhom,ako tento problém riešiť-aby vlastníci videli,že správca nás spravuje s úmyslom nám pomôcť a robiť všetko pre naše dobro:rolleyes: a nie len počítať a účtovať....má takto správca jednať-teda prichádzať s návrhmi na riešenie rôznych situácií?o tom by to aspon malo byť:)
Elena Navrátilová
16.06.09,09:21
ja by som si osobne Elenka predstavovala prácu správcu tak,že ak napr. vyskočí nejaký vysoký koef.pri vode,tak správca to nie len bez duchaprítomnosti podla neho vypočíta a dá nám to uhradiť,ale že príde aj s návrhom,ako tento problém riešiť-aby vlastníci videli,že správca nás spravuje s úmyslom nám pomôcť a robiť všetko pre naše dobro:rolleyes: a nie len počítať a účtovať....má takto správca jednať-teda prichádzať s návrhmi na riešenie rôznych situácií?o tom by to aspon malo byť:)

Však píšem že áno. Navrhne prekontrolovať prípojku, potrubie... ale aj to sa musí platiť. Tak už vidím ako všetci súhlasia s úhradou za služby vodárov a nemusia nič zistiť. Napríklad. Tri roky trvalo napr. v tom Pezinku kým sa trošku rozhodli aj riešiť vysoký koeficient. A ten koeficient rozpočítať musí. Zaplatiť faktúru tiež musí. Čítam tu o účasti na schôdzach. Bez potrebnej účasti sa to tiež nedá riešiť. Vlastník má do roka 2,3 schôdze a ani to si nenájde čas a ide o jeho majetok. Správca ich má koľko? A bez potrebnej účasti úplne zbytočne stratený čas. Nie je chyba len na strane správcu. Ale vlastník nesie svoj podiel viny. A väčší ako správca.
najag
16.06.09,10:39
Ja si skor myslim, ze v tom je prave nezastupitelna uloha zastupcu vlastnika bytov, ktory ale musi byt dost znaly a ktory stupa na krk spravcovi, az sa z neho pari. Nebudme idealisti v tom, ako by mal fungovat spravca.Skor budme realisti v tom, ze budeme po nom nekompromisne pozadovat plnenie jeho povinnosti, o ktorych sa mu niekedy ani nezda.:D
uno81
17.06.09,11:44
Tak poradáci..bola schôdza:D
nedostali sme sa samozrejme k vyúčtovaniu,kedže sme neboli schopní ani iné dôležitejšie veci riešiť!
ale k tej vode z úvodu...na skok som si odchytila zástupkyňu správcu a tá mi tvrdila,že koeficient 1,422 je vlastne ešte super:rolleyes:,že iní majú aj väčšie!!a vraj tým,ktorým nefungovali merače sa voda priemerom narátala-čož matematika 1.stupen nepustí,pretože ked bol rozdiel medzi fakt.maračom a našimi meračmi 418m3,tak by sa zjavne zmenšil o m3,ktoré sa mali medzi tých 6 nefunkčných rozrátať-tým pádom by bol rozdiel celkový menší a aj koericient!! a bombonik na záver----vraj ten rozdiel bol preto taký veľký,lebo domovníčka odpisovala vodu v decembri a fakturačný merač vodári až v januári:D!!ale že sa nám to tento rok zase vráti a o to budeme mať naúčtované menej:confused:Tak toto je ako možné?ako sa má konkrétne mne vrátiť uhradených skoro 30m3 navyše za cca 1800sk??No nijako-ved to je nemožné----mna už šlahne,čo mám robiť preboha??správca má svoju pravdu a Ty sa aj pos...:D a vraj na reklamáciu odpovedia písomne-takže asi podobné veci,ako mi už povedali--takže klamali,ked tvrdili,že narátali aspon priemer vodomerom,čo nešli,lebo rozdiel sa nezmenšil/strata/ a ešte aj vodári odpisovali možno 1-2 týždne po nás..HELP:mee::mee::mee:
sito
17.06.09,12:50
Nie som sito, ale čo tak upozorniť všetkých, ktorí nechcú dovoliť fyzickú kontrolu na zák.630/2005 § 9 odst.5 "Konečnému spotrebiteľovi, ktorý neumožní odpočet určeného meradla na meranie množstva teplej úžitkovej vody, sa určí náhradný indikovaný údaj vo výške
1,5-násobku priemernej hodnoty indikovaných údajov na byt a nebytový priestor v objekte rozpočítavania." Niečo pobodné pri SV je u nás riešené v stanovách SBD, kde je určený 1,2 násobok....

A prečo? Je si treba uvedomiť, že priemer vytvárajú všetci vlastníci v dome. Príklad: Priemer, 25 m3, maximálna spotreba 50 m3, bez merača 25 1,5 = 37,5 m3. Čo si o tom myslíte? Ja si myslím,že by to mal byť 1,5 násobok maximálnej spotreby, teda 75 m3. To by začal rozmýšľať nad montážou vodomeru, ale takto sa usmjeva. Ja míňam neobmedzene a niekto to platí. Chyba vyhlášky, že nie je v nej odsek 8, ktorý by to vlastníkom bytov umožnil.

Ak správca doporučil 1,2 násobok na studenú vodu, tak vlastníci bytov nemusia rešpektovať toto nariadenie, ak sú vo väčšine v dome, individuálni.

O svojom majetku rozhodujú vlastníci, ale správca môže s nimi kývať, aj vykývať.
dajada
23.06.09,14:01
...aj to je riešenie, len chýba ako si uviedol vyhláška. Inak môžem sa "pochváliť". Mali sme schôdzu k tomu nášmu plombovaniu dvierok na stupačkách.Jednoznačné fiasko pre nás - správca( predseda SBD) podporil verejne návrh zástupcu, že keď si vlastníci odsúhlasia, tak to musí byť zaplombované, vraj vôbec nezáleží že sú tam uzávery aj plynomer. Nakoniec navrhol zástupcovi, aby sme schválili sankciu za nezaplombovanie bez citácie zák. (v tomto prípade bol cit.630/05) a potom vraj bude SBD môcť účtovať. Našťastie sme to uhrali a "dotlačili" sme zástupcu, že najskôr dá vyjadrenie čo "plombovanie prinieslo" a potom budeme uvažovať čo ďalej. Tak problém posunutý na ďalšiu schôdzu, lebo ak by to boli odsúhlasili teraz, tak mi zostáva jedine odvolanie na súd. Len neviem, ako by rozhodol. Som z toho všetkého a z postoja nielen vlastníkov ale aj SBD na vetvy. Je tam vidieť jednoznačne prepojenie so zástupcom. Zvažujem, že pri družstve by mala byť kontrolná komisia, že to dám ako podnet pre nich, alebo ako sťažnosť na predstavenstvo.
Halli
23.06.09,22:34
..Mali sme schôdzu k tomu nášmu plombovaniu dvierok na stupačkách.Jednoznačné fiasko pre nás - správca( predseda SBD) podporil verejne návrh zástupcu, že keď si vlastníci odsúhlasia, tak to musí byť zaplombované, vraj vôbec nezáleží že sú tam uzávery aj plynomer. .

A vlastníci vo Vašom dome sú ešte stále svojprávni :D
Elena Navrátilová
24.06.09,04:15
...aj to je riešenie, len chýba ako si uviedol vyhláška. Inak môžem sa "pochváliť". Mali sme schôdzu k tomu nášmu plombovaniu dvierok na stupačkách.Jednoznačné fiasko pre nás - správca( predseda SBD) podporil verejne návrh zástupcu, že keď si vlastníci odsúhlasia, tak to musí byť zaplombované, vraj vôbec nezáleží že sú tam uzávery aj plynomer. Nakoniec navrhol zástupcovi, aby sme schválili sankciu za nezaplombovanie bez citácie zák. (v tomto prípade bol cit.630/05) a potom vraj bude SBD môcť účtovať. Našťastie sme to uhrali a "dotlačili" sme zástupcu, že najskôr dá vyjadrenie čo "plombovanie prinieslo" a potom budeme uvažovať čo ďalej. Tak problém posunutý na ďalšiu schôdzu, lebo ak by to boli odsúhlasili teraz, tak mi zostáva jedine odvolanie na súd. Len neviem, ako by rozhodol. Som z toho všetkého a z postoja nielen vlastníkov ale aj SBD na vetvy. Je tam vidieť jednoznačne prepojenie so zástupcom. Zvažujem, že pri družstve by mala byť kontrolná komisia, že to dám ako podnet pre nich, alebo ako sťažnosť na predstavenstvo.

V tomto prípade zástupca vlastníkov neovláda legislatívu a správca aj keď je predsedom SBD mu ako poskytovateľ služieb dáva jednoznačne vo všetkom za pravdu. Preto to u Vás tak vyzerá. Zástupca by sa mal vo vlastnom záujme vzdelávať. Vyčkaj času ako zrno klasu a výjde na javo jeho neznalosť. Len na to doplácajú ostatní vlastníci. Len nechápem že správca nekonal v súbehu so zdravým rozumom.
dajada
26.06.09,13:36
Ďakujem Vám tu za podporu. Naši vlastníci sú stále svojprávni, no žijú tým, že hlasujú o fazuľkách. Zatiaľ som stále trpezlivá,náš zástupca a SBD sú rôzne prepletení - hlavne finančne. A tak vychádza že "ruka ruku myje". Jednoznačne predseda inak hovoril keď sme boli sami a úplne inak na schôdzi, šla som do kolien a stratila som reč. Ešte raz díky že ma podporujete, vidím že mimo nie som ja ale tí ostatní.
majkii
28.06.09,21:14
...aj to je riešenie, len chýba ako si uviedol vyhláška. Inak môžem sa "pochváliť". Mali sme schôdzu k tomu nášmu plombovaniu dvierok na stupačkách.Jednoznačné fiasko pre nás - správca( predseda SBD) podporil verejne návrh zástupcu, že keď si vlastníci odsúhlasia, tak to musí byť zaplombované, vraj vôbec nezáleží že sú tam uzávery aj plynomer. Nakoniec navrhol zástupcovi, aby sme schválili sankciu za nezaplombovanie bez citácie zák. (v tomto prípade bol cit.630/05) a potom vraj bude SBD môcť účtovať. Našťastie sme to uhrali a "dotlačili" sme zástupcu, že najskôr dá vyjadrenie čo "plombovanie prinieslo" a potom budeme uvažovať čo ďalej. Tak problém posunutý na ďalšiu schôdzu, lebo ak by to boli odsúhlasili teraz, tak mi zostáva jedine odvolanie na súd. Len neviem, ako by rozhodol. Som z toho všetkého a z postoja nielen vlastníkov ale aj SBD na vetvy. Je tam vidieť jednoznačne prepojenie so zástupcom. Zvažujem, že pri družstve by mala byť kontrolná komisia, že to dám ako podnet pre nich, alebo ako sťažnosť na predstavenstvo.

hlasovanie o zaplombovaní dvierok stupačky by som považoval za neplatné, pretože na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje o spoločných častiach, príslušenstve a pozemku k domu. Spoločné sú rozvody v stupačke a nie dvierka stupačky, tie sú príslušenstvom bytu a sú majetkom vlastníka bytu. Je až zarážajúce o čom všetkom sa hlasuje na schôdzach, obzvlášť, keď schôdza rozhoduje o niečom, na čo nie je oprávnená.
dajada
29.06.09,13:41
Opakujem sa, ale ďakujem za názor. Už som to tu kdesi písala, doteraz som bola spokojný vlastník bytu a aj mojou chybou som sa nezaujímala, čo sa deje. Stačilo zástupcovi vlastníkov niečo navrhnúť, všetci sme sa po sebe poobzerali a keď sa začali dvíhať ruky, tak tie ostatné postupne pribúdali. No teraz to už podľa mňa u nás prerástlo zdravý rozum.Žiaľ väčšina je stále v presvedčení, že keď to povedal dôverník a správca potvrdil, tak to tak musí byť a hotovo. Vaše názory mi naozaj pomáhajú a som v štádiu podať odvolanie na súd. Termín mi končí o pár dní, no získala som zatiaľ len pár názorov právnikov - jedni mi poradili odvolanie proti uzneseniu na všetkých zúčastnených vlastníkov, ktorí to odsúhlasili a iní na správcu. Mne sa tí vlastníci zdajú schodnejší, ale je ich skoro 30. Verím že zoženiem schopného právnika, ktorý sa v tomto našom "mravenisku" bude vedieť vyznať.
sito
29.06.09,14:21
Opakujem sa, ale ďakujem za názor. Už som to tu kdesi písala, doteraz som bola spokojný vlastník bytu a aj mojou chybou som sa nezaujímala, čo sa deje. Stačilo zástupcovi vlastníkov niečo navrhnúť, všetci sme sa po sebe poobzerali a keď sa začali dvíhať ruky, tak tie ostatné postupne pribúdali. No teraz to už podľa mňa u nás prerástlo zdravý rozum.Žiaľ väčšina je stále v presvedčení, že keď to povedal dôverník a správca potvrdil, tak to tak musí byť a hotovo. Vaše názory mi naozaj pomáhajú a som v štádiu podať odvolanie na súd. Termín mi končí o pár dní, no získala som zatiaľ len pár názorov právnikov - jedni mi poradili odvolanie proti uzneseniu na všetkých zúčastnených vlastníkov, ktorí to odsúhlasili a iní na správcu. Mne sa tí vlastníci zdajú schodnejší, ale je ich skoro 30. Verím že zoženiem schopného právnika, ktorý sa v tomto našom "mravenisku" bude vedieť vyznať.

Ono to tak býva a správcom to vyhovuje, ak sa ľudia nezaujímajú. Vždy sa musí niečo stať, aby sa veci pohli. Rozhoduje väčšina, ale nie vždy musí rozhodnúť správne, preto každý kto sa cíti rozhodnutím väčšiny dotknutý, poškodený má právo požiadať súd, aby o veci rozhodol. Chybám je lepšie predchádzať, ako ich odstraňovať, prípadne odstraňovať ich dôsledky.

Vyber si toho, ktorý podá odvolanie proti rozhodnutiu schôdze. Schôdza rozhodla zablombovať dvierka. Správca sa mohol zúčastniť hlasovania ako vlastník neprevedených bytov do osobného vlastníctva. Ak sú v dome všetky byty v osobnom vlastníctve, nemá právo hlasovať.

Ale mohol by k problému vyjadriť svoj postoj, ktorý vlastníci môžu zobrať na vedomie, ale nemusia ho schváliť.

Ak sa rozhodneš, bude hodne záležať na sudcovi, ako rozhodne?

Rozhodne je tu viacej takých, čo Ti držia palce.
dajada
29.06.09,14:24
Ešte potrebujem poradiť. Sú niekde všeobecne zakotvené povinnosti zástupcu? Našla som niečo na stránke www.asb.sk, len neviem, či je to platné všeobecne pre všetkých. A môže byť zástupcom vlastníkov nájomník? na porade bol príspevok od MiŠi, že má info z Min. financií, že zákon to presne nestanovuje, ale vraj sa myslelo, že môže byť len vlastník.
sito
29.06.09,15:02
Ešte potrebujem poradiť. Sú niekde všeobecne zakotvené povinnosti zástupcu? Našla som niečo na stránke www.asb.sk (http://www.asb.sk), len neviem, či je to platné všeobecne pre všetkých. A môže byť zástupcom vlastníkov nájomník? na porade bol príspevok od MiŠi, že má info z Min. financií, že zákon to presne nestanovuje, ale vraj sa myslelo, že môže byť len vlastník.

Zákon 182/1993, § 8a, odsek 4.

(4) Styk vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome so správcom zabezpečuje zástupca vlastníkov zvolený na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len schôdza vlastníkov ). Zástupca vlastníkov informuje vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o činnosti správcu a o dôležitých otázkach prevádzky domu. Zástupca vlastníkov je povinný uplatňovať voči správcovi požiadavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v súlade so zmluvou o výkone správy. Zástupca vlastníkov nie je oprávnený rozhodovať o veciach, o ktorých môžu rozhodovať len vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome podľa § 14.

Tento odsek presadili do zákona správcovia. OSBD, SBD, aby im mal kto robiť poskokov, zbierať údaje o osobomesiacoch, odpisy vody, tepla, podpisovať čerpanie FOaU. Ak to tak zástupca robí je poskok. No nič mu nebráni robiť veci, ktoré požaduje správca a pritom môže zastávať záujmy vlastníkov bytov. V zákone je to dosť všeobecne, čo má zástupca vlastníkov vykonávať. Pokiaľ správca strečkuje, odvoláva sa na zmluvu o výkone správy, že v nej nie je uvedená činnosť zástupcu vlastníkov bytov, treba uzavrieť novú zmluvu, alebo dodatok o činnosti zástupcu vlastníkov. Ak neprístúpia na novú zmluvu, pripadne dodatok, treba hľadať nového správcu. U Vás asi problém?

Nájdi si tému: Môže zastupovať vlastníkov bytov osoba, ktorá v dome byt nevlastní? Môže byť tak na 5 - 6 strane. Ak chceš dozvieš sa názory zúčastnených na téme?

Osobne si myslím, že radšej by som zo susedného domu, ktorý to bude robiť v prospech vlastníkov domu, ako takého ako máte Vy. Poskoka.
Lotarka
30.06.09,11:34
Jednotlivé povinnosti zástupcu by mali byť stanovené aj v Dohode v náplni práce - aspoň tak to zvykne byť tu u nás.
najag
04.07.09,15:34
Ak by si spravca plnil presne vsetky povinnosti ulozene v zakone o bytoch a ostatne povinnosti vyplyvajuce z pravneho poriadku SR, tak sa nemusia riesit ziadne povinnosti zastupcu vlastnikov bytov, ktory ma byt v podstate iba stycnou osobou medzi spravcom a vlastnikmi bytov. Zakon to nakoniec definuje jednoznacne. Ak si ho bude platit spravca, ako aj svojho externeho pracovnika, tak sa mozu podelit o povinnosti spravcu vzajomne. Inak je to iba suplovanie povinnosti spravcu , ktory za dany vykon berie peniaze, ale nevykonava to, co ma ulozene v zakone. Nie je nic krajsie, ked na danych miestach sedia neschopni pracovnici, ale zase, ked zoberieme do uvahy Anti-Petrov princip, tak je nakoniec vsetko v poriadku. Preto je vsetko zdeformovane v praxi, lebo to sami deformujeme. Svojim usilim, aby aspon nieco fungovalo, aj ked v skutocnosti to vobec nefunguje. Vychodisko ? Jednoduche. Zalozit spolocenstvo a robit to lepsie, ako to robil spravca.
Dorjan
01.08.09,20:28
Neviem či som v dobrej téme, ale potrebovala by som od Vás radu. Máme novo postavenú bytovku, kde vlastníci začali fungovať od 06.2008, takže aj vyúčtovanie im bolo robené za 1/2 roka 2008. Máme namontované nové merače na TV aj SV. Jednému vlastníkovi sa zdalo, že merač SV je zlý, že má za 1/2 ročné obdobie nameranú veľkú spotrebu ( 40 m3) .Tak sme mu merač SV vymenili a pôvodný poslali na preskúšanie. Prišiel nám posudok zo slov. leg. metrológie, že merač pretečeného množstva vody nevyhovuje tech. a metrolog. požiadavkám. A teraz neviem čo urobiť, ako to opraviť a vyrovnať tomu poškod. vlastníkovi ?
Dorjan
02.08.09,09:46
Neviem či som v dobrej téme, ale potrebovala by som od Vás radu. Máme novo postavenú bytovku, kde vlastníci začali fungovať od 06.2008, takže aj vyúčtovanie im bolo robené za 1/2 roka 2008. Máme namontované nové merače na TV aj SV. Jednému vlastníkovi sa zdalo, že merač SV je zlý, že má za 1/2 ročné obdobie nameranú veľkú spotrebu ( 40 m3) .Tak sme mu merač SV vymenili a pôvodný poslali na preskúšanie. Prišiel nám posudok zo slov. leg. metrológie, že merač pretečeného množstva vody nevyhovuje tech. a metrolog. požiadavkám. A teraz neviem čo urobiť, ako to opraviť a vyrovnať tomu poškod. vlastníkovi ?
Nevie mi niekto poradiť ? pretože on vo vyúčtovaní zaplatil aj to čo neminul.
Halli
02.08.09,09:56
Nevie mi niekto poradiť ? pretože on vo vyúčtovaní zaplatil aj to čo neminul.

Možeš mu to vrátiť v ďalšom vyúčtovaní ako opravu RV 2008,podľa spotreby akú bude mať v tomto roku. Vypočítaj priemer na mesiac x počet mesiacov r.2008 a skús sa tak s nim dohodnúť....;) úplne správne to nemôžeš vedieť ani ty...nemáš prehľad minulých rokov.
Dorjan
02.08.09,10:11
Možeš mu to vrátiť v ďalšom vyúčtovaní ako opravu RV 2008,podľa spotreby akú bude mať v tomto roku. Vypočítaj priemer na mesiac x počet mesiacov r.2008 a skús sa tak s nim dohodnúť....;) úplne správne to nemôžeš vedieť ani ty...nemáš prehľad minulých rokov.
No práveže v tom bude asi problém, pretože už tomu dotyčnému keď sme vodomer vymieńali už vtedy nás upozornil, že ak bude zlý ,tak chce tú stratu vyrovnať hneď ,nie až v budúcom vyúčtovaní, a ja práveže neviem ako to spraviť.
Halli
02.08.09,10:16
No práveže v tom bude asi problém, pretože už tomu dotyčnému keď sme vodomer vymieńali už vtedy nás upozornil, že ak bude zlý ,tak chce tú stratu vyrovnať hneď ,nie až v budúcom vyúčtovaní, a ja práveže neviem ako to spraviť.

A čo si pokazila ten vodomer ty? :rolleyes::o...však ste ho dali riadne do skúšobne, tak nemá právo pýtať to hneď. Na OSBD by sa s nim ani nebavili , vracajú opravy až v ďalšom RV, ty máš tiež už rok uzatvorený...Zajtra mi crn, porozprávame o tom.;)
Dorjan
02.08.09,10:23
A čo si pokazila ten vodomer ty? :rolleyes::o...však ste ho dali riadne do skúšobne, tak nemá právo pýtať to hneď. Na OSBD by sa s nim ani nebavili , vracajú opravy až v ďalšom RV, ty máš tiež už rok uzatvorený...Zajtra mi crn, porozprávame o tom.;)
OK. To ma vôbec nenapadlo mu takto povedať. A je to tak. Ja tiež som nemohla vedieť , že je zlý, dali sme ich namontovať úplne nové.
marjankaj
02.08.09,10:44
No práveže v tom bude asi problém, pretože už tomu dotyčnému keď sme vodomer vymieńali už vtedy nás upozornil, že ak bude zlý ,tak chce tú stratu vyrovnať hneď ,nie až v budúcom vyúčtovaní, a ja práveže neviem ako to spraviť.

Tak mu približne vyrátaj rozdiel a o toľko nech zaplatí menej mesačnú zálohu. Keď to chce hneď.
sito
02.08.09,11:32
Neviem či som v dobrej téme, ale potrebovala by som od Vás radu. Máme novo postavenú bytovku, kde vlastníci začali fungovať od 06.2008, takže aj vyúčtovanie im bolo robené za 1/2 roka 2008. Máme namontované nové merače na TV aj SV. Jednému vlastníkovi sa zdalo, že merač SV je zlý, že má za 1/2 ročné obdobie nameranú veľkú spotrebu ( 40 m3) .Tak sme mu merač SV vymenili a pôvodný poslali na preskúšanie. Prišiel nám posudok zo slov. leg. metrológie, že merač pretečeného množstva vody nevyhovuje tech. a metrolog. požiadavkám. A teraz neviem čo urobiť, ako to opraviť a vyrovnať tomu poškod. vlastníkovi ?

Takže do konca roku mal 40 m3, vodomer bol nevyhovujúci, isto uviedli dôvod.

Koľko vody je ochotný uhradiť? Mohol by sa mu vypočítať priemer podľa predošlých období, ale tie neboli.

Druhá možnosť, vypočítať mu priemer zo spotreby domu na osobomesiace.

Tretia možnosť, prepočítať mu spotrebu z roku 2009 k istému dátumu, priemer na deň a podľa jeho spotreby na deň v roku 2009 mu napočítať spotrebu za rok 2008 počet dní krát denná spotreba v roku 2009.

Náklady za vodu rozdeliť znova podľa nového stavu m3 vody. Vzniknú rozdiely. V jeho prospech, plus, ktoré mu treba vrátiť, ostatným, mínus, ktoré musia uhradiť.

Ak máte pokladňu, je možné mu tie peniaze vyplatiť hneď, oproti podpisu.

Keď sa spraví ročné vyúčtovanie za rok 2009. Jemu sa dá do vyúčtovania suma ako mínus, ostatným plus.

Ostatní vyrovnajú podlžnosť, ktorá vznikla novým prepočítaním rozdelenia nákladov za vodu za rok 2008 v roku 2010 v ročnom vyúčtovaní za rok 2009.
vierka541
08.09.09,08:26
a čo,ked si nechám vymontovať vodomer na SV???ved,ked neplatí serioznosť pri vyúčtovní podla neho,načo mi je?/akurát nám ich majú meniť o mesiac/Budem nejak pokutovaná,alebo sa dopracujeme v dome k tomu,že sa nám bude znova účtovať na osoby,kedže nebude 100% vlastníkov s vodomerom??dakujem:-)
Emocie nechaj bokom a pozri sa na to triezvo. U nás v dome pri odpise nám predsedníčka dala podpísať prehlásenie, že si máme aspoň raz za mesiac kotrolovať funkčnosť meračov a v takom prípade keď sa zistí pri odpise chyba ,únik vody, resp. navýšenie m3 od odpisov rozdelí sa to medzi tých, ktorí budú mať merače pri odpise neúčinné.Ale aj tak je to ešte nedoriešené, pretože napr. 4-členná rodina, ktorá je spriaznená s predsedníčkou,kde každý víkend sú tam ešte dve dcéry s celými rodina má spotrebu TUV takú ako dvaja dospelí, ktorí šetria kde sa dá.Tak kde je spravodlivosť?
najag
08.09.09,09:18
A ktora spravodlivost ? Objektivna, alebo subjektivna? Spravodlivost je vzdy pomyselna filozoficka kategoria, pretoze aj pri najvacsej spravodlivosti ostavaju nejaki ukrivdeni. :D
vierka541
08.09.09,17:55
A ktora spravodlivost ? Objektivna, alebo subjektivna? Spravodlivost je vzdy pomyselna filozoficka kategoria, pretoze aj pri najvacsej spravodlivosti ostavaju nejaki ukrivdeni. :D
Ukrivdení? O akú krivdu by išlo v prípade, žeby sa dokázala manipulácia s meračmi aby nemal vysokú spotrebu. Tak to je krivda? Ja si myslím, že tu by bola spravodlivosť ostatných poctivých, ktorí platia skutočnú spotrebu vody.O tom všetkom by sa dalo veľa polemizovať, ale koniec by bol v nedohľadne.